Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
въпрос за GPS 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение въпрос за GPS
Някой може ли синтезирано да ме светне какво е това. На мен ми трябва да чета час и дата и положението (ширина и дължина)

От това което набързо прехвърлих е че има протокол NMEA 0183 PMTK. Обаче там команди колкото искаш като сигурно почти нито една не ми е нужна да я подавам към модула.
От друго място виждам, че модула сам си отговаря от време на време (URC) и без да го питам си праща координатите.

Т.е. какво трябва ако изобщо трябва да конфигурирам модула при включване или просто чакам да ми отговори.
$GPRMC,013732.000,A,3150.7238,N,11711.7278,E,0.00,0.00,220413,,,A*68<CR><LF>

Ще използвам някакъв QUECTEL от комет. Например гледам L80 има вградена антена. Добре ли лови или трябва да е на много открито поле? Някой има ли опит с този модул.


Вто Авг 01, 2017 2:54 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 864
Мнение Re: въпрос за GPS
Включваш и той стандартно на всяка секунда дава данни, парсваш ги да видиш дали са валидни (има си флаг A/V ако помня) и ако са валидни си взимаш каквото ти трябва.


Вто Авг 01, 2017 3:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: въпрос за GPS
Те стандартно са настроени на NMEA ненам колко си. И мятат през секунда една камара редове подобни на тоя който си описал. Ти вече какво ще вземеш от всичко това си решаваш сам.

Дали лови добре е риторичен въпрос. Никога не е достатъчно добре :). Иначе зависи от един куп фактори като почнеш от видимостта към небето и свършиш с платката и захранването.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Авг 01, 2017 4:03 pm
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: въпрос за GPS
Edesign написа:
...Ще използвам някакъв QUECTEL от комет. Например гледам L80 има вградена антена. Добре ли лови или трябва да е на много открито поле? Някой има ли опит с този модул.

Преди няколко месеца купувах от Комет развоен кит с L86. С външната антена от кита, през една бетонна плоча, хваща 20 - 30 спътника, GPS и глонас.


Вто Авг 01, 2017 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: въпрос за GPS
itso.t написа:
Преди няколко месеца купувах от Комет развоен кит с L86. С външната антена от кита, през една бетонна плоча, хваща 20 - 30 спътника, GPS и глонас.

в смисъл си бил на балкона или отгоре на бетонната плоча :?: или поне до прозореца :?:
или си бил в някоя китна японска къщика от оризова хартия и чамови летвички :?: :)
за затихване на сигнал чувал ли си?

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Авг 01, 2017 6:22 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: въпрос за GPS
Когато правих тестовете, местата където можеше бързо и лесно да се монтира антената, бяха доста ограничени. Антената е на около 30 под плочата, и странично е покрита около 20 - 30.
В близост има и сграда, която осигурява допълнителен "заслон" и отразени сигнали.
Пряка видимост към звездите, нъцки.


Вто Авг 01, 2017 7:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Май 01, 2009 3:01 pm
Мнения: 1438
Мнение Re: въпрос за GPS
Edesign написа:
Някой може ли синтезирано да ме светне какво е това. На мен ми трябва да чета час и дата и положението (ширина и дължина)

От това което набързо прехвърлих е че има протокол NMEA 0183 PMTK. Обаче там команди колкото искаш като сигурно почти нито една не ми е нужна да я подавам към модула.
От друго място виждам, че модула сам си отговаря от време на време (URC) и без да го питам си праща координатите.

Т.е. какво трябва ако изобщо трябва да конфигурирам модула при включване или просто чакам да ми отговори.
$GPRMC,013732.000,A,3150.7238,N,11711.7278,E,0.00,0.00,220413,,,A*68<CR><LF>

Ще използвам някакъв QUECTEL от комет. Например гледам L80 има вградена антена. Добре ли лови или трябва да е на много открито поле? Някой има ли опит с този модул.


Аз ползвам за един проект точно QUECTEL L80 и е супер лесен за работа. Подаваш му захранване и го изчакваш да си намери сателити. На открито, естествено, се ориентира по-бързо. Не е нужно да му подаваш нищо, само четеш какво ти праща. Можеш да го настроиш да ти подава само данни, които те интересуват. За валидността на данните си има чексума. В твоя ред, който си цитирал, чексумата е след звездата (68).

Тия документи ще са ти полезни:
http://www.quectel.com/uploadimage/down ... n_v1.1.pdf
http://www.quectel.com/UploadImage/Down ... n_V1.2.pdf


Вто Авг 01, 2017 8:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: въпрос за GPS
Благодаря за отговорите!
Значи правилно съм се ориентирал :) И аз харесах този L80 заради това че няма да слагам конектори и антена.
Следваща стъпка е малко хардуер.


Сря Авг 02, 2017 4:44 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: въпрос за GPS
Зависи какво приложение търсиш. При този тип антени (каквато ползва и L80), принципа на Мечо Пух важи с пълна сила. Т.е. L80 ще се справя прилично при добра видимост към небето, но не може да се сравнява въобще с една изнесена антена 30-30мм.

Иначе съвременните приемници правят чудеса с зверска входна чуствителност и някакви яки математики. Евтиния ми телефон лови спътниците вътре във средата на стаята, а има някаква смешна керамична антенка... Това със старите чипсети просто не се случваше, каквито и антени да му сложиш.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Авг 02, 2017 8:29 am
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: въпрос за GPS
Да използвам темата за един блондински въпрос за GPS парсер... :D
Че съм сделал някакъв елементарен, но не ми харесва, и трябва да го тунинговам още малко.

Та, какво мета GPS като данни на серийния порт е ясно. Приетите данни се буферират. Дебелата книга твърди, че 82 байта е максималната дължина на дадено съобщение. Предполагам че буфер около тоя размер би трябвало да е достатъчен.
Според вида (хедъра) на съобщението, се вади каквото трябва, от съответните като адрес байтове.
Неясната част - има полета с променлива дължина. Дали в тях има полезна информация, тя с каква дължина е, и т.н. зависи то това какви спътници е хванал приемника, дали е на кеф и кой знае какво още.
Та, съвсем общо, как се процедира с тая мъглява част от информацията?


Вто Авг 08, 2017 7:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: въпрос за GPS
За NMEA ли говориш? Ако да, там данните са отделени (delimited) с запетайки - така че там се парсира по тях. Може да е празно поле ",," но все отделителите ще са там. Колко са дълги не те бърка - нали си има отделителите.
Както спомена, има си дефиниции за размери на полета - не знам колко е, но трябва да има и максимална дължина на едно поле (между две запетайки).
По-генерално, един от подходите е да събереш целия ред (до \r или каквото беше там) и после да го зяпаш. Другият подход е да работиш символ по символ - имаш си модул (клас, стейт машина, функция със "външен" стейт) която реагира на събития. Имаш няколко събития които твоя "парсер" трябва да обработи:
- нов символ
- таймаут
- ресет
- ... (може би нещо друго)
Не казвам да го слагаш тоя парсер да върви директно в контекста на UART RX прекъсването (но и така може) - като искаш буферирай и после ги подавай на парсера символите.
По моите разбирания е така - ти го стимулираш със събитията които са му вход, той ти връща резултата. Тоя "резултат" реално е изхода на парсера. Най-изчистеното е когато този изход си е точно return стойността на функцията (а не вътре в парсера да викаш подаден като аргумент callback). Този ретърн може да е enum който да те осведомява какво е видял парсера.


Вто Авг 08, 2017 8:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: въпрос за GPS
Аз се опитвах в прекъсването при всеки получен байт да парсерирам, като някаква машина беше, забравих ѝ името. Но се получи доста сложно.


Сря Авг 09, 2017 8:40 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: въпрос за GPS
Запетайки се парсват тъй:
https://github.com/mozilla-b2g/android- ... l/at_tok.c
Код:
int decodeRMC(char * p, time_t * TIME, uint32_t * LAT, uint32_t * LON)
{// $GPRMC,123828.000,A,4238.6353,N,02324.2596,E,0.01,0.00,151215,,,D*6A
    char * A; char * N; char * E; char * skip;
    char * time;
    char * date;
    char * lat;
    char * lon;
    if( at_tok_start( &p )          < 0 ) return 0; // ERROR
    if( at_tok_nextstr( &p, &time ) < 0 ) return 0;
    if( at_tok_nextstr( &p, &A )    < 0 ) return 0; // A/V
    if( at_tok_nextstr( &p, &lat )  < 0 ) return 0;
    if( at_tok_nextstr( &p, &N )    < 0 ) return 0; // N/S
    if( at_tok_nextstr( &p, &lon )  < 0 ) return 0;
    if( at_tok_nextstr( &p, &E )    < 0 ) return 0; // E/W
    if( at_tok_nextstr( &p, &skip ) < 0 ) return 0; //
    if( at_tok_nextstr( &p, &skip ) < 0 ) return 0; //
    if( at_tok_nextstr( &p, &date ) < 0 ) return 0;
...........

_________________
main[-1u]={1};


Сря Авг 09, 2017 9:06 am
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: въпрос за GPS
gicho написа:
За NMEA ли говориш? Ако да, там данните са отделени (delimited) с запетайки - така че там се парсира по тях...

Предположих че ще да е някаква подобна работа, ама броенето на запетайки ми се стори много туземска работа, и затова попитах дали няма и по-интелигентен подход...

bobihot написа:
Аз се опитвах в прекъсването при всеки получен байт да парсерирам, като някаква машина беше, забравих ѝ името. Но се получи доста сложно.

В момента е така, но обработвам малко като брой съобщения, и е поносимо.


Сря Авг 09, 2017 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: въпрос за GPS
Туземщината идва от това че се ползва ascii протокол и са гледали всичко да е четимо за човек (туземец). Но няма как, стар протокол е. Същото е и за AT подобните протоколи.
От доста време GPS модулите имат и бинарни протоколи - но в предвид че се говори за това как най-лесно (т.е. без конфигуриране) да се получат данните то бинарните протоколи май отпадат.


Сря Авг 09, 2017 3:33 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни