Отговори на тема  [ 241 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Следваща
Програматор за сушилня с PIC16f1937 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 9:29 pm
Мнения: 116
Местоположение: Пловдив
Мнение Програматор за сушилня с PIC16f1937
Здравейте колеги! Съвсем отскоро се занимавам с въпросите за програмиране на микроконтролери и по-специално на PIC16F1937 - версия dip40. Ще го ползвам да заменя повредения ST72F324J6 в сушилня THOMSON TTT-5101. Смятам да добавя и LCD дисплей 16х2 вместо обикновената светодиодна индикация. Кодът ми е почти готов, засега HEX файла му е съставен е 6900 думи и вероятно ще набъбне до граничните възможности на flash-а на този PIC. Използвам PICBASIC във варианта му за студенти и MPLAB IDE v8.92
Не разполагам, обаче с програматор..
Въпросът ми е: Някой програмирал ли е този контролер с елементарно изработените/собствена изработка/ програматори. Бих помолил за схема на такъв програматор /USB или RS-232/, който със сигурност, и успешно е ползван за работа с PIC16F1937 PDIP-40.
Би трябвало и този http://diyfan.blogspot.com/2013/06/original-pickit-2.html да свърши работа /варианта без памет/ - ако някой го е ползвал нека да сподели..
Приемам всякакви съвети по отношение на моя проект - за хардуера и най-вече за софтуера.
Предварително благодаря на всички отзовали се.

П.П. Тукhttp://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=2932 ме посъветваха да си намеря друга машина, но този вариант не ми хареса и ще продължа по горе описания начин, доколкото ми позволяват възможностите, разчитам и на помощта на по-знаещите от мен.


Сря Юли 30, 2014 10:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
Явно се занимаваш с програмиране имаш мерак :) Обаче защо все търсите някакви апокрифни сайтове, а не си четете източника. В сайта на Microchip има качена схемата и firmware (hex) и всичко за PICKit2. Ами вземи си го оттам просто изрежи това, което не ти трябва. Тези памети ако не ползваш функцията да програмираш без PC може да не ги монтираш.
Вижда ми се тъпо сега да преглеждам тоя сайт където си го постнал и да се чудя какви глупости е надтворил създателя му над оригинала на програматора.
Иначе идеята не е лоша. На новата техника доста често гори процесора от управлението, защото са изпълнени супер мизерно и евтинджос, няма галванично разделяне и т.н. Като питаш в сервиза платката струва повече от половината на нов електроуред.
А и още нещо фагор са фалирали, така че платка оригинална няма и кой да ти достави (освен ако не е залежала).


Чет Юли 31, 2014 5:55 am
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 10:13 am
Мнения: 377
Местоположение: Варна
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
аз ползвам този и работи, но не всички пик-ове ги има в софтуера, различават се по размера на паметта и еепрома
http://picpgm.picprojects.net/hardware. ... PROGRAMMER


Чет Юли 31, 2014 8:58 am
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 9:29 pm
Мнения: 116
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
Благодаря колеги за мненията!
Колега Edesign, идеята ми за саморъчно направен програматор е свързана с направа на проста машинка в домашни условия и без наличието на PIC. Понеже не съм на 100% убеден в крайния резултат на проекта, гледам да се вместя във възможно по-малък бюджет, тъй като и без това се "набутах" с едни 110 лв. за сушилня, процесор и дисплей и т.н.

Колега didofen, неслучайно посочих USB и RS-232, тъй като не разполагам с паралелен порт, а при ползване на преобразувател не е ясно какви напрежения излизат от порта.

Ще се радвам да ми отговори някой, който е ползвал този PIC16F1934-1937 с някой от обикновените /без PIC/ програматори.


Чет Юли 31, 2014 10:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
Какъв е пика няма никакво значение, всички се програмират по един начин и всички използват еднакъв интерфейс, та какъв ще е няма никакво значение. Не ти трябва и паралелен порт, има такива на RS232, схеми нямам но в нета има достатъчно. Ако си в София, можеш и да си купиш за 20-на лв.


Чет Юли 31, 2014 11:34 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 10:13 am
Мнения: 377
Местоположение: Варна
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
не си прав, имат разлика в напрежението и времената , както и самия протокол (командите). Дори 16ф873 и 16ф873а са различни примерно
а относно усб, няма как да стане без междинен чип, боби534. По серийния може и да стане, в сайта който съм ти дал има и за серини портове. Въпрос на софтуер е после да се поддържа протокола


Чет Юли 31, 2014 11:46 am
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 9:29 pm
Мнения: 116
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
За да програмирам EEPROM 24C01 направих този http://www.radioradar.net/repair_electronic_technics/repair_home_appliances/repair_household_appliances_faulty_eeprom.html програматор. Мисля, че с някой и друг обикновен чип ще може да се направи и за програмиране на PIC-ове с подходящия софтуер.
Колега didofen, имам преобразувател USB->RS-232, искам, обаче да съм сигурен, че програматора ще стане за моя PIC16F1937. Искам да си спестя експериментите и разочарованията покрай тях. Проектът ми и без това е доста сложен...


Чет Юли 31, 2014 11:53 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 10:13 am
Мнения: 377
Местоположение: Варна
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
има преобразуватели да, но трябва да обърнеш внимание да е пълен, т.е. да има всичките 9 пера на изхода. и пак казвам, схемно е лесно, трудното е протокола (само най-новите и то не всички софтуери поддържат новите процесори след 819 и четирицифрените, и то не всички) и необходимото програмиращо напрежение (в случея 9В)


Чет Юли 31, 2014 2:36 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
Проектът ми и без това е доста сложен...
Напротив, никак не е сложен а ако искаш да минеш възможно най тънко тука има наистина добри капацитети които биха ти напраили програма и програмирали чипа. Вкарал си се в голям филм а това изисква много време и средства съответно.
Колю от другият форум те е посъветвал доста добре.
Хем искаш да програмираш хем пари за програматор не даваш, е как да стане?


Чет Юли 31, 2014 2:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
С мерак и учене. Това е основата. Пък ако покрай другото оживи сушилнята - от полза ще му е. Макар, че аз самия от сушилня не съм видял полза, освен, че някой дрехи вече не са каквито бяха... и етикетите понякога лъжат :D


Чет Юли 31, 2014 2:46 pm
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 9:29 pm
Мнения: 116
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
Цитат:
Проектът ми и без това е доста сложен...
Напротив, никак не е сложен а ако искаш да минеш възможно най тънко тука има наистина добри капацитети които биха ти напраили програма и програмирали чипа. Вкарал си се в голям филм а това изисква много време и средства съответно.

Колега, timt, нещо не те разбирам..Уж "никак не е сложен"..а след това "Вкарал си се в голям филм а това изисква много време и средства съответно".
Не искам да ангажирам никого с моите проблеми, за съжаление не съм вундеркинд и понякога се налага компетентна помощ от приятел или колега. За тънкото минаване, мисля, че всеки гледа да мине тънко, а като няма друг начин, ще се бръкна и по-дълбоко, стига да съм убеден в крайния резултат!


Чет Юли 31, 2014 2:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
Didofen, не знам каква е разликата в интерфейса, времената са нещо друго. Аз не знам да има някакви сериозни промени в 16-та серия които да изискват нещо различно от най-елементарният програматор. Да трябва напрежение за програмиране, то го има и във всеки програматор.


Чет Юли 31, 2014 2:57 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 9:29 pm
Мнения: 116
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
..Бих си купил нова сушилня, но за мен е предизвикателство да си я поправя и освен това, както казва колегата head_up с мерак и учене доста неща се постигат, не само основата.


Чет Юли 31, 2014 2:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
няма лошо в това, но вместо да губиш време да сглобяваш програматор си купи един.
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/8851/
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/12496/
и двете мисля ще ти свършат работа, само не съм сигурен дали на това второто ще му стигне напрежението за Vpp от USB компорт.


Чет Юли 31, 2014 3:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Програматор за сушилня с PIC16f1937
bobi534, трябва ти свестен програматор и алгоритъм на машината. Не е сложно но ще ти отнеме толкова много време. С мерак наистина всичко се постига и почти всички сме така.
Сигурен съм че ще се справиш но до колкото разбрах платката ти се е ушашавила а това може да се дължи и на елементарен проблем а не от чипа. Аз винаги тръгвам с измиване на платката с четка за зъби и изопропил алкохол при такъв проблем и почти винаги се оправя проблема.


Чет Юли 31, 2014 4:32 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 241 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни