Отговори на тема  [ 41 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
GPIB ... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB ...
ДедоБоре написа:
...има някакъв бум на продажба на agilent-ски USB контролери от Азия. нови могат да се вземат за около $100. сигурно са намерили в някой склад няколко забравени кашона и някой кешира...

Такъв взех за проба. Работи.
Като изработка, отвън, отвътре, опаковка и т.н. не прилича на менте.


Съб Дек 31, 2016 10:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: GPIB ...
ако не сте я хврълили на мангалите, може да се подкара. най-вероятно буферите са външни - размахваш поялника и от двете страни и пак почваш да мериш химикали. комплет 75160/75161 е $3


Съб Дек 31, 2016 10:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10370
Местоположение: Добрич
Мнение Re: GPIB ...
MYXATA написа:
Miro, какъв ти е въпроса?
в смисъл как да го подкараш или как да го ползваш?


Във всякакъв смисъл. Нямам никакъв опит и затова сондирам какво джелязо да си купя, какъв софтуер и изобщо всякакви препоръки са добре дошли.

За джелязото, доколкото виждам има PCI-ки, има USB, има и с Ethernet. Тия с RS232 просто не ги гледам. Вариантът с PCI май е най-мощен, доколкото слушам Дедо тия специализираните чепове са топ-секрет разработки и кой знае с какви екстри. От друга страна, на мен не ми трябва кой знае какво, не гоня високи скорости, не знам дали ми трябва нещо повече от стандартните командички дето ги има описани в чаршафите на уредчетата. Така че съм леко раздвоен дали да вземам PCI, въпреки че май даже е по-евтин.
Но от гледна точка на софтуера повече ми допада USB/ethernet, че е направено като СОМ порт/сокет и го отваряш директно и си пишеш командички. Няма драйвери, няма чудесии.

Значи като софтуер, не знам дали има готов, но ако няма според трябва да изглежда така:
1) Трябва да има CLI, т.е. може да изглежда като нормално терминалче от сорта на хипертерминал/тератерм/picocom и т.н. Обаче за разлика от изброените терминалчета, трябва да може да работи с няколко връзки едновременно. Като превключването да става чрез ескейп команди. То има такава концепция за USB/net интерфейсчетата, там ако командата започва с "++" тя е за контролера, а не за уредите. Така ако има няколко уреда вързани на една шина може да си избереш с кой да говориш. Та всичко това трябва да го има и на още едно ниво, т.е. ако има няколко USB/сокети/серийни да избираш един от тях.
2) Трябва да има и скрипт, т.е. освен ескейп командите да има разпознаване и отсяване на скрит команди, променливи и т.н.
3) Трябва да има и работа с файлове, което може би ще дойде и от скрипт интерпретатора. Но идеята е че няма всеки път да пишем скриптовете я, трябва да може да се зареждат от файлове или от мрежата.
4) Няма да е зле и да има възможност за графики малко. Дори и те да нямат нищо общо с уредите и софта. Може примерно от скрипта дето си приказва с уредите да пише файлове и тия файлове после да се отварят с нещо дето ги онагледява графично. Но освен пост-фактум, няма да е зле да има възможност това онагледяване да е в реално време. Т.е. скрипта мери нещо и резултата го праща на джама с графиката, който чертае точка... И не само точки, щото примерно скриптът може да е някакъв тест (производство), т.е. мери, тества и накрая казва на GUI-то изкарай в зелено "ОК - PASSED" или в червено "FAILED"....


Съб Дек 31, 2016 1:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: GPIB ...
Не съм чел цялата тема, нито съм имал честта да пускам такова (освен NI USB-GPIB, което откровенно мразя), но:

http://prologix.biz/gpib-ethernet-controller.html
https://www.sparkfun.com/products/8841 (същото като горното, има и по-стара версия)
http://www.contec.com/products/communic ... verter.php
https://tamsinc.com/hpib/L488/index.htm
http://www.imeko.org/publications/tc4-2 ... 10-007.pdf
http://www.icselect.com/gpib_instrument_intfc.html

Мерна ми се нещо GPIB към ESP8266, но надали е сериозно :) Сядайте вече на масата и не се гъбаркайте...


Съб Дек 31, 2016 3:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: GPIB ...
след малко сядаме на масата...
тамън извадих от фурната едно цяло парче ~3кг свински врат, от обяд се пеще на 'щадяща програма'. и понеже не може врат без крака, правят му компания 4 телешки джоланчета. дано да стигне...

ПС: фурната не е IoT, няма WiFi, NFC, сини или други зъбчета, дори GPIB си няма.
само с USB е, горката


Съб Дек 31, 2016 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB ...
3.5 битовите прасета не са ли демоде?


Съб Дек 31, 2016 6:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: GPIB ...
кабелче цената на NI 'само' 135 афро. хубав подход - слагаш шибан куплунг на платката и доиш кравата.

и ако някой може да ми обясни защо на кабелче му трябва Installation Guide и CD...


Пон Яну 02, 2017 2:54 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:04 am
Мнения: 310
Местоположение: София,Стара Загора
Мнение Re: GPIB ...
<<<кабелче цената на NI 'само' 135 афро. хубав подход - слагаш шибан куплунг на платката и доиш кравата.

и ако някой може да ми обясни защо на кабелче му трябва Installation Guide и CD...>>>


А Дедо недей така требва си и Installation Guide и CD -къде без тях? X13 GPIB Без книжката и софтуера не мога да им искам и $50(и то с ДДС).
Почти всички техни конектори могат да се намерят на цена 10-20% от цената на кабела.

_________________
phone: +359 2 8664724
mobile: +359 887 519959
Skype:stefanstefa
E-mail:stesys@abv.bg
http://stesys.eu/
1164 София


Вто Яну 03, 2017 1:20 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10370
Местоположение: Добрич
Мнение Re: GPIB ...
sss56 написа:
Почти всички техни конектори могат да се намерят на цена 10-20% от цената на кабела.


Абе май не са много евтини, аз гледах за мъжки за pcb и най-евтиното беше към 16$ парчето...


Вто Яну 03, 2017 1:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: GPIB ...
миро,
не се харчи, ще ти дам. виж буферите са на привършване, ще трябва пореден бач да се прави, та ако някой му трябват за ремонт, да се обажда. прайс-брека е при 10 и 100 парчета


Последна промяна ДедоБоре на Вто Яну 03, 2017 2:31 pm, променена общо 1 път



Вто Яну 03, 2017 1:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB ...
miro_atc написа:
Абе май не са много евтини, аз гледах за мъжки за pcb и най-евтиното беше към 16$ парчето...


Поиш cat 5e жиците директно за платката и не ти трябват, нито конектори, нито 100 доларови кабелчета.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Вто Яну 03, 2017 2:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: GPIB ...
http://digital.ni.com/public.nsf/allkb/ ... EA00093B20

_________________
Хайде де!


Вто Фев 28, 2017 9:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: GPIB ...
дан, знаеш ми телефона. ако имаш въпроси за птичките и пчеличките, звънни.
не твърдя че съм експерт по GPIB, само си мисля, че наместих главните герои в главата си и май знам от къде тече водата на вятърната мелница.

с woody копаем по един проект за LAN <-> GPIB, напоследък с детска плажна лопатка.
ако имате съображения как това да изглежда от юзерска гледна точка, споделяйте идеи/желания. в пълната си красота нещата са малко сложни.
всичките тези слоеве в LabView + Win са потресаващи и като ефективност, и като функционалност, и като размер.

и съвсем не съм сигурен, че в това има здрав смисъл, а не е просто между-поколенчески кръпки от фортран до питон в стил, "дайте да го подкараме тая шибанящина някак си". например, защо с драйвера на PCI картата на NI получаваш и DNS сървис в Win, някакъв 'адванс NTP' и особено web-services...


Вто Фев 28, 2017 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: GPIB ...
Ако може GPIB към ESP32/Wifi :) докторите ще се влюбят направо - направете едin kickstarter по въпроса, ако липсва бюджет
А NI не искам нито да ги виждам, нито да ги чувам (въпреки че колегите само това бутат)


Вто Фев 28, 2017 12:43 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 10:44 am
Мнения: 326
Местоположение: Lake Geneva Shoreline
Мнение Re: GPIB ...
Grubi написа:
Ако може GPIB към ESP32/Wifi :) докторите ще се влюбят направо


Такова нещо мернах веднъж в Инсбрук, един иранец си го беше сглобил за да не стои до бръмчащите машинарии по цял ден. Така и не му видях хардуера, само помня че скриптовете бяха питонски. Имаше навързани към 7-8 устройства на шината.

Иначе идеята хич не е лоша. Само дето май не може да се захрани от GPIB-то?

Вярно е също, че това все повече прилича на legacy support - все едно да поддържаш флопита.

_________________
Manners maketh man.


Вто Фев 28, 2017 1:13 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 41 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: MYXATA и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни