Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
usb mass storage host 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение usb mass storage host
Някой виждал ли е библиотечка, която обработва грешки, ретрайва и т.н. ?

Няма значение за какъв таргет, интересува ме логиката...


Пет Май 17, 2019 9:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: usb mass storage host
намерих това ...

Не бях чувал за Tiano... за EDK II, но сорс кода изглежда читав и има някакъв шанс да работи с китайски пишки ;-)


Пет Май 17, 2019 1:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: usb mass storage host
Тианото бачка с китайски пишки, но искам още една сверка да направя... Дайте акъл, толкова ли никой не ползва mass storage?

Проблемът ми е, че малките/ембедед библиотечки изобщо не обработват някои грешки. А големите като тианото са писани за всевъзможни устройства, включая усб флопита, цд-та, но класът е общ и обработките също и затова таймоутите са дзверски. Искам да си настроя таймоутите само за флашки, други устройства не ме интересуват.
Освен това в случай на проблем, тианото прави доста дълга и подробна процедура, примерно ако write транзакция фейлне винаги цикли 5 пъти да чете статус. Няма лошо, ама това са си 5 излишни таймоута в определени случаи. А някои китайчета са точно такъв случай... Важното е, че работи все пак, но е дразнещо като изпадне в дълбък размисъл.
А още по-неприятно е, че това се случва на сравнително съвременни флашки от 16 и 32GB и само когато се ползват във фул спийд. В high speed си работят прилично, т.е. клиентите като тестват на компютър всичко е шест за тях, виновни сме ние...


Пон Май 20, 2019 8:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: usb mass storage host
Прикачени файлове:
usbm.png
usbm.png [ 104.12 KiB | Прегледано 5010 пъти ]


ебаси и флашките дето са се навъдили.... 500KB/s в high speed. Във фул спийд е по-бавна и от перфолента ;-)


Сря Май 22, 2019 2:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: usb mass storage host
Ама пък са евтини :wink:
Какво е това жълто-кафяво дърво, дето се мъчите взаимно? Ние затова гледаме да раздаваме флашки, за да знаем какво ползват клиените - иначе кой форматирал със задника си, кой сложил някаква рекламна дето е мислена веднъж да се запише....


Пет Май 24, 2019 9:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: usb mass storage host
Нямаме контрол върху флашките... който каквото има това ползва, ние само отнасяме овациите ;-) Особено в случаите когато на РС флашката работи (някак си), а при нас не. Допълнително отнасяме овации когато по време на запис някой сектор откаже и файловата система остане леко поомазана.
Да се надявам, че след тая преработка "овациите" ще намалеят... Макар, че честно казано пак ще ни псуват понеже в някои случаи имаме да правим експорти от по 400-500МБ, а при някои пишки скоростта е просто умопомрачителна дори да не дава грешки. А пък в случай на грешки заради таймоутите вкарваме по 60 секунди бонус на сектор и става трепач просто :evil:


Пон Май 27, 2019 10:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: usb mass storage host
ще е интересен преходник USB <-> перфолента


Пон Май 27, 2019 11:08 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: usb mass storage host
Теста си го пуснал с файл 1М. Със по голям размер (примерно 100МБ) би трябвало да върви по добре. Като са много дребни файлове брадясваш...

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Пон Май 27, 2019 2:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: usb mass storage host
Просто gui-то не позволява по-малко от 1МБ, предполагам ако се поразровя ще намеря начин и за по-реалистичен тест.
Но и така се вижда, че скоростта е плачевна, а реално аз нямам 1МБ, даже нямам и 10%, пиша по 1 максимум 2 сектора на транзакция.

От любов към спорта реших да добавя write cache и точно за тая флашка няма да си кривя душата - има видим ефект. Въпросът е, че тази флашка дет се вика с лупа съм я търсил. Толкова фалшиви са може би под 5% и някак си заради тия 5% не си струва да хабя памет за кешове. С нормална флашка кешът е почти безполезен, пестя някакви си милисекунди или под 1% от времето. Просто съм на бавно USB и то ми е най-тънката част и нормално то ми определя скоростта.


Пон Май 27, 2019 5:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: usb mass storage host
Нашата задача е малко по-лесна, sd card грее като mass-storage.... Ама и ние брадясахме.

Под 7ца всичко песен, търкаляме по 10-14 Mbyte на high-speed. Обаче под 10ка... на едни машини работи без ядове. На други, току прати някой странен рекуест, дето не сме го чували... върви го хвани как се отреагира... Ъпдейтне драйвери бозата, вземе та тръгне от самосебе си... после ъпдейтне... вземе та спре...

Кенеф. Ама твойто е хептен мъчение... Хост - да угодиш на всички, кой какво творил, кой мазал...

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Май 27, 2019 8:34 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: usb mass storage host
Цецо написа:
Кенеф. Ама твойто е хептен мъчение... Хост - да угодиш на всички, кой какво творил, кой мазал...


Кенефът идва от USB стандарта. Все смърди от която и страна да си. Но в интерес на истината за хост е една идея по-лесно. В смисъл имаш достъп до код от големи ОС, който знаеш че трябва да бачка. Пак има подводни камъни, тъй като софтура при РС разчита на OHCI и разни други автоматики за ниското ниво. При контролерите нямаме такива екстри и някои обработки трябва да се сетиш сам да ги добавиш. Но като изключиш тези детайли другото го има при големите батковци. В случая тианото ми спести доста време, без него имаше да откривам топлата вода... Интересното е, че в нито едно от малките ртос-чета няма обработка на грешки. Нито в нута, нито чибита, нито в другите дето само си загубих времето да ровя. Тъй че по-добре хост, поне има откъде да преписваш ;-)


Пон Май 27, 2019 9:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: usb mass storage host
Между другото някой подкарвал ли е хардуерно подслушване на USB?

Аз пробвах да си направя кабелче, ама нещо не го прецених много добре и ударех на камък с нивата и шума. Чудя се дали да не спретна някакво буфериране. За фул спийд не би трябвало да е проблем, ще го докарам и с подръчни материали. Ама ме притеснява high speed, затова питам ако някой е виждал работещо схемно решение?


Вто Май 28, 2019 10:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: usb mass storage host
Ми не, ама е интересно. Но то после винаги стигаш до проблема на всеки подслушвател/анализатор - ще ти трябва и бая сложен софтуер за да можеш да отсееш смисленото от буламача.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Май 29, 2019 9:17 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: usb mass storage host
Имам DSLogic и софтуера му е порт на sigrok и има декодиране, има и питонче и съм си играл за други неща да правя скриптчета. Така че няма проблем с буламача.
Проблемът е, че нивата са сравнително малки 200-300mV при high speed и въпреки че мога да променям тресхолда стъпката е през 100mV и нещо не се получава добре. Вкарва шум и грешки, които ме подвеждат... не знам кои са истински и което по-лошо грешките от семплирането са прекалено много.
Донякъде и аз съм виновен, че просто срязах един кабел и се закачих по средата... Но дори и да съм в края си мисля че пак ще е добре да има буфери, на които да могат да се задават нивата и т.н. Аз засега си реших проблема и без подслушвачка, но няма да е зле и такова животно да имам за следващия път ;-)


Сря Май 29, 2019 11:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: usb mass storage host
Като алтернатива на хардуерно закачане за подслушване имаше преди време проекти с BeagleBoard или Bone, където включваш устройството в USB хост порт и от другия край OTG порта в истинския хост. Така трафика може да се подслуша, ама не е баш еквивалентно на директно включване, май се правеше на хъб.


Чет Май 30, 2019 3:54 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни