Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
ESP8266 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Окт 28, 2012 1:24 pm
Мнения: 55
Мнение ESP8266
Някой занимавали се с тези паяци?


Пет Авг 18, 2017 2:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: ESP8266
Ръчках наскоро. Има и тема в главния подфорум. Та какво по-точно те интересува ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пет Авг 18, 2017 7:36 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Окт 28, 2012 1:24 pm
Мнения: 55
Мнение Re: ESP8266
Примерно, коя среда ползвате за програмиране, ако някой е ползвал повече от една да сподели за предимства или недостатъци и така?


Съб Авг 19, 2017 2:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: ESP8266
Aми честно казано оригиналното ESP8266 с АТ команди си е много удобно за моите нужди да го командвам с микроконтролер, както е дошло от Китай. Един вид режим WiFi модем.

Иначе имаше някакъв LUA интерпретатор, него съм го тествал, но на NodeMcu V3 (LolLin).

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Авг 19, 2017 7:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ESP8266
Еклипс - има готов пакет на един руснак:
http://www.programs74.ru/udkew.html

Другото лесно за начало е ардуино с добавката за есп.


Съб Авг 19, 2017 8:18 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Окт 28, 2012 1:24 pm
Мнения: 55
Мнение Re: ESP8266
Аз ползвам байсик интерпретацията, знам че съществуват и други като: ардуйно, espruino, lua, mikropiton... И се чудих дали някой е правил сравнения между съществуващите решения.


Нед Авг 20, 2017 12:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ESP8266
Сравенения сигурно има, но въпросът ти беше за IDE, а не за SDK/платформа или нещо такова.
От интерпретаторите има опит само с Lua-та и за начало е приятен, но за по-големи проекти бързо отеснява RAM-а.
За бързи дреболии ползвам ардуино - заради наличието на много готов код.
За по-сериозни от известно време ровя mongoose-iot. Е, само че на ESP32, но гледах че поддържат и 8266. Харесва ми, но си е по-сериозен и сложен продукт, така че си зависи от какво търсиш.
Ако сега започваш да ровиш нещо в тази област ти препоръчвам директно да скочиш на есп32. Просто е по-удобно за работа, а цената едва ли ще те сбърка толкова - тя би имала значение за масов продукт, но там есп8266 е тотална излагация поради липсата на каквато и да е възможност за защита на кода ти. Т.е. става ако ще правиш масов open source проект - нещо като sonoff на itead. Всъщност скоро гледах че есп32 в модификацията с вграден флаш е нещо като 3 долара (за чипа). Та скоро сигурно и модули на 3.5-4 долара ще има.


Нед Авг 20, 2017 12:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: ESP8266
ESP8266 е мислен за WiFi модем, и затова няма защита на кода. Може обаче да се имплементира някаква проверка на серийния номер. Това няма да позволи кода да работи на друго ESP.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Нед Авг 20, 2017 3:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ESP8266
И колко трудно ще е да се види и пачне тая проверка? При положение че имаш кода?
Ако ставаше така, дори въшливите микрочепци нямаше да слагат защита от изчитане на кода. А на есп-то (8266) няма как да защитят кода, защото е във външен флаш.
На есп32 имат наченки на Secure boot - кода (фирмуера) е криптиран и изчитайки го не получаваш нищо смислено (е, ако е активирана защитата). Но не съм го борил още, дано да работи.
За момента има една алтернатива - RTL8710 май беше единия от серията. Поне са кортекс и има някакъв интерес към тях из общността, та може и да се окаже добър избор. Мисля че и като цена са подобни на есп-тата.


Нед Авг 20, 2017 4:03 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Окт 28, 2012 1:24 pm
Мнения: 55
Мнение Re: ESP8266
За секюрити Wi-Fi модула(esp8266) може да се използва като посредник с комуникация(UART) и да изпраща само команди до друг микроконтролер(avr,pic и т.н.). Пък и като взема да програмирам някакви по-сложни нещя, изобщо не си помислям да му набричвам всичкия код на тази нова платформа espbasic върху която трябва още доста да се поработи...!


Нед Авг 20, 2017 9:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ESP8266
За мен това е малко безсмислено - от една страна трябва да слагаш два процесора, от друга да им мислиш програмиране, комуникация, и т.н. Да не говорим за онази шитня АТ команди...
А това с espbasic не знам защо го приемаш за задължително - пиши си вътре за есп-то на C++ (ардуино ако искаш да ти е по-лесно) и не се мъчи с много процесори и един дълбок дял на познанието наречен "междупроцесорна комуникация".
Предвид че ще ти отеснее скоро, вземи си есп32 (20-тина лева е развойна платка) и го разучи добре - така ще работиш върху перспективна платформа. Гарантирам ти че ако почнеш от ардуино варианта няма да имаш затруднения - всичко е просто и добре документирано.
Всъщност и само 8266 да ползваш - едва ли те притеснява защитата на кода в момента. Наистина са по-достъпни и безбожно евтини, а за сметка на това достатъчно стабилни. Само внимавай че доста от периферията им е софтуерно емулирана (например PWM, I2C). Ако правиш нещо което разчита на определени такива блокове, запознай се с ограниченията им и виж дали няма да са препъни камък.
По-генерално, ако в момента познаваш basic вариант, трябва да имаш предвид че май никоя друга софтуерна платформа няма да ти допадне. В смисъл че беисика е кулминацията на императивното писане, и минавайки на която и да е друга - lua, js(espruino/mjs/jerryscript), micropython, native SDK ще те сблъска фронтално с асинхронно изпълнение на кода (callback) и подобни тактики.

Абе с две думи, моята препоръка е първо да загърбиш беисика - имаш сигурно платка с есп, така че сигурно лесно ще можеш да пробваш коя да е друга концепция. Но това (според мен) си е необходима стъпка преди да опиташ да напредваш. Има си и причина да се ползва т.н. асинхронно викане - и тя е абсолютно необходима ако говорим за ниска консумация, бърза реакция, отдалечено викане и т.н. - а това си е съвсем задължително за IoT.


Нед Авг 20, 2017 11:31 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Окт 28, 2012 1:24 pm
Мнения: 55
Мнение Re: ESP8266
Благодаря за изчерпателният отговор, вероятно ще опитам с ардуиното.


Пон Авг 21, 2017 4:24 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 9:32 pm
Мнения: 710
Мнение Re: ESP8266
A как бихте оценили това (от страницата на производителя ESPRESSIF):
ESP8266 Wizard 1.2.8b for Visual Studio 2013, 2015 & 2017 with FlashTool, Intellisense and VIDEO Tutorial


Сря Авг 23, 2017 1:41 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ESP8266
Това е по-яко, но струва пари (мисля 80 долара):
https://visualgdb.com/w/tutorials/category/tutorials/embedded/esp8266esp32/


Чет Авг 24, 2017 6:49 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 9:32 pm
Мнения: 710
Мнение Re: ESP8266
gicho написа:
Това е по-яко, но струва пари (мисля 80 долара):
https://visualgdb.com/w/tutorials/category/tutorials/embedded/esp8266esp32/

Да, преди време му тествах пробната версия, но нещо не се справих.

ВПРОЧЕМ, за ESP8266 Wizard 1.2.8b for Visual Studio 2013, 2015 & 2017 ...
ЛИНКА
ПОВЕЧЕТО примерни проекти не се компилират,
защото не са им добавени (в проекта)
всички файлове от секцията LINKFLAGS на файла MakeFile.

Значи: MakeFile са в паките
C:\Program Files (x86)\Relentless.rad\ESP8266Wizard\ESPressif\[OS]\[SDK]\examples\[proj]
например в папка
C:\Program Files (x86)\Relentless.rad\ESP8266Wizard\ESPressif\Non-OS\1.5.4\examples\at_espconn
(мисля, че MakeFile за съответните os/sdk са еднакви, не съм проверявал всички)

Ta за да се компилират проектите (без грешки :)), трябва за всеки проект да се провери
Project/Property/Xtensa LD/General/Additional Library
дали са описани всички файлове от секцията LINKFLAGS на файла MakeFile.

Изглежда, че за всички проекти
- за SDK 2.0 липсва espnow
- за SDK 1.5 липсва airiss

Прилагам долу картинка.

НА МЕН НЕ МИ Е ЯСНО как като си създам example проект някъде в компютъра, как средата генерира или от къде средата взема MakeFile.
Моля да поясните :)


Прикачени файлове:
Коментар на файл: - за SDK 2.0 липсва [color=#0040FF]espnow[/color]
- за SDK 1.5 липсва [color=#0040FF]airiss[/color]

R825_NikB_Error_XtensaLD.jpg
R825_NikB_Error_XtensaLD.jpg [ 216.17 KiB | Прегледано 5088 пъти ]
Пет Авг 25, 2017 11:22 am
Профил ICQ WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни