Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
Здравейте! Имам GPRS модем, който съм тествал с Вивацом. Там всичко е ОК, но когато го закачихме на мЖица започнаха белите. Първо времената за регистрация са много по-големи и има разлики при енкодинга на данните. В момента имам само 1 карта и съм настроил модема да се регистрира без проблем. Има пинг и понг(и при мТел прескача тук там, което подсказва, че има разлика в енкодинга). Също така не мога да се закача(да направя връзка на даден порт) при мТел. Някой има ли под ръка 2 APN карти на мТел? Трябват ми за няколко дни. Да видя къде са разликите и да си настроя модема.
GSM модулът е прозрачен и обработвам всичко на контролера отзад. Ако някой е писал такива неща и се е сблъскал с разликите ще съм благодарен ако сподели - ако знам какви са разликите в кодирането, мога да мина и без карти. Не съм сигурен дали не трябва да имам настройка вътре, за това кой оператор се използва...
До тук съм установил, че мрежата на мТел реагира много бавно - примерно при LCP подавам команда да спре да енкодва всичко с 7D, а мрежата им престава чак след PAP... Предполагам, че пак е някаква такава глупост!
ПП: А Телешит имат ли такива карти?!

_________________
www.elkran.com


Вто Сеп 12, 2017 10:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
"2 APN" що е? И... за чий ти е прозрачния режим? И, ако можеш използвай виваком. По сведения от клиенти и по мое лично наблюдение, те имат най-добро покритие в някои пущинаци. Нещо ново забелязах с настъплението на 4G и 2.5G модем - при наличие на силен сигнал от 4g клетка, модема рапортува джаминг.


Вто Сеп 12, 2017 11:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4722
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
PPP към Мтел, Теленор (2G) не съм видял проблеми (Quectel M95/66 as modem + PIC32MZ за TCP/IP)
като енкодинг какво имаш на в предвид: escape character (7D) ??? <--- тва няма нищо общо с оператора, а се обработва от модема
edit: всъщност по GPRS незнам точно дали PPP стига до оператора в чистия му вид

_________________
main[-1u]={1};


Вто Сеп 12, 2017 12:21 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
стига нормално. пишеш ATD и ти идва PPP фрейм. е, има разни особености с CHAP диалекта на M$, но това е друга бира.
ескейпването е на ниво HDLC, не знам какво бърка PAP частта.

-> не разбрирам проблема много добре. някакви дъмпове имаш ли?
в момента нямам много време, но ако ми пратиш някое проблемно устройство, мога да го тествам откъм 'оператора'.


Вто Сеп 12, 2017 12:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
Wizard, аз използвам същия хардуер - Quectel M95+ PIC32MZ. Можеш ли да провериш нещо? Интересува ме, когато контролера приеме или изпраща съобщение, кои символи кодира - само 7D и 7F или и допълнителни примерно 0x03? Не говоря за настройките на модема - там има начин да се сетнат още символи.
Дедо, при самата инициализация има малка разлика м/у мрежите - при Vivacom, когато се разберат(контролера и клетката) на LCP частта, клетката веднага спира да кодира всички символи по-малки от 0х20(oще за PAP), докато мтел се бави и това се случва чак посредата на NCP.
Това го коригирах!

_________________
www.elkran.com


Вто Сеп 12, 2017 1:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4722
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
на ниво HDLC
по-малки от 0x20,
== 0x7D,
== 0x7E

с тва и без тва е се тая:
Quectel Module takes 0x11 and 0x13 as asynchronous control characters by default. When 0x11 and
0x13 are included in the PPP packet data which will be transferred from TE to module, 0x11 should be
transformed as 0x7d31 and 0x13 should be transformed as 0x7d33. On the contrary, when module
received 0x7d31 or 0x7d33, module will transform 0x7d31 to 0x11 and transform 0x7d33 to 0x13. In this
case, TE can use AT+QACCM to disable the transformation relationship. Please get detailed description
of AT+ QACCM from next chapter.

EDIT пак:
Незнам какъв TCP стек ползваш за пика, но има голяма възможност пика да ти се бъгва при калкулация на чек сумата поради нарушената PPP alignment-тация на буфера :)

_________________
main[-1u]={1};


Вто Сеп 12, 2017 1:21 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
При мен тази допълнителна трансформация е спряна! Питам, защото в irf-то се казва, че е възможно мрежата да кодира допълнителни символи. Стекът си е мой - аз съм си го писал. Тествал съм с големи обеми от данни - 20-30к и през виваком няма никакви ядове.
Добре, не мога ли да направя друго? Да поставя някаква обикновена мтел сим-карта и да опитам да пратя някакъв пакет към някакъв сайт?
Примерно към abv.bg или google.bg? Примерно да потърся гуглата на порт 80? Би трябвало и двете неща да работят по сходен начин?!

_________________
www.elkran.com


Вто Сеп 12, 2017 1:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4722
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
при стандартно HDLC и модем by default - нямам проблеми с МТЕЛ и Теленор

_________________
main[-1u]={1};


Вто Сеп 12, 2017 2:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
Desert Leo написа:
Нещо ново забелязах с настъплението на 4G и 2.5G модем - при наличие на силен сигнал от 4g клетка, модема рапортува джаминг.

Въпрос малко извън темата. При 4G потребителите свалят с по-висока скорост от колкото качват. За да имаш по-висока скорост ти трябва или по-голяма честотна лента или по-голяма мощност за да имаш повече S/N.
При 4G, базовите стнации по-голяма честотна лента ли използват или предават с по-висока мощност, в сравнение с телефоните на потребителите?

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Вто Сеп 12, 2017 8:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
ike написа:
Въпрос малко извън темата. При 4G потребителите свалят с по-висока скорост от колкото качват. За да имаш по-висока скорост ти трябва или по-голяма честотна лента или по-голяма мощност за да имаш повече S/N.


Нито едното, нито другото. При 2/3/4G/LTE комуникацията е TDD със слотове. В зависимост от това колко слота си договориш за едната или другата посока имаш различна скорост. Бърза справка виж табличката най-долу, имаш 7 различни комбинации.


Сря Сеп 13, 2017 8:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
Благодаря за отговора.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Сеп 13, 2017 10:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
4G може да е TDD и FDD. TDD са десетина банда само, като реално ползващите ги провайдери се броят на пръстите на едната ръка. да не говорим, че там не можеш да правиш СА.

почти всички са си купили лицензи за горните бандове, но много малко са пуснали реална услуга. отделно, масово се купуват по 10-15MHz, изключения са провайдери държавна собственост (от единия джоб в другия). затова и реално предоставяне на СА е спорадично и като че ли с демонстрационна и/или изследователска цел.

много рядко се налага използване на симетричен канал, защо в масовия случай трафика е силно несиметричен. това важи и за кабелини модеми (*DSL) и за безжични преноси. и понеже честотния ресурс на безжичния пренос е много скъп и ограничен, провайдерите гледат да го уплътнят максимално. класическия потребител му трябва голям входен канал за тубата и почти никакъв изходен. на ниво до 3G* това става естествено с ограничение на слотовете. има много ограничен кръг приложения (телеметрия, касови апарати и подобни), при които изходящия трафик е по-голям от входящия, но това върви по друг сценарии и се договаря с провайдера.

базовите станции винаги имат потенциал за по-голяма мощност от ТЕ/МЕ. иначе (1) ще ти се изпърже мозъка; (2) телефона ще трябва да има дръжка за носене. дали някога се стига до този потенциал? би трябвало при добре оптимизирана мрежа да не се стига - мощността скача за всяко ТЕ поотделно и принципно не би трябвало да е по-голяма от неговата.

връзката между мощност и S/N в днешно време се симулира с матлаб от чичковци с титли по два реда пред името си. гледах векторите за QAM256 и цъках с език, прелистих няколко страници с с формули в обосновката за MIMO и QAM256 и ... ми се струва, че това е твърде теоретично. може би работи на маса, когато си закачен с жица. после се поинтересувах в реалния свят как/къде може да се тества CA+MIMO и резултата беше доста интересен.


Сря Сеп 13, 2017 1:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
Ние си купуваме предплатени карти по 6лв и като се прати конфигуриращ СМС как ги искаш- можеш да си вземеш мегабайти, или СМС-и

http://www.mtel.bg/prima-dopalnitelni-minuti-i-sms


Сря Сеп 13, 2017 11:16 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
Реших проблема. Беше недоглеждане от моя страна, но стават и такива неща. Трябва да тествам и с Телешит, за всеки случай.
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Чет Сеп 14, 2017 5:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Трябват ми 2 APN карти на Мтел за няколко дни
Не знам дали е към темата, но тия дни имам големи проблеми с ментелският инет вкл и Близу, дето го купиха.
Май Ментел се опитват да затрият Близу и това ще е краят на инетя им, докат не прилапат некой друг- поредният. Така затриха и най-добрите Мегалан.


Нед Сеп 17, 2017 9:36 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни