Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
Имам да мисля един проект. Искам да търкалям Linux, вероятно ще е върху готов SOM.

Основно ми трябва Ethernet, SSL/TLS но не интензивен трафик. SD карта, USB Host и повечко UART (да кажем поне 3 броя). Видео няма да ползвам.

Това което търся е бърз девелепмент и по - дълъг живот на продукта. Като гледам най-масовото е това - TI AM335x Sitara или NXP i.MX6(UL).

Някой подкарвал ли е тия платформи? Интересува ме, на коя дистрибуциите тръгват по безпроблемно и има приличен съпорт (пък било то и форум или комуна). Също и каква е разликата между Cortex А7/А8/А9, макар, че в моя случай това едва ли ще има голямо значение.

Също ако някой е ползвал готов SOM и да има отзиви. Критериите са industrial grade, относително лесен корпус, прилична фирма зад него.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Сеп 15, 2017 7:45 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
С риск да ме наплюеш като спаммер, бих предложил ксайлинкс зинк.
Точно сега разцуквам един боард със сравнително малка матрица 7Z020. Сложил съм си два етернет мак, два кан, два уарта, един и2ц и един спи. Това е в програмируемата логика, иначе има двуядрен кортекс а9+флоатинпоинт юнит., ддр3,...Bare metal ги инициализирам и работя с тях, но е въпрос на 20на минути билдване да има убунту/линаро или пета линукс.
Борда е microzed, със експанжън заFmc.
Като цело за къстъм систем он модуле ксайлинс или алтера(но както каза някой в друга тема те са трудни след сливането с интел)
П.с. Има ги в индустриал грейд- и бордовете и матриците.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Сеп 15, 2017 8:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
ето това беше на моята платка
повечето неща за които говориш ги имаше изведени
http://phytec.com/products/system-on-mo ... re/am335x/


Пет Сеп 15, 2017 9:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
Не, цинка не ме устройва.

Груби, впечатления?

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Сеп 15, 2017 11:22 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
краварите са си кравари...
днес има крава - пиеш мляко. утре 'комбоеца' я дава за месо и край с млякото. гледали сме го безброй пъти тоя филм (с ОМАР, примерно)
по информация на ЕЖК, моята препоръка е да не се занимаваш със ситарата.

не че NXP като станаха Qualcom няма вероятност да се утекат в канала и iMX6. да, има парт номера с над 10 години лайфцикъл, ама кой ти ги гарантира, като пусне ракетите малкия Кимчо? поне за тях може да помагаме нещо.


Пет Сеп 15, 2017 11:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
ами Phytec обещават, че ще ги има следващите 10+ или повече години. Може да ти се разровя за описания и схеми, или може да ги питаш директно.

Ами работеше си, и сега май вече е в серийно производство. Моята част бе с проблемен гигабит, но се оказа нещо от Линукса, а не хардуера. Не ме питай за дистрибуции - не си спомням. Ще пиша ако си спомня. Със сертифицирането също нямаше особени проблеми.

може да погледнеш и http://www.toradex.com


Съб Сеп 16, 2017 8:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
Дедо - И аз клоня към i.IMX6UL засега. Макар, че малко ме е страх от тяхната документация, някак си трудно я смилам и преглъщам. Но се надявам борда да е тип - храниш кучето и не бараш нищо. Демек да светна линукса и после само да пиша... ама надежди-говежди, както казвахме като деца.

Ситарата освен всичко друго е и старичка. Плюса и е че се ползва в Бигълбона, а той има прилично голяма комуна и референтни дизайни демек откъм помощ би трябвало да е по-богато и работещо. От друга страна с i.MX имам Дедо и някоя и друга връзка с Freescale (ако е оцеляла след сливането). :)

Засега гледам тия фирми фирми:

https://www.digi.com/products/embedded- ... tcore-imx6

http://www.variscite.com/products/syste ... le-imx-6ul

http://phytec.com/products/system-on-mo ... e/i.mx6ul/

https://www.toradex.com/computer-on-mod ... scale-imx6

http://www.compulab.com/products/comput ... ule/#specs

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Съб Сеп 16, 2017 10:03 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
и woody не го забравяй :D
ако сложиш на кантара нашата 'поддръжка' и някаква евфимерна общност, не знам накъде ще наклонят везните в твоите очи.

колкото до документацията... четенето на 4-5-6 хиляди страници надали ти влиза в плановете, без значение кой ги е писал.
пък и за хардуера мога да ти сложа рамо, знаеш. имам заготовки на почти всичките им процесори, няколко работещи борда и т.н.

що не ми звъннеш, не ми знаеш телефона ли?


Съб Сеп 16, 2017 10:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
Цецо, по производителност A9 е най-бързото, A7 и A8 са горе-долу близки.
A9 е out-of-order, старо и доста енергия папка.
A8 е също доста старо и не особено енергийно ефективно, по възможност избери A7.

Мераците ти не са невъзможни, просто ще има доста ръчкане и псуване докато сглобиш пъзела. Мини за по бира или направо през офиса за бърз "crash course", там и различни бордове може да видиш и да питаш.

Аз лично нищо комерсиално не бих тръгнал да правя с такъв сорт чипове, но това е съвсем друга тема и си е откровено субективно. :)

Ето ти и още един SOM:
https://www.solid-run.com/freescale-imx ... /imx6-som/


Съб Сеп 16, 2017 10:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
от мене - платка може да ти снимам или донеса
вече не съм при тях, но знам че нещото се произвежда активно
но клати разни климатични инсталации - нищи специално, което да го натовари

има един образ който прави курсове за Алтиум, там има цял отворен проект с imx6 или каквото е там
а и той не е единствен ;)


Съб Сеп 16, 2017 11:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
Владо, искам да легна на готов SOM заради линукса. Иначе ще трябва да откривам топлата вода със SSL-и, файлови системи, USB стекове и п...и майни. А вече нямам енергия да си бия главата в стената и да пиша код от нулата. Освен всичко друго така съм и сравнително лесен за подмяна на мозъка - друг SOM и минавам на друг производител без да мисля за пренаписване на половината код, стига да запали линукса. Само нова платка.

Изключвам възможността да правя собствени платки за процесор който да търкаля линукс, няма да имам такива количества, че да си заслужава да рутя DDR - и и PMIC - ове.

SOM ще си поръчам не е зор. Въпроса е на коя компания да се доверя. Засега ме дърпа към изреалците, някак си като техници ги уважавам. Имат си температурни грейдове, дистрибуции, грамотни изглеждат.

Относно звъненето - ще звъня, ама нека да се ориентирам първо.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Съб Сеп 16, 2017 11:54 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
Не знам защо изключваш ситарата - за мен е добър. Цинк-ът си е висока топка и ако не ти трябва нещо специфично само ще се измъчиш.
Ако няма да правиш платка (което е правилното щом бройките не го изискват) остава да провериш доколко има поддръжка в линукса. Мисля че и ситарата, и имх имат mainline линукс и няма да проблеми оттам.
На теб реално ти трябва предполагам да пишеш усерски софтуер - т.е. стига да имаш добри драйвери за uart, spi, i2c и т.н. (както и мрежовите неща) си на 6?
Беше споменал преди време че ровиш за биглебона - ако имаш бройки виж дали ги има драйверите и е ясно.
Преди няколко години гласяхме проект с imx6 - наша платка. Между другото, при нас вземат един реф дизайн и го ползват само че на наша платка. Това го правим за да можем да добавим специфичния си хардуер (това което при SoM е частта на Baseboard-а), но слагаме PMIC, памети и всичко друго както е на реф дизайна - така пък не се борим с BSP (обикновено). Та този проект не се разви много - на нас ни трябваше една специфична екстра на IEEE1588 и се оказа че те я нямат.
Наскоро пак почнаха друг проект с iMX6D - силно озадачаващо се оказа че животното в определени сценарии (real time) не може да стигне ... iMX357 ! Вярно че е много специфично (preemt_rt ядро с много бързи циклични таскове, при това runtime-а който тестваме не поддържа многоядрие) но потвърждава някой предварително намерени отзива. Доколкото разбрах проблема е в големите кешове и времена за превключване на контекста. Но говорим за едноядрен ARM11 срещу двуядрен A9.

Ако ползваш SoM имаш шанса да можеш да миграраш между двете. И ако стане obsolete да смениш. Но моя опит е че това е малко химера - все някоя дреболия няма да стигне (тук един SPI по-малко, там нещо друго). Phytec имат добро разнообразие, но цената им е по-висока (съобразно качеството). Variscite http://www.variscite.com/ имат интересни също - например http://www.variscite.com/products/system-on-module-som/cortex-a8/var-som-am33-cpu-ti-am335x-am3354-am3352

При ситарата не забравяй че би могъл да вземеш модел с PRU-та - това ако търсиш истински real-time, или специфични перфиферии (например многото бързи адресируеми LED ленти с които се бори ToHu). От iMX-ите това значи да вземеш модел с cortex-m допълнително ядро.

Според мен нивото на "поддръжка" в смисълът на общност е в следния ред:
- RPi
- BeagleBone
- всички останали ...

В твоя случай сигурно ще използваш готова дистрибуция - иначе ние понякога тръгваме от това кой борд/чип се поддържа в билд системата която ползваме (yocto, ptx-dist) - да си улесним работата. Тук Phytec пак са напред - обикновено ги има навсякъде :-)


Нед Сеп 17, 2017 8:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
Цецо написа:
Владо, искам да легна на готов SOM заради линукса. Иначе ще трябва да откривам топлата вода със SSL-и, файлови системи, USB стекове и п...и майни. А вече нямам енергия да си бия главата в стената и да пиша код от нулата.


Дотук не видях що ти е лайнукса, може би заради майните ;-)


Нед Сеп 17, 2017 7:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
за да си билднеш твой лайнукс трябва:
- PSP
- BSP

конкретно ядрата, които визираш, имат вече PSP и не се очаква някакво затруднение. разбира се ще останат някакви концептуални препъни камъни (кохерентност на кеша, DMA и подобни)

BSP при големите процесори е затруднителна работа. дори да приемем, че имаш пълен комплект драйвери за всички възможни периферии (или поне, тези които ти трябват), трябва да можеш да си билднеш dev-tree за конкретната разпиновка на платката. въпреки, че привидно чипа има много крака, те са по-малко от общия сбор на пиновете на вътрешната периферия. затова има MUX коя периферия на кой пин да се върже. за imx има едно тулче на жаба, с което цъкъш по квадратчета и накрая получаваш файлче, което с малка преработка трябва да го налееш в uboot и билд директорията на лайнукса.

ако ползваш модул, рази работа вече е свършена. въпрос на репутация на фирмата е да ти дадат тази информация в някакъв удобен вид. ако я няма - не ти трябва такъв SoM. хубаво е да има и поне схема, някои сигнали си имат особености и трябва да се види как са ги вързали.


Нед Сеп 17, 2017 8:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: TI AM335x Sitara или NXP i.MX6UL
miro_atc написа:
Цецо написа:
Владо, искам да легна на готов SOM заради линукса. Иначе ще трябва да откривам топлата вода със SSL-и, файлови системи, USB стекове и п...и майни. А вече нямам енергия да си бия главата в стената и да пиша код от нулата.


Дотук не видях що ти е лайнукса, може би заради майните ;-)


Ъ? Ти можеш ли да ми дадеш друга безплатна сборка на всичко това? Както казах нямам нерви да пиша код от нулата. Нямам нерви и да събирам мозайки, опитвайки се да напъхам квадратна плочка в кръгла дупка.

Търся максимално лесното решение. Творчесйки ентусиазъм = 0. Ако тъпата малинка я имаше в индустриално изпълнение, нямаше и да мисля много.

Гичо, малинката не става, щото никой друг освен нейната си "фондация" няма достъп до сбърканите им процесори. А те нямат професионално направени бордове, всичко е "учебни помагала". Ситарата въобще я сложих в сметката, точно заради бигъла. Реално мисля, че ще ми свърши работа, готови SOM-ове бол. Обаче с фрискейла мога да ползвам помощ от приятели, а и имаме някоя и друга връзка в самата компания. Докато с краварите нещата в последно време хич не ме кефят на къде вървят. Когато ми се наложи да ползва съпорт, все китайски или индийски имена... Помогат хората... доколкото могат. Ама имам чувство... едно такова. Абе кофти вкус в устата, но все още не съм зачеркнал ситарата де.

Хубавото на това решение със СОМ и линукс е, че мога да си почна девелъпмента на апликациите върху какъв да е борд. Даже на нормално ПЦ. И чак накрая да реша каква точно треска да си забия в петата. Че и да пробвам няколко различни трески :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Последна промяна Цецо на Пон Сеп 18, 2017 9:00 am, променена общо 1 път



Пон Сеп 18, 2017 8:27 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни