Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
ARM Cortex M3 NXP PDB 1754 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Какво му е на Ардуиното ? Можеш да обхванеш контролера с "един поглед". За човек, който иска да се учи е идеално. Пуска Atmel studio-то (ако иска да се гърчи може и gcc-то от командния ред :)) и ползва платката само като кит.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Яну 31, 2018 11:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Ами според мен Ардуино е твърде абстрахирано, пишещият е далеч от хардуера. Сигурно е екстра ако искаш да подкараш бързо и безболезнено нещо но какво всъщност научава този който работи? Може и да греша гледайки от по железарската страна, но ми се стеува че щв се научи да използва гугул най-вече. Ако е дете, да речем ще се научи да мисли логически, може би, нещо като първи стъпки. Но ако е някой който е завършил, има представа как се пише и трябва да се усъвършенства, да започне да прави работещи неща, ми се вижда като загуба на време. Човека не пита как да напиша фаст фурие, що е то цикъл, или що е то порт или АЦП, а пота как да го използва за конкретният контролер, явно знае как да пише. А за да опознае контролера всякакви среди с абстракция от хардуера повече вредят, но както казвам това си е мое мнение. За мен грешката е че се хвърля на дълбоко без да е плувал на плитко, може и да преплува може и да се удави. Разгледах пдф на това животно, не съм очарован, ако ти липсва опит трудно ще намериш това което ти трябва, но това е начина.


Чет Фев 01, 2018 10:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Донякъде си прав, но донякъде си противоречиш:
Цитат:
За мен грешката е че се хвърля на дълбоко без да е плувал на плитко

Смята се че ардуиното е еквивалент на "плитко" в твоя пример, а останалата част е дълбокото - в смисъл за ардуино можеш да пишеш и "дълбок" код - например портиране към нов процесор на ардуино sdk-то примерно, библиотеки за разни нови контролери които да ползват "плитко-писачите" след теб. Все пак онова си е цяло работещо нещо и да за им е леко на начинаещите някой доста е пописал докато направи цялото обкръжение и инструментариум.
Кофтито на ардуиното е че учи начинаещите на императивен модел на мислене и писане и дори не загатва за дизайн в посока на реакция на събития. Но популярността му показва че моделът му е вървежен.


Пет Фев 02, 2018 9:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Не мисля че си противореча, ардуиното не е плиткото а лесното, и аз мога да "преплувам" ламанша в лодка, но иначе и в детски басейн мога да се удавя.
Отново, въпросът е към какво се стреми, сигурно може да пише без изо що да познава контролера, стига някой друг да се грижи за хардуера.
Има и стотици и хиляди приложения, за които ардуино може и да свърши работа, стига да си уверен че самото то няма да създава приблеми.
Според мен трябваше да започне с нещо което няма 50 страници описание свързани с клока. Той лесно ще разбере ио-то и периферията, по ще му е зор да съживи гада.
За плитко можеше да де пробва на нещо 16 или 32 битово което не е арм, има различни алтернативи, дори и с 8 битов мъник, колкото да осъзнае основната периферия, идеята на ио-то пък после да ходи и да бори армове, може и с някой малък арм да се бори дори, въпреки, че там винаги го има проблема с прекрасната документация.


Пет Фев 02, 2018 10:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Тони, всеки софтуер си има някакъв "калъп", добър или лош, но има...
Абстрахирането (особено ако е добре направено) е добър подход, защото то ти дава "лодка" с която може да преплуваш ламанша, дори и без да знаеш да плуваш. Да знаеш да плуваш също е хубаво, но практичният начин за минаване на ламанша е с лодка или самолет, но не и с плуване. Освен ако не искаш да поставяш рекорд в Гинес ;-)

Иначе казано хардуерните и софтуерните умения трябва да се допълват, а не противопоставят. Това че разбираш от хардуер не значи че трябва да пишеш грозен софтуер.
И по-горе споменах, че основният проблем на много софтуери е липсата на добра абстракция/модел. Т.е. софтуерно изграждат нещо, което не е лодка, даже не и корито. Типичен пример са STM32 библиотеките - за да ги ползваш не само да познаваш хардуера отдолу ами и самите тях. Демек пълна простотия, все едно гемия, която трябва да го буташ плувайки и на всичкото отгоре трябва да имаш капитанско право за совалка.
В сравнения с тях Ардуиното наистина е малка лодка, но тая лодка има някакъв смисъл...


Пет Фев 02, 2018 10:44 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Зависи и какво ще научиш от Ардуиното. Някой преди теб е написал библиотека за мигане на светодиод. Тя позволява не само да мига, ами и да свети постоянно, както и да загасне. Извикваш функцията, сетваш параметри, ама диода не мига.
Та, ползвайки тоя метод на обучение, ще можеш ли да се ориентираш защо диода не мига, или ако спре интернета и няма достъп до форумите, програмистките способности рязко намаляват?


Пет Фев 02, 2018 11:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Ако спреш нета 99.99999999% от програмистите увисват като прани гащи. :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Фев 02, 2018 12:21 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Проблеми винаги има във всеки един софтуер ;-)
Важно е да се знае коя лодка какви проблеми решава и какви нови създава. Защото при софтуера решението на един проблем обикновено води до друг сорт проблеми. Примерно като трябва да подкараш няколко периферии възниква проблем с многозадачността. Като се качиш на многозадачната лодка пък почват проблеми със синхронизациите и т.н.
Ако не можеш да подкараш дадена лодка значи или тя е кофти или ти си сбъркал занаята. Но пак ще повторя да преплуваш Ламанша без лодка не е практично...


Пет Фев 02, 2018 12:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Миро а, в никакъв случай не противопоставям софтуер и хардуер, но озползвайки нещо от аорта на ардуино наистина оставаш далеч от света. Абстракцията е супер, ако имаш идея как работи, защото какватои абстракция да направиш за ацп-то да речем, това няма да помогне на някой който не знае що е то и как работи и какво да очаква. Да ще си сетне входа и рвференса, за второто не е ясно де, мо тя твояъа абстракция по дифолт ще го сетва някак, ще получава едни числа, и от там какво....
За теб като човек който си има предатава, знае кое как работи, абстракцията е полезна. Не съм сигурен че е така за начинаещ.
И "плуването" предполага мокрене, другото е плаване;) а той иска да плува не да плава.


Пет Фев 02, 2018 3:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
ToHu написа:
Абстракцията е супер, ако имаш идея как работи


Говорим за различни неща. Това дали познаваш хардуера е едно, дали можеш да пишеш софтуер е друго. В идеалния случай ще си добър и в двете (ще си пенкилер), далеч по-реално е да си добър в едното. И в това няма никаква трагедия. Само програмистите на 8-бит си вярват че не може да се пише софтуер без да се познава хардуера. Може и аз ти гарантирам че 99% от програмистите не познават и няма нужда да познават хардуера. Да не говорим че това е невъзможно. Примерно ако пишеш за телефон, никой не може да ти гарантира какво точно ADC ще има след микрофона.
Само тези които пишат драйвери и/или ниско ниво трябва да знаят, но това са 0,0001 процента от програмистите.
Ембедед системите оооооотдавна почнаха да се доближават до РС/phone и днес реалните проблеми в 99.999% от случаите са от неграмотни програмисти и само 0.001% от непознаване на хардуера.


Пет Фев 02, 2018 3:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Ами не бих казал че е чак толкова далеч но .. да речем че е така. И как точно пишеш софтуер ако не знаеш това АЦП какво аджеба връща, аз нещо не си го представям. Телефона за мен не е ембедед у-во, отдавна се превърна в нео съвсем различно, и приложенията за телеофн реядко имат нещо общо с неговият хардуер, ако изключим че се възпозлват от разни благини.
Обаче все си мисля,ч е ембедед е нещо по-различно, и че правенето на шумомер не е точно като да напишеш тетрис за телефон. Едновременно е и много по-просто и много по-сложно.
И конкретно към началото на темата, шумомер, как се прави шумомер от един 100% софтуерист ..... и за мен е чудесно като позлвам примерно на Жорката функциите щото няма идея как му работи HID-а, ама ако аз трябва да го пусна не знам как ще стане освен ако не седна да изчета документацията и на USB-то и на HID библиотеката.
Ей тук някакво китче с някакъв кинетикс, седнах поиграх си, работи .... и какво, чудно, има тул с който да сетна перифериите, има бутлоадер, има нещо което дори го съживява, и пак ако искам да го изпозлвам за нещо реално трябва да седна и да прочета какви са ми ио-тата, ама дали ще станат за каквото ми трябва, как да си ги сетна, дори и за чекбоксовете и дроп менютата пак си трябва някакво познаване на хардуера.


Пет Фев 02, 2018 5:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
Тони, колко хора познаваш дето са писали USB стек?
Ти едва ли ще седнеш да пишеш... Общо взето се ползва нещо готово, както за USB така и за голяма част от периферията. И това е нормалното за много голяма част (да не казвам всички) програмисти.
Просто днешно време за да седнеш сам директно да мажеш по регистри трябва много да си я закъсал. Това не ти е 8051...
Иначе за съжаление донякъде си прав. В смисъл много от готовите библиотеки изискват да познаваш хардуера. В повечето случаи причината за това е лошото качество на тия библиотеки. Обичам да давам за пример STM32 щото те са уникати. В чаршафите им регистрите са с едни имена, в сорсовете с други. Ако искаш да видиш какво прави кода им, трябва първо да си "преведеш" регистри и константи. Т.е. даже и да знаеш чаршафите наизуст, пак няма да ти е лесно да разбереш кода.
А пък тия визуалните с чекбоксовете там пък дали познаваш или познаваш хардуера няма голямо значение. В повечето случаи те са си наумили нещо и изборът ти е сведен до това да го чекнеш или да не го чекнеш ;-)
Но мисълта ми беше, че хардуера няма какво толкова да му баеш. Примерно за ADC имаш избор на канал, имаш избор на конфигурация. Каналите са краен брой, конфигурациите също... В повечето случаи опитен програмист ще ги нацели от раз. В краен случай ще ги брутфорсне, ако не стане с брутфорс ще пита по форумите или съпорта, но да отвори чаршафите - е такъв филм няма ;-)


Пет Фев 02, 2018 6:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
miro_atc написа:
Проблеми винаги има във всеки един софтуер ;-)
Но пак ще повторя да преплуваш Ламанша без лодка не е практично...

Ама пък е героично :) След години ще има да разправя като мен как съм програмирал с ръчно асемблиране в шестнадесетичен код :) :)

Майтапите настрана, при него положението е ясно. Назначен е на заплата и няма много време да катери стъпка по стъпка методично правилно от простото към сложното и от един хардуер на друг. Дават заплата искат резултати и той трябва някак си да закърпи положението в режим на реално време. Иначе на борсата. Пък като се закрепи ще запълва дупките. Основното е да не спира и да осъзнава колко много има да учи. Не както онези които описвате да спират на ниво copy-paste.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Пет Фев 02, 2018 6:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
е миро, не е ли по-лесно да погледнеш в чаршава вместо да налучкваш и брутфорсваш, особенно с някои периферии бтурфорса може да ти отнеме мнооого време, и много главоболия. Аз и с АЦП си го представям, ама я си го представи с сериен порт дори, който има осурнайсет бауд рейта, като при някои процесори тия времена зависят и от някой си друг таймер дето няма логика да има връзка с тях, имат различни режими, 7,8, 9 бита, със без стопбитове, ама колко, ама паритита, ама има ли хардеурен хандшейкинг, ама има ли някакъв специфичен режим като за 485, мислен ли е за токен ринг, мултидроп и ако да как аджеба е мислен да става, или дори проста 485 функционалност де му се пише неговия адрес, кое му е прекъсването ... акое перфектно изписана И документирана библиотека супер, ако не е ... 90% да не кажа 99% от тия които ще седнат да пишат ще изпишат най-общите функции, сетеане на битрейт, ако си късметлия колко бита и стоп битове. Те дори сигурно не знаят че той има по специфични режими, че може сам да си дава прексъване при стартов пакет, или при пакет със сетнат 9-ти бит, или пък при съвпадение на такъв пакет и адрес на чудото ... и да всичко това за универсалност и преносимост се пише софтуерно, защо да разчиташ на нещо което този го има а друг не ... ами сигурно от програмистка гледна точка е така, от моя не е :)
А споменавайки АЦП и ЦАП, има не малко специфики, имаше някаква трема не помня от кого за мерене на температура с терморезистор, в този случай е важно да си познаваш процесора, ако си чист софтуерист нека да го мисли железара, и после би било хубаво да ти каже че трябва да го конфигурираш диференциално, с външен опорен, а не да очаква да разчетеш схемата или да гадаеш по звездите. И като ти го каже, и като го няма в библиотеката или фреймуорка и това ли ще го брутфорсваш, може, може и да с епита по форум, ама все ми се вижда по лесно да отвориш чаршафа.


Пет Фев 02, 2018 8:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ARM Cortex M3 NXP PDB 1754
ToHu написа:
е миро, не е ли по-лесно да погледнеш в чаршава


Ми НЕ е!
Ти просто имаш някаква илюзорна представа, базирана на малки контролерчета... При големите не е така, вервай ми. Документацията е огромна, десетки и стотици ХИЛЯДИ страници и въпреки това непълна. Примерно последния си бъг който открих беше в USB драйвера на STM32. Естествено при много рядък случай таймоутваше, но даже не съм си помислял да търся или ровя чаршафите.... така че не знам дали я описана, но ме съмнява тъй като става дума за забавяне на хардуерен сигнал генериран от периферията след края на трансфер. Даже и на мен не ми беше хрумвало че може да се случи, т.е. аз да си изчета данните, да успея да пусна нов трансфер и чак тогава да ми доде потвърждението за предишния. Няма никаква логика, ама се случва.
В много периферии има разни такива тънкости. Не е добра идея сам да си подкарваш UART/485/ADC или каквото и да е. Аз го правя, но си имам и причини, а и има кой да ми плаща за извратеното удоволствие ;-)


Пет Фев 02, 2018 9:07 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни