Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
PicKit 3 проблеми 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Фев 25, 2007 12:41 am
Мнения: 276
Местоположение: София
Мнение PicKit 3 проблеми
Здравейте, да питам някой който ползва по-често PicKit 3 дали върви добре програмирането и дебъгването?
Някакво "лечение" секретно дали няма?

Защото при мен нещо положението е плачевно напоследък.
Имам проект с PIC18F26K22, IDE MPLAB X 4.05, компилатор CCSC 4.074
Платката се захранва през импулсен адаптор 220V->12V след което има едно малко импулсно да свали до 5V и вече с това се захранва процесора и другите елементи. Това е свързано към PC-то с USB->UART конверторна платка. Има два светодиода към PIC-a.
PicKit 3 съм задал да не подава захранване към процесора.

И какво се случва... правя едно, а понякога и две програмирания едно след друго и MPLAB-a губи връзка с програматора и само ако го разкача от USB-то на компа, изчакам да изпише, че е загубило връзката и чак тогава го включвам отново в USB-то... поработвам малко, правя опит да програмирам и пак умряло и т.н. При "хубаво време" може и до 4-5 програмирания/дебъгване да стигне, но не повече.

Преди да включа външното захранване бях само на захранване от програматора съм процесора и без връзка към PC по UART/USB. Тогава пък ревеше, че много ток се консумирал което не е така реално - няколко милиампера са.

Изобщо мъка голяма. При дебъгване същата работа. Програматора е оригинален, не е китайски, а оригинален купен от Комет.
Забелязал съм, че с PIC24F този проблем се проявява доста по-малко. С PIC16, PIC18 като цяло е доста по-мъчително.

Започнах да оглеждам с ARM да го сменям, JLINK-а е направо песен на фона на това и за програмиране, да не говорим за дебъг - странно колко по-добре работи и как в реално време чете регистри и т.н. Тъпотия. Кога ще изкарат нормално работещ програматор....


Сря Яну 10, 2018 2:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
Най вероятно ти е омазан уина, пробвай на друг ком да видиш дали пак така ще се държи. Машинката си работи добре.


Сря Яну 10, 2018 2:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4719
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
"....Кога ще изкарат нормално работещ програматор...."
ICD 4
(не съм го пробвал - чета описанието)

направи си упдате JAVA

_________________
main[-1u]={1};


Сря Яну 10, 2018 7:03 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Май 01, 2009 3:01 pm
Мнения: 1438
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
Проблемът ти е в мплаб Х, с тия джави и нетове, дето иска за да работи. Старият мплаб 8 си е песен, но му спряха поддръжката и има процесори, с които не работи. Та пробвай с ъпдейт...


Сря Яну 10, 2018 8:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
Пробвай с последния MPLAB v8.92. Проблемът може да идва и от импулсното захранване - сложи линейно и виж дали има разлика.


Сря Яну 10, 2018 9:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2588
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
Аз работя със самоделен PicKit2 и PicKit програмата. Само че съм сменил девайс файла на програмата да има 18F26K22. И ползвам MPLABX, ама то това няма значение, щото хекса го пиша външно. Имаше някаква опция сам да се записва хекса при ъпдейт. Само че ако сбъркаш в MPLAB, трябва на ново да пускаш опцията :)
п.с. да може от захранването нещо да се смущава

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Яну 10, 2018 2:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
Подобни ефекти се получават и при затворени контури на маса (земя) между устройствата и падове в нея. Както им казват на англичански, ground loop.


Сря Яну 10, 2018 3:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
speedblue написа:
Започнах да оглеждам с ARM да го сменям, JLINK-а е направо песен на фона на това и за програмиране, да не говорим за дебъг - странно колко по-добре работи и как в реално време чете регистри и т.н. Тъпотия. Кога ще изкарат нормално работещ програматор....

Какво го мислиш? Мъчениците са на почит в църквата, не и в бизнеса.


Сря Яну 10, 2018 3:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2588
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
то може и USB кабела да прави въртели...

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Яну 10, 2018 3:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
slav4o.com написа:
то може и USB кабела да прави въртели...


Или разхлопан конектор.


Сря Яну 10, 2018 3:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
Също и прецакан USB порт - което не значи че спира да работи по принцип. Това че се сърди за големия ток ме насочва в такава посока.

За два дена съм записал 100-тина 46К22 без нито една засечка.


Сря Яну 10, 2018 9:19 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2588
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
При мен се е случвало от много ръчкане включване/изключване на USB Pic направо спират всички USB портове на компа. Никакви устройства не се разпознават. Само рестарт ги оправя. (Windows XP).
Иначе ARM си е ARM, още не съм работил с тях, но заради едно USB няма да хвърля пиковете. То и там имаше някакъв клонинг програмата дето постоянно си затривал. А там проблемите са по сложни вероятно. Тей, че аз лично докато не се науча да ремонтирам Трабант-че или Жигули, няма да се хвърля на Ферари :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Яну 10, 2018 9:58 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Фев 25, 2007 12:41 am
Мнения: 276
Местоположение: София
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
Проведох бързи проби с повишено внимание вече и наистина когато е само програматора към процесора със захранване през програматора и нищо свързано към платката се държи добре и няма ядове, това при програмиране и дебъгване.
Схемата е елементарна - PIC18F26K22, два светодиода, приемник на 433 с консумация 6 мА, няма собствен чип за захранване - очаква да му се осигури външно. Това е.

Когато свържа на UART-а конвертора към USB започва дискотеката. Чипа е CP2102. Все още се захранва от програматора.

После захранвам с външни 5V. Няма особена разлика - дискотека.

Явно текат тоци и шумове и програматора никак не му понася. Не съм гледал с осцилоскоп от къде му идват смутовете. И при други проекти с повече кабели съм имал ядове. Доста се влияе - може би е твърде субективно, но като забива лесно какво да си мисли човек.
Компа е доста стабилен и почти няма софтуер на него, скоро е преинсталиран също. По-натам ще обърна внимание на предните два USB порта да не се изфирясали нещо и да шумят повече.

С ARM няколко проекта последно време имаше и доста кабеляк висеше, но j-linka не е дал нито веднъж ядове, а седи в постоянен дебъг често.

Мерси за идеите, винаги е добре някой да каже как е при него, че да не си внушава човек излишно сценарии.


Сря Яну 10, 2018 10:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2588
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
Като има приемник на 433 MHz има и предавател, той близо ли е до постановката ? CP2101 и програматора дават маси, затворен контур. Има ли случайно USB hub ? Защо не пуснеш 5v откъм CPто а със програматора да стартираш Пик-а по MCLR.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Яну 10, 2018 11:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: PicKit 3 проблеми
Дълъг кабел, лош кабел, конектор, захранване... Само при този проект ли имаш проблем?


Чет Яну 11, 2018 12:49 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни