Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
ARM Cortex M3 NXP PDB 1754 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Яну 18, 2018 3:35 pm
Мнения: 48
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Намерих и това:
https://www.youtube.com/watch?v=dV7rG2VdG9E
Реално с фрее IDE и готова платка(която може да се закупи) мога да направя, някои функционалности.
Мисля, че е добро.


Пет Яну 26, 2018 8:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Аха, полека виждам че съветите които съм давал в #3 не са толкова тъпи и се споделят и от други :) Грешката ми беше, че струпах всичко на куп без да го систематизирам, недопустимо при съвети за начинаещ. Както и да е. Моят съвет е все пак да се обърне внимание и на 1768, повече линкове и платки в Интернет видях за него, явно е повече използван. Все пак изводи от първи поглед, може да се погледне и по-внимателно преди да се реши, доста фактори имат значение.

Много примери за 1768 сдъвкани до ниво начинаещ ТУК.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Пет Яну 26, 2018 10:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
fred написа:
...струпах всичко на куп без да го систематизирам, недопустимо при съвети за начинаещ. Както и да е...

Имало един дърт циганин, който винаги знаел какво ще бъде времето. Имал две дъщери - гадателки. Едната казвала "Ще вали", другата казвала "Няма да вали."

NXP изкараха първо LPC1768 и скоро след това обявиха LPC1769, като квалифициран да работи до 120 MHz в целия температурен диапазон. Разликата между двата е това - LPC1768 е до 100 MHz.
Разлики във фамилията дори и да откриеш ще бъдат незначителни. Повече, по-малко пинове. Повече, по-малко FLASH, RAM. Вариации в периферните модули. Хватки на configuration management. Бих се обзаложил, че по-малките братчета имат всичко, което има и големия батко 1768. Но са окастрени с вътрешна преконфигурация. Я не са минали някой тест(някой блок от FLASH-a се е издънил), я пазара е искал по-малък корпус, я чисто и просто management decision.
По времето когато обявиха 1769 имаше надбягване, кой е по-по-най бърз. Съответно с тези +20 MHz отгоре, мениджърите от NXP го провъзгласиха за най-бързия ARM Cortex-M3 MCU "in the industry".

neo_nedo, ако KEIL ти е зададен като твърдо условие(фирмата се е изръсила да купи лиценз) ползвай LPCOpen варианта за KEIL.
Ако не, и имайки предвид твоето положение - хвърлен сам на тръстиката, аз на твое място бих избрал това което на мен ми е удобно.

Ако имаш и твърдо зададен ваш хардуер(устройства, прототипи с въпросното МЦУ), би трябвало да имаш и някакъв вариант на дебъгер-програматор(ULINK, JLINK,...).
За начало винаги можеш да ползваш за програмиране вградения bootloader през сериен порт. В линка, който fred е дал има показано с картинки как да го ползваш.

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Съб Яну 27, 2018 2:11 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Яну 18, 2018 3:35 pm
Мнения: 48
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Благодаря за ценните съвети. Някои от платките ползват bootloader, който се качва през J-Link. Това вече го научих как става. Също така програмирах контролера на конкретната платка с вече готов проект. Самият Keil не ми харесва и не е задължителен. Има един софтуер MP LAB, който е на Microchip и ползвах за някои примери. Има много удобен дебъгер и проследяване с точки на прекъсване. Ще проверя дали може да ползвам този софтуер. Или препоръчайте нещо, ако имате добри впечатления. Реално ще дебъгвам готовите проекти за да разбера какво прави кода, като ще се опитвам по datasheeta да си направя мой код и да ги сравня. За момента това ми се вижда единственият ефективен вариант.


Съб Яну 27, 2018 10:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
MPLAB + JLINK + LPC1754 и с дейташийта в ръка?
Внимавай да не паднеш от черешата :D
Но ме накара да погледна сайта на Microchip, да не би да съм пропуснал кога в MPLAB са добавили подръжка на Cortex-M

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Нед Яну 28, 2018 2:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Няма такава поддръжка, те нямат и такива продукти, армовете са от атмел и не се поддържат от мплаб-а.Че има варианти много има, но интересно какво не ти харесва в Кейла. Ако залиташ по мплаб, не знам има ли такава шарвнийка работеща за арм.


Нед Яну 28, 2018 11:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
MPLABX си е в крайна сметка Netbeans. Той пък си има плъгин за C/C++ и такъв за GDB. Пускаш си OpenOCD-то и го закачаш към netabeans-a. Работи с мейк файлове.. та от тази гледна точка - може да се пише за ARM или други контролери... просто няма да ги има благинките, които се предоставят от специализираните напудрени еклипс (и не само) IDE-та.


Нед Яну 28, 2018 3:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Аз сега зачетох пост от първа страница който е доста ....притеснителен. Човека няма базова представа що е то микроконтролер и как работи, как се конфигурира ИО не е нещо за което ти трябва видео, трябва базово разбиране, но трудно ще стане хващайки такъв контролер, не е до среда само. Опитай да разбереш Пдф-а, зарежи видеата, мъчи се и чети докато го направиш сам, иначе си за никъде. Не съм гледал конкретно тоя, но ИО се конфигурира с няколко регистъра, дори и на големи и шибани рядко директно свързаните са повече от 10-15. Както самото ИО така и всеки периферен модул си има такива регистри. Започни едно по едно. Започни от най-простите входове и изходи, разучи им регистрите и възможностите, след това крос бара ако имаш такъв, след това периферията и си готов. Не го ли разбереш е много зле, това е най-елементарната част.


Нед Яну 28, 2018 4:14 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Яну 18, 2018 3:35 pm
Мнения: 48
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Благодаря ти ToHu. Ще се опитам по user manuala да конфигурирам I/O -то. Така, може би найстина ще е най - добре. Ако някой има други съвети моля да ги предложи.


Пон Яну 29, 2018 1:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
https://www.nxp.com/docs/en/user-guide/UM10360.pdf
Sekciq 9, str.130 до 150, всичко вкл.и прекъсванията, и понеже в този няма картинки, кеото много го мразя :
https://www.nxp.com/docs/en/data-sheet/ ... _52_51.pdf
стр.69, това което може да видиш за секунди на една такава схема не можеш го разбра 2 часа четейи pdf
Като цяло невероятно описание но такъв е живота, това сигурно са го синтезирали автоматично от някой кад изпозлвайки AI ... но така е и не само с NXP ами повечето армци.
Нищо особенно не е това I/O, няма дори кросбар, или е на тайно място което не виждам :) Имай в предвид че регистрите свързани с периферията са на друго място, а там сигурно има някое регистърче което казва дали аджеба дасе изпозлват тия ИО-та за тази периферия или не, а може да е автоматично, като я включиш и те да отиват там, не ми се рови толкова, все пак ти ще го подкарваш не аз :)


Пон Яну 29, 2018 10:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
ToHu написа:
... Опитай да разбереш Пдф-а, зарежи видеата, мъчи се и чети докато го направиш сам, иначе си за никъде...
ToHu написа:
...това което може да видиш за секунди на една такава схема не можеш го разбра 2 часа четейи pdf
Като цяло невероятно описание но такъв е живота, това сигурно са го синтезирали автоматично от някой кад изпозлвайки AI ...

Все пак да се върне на видеата а? Ако разрешиш разбира се. :D

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Вто Яну 30, 2018 12:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Аз нищо не забранявам и разрешавам, само изказвам мнение, не виждам нещо за което е нужно да гледаш видео ако говорим конкретно за I/O-то ... ама как да е.


Вто Яну 30, 2018 12:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Ако схванеш идеята за memory mapped peripherals от там за схващането на I/O-тата не ти трябва да отваряш никакъв pdf. Виж ако е започнал работа като хардуерист, тогава да си разпечатва дейташиита и да заляга над него.
Онази книжка, която бяха посочили, на Joseph Yiu, виж е по-близо до четивото което си мислиш че представлява дейташиита на този микроконтролер.

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Вто Яну 30, 2018 12:50 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Яну 18, 2018 3:35 pm
Мнения: 48
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Намерих един toolkit LPCXpresso - 1769. Знаете ли къде мога да го поръчам тук от България? Може би да започна от там. Реално разбирам, че разликите са много малки между този контролер и 1754. Благодаря предварително за съдействието.


Вто Яну 30, 2018 11:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Този кит дето си си го харесал леко не се произвежда вече и няма наличности в големите дистрибутори.

Не знам защо си го захапал тоя LPC1754 толова яко и не пускаш, но ако аз бях на твое място, не бих стартирал точно с него контролер. Всъщност бих започнал със STM32. Имат всякакви развойни средства на страхотни цени - discovery-та, nucleo-та.. Огромно портфолио от mcu-та. Повечето от форума оставам с впечатление, че работят с тях. Интернет също е пълен със всякакъв вид уроци за тях. Цените им са добри. Има безплатни IDE-та за тях.


Вто Яну 30, 2018 1:20 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни