Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
WS2812 светодиодна лента .... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
ToHu написа:
Ако някой колега ме светне за евтино CPLD защото не ми се рови а и отдавна не съм търсил, цялото нещо се вкарва вътре и ще управлява колкото си щеш канали. Реално всичко е един преместващ регистър, а ако ще се вкара и някакъв буфер си отива направо на FPGA малко.

Колко евтино? :)


Сря Юли 20, 2016 6:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
Ами не знам, 2-3$ може би ... това е изуитски въпрос ... в смисъл, може да се реализира и без това само софтуерно, но ако искаш д аклатиш 7-8 канала, и не искаш да правиш компромис със кода може би си струва 3-те долара ... при мен и без пари да беше не става щото няма място, но не е като да не си го мислих .. дори имах и по изродска идея, за всеки канал да бучна един pIC 10 някъде под конекторите който само да рефрешва, а него да го зареждам по SPI или I2C :)


Сря Юли 20, 2016 6:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
tufata написа:
Хмм а по какво се различават сигналите, за различните диоди, за да се управляват един след друг, всеки следващ
Тоест кой адрес да се задейства, дали 1, 5, 50...
както писах предават се пакети от 24 бита, всеки светодиод гълта първите 24 бита които види и останалите ги предава към изхода си. Така ако искаш да адресираш светодиод 99 трябва да адресираш всички преди него или да предадеш 99*24 бита ... то не е точно адресируема лента тъй като нищо не адресираш, приеми го като един голям преместващ регистър. То е точно такова.


Сря Юли 20, 2016 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
Представи си го така, във всеки светодиод имаш по 3, 8 битови преместващи регистри, имаш и два чакащи мултивибратора, първия генерира импулс 400 nS вторият 50 uS. Имаш един тригер който се сетва от изхода на последният преместващ и еидн И елемент с два входа който взема от входа и от изхода на тригера. От инвертирания изход на тригера забраняваш преместващите регистри ... това го чертая на ум така че нещо може да пропускам. Чакащите мултивибратори се запускат по преден фронт. Този от 50 usправи ресет на тригера. Този от 400 nS ти тактува преместващите регистри, а входа им е на това което ти влиза като данни.
Не знам дали си го представяш как работи, но ако си ОК с цифровата схемотехника трябва да ти се е изяснило. Супер елементарно, и съм почти убеден че е точно това вътре съдейки по начина по който работи .. или почти това, дефакто изходните импулси винаги са с правилните за светодиода времена, т.е. те се генерират вътрешно, не е прост И елемент.


Сря Юли 20, 2016 6:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
ToHu написа:
Ами не знам, 2-3$ може би ... това е изуитски въпрос ... в смисъл, може да се реализира и без това само софтуерно, но ако искаш д аклатиш 7-8 канала, и не искаш да правиш компромис със кода може би си струва 3-те долара ... при мен и без пари да беше не става щото няма място, но не е като да не си го мислих .. дори имах и по изродска идея, за всеки канал да бучна един pIC 10 някъде под конекторите който само да рефрешва, а него да го зареждам по SPI или I2C :)

С малък ПИК-льо може и да е по-добре.
Иначе:
    XC9500XL
    iCE40
    MachXO2 / MachXO3
    Max V
    Max 10
Всяко с неговите си кривини.


Чет Юли 21, 2016 9:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
На ESP8266 ги клатят през I2S интерфейса - 80МХз max, с DMA и формата на сигнала описана в паметта. Дали подобен подход с някакъв паралелен интерфейс няма да сработи - напоследък контролери с много рам бол - ако го забучиш на ДМА и там има 8 диаграми за 8-те канала (примерно) във всеки бит на един байт, дали няма да се събере? Каза нещо за 400нс - може би това значи да клокваш на 2.5МХз данните, имаш каза 1.25мкс на бит, 24бита излизат като 75 байта на диод при 8 канала. Ако са 99 (айде 100) диода това са ... 7500 байта. Не звучи непостижимо? Айде за точност да не е 400нс семпъла, ами да е 100 че да тактуваш на кръгло 10МХз, станаха 30000 байта за "феймбуфер". Двоен / троен буфер и пак имаш няколко стотин микронтролера от които да избереш.

Понеже знам че често само аз си разбирам писането, говоря за прост генератор на битстрийм (х8, x32) - без софтуерна обработка. Обработките са за бавния код дето подготвя фреймбуфера.


Чет Юли 21, 2016 11:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
ToHu написа:
Ами не знам, 2-3$ може би ... това е изуитски въпрос ... в смисъл, може да се реализира и без това само софтуерно, но ако искаш д аклатиш 7-8 канала, и не искаш да правиш компромис със кода може би си струва 3-те долара ... при мен и без пари да беше не става щото няма място, но не е като да не си го мислих .. дори имах и по изродска идея, за всеки канал да бучна един pIC 10 някъде под конекторите който само да рефрешва, а него да го зареждам по SPI или I2C :)


Тони, дори някое глупаво МЦУ на 16-20 мандахерца едва ли ще са му проблем 7-8 канала (по 60 пиксела х 25 фпс). Ако, разбира се, ефектите не се генерират на него, ами се помпят отвън, по усб, примерно.


Вто Юли 26, 2016 4:17 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 12, 2016 3:50 pm
Мнения: 68
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
Давайте да мислим работещ проект! :D


Вто Юли 26, 2016 4:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
tufata написа:
Давайте да мислим работещ проект! :D

Защо :?:
В смисъл защо работещ...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Юли 26, 2016 5:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
tufata написа:
Давайте да мислим работещ проект! :D

Давам! :D


Вто Юли 26, 2016 8:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
Е какво има да му мислим, на който му трябва си го прави, аз си го направих за мойте си нужди, иначе проекти из нета бол, но ткива неща ако сами по себе си са безмсислени, поне за мен, при мен е част от цяло изделие, говори си с него и светлините са пряко свързани със състоянията на изделието. Прости контролери има под път и над път, както като проекти така и като готови у-ва, с дистанционни, без .. както ти душа сака.
Управлението на лентата е фасулско, малко е играчка да нацелиш тайминги които работят за повечето ленти но и това с енамира, мога да ти дам за мойте 4 производителя какви са оптималните тайминги. Вчера посещавах местен /китайски/ производител на разни светещи детайли и човека си каза, преди всяка поръчка вземаме мостри тестваме няколко дни и едва тогава поръчваме, и те не знаят с какви чипове ще им дойдат, казаха често се случва да тестваме едно да идва друго и после да го връщаме ... това тук където са гъз до гъз и уж си говорят един език, представи си какво е по европа. Има и такива с гарантирани параметри но цената е друга, примерно ми ги предлагат в диапазона 16-20 $ на метър, т.е. двойно по скъпо, ако искаш ... Има и друг тип ленти, при тях чипа е външен, там всички уж са с еднакви чипове ... .ама и това не е ясно.


Сря Юли 27, 2016 3:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
Ако някой се интересува TME са ги псунали тия диоди и се е появил един малко по-различен data sheet : http://www.tme.eu/en/Document/9e27cea93 ... S2812B.pdf
Времената са малко по близо до истината сравнено с другите чаршафи които се намират, виждам че вече има и повече параметри за самите светодиоди, единствено това ресет време все така не ми се връзва с моите наблюдения.
Аз скоро ще се оттърва от повечето такива, но може да има други мазохисти. За една светодиодна лента отидоха месеци тестове и сравнения на производители, направата на тестери за откриване на менте такава, търсене на не менте такава .... егати приключението за едни тъпи светодиоди. Последната година тая лента ми е изяла сигурно поне един човеко месец ... а същинският девелопмън на конторлера с цялото му осигуряване не е отнело повече от седмица общо. То сигурно точно като се откажа да я изпозлвам ще стане популярна и ментетата ще стант по-добри от оригинала :)


Вто Авг 01, 2017 11:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
То тоя ресет не е ли всъщност стробиране ? А като го правиш един път без данни, преди предаване на следващите, не се ли получава премигване за момент ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Авг 01, 2017 8:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
Не няма премигване, поне при мен, аз рефрешвам на 50 hz. Тоя ресет е не точно ресет, по него разбира кога да започне да гълта първите 24 бита...


Сря Авг 02, 2017 12:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: WS2812 светодиодна лента ....
ToHu написа:
Тоя ресет е не точно ресет, по него разбира кога да започне да гълта първите 24 бита...

След като свърша с предаването на всичките данни, тогава трябва да го направя тоя ресет ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Авг 02, 2017 12:22 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни