Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 03, 2012 9:28 pm
Мнения: 86
Мнение PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
Казусът е следния: записвам HEX-а в контролера с ICProg, като преди да започне записването ICProg-а ме пита дали да замести калибровъчната константа. Без да искам му дадох да я замести и след записа проверката се проваля на началният адрес. Пробвам да прочета контролера, но всичко е F. Вземам нов контролер, прочитам го, записвам си на лист калибровъчната константа, зареждам HEX-а в ICProg, при въпроса за заместването на калибровъчната константа му казвам да ползва тази в контролера и след записа проверката пак се проваля. При прочитане на контролера пак всичко е F, а там, където беше калибровъчната константа също е станало F. Пак вземам нов контролер, прочитам го, записвам на лист калибровъчната константа, свалям същия тип контролер от работещо устройство (записван със същия програматор), прочитам го, сменям калибровъчната константа с тази взета от новия контролер, бодвам новия контролер и след записа проверката пак се проваля, съответно при прочитане излиза, че е празен (само F).
Има ли отношение калибровъчната константа към така изложения проблем? Или къде може да е проблема? Да няма този контролер някакви особености? Този от работещото устройство го записвах преди няколко месеца и нямам спомен дали мина гладко. А половин час преди това записах друг тип контролер и нямаше проблеми.


Сря Май 31, 2017 8:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
Няма. Бутнал си някъде настройките на ICprog - сигурно си инвертирал / деинвертирал клока.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Май 31, 2017 8:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8898
Местоположение: Разград
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
ICprog-а има отношение към константата... Или по-вероятно програматора който ползваш - по всяка вероятност JDM.

По принцип константата няма отношение към програмирането. Тя се ползва за лека корекция на вътрешния генератор за да се докара някаква специфицирана в даташийта точност. Самата константа е RETLW xx и след call към този адрес във W имаш число (от -128 до +127) което да запишеш в регистъра за корекция и това е ако искаш. Ако не гониш някакви точни честоти е безсмислено, но пък и нищо не коства да се направи. Проблем ще е ако искаш да заредиш програма която го ползва. PicKit2 има опция за възстановяване - идея си нямам как го прави ама съм го правил многократно на едни 10F200 и винаги уцелва оригиналната. В този ред на мисли - смени си програматора.


Сря Май 31, 2017 8:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 03, 2012 9:28 pm
Мнения: 86
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
JDM е програматора. Сега забелязах, че като стартирам записа, същият не тръгва веднага, а се забавя около 3-4 секунди, като през това време светодиода мига няколко пъти. Нормално светодиода светва и записа започва веднага. Пробвах няколко пъти като всеки път от настройките на хардуера инвертирах по някой сигнал, но без успех. В същото време с други типове контролери всичко протича гладко.
С две думи, чете се и се трие, но не се записва.


Чет Юни 01, 2017 11:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
Я виж нямаше ли в ICProg опция за калибриране на честотата с която програмира. Я се пробвай пак да калибрираш.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Юни 01, 2017 12:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8898
Местоположение: Разград
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
ICProg + JDM може да работи сигурно и качествено само на Windows 98. Минеш ли на XP започва да става леко сложно, а с Vista, 7,8, 8.1 и 10 вече не знам ама няма да е по добре. Има читави и евтини PK2/3 клонове в eBay, а и PK3 оригинал не е кой знае колко скъп. А и за конкретния проблем с калибрационната константа трябва PK2. РК3 няма опция за възстановяване. Ама пък РК2 не поддържа много чипове за дебъг. За това си е добре да се имат и двата.


Чет Юни 01, 2017 10:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 03, 2012 9:28 pm
Мнения: 86
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
Не виждам опция за калибриране на честотата. Тя калибровъчната константа не ми е нужна, въпроса е само да се запише HEX-а. Ще купя контролери PIC12F675 и ще пробвам с тях. Може пък да няма проблеми. Авторът на софтуера твърди, че е тестван и на двата типа. С Windows 7 съм, преди бях с XP, не имало проблеми с изключение на този. То и сега други типове контролери се записват без проблеми. А да купувам други програматори не е оправдано, от време на време само ми се налага да записвам контролери.


Пет Юни 02, 2017 8:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
Cekins написа:
ICProg + JDM може да работи сигурно и качествено само на Windows 98. Минеш ли на XP започва да става леко сложно, а с Vista, 7,8, 8.1 и 10 вече не знам ама няма да е по добре. Има читави и евтини PK2/3 клонове в eBay, а и PK3 оригинал не е кой знае колко скъп. А и за конкретния проблем с калибрационната константа трябва PK2. РК3 няма опция за възстановяване. Ама пък РК2 не поддържа много чипове за дебъг. За това си е добре да се имат и двата.

Още по-лошо - това, как и дали ще работи зависи и от хардуера на серийния порт. Имам спомен че не бачкаха добре след MAX232 и производните му.
А най-добре, човек изобщо да не се занимава с тия недоклатени ретро "програматори"...


Пет Юни 02, 2017 9:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
Има една опция Use Vpp first program entry (това на PICKit2). Ама на ICProg не знам как се пускаше. По принцип проблема го имаше на PIC16F627A/628A/648A. При конфигурация вътрешен осцилатор и изключен MCLR процесора тръгва преди Vpp да стане 13V и не може да влезе в програмен режим. Т.е. трябва да се подаде 13 V преди 5те. Обаче на ICProg-а не помня можеше ли. Или освен с външен източник и ключ.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пет Юни 02, 2017 10:08 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 03, 2012 9:28 pm
Мнения: 86
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
Няма такава опция в ICProg. Има една Enable Vcc Control For JDM, включих я, но няма разлика. А дали може да е в това проблема, че по време на запис напрежението на извод MCLR е малко по-ниско от 13V - 12.88V е? Пробвах с един PIC16F84, там MCLR е 12.87V, но се записва нормално.


Пет Юни 02, 2017 10:44 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 03, 2012 9:28 pm
Мнения: 86
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
С PIC12F675 същото нещо. Обаче все пак успях да го запиша. Със същия програматор, но с друг софтуер - WinPic.


Съб Юни 03, 2017 12:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28009
Местоположение: София
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
Да те успокоя че нещо такова ми се алучва и с микрочепски програматор с една 16-ка която програмирам инциркуит, то не е една де. Нямам обяснение защо се получава а и нр ми се рови. Не е умряла защото работи но с грешен фърмуер, новия не се качва. Това обаче няма общо с константата за честота, поне при мен.


Нед Юни 04, 2017 8:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3230
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
Тъп въпрос:
Да не би някой да е цъкнал защита от четене?


Пон Юли 17, 2017 11:17 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 10:13 am
Мнения: 377
Местоположение: Варна
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
по време на запис си го проверява


Вто Юли 18, 2017 7:56 am
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 03, 2012 9:28 pm
Мнения: 86
Мнение Re: PIC12F629 - след запис на HEX-а проверката се проваля
velio написа:
Тъп въпрос:
Да не би някой да е цъкнал защита от четене?

Не си вникнал внимателно в проблема. Чете се, само че след записа е празен. Както и да е, проблема отдавна е решен.


Съб Юли 22, 2017 9:34 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни