Отговори на тема  [ 41 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
GPIB ... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: GPIB ...
Legacy, ами ние на това живеем / пари за нови уреди няма. Добре, че за заплати има още и взимам по нещо от Горан.
А захранването му е най-малкия проблем, уредите с GPIB обикновенно не са на батерии :D


Вто Фев 28, 2017 1:30 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 10:44 am
Мнения: 326
Местоположение: Lake Geneva Shoreline
Мнение Re: GPIB ...
И при нас има една купчина стари уреди, дето си работят отлично и няма причина да се сменят (а може би и няма с какво).

Най-елегантно би било, ако няма нужда от кабели - по една тапа на устройство и готово. Ако ще трябва да им се докарва захранване или да се навързват едно към друго с дебел шнур, леко се губи смисъла на безжичността :)

_________________
Manners maketh man.


Вто Фев 28, 2017 1:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: GPIB ...
нашето устройство ще има РоЕ възможност, обмисляме да сложим и 2 BNC-та за тригер IN/OUT, който да се синхронизира/управлява по 1588. за сега сме го "спинали" на 100 мегабита, което концептуално би трябвало да е достатъчно за HS-488. моите наблюдения са, че много малко уреди го могат, пък и не е част от стандарта.

безжичното има недостатъка, че ще лъчи, а в една лаб обстановка това не винаги е желано или допустимо. по кабела ще се лъчи много по-малко и се решава въпроса със захранването.

разбира се, трябва и специален суич, който хем да може РоЕ, хем 1588. вероятно ще му натикаме и малко мускули, че да може и някакви сметки да прави. няма причини този суич вече да има WiFi АР, който да може да се изключва при желание. ще се достъпва през www интерфейс, дори нещо ала-лабвю ми се върти в главата, ама не ми се четат милионите патентни мотики.

кистартер няма да правим. но ако някой има желание, няма да откажем "ритници" :D
в момента всичко върви във фонов режим, и двамата сме заринати с работа за насъщния.


Вто Фев 28, 2017 2:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10609
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB ...
mountaineer написа:
...Най-елегантно би било, ако няма нужда от кабели - по една тапа на устройство и готово. Ако ще трябва да им се докарва захранване или да се навързват едно към друго с дебел шнур, леко се губи смисъла на безжичността :)

Не се губи слисала от вирлеса или галваничното разделяне. 488 не е галванично разделен, и можеш да си докараш интересни преживявания от лупове по масата/корпуса...


Вто Фев 28, 2017 3:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: GPIB ...
Аз казах вече моето виждане, но пак ще повторя - хареса ми идеята за конзолен интерфейс на ония с USB-тата.
Така или иначе командичките на уредите са в текстов или могат да се сведат до текстов формат. Към това единствено добавят "ескейп" команди за адресиране и управление на самия интерфейс. Дотук се получава пълно управление през конзола.
За да се улесни задклавиатурното устройство и да могат да се правят лесно всякакви автоматизацийки към горното се добавя някакъв скрипт. Тва е.
При малко повече желание може да се направи някаква връзка/експорт с разни програми. С Матлаб-а ако се спазва съвместимост с USB героите, евентуално може да се ползва техния драйвер (ако не са го защитили). За мен по-интересна би бил експорт към софт за онагледяване... не знам какъв (нещо от сорта на SignalVu може би?)

Относно хардуерната реализация, доколкото гледах протокола няма много смисъл от хард-кодната логика. Полиранията изискват доста акъл и ще стане твърде тежко за фпга реализация си мисля (без да съм задълбавал). От друга страна има дребни оптимизации, които могат да се вкарат, но не знам има ли смисъл. По-добре едно по-пъргаво контролерче и директно SN-ките.
Като интерфейси дали ще е етернет, дали wifi, дали usb разликата опира до две неща. Първо до платка и някой да му се играе да прави различни версии (или комбинирана). Второто е софта, тук ако се ползва читав rtos няма никакво значение какви са интерфейсите, кодът е един и същ.


Вто Фев 28, 2017 4:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: GPIB ...
ДедоБоре написа:
нашето устройство ще има РоЕ възможност, обмисляме да сложим и 2 BNC-та за тригер IN/OUT, който да се синхронизира/управлява по 1588. за сега сме го "спинали" на 100 мегабита, което концептуално би трябвало да е достатъчно за HS-488. моите наблюдения са, че много малко уреди го могат, пък и не е част от стандарта.

безжичното има недостатъка, че ще лъчи, а в една лаб обстановка това не винаги е желано или допустимо. по кабела ще се лъчи много по-малко и се решава въпроса със захранването.

разбира се, трябва и специален суич, който хем да може РоЕ, хем 1588. вероятно ще му натикаме и малко мускули, че да може и някакви сметки да прави. няма причини този суич вече да има WiFi АР, който да може да се изключва при желание. ще се достъпва през www интерфейс, дори нещо ала-лабвю ми се върти в главата, ама не ми се четат милионите патентни мотики.

кистартер няма да правим. но ако някой има желание, няма да откажем "ритници" :D
в момента всичко върви във фонов режим, и двамата сме заринати с работа за насъщния.

Аз може ли съвсем плахо да попитам дали имате някакъв напредък?

_________________
Хайде де!


Чет Фев 22, 2018 5:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: GPIB ...
съвсем тъжно мога да кажа, че имаме плах напредък :cry:

но все повече висящи кончета им вързахме възлите (разбрахме за какво служат някои неща и концепции).
също така май намерихме отговорите как старата концепция (GPIB по паралелни жици) се адаптира към етернет комуникация, или поне подхода на единия батко в бранша. другия батко май все още не му е увряла главата, или поне още не сме намерили уред, който да решава проблема (parallel pool, service request и подобни)

хардуера за въпросния контролер е почти изчистен, остава да намеря време да го нарисувам.

междувременно, задълбахме и в частта, реализирана в устройство - SCPI парсер. оказа се много дълбока вода, особено ако се погледне от по-високите етажи на надстройката над него. получава се интересно нещо, но му е рано за анонс. целта на този бранч от заниманието е да се правят лесно къстъм уреди, съвместими със стандарта.


Чет Фев 22, 2018 6:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: GPIB ...
И на какъв хардуер се спряхте?


Пет Фев 23, 2018 1:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: GPIB ...
Че защо паралелното пулване да е проблем? То си следва логиката на нормалната комуникация с устройствата. Даже на прима виста не се сещам какво ще е приложението на серийното пулване.

Вие в крайна сметка на visa-та ли ще стъпите или ще направите нещо напълно независимо?

_________________
Хайде де!


Пет Фев 23, 2018 2:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: GPIB ...
VISA-та е на ниво SCPI, транспорта е просто част от адреса на устройството и може да е всичко - от VXI до бележки на лист хартия :roll:
би трябвало да няма проблем да изгрее като VISA, стига човек да може да понесе целия оверхед на тоя подход.

проблема с LAN<->GPIB е когато дясната част има да каже нещо на лявата.
веднъж отворил порт по ТСР, по него текат само SCPI команди. и единствения начин да разбереш, че някой има зор, е да му четеш статус регистъра или съответната :SYSTEM:STATUS подсистема. няма как GPIB устройство да си вдигне съответния тел и това да се чуе в TCP стека, който виси на non-blocking read(), без да се дропне връзката. може и да пропускам нещо, коментирайте.

друг проблем е процедурата по временно вземане на контролерни права. примерно на устройство 5 натискаш копчето PLOT, устройството прави съответната заявка към контролера (с онези шантави комбинации на жиците), контролера временно му разрешава да стане говорител и то адресира плотера (примерно устройство 8) да му изклюе чертежа. после всичко се възстановява. това все пак става под надзора на контролера (в стейт диаграмата са негови почти всички дъгички) и има специфики.

хардуера ще е някакво малко FPGA да движи GPIB и МCU, което трябва да има:
- нет + 1588
- външен бъс поне 50MHz да му се закачи FPGA-то

щатния кандидат за сега е K64 с MQX
RT1050 също е в списъка, но е още твърде млад. пък и няма MQX за него, май няма и да има. а с lwIP не ми се занимава. не започвайте дискусия на тема колко е добър lwIP и колко прекрасно си работи.
последния вариант и има привлекателния чалгарски фючър едната страна на кутийката да е тъч-телевизор за конфигурация. не мога да преценя в днешно време, когато всеки се хваща за телефона като му се припикае, доколко това ще е плюс в очите на средностатистическия инженер.


Пет Фев 23, 2018 4:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: GPIB ...
ДедоБоре написа:
не започвайте дискусия на тема колко е добър lwIP и колко прекрасно си работи.


Аз питах за хардуера дали ще е нещо дето поддържам и дали бих могъл да ударя рамо със софтуера. Но май трябвало да питам за софтуера... Така де, ако имате подобни специфични изисквания ще ви подкрепям морално само ;-)


Пет Фев 23, 2018 5:11 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 41 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни