Отговори на тема  [ 41 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Сопа с нов чип на Силаб 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Сопа с нов чип на Силаб
Май скоро ще настъпя мотика...Поръчах EFM32TG110F32 от https://www.mouser.bg/ProductDetail/Sil ... 71rA%3d%3d
Кеил-а с които си компилирам досегашните чепове на Силаб , не го поддържа. Идеи с кво да компилирам и програмирам чепа?

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Нед Мар 11, 2018 11:10 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
Да, с това:
https://www.silabs.com/products/develop ... ity-studio
Въоръжи се с търпение за инсталацията и конфигурирането на това което ще ти трябва. По-голяма част от инсталацията е онлайн.
Също така, приготви се за коренно различен стил на работа. Аз още не мога да му свикна на това развойно средство и само го оглеждам отгоре, отгоре... :D


Нед Мар 11, 2018 11:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
Хмм това симплисити студио е голямо дръвче, сигурно ли е че кейла не го поддържа ? Сега гледам, неможе да не го поддържа, това е х51 ядро, може да нямаш файл с регистрите, но той по принцип стои на две места .. ама сега ен помян къде беше второто, а в краен случай може и сам да си го направиш. Според мен симплисити студиото компилира точно с C51 на кейла.


Пон Мар 12, 2018 2:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
Не е 8051, това е кортекс-м3 - познава се по префикса EFM32, другите са EFM8
Това не ти ли върши работа - дават го че е за Tiny Gecko и точно за EFM32TG11x:
https://www.silabs.com/documents/public/cmsis-packs/SiliconLabs.EFM32TG11B_DFP.5.4.1.pack

Edit: алтернативи има доста - като почнеш от gnu arm eclipse плъгина за еклипс, минеш през VisualGDB и стигнеш до emBitz. Ето например в emBitz се поддържа точно твоя чип:
[img]embitz_efm32.jpg[/img]


Прикачени файлове:
embitz_efm32.jpg
embitz_efm32.jpg [ 33.93 KiB | Прегледано 5008 пъти ]
Пон Мар 12, 2018 8:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
mitko_el написа:
...Поръчах EFM32TG110F32 от https://www.mouser.bg/ProductDetail/Sil ... 71rA%3d%3d ...


Извинявка. Нещо съм ви (се) омотал. Това съм поръчал: EFM8BB31F16G-B-QFP32 . 8 бит , 8051 ядро . Линка си е верен.

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Пон Мар 12, 2018 9:14 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
И аз линка гледам ....иначе кейл имоти за АРМ ако не се бъркам.
П.с. Не само поддържа АРМ, ами има и конкретно тия чипове


Пон Мар 12, 2018 10:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
mitko_el написа:
Извинявка. Нещо съм ви (се) омотал. Това съм поръчал: EFM8BB31F16G-B-QFP32 . 8 бит , 8051 ядро . Линка си е верен.

Ако попаднеш на нещо по-прилично от силабското студио, обади.


Пон Мар 12, 2018 11:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
ToHu написа:
И аз линка гледам ....иначе кейл имоти за АРМ ако не се бъркам.

Keil за ARM не е ли старото ARM ADS, продължено и преименувано?


Пон Мар 12, 2018 1:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
Тези малки силабсчета съм ги пропуснал. Много евтини идват. :) Все съм се чудел какво намирате в тези силабси.
Аз все търся някакви по-фенси неща и там микрочеповете се справят доста по-добре. Но ако се напъна мога да вкарам тези малки чипчета в няколко проекта и да намаля малко произвоствената цена. Но още се колебая дали си заслужава за 2-3лв на бройка...

_________________
www.elkran.com


Пон Мар 12, 2018 6:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
Ако ще се махаш от микрочеп почти всичко си струва - е, точно 8051 е едно от малкото дето може да ги конкурира по архаизъм и неудобство на инструментариума.
Като оставим настрани ядрото, на силабсите периферията е приятна - малко странно е докато свикнеш с пин селектите, но са доста гъвкави. Имат добри аналогови блокове (АЦП и ЦАП). Но определено страдат от слабото ядро (не като производителност, а като възможности).
Но ако не те мързи да сменяш скачай на някое скромно арм-че - малките стм32 ги има безсрамно евтини, че имат и копия (gigadevices).


Пон Мар 12, 2018 6:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
Ами в силабса има много неща които микрочеп ги нямат, ако изключим цената ги превъзхождат по почти всичко останало. Реализацията на архитектурата не е лоша, повечето команди са един клок а не 4 :) Имат матрица която е доста удобна, ADC-то им е доста по-добро от това на микрочепските, имат някои уникални решения като консумация, серия 93х, USB-то им аработи много стабилно и няма грижи с нищо, имат достатъчно и то функционални серийни портове, всяко прекъсване си има вектор, та ако щеш имаш възможност да адресираш и външна памет. По принцип х51 архитектурата си е мислена и добре рбаотеща, проблема и бяха 12-те клока на инструкция, което при силабс е решено. Повечето са 48 или 50 Mhz, имаш и 72 и 100 което за 8 битов гад си е доста добре. з няма мнищо против кейла, това си е горе долу стандартен ANSI за разлика от CCS и не е смотано като на микрочеп иде-то, поне на мен ми е смотано. Едиснтвеният сериозен проблем е при някои моделис дебъга, особенно като имаш USB, чат пат дебъга забива и трябва да рестартваш IDE-то.
От известно време имат и 32 битови, М0,3,4 но не съм ги пробвал никога. Ако 8 бита ти вършат работа, силабса е един от добрите избори, но както казах цената е малко по-висока. Използвам микрочепски или когато гоня много ниска цена, или когато не ми тябва нищо специално, колктоо и да съм ги позлвал, силабса за да го пусна да работи трябва да поотворя чаршафа щото все нещо съм го забравил, микрочепските ако е нещо дребно ги пускам без много да мисля, то няма кой знае и какво по тях. Примерно изпозлвах последно микрочепски за един конверот от адресируема към аналогова светодиодна лента, не помня вече какво сложих, някаква въшка беше, пуснах го за 2-3 часа ... и един ден се борих със себе си, бях обърнал индианците но упорито отказвах да поврвам че съм ги обърнал, но както се казва мързела не мори а мъчи, и гъз глава затрива :)

И не е много за тая тема, ама тука трябва да правя разни тестери за асемблажната линия, прости контролерчета, да псукат захранване, звук, да светкат по някой друг светодиод ... та някаква идея за някой готов борд който да го взема и да го забода че не ми се правят платки, айде софта ще го изпиша. трябват ми предимно I/O, звука не мисля да е кой зане какво, правоъгълен и толкоз, колкото да се чуе че има звук.


Пон Мар 12, 2018 7:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
gicho написа:
Ако ще се махаш от микрочеп почти всичко си струва - е, точно 8051 е едно от малкото дето може да ги конкурира по архаизъм и неудобство на инструментариума...

Що бре, пишеш блинк, и то мига. Пишеш блинк тц, и то спира.


Пон Мар 12, 2018 7:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
Ами аз малко от по-различен ъгъл виждам нещата. Имат ли нещо стабилно с мотор контрол? Че микрочеповете сега пуснаха нова серия там и мисля да я пробвам скоро. Също ме интресуват и контролери с повечко единични PWM изходи, като все е с различна time base. Това малко трудно се изкопава, че правят много глупости там и трябва бая да се чете. Иначе не ми хареса на силабса, че няма контролери с около 32k-64k RAM...

_________________
www.elkran.com


Пон Мар 12, 2018 7:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
За мотор контрол има няколко фирми - TI и AnalogDevices, айде добавям и ренесас за пълнота. Това в средния клас, във високия май само цинко-подобни останаха с токов контрол на 1мкс...
За 8051 - ако някой си го ползва ок, но не мисля че има смисъл да се учи отсега нататък.


Пон Мар 12, 2018 10:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Сопа с нов чип на Силаб
Ако кажеш какъв мотор контрол правиш и какво ти трябва ... ако се орпавяш с микрочеп и силабс ще ти свърши работа, дори много повече, има много повече PWM-ми и са по-функционални, поне според мен, има и по-добро и бързо ADC ... но за сериозен мотор контрол според мен си трябва DSP, не че не става и иначе но ... особенно ако задълбаеш в контрола, това говорим за инвертори. Не бих сложил нищо 8 битово в инвертор, малко му е ресурса за сериозни сметки, има си TI и Аналог идеални за целта. Но ако сравняваш с микрочеп, поне 16-та и 18-та серии, силабса според мен е по-подходящ за мотор контрол, и може да има някой чеп с конкретен хардуер конкретно а мотор контрол, не ги следя, но то може и силабс да има такъв, ето нещо по въпроса : https://www.silabs.com/documents/public ... /AN191.pdf но естетсвени нищо по адванс, те хората са го написали, за малки моторчета където ще ти се преиска да го врътнеш, а не да изстискаш 250% от момента в диапазон 0-1 млн оборота ...


Вто Мар 13, 2018 12:52 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 41 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни