Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
ANSI C. Курс за начинаещи 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение ANSI C. Курс за начинаещи
Книгата ANSI C. Курс за начинаещи може да бъде изтеглена безплатно от http://progstarter.com/index.php?lang=bg

Какво да очаквате от тази книга

Тъй като езикът С съдържа някои тънкости, чието обяснение би объркало всеки начинаещ, то настоящата книга е фокусирана върху базовите знания, свързани с езика С. Освен, че ще придобиете добри познания за структурата на езика ще разберете и как той функционира. За максимално улеснение на абсолютно начинаещите С-програмисти е добавена и предварителна информация, необходима за разбирането на описания материал.

Как е организирана книгата

Книгата е организирана в пет части:
Част I Ви запознава с минимума предварителни знания, които ще са Ви необходими при изучаването на езика С с помощта на тази книга.Тези знания включват представянето на информацията в един компютър, начина на представяне на числата в различни бройни системи (двоична, десетична, шестнадесетична) и основните компоненти на една компютърна система от гледна точка на един програмист.
Част II Ви запознава с елементите на езика С, като разглежда само стандарта С89(С90). Това е стандартът, който е добре установен и намира най-широко приложение в програмирането на микроконтролери.
Част III разглежда основните разлики и нововъведения, добавени в следващата версия на езика С: С99. Повечето компилатори, в по-малка или по-голяма степен, също поддържат този стандарт.
Част IV прави преглед на нововъведенията, добавени в текущата версия на езика С: С11. Този стандарт е твърде нов по-време на писането на тази книга и се поддържа едва от няколко компилатора.
Част V разглежда стандартната библиотека на езика С.


Чет Май 01, 2014 12:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
Евала за вложения труд и време, ама защо безплатно бе човек...


Пет Май 02, 2014 2:15 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
miro_atc написа:
Евала за вложения труд и време, ама защо безплатно бе човек...



Поради липса на интерес Миро. За три месеца само 4-ма си я поръчаха. Предполагам, че електронният вариант не е особено предпочитан. Затова предпочетох да я пусна безплатно, така и така пари няма да изкарам от нея, то поне който реши да се възползва може сега да го направи. Не съжалявам за нищо, нито за труда който положих, нито за парите, които дадох за редакцията на книгата.


Пет Май 02, 2014 8:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
dimolin написа:
Поради липса на интерес Миро. За три месеца само 4-ма си я поръчаха.


Уф, не знам защо толкова много народ си мисли че бизнеса е бърза печалба. Дори с търговия и бързо оборотни неща да се занимаваш пак се иска време докато навлезеш и те научат. А пък с труд и производство, винаги копаш, поливаш, копаш и ако имаш късмет жънеш... При мен най-успешният ми финансово проект започна с 0 (нула) продажби първите 6 месеца. Даже не просто нула, ами пратищах десетки безплатни мостри по цял свят и само за DHL няма ти казвам колко влязох...
Въпросът е да знаеш какво правиш и да си упорит. Писането ти се отдава, но и в предната тема ти казах че финансово една книга не е голяма далавера. Иска се време, продава се с години, а и за да се продава трябва все пак да е на витрините, а не свободна за сваляне. Трудно е, но то лесен бизнес няма или поне не знам такъв.
Ако не ти се занимава с печат и търговия, просто да беше я предложил на някое издателство? Не че ще ти платят много... но няма да се набутваш, щото ще ме извиняваш ама редакторчето ти не струва. Ако работиш с издател той си има грижата за тия неща. Не че те навивам да се продаваш...


Пет Май 02, 2014 9:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 12:58 pm
Мнения: 4580
Местоположение: US
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
Поздравления за книгите, не съм ги чел още, но ги свалих. Само като идея, би могъл да сложиш на сайта бутонче "Спонсориране/Donation", защото на мен например, ако ми харесат бих пратил някаква сума, че и в хартиен вариант бих си ги закупил.

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Пет Май 02, 2014 9:29 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
Мдаааа ама те творците рядко са търговци, та зор работа ... има много ватианти, трабва малко реклама, и малко по малко ще почне да се продава, особенно ако цената не е висока. В БГ учат хиляди студенти, ако е маркетираш правилно току влязла като препоръчително четиво, ясно е че от тия хиляди почти нищо не става, ама ако е разумна цена, промерно 10-на лв защо да не я купят, а хиляди х10 ... са си някакви пари, отделно това ще я популяризира допълнително. Може да я пуснеш после на сръбски, македонски, турски а защо не и английски, след достатъчно време може да донесе пари, по важното е че е добра реклама, ако напишеш следваща тя вече ще се търси и т.н. ... не се отказвай от труда си така лесно.


Пет Май 02, 2014 9:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
Скептичен съм че от БГ биха могли да дойдат значими пари от бутонче "Donate". Отвън, от белия свят - вероятно да, стига да се окаже сполучлива, но за там трябва да е на английски.

Под "значими" имам предвид такива, които ще са достатъчни за някоя и друга почерпка от време на време, но не и да разчиташ на тях за нещо. Таквиа бутончета обикновено има по разни лични хоби страници с отворени проекти или интересни четива. Тоест, нищо сериозно като приход от такива не може да се очаква. Може да се окаже че парите, идващи от някой и друг рекламен банер в страницата, биха били повече.


Пет Май 02, 2014 10:58 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
sparkybg написа:
Скептичен съм че от БГ биха могли да дойдат значими пари от бутонче "Donate". Отвън, от белия свят - вероятно да, стига да се окаже сполучлива, но за там трябва да е на английски.


Принципно е така, ама и нищо не му пречи пък да сложи. Най-малкото от този форум за една добра почерпка поне ще има.


Съб Май 03, 2014 7:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
Поздравления на автора! Аз си дращя на асм от бая време , "С" все ми е идея за която няма време. От книгата за начинаещи , научих няколко неща от вентилаторно разглеждане. За мен са разбираемо представени нещата. :idea:

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Съб Май 03, 2014 7:50 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Юни 15, 2013 5:33 pm
Мнения: 8
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
Евала за труда! Аз лично искам да попитам кога ще излезе другата книга: "Програмиране на Микроконтролери на езика C"
Пръснах се да търся такава книга да си закупя, но не намерих никъде на БГ. Иначе прочетох една за C, но има доста специфични неща специално за МК. Ако си я събрал, даже не редактирана кажи цена и да ми я пратиш.


Съб Май 03, 2014 9:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
stefan_mil4ev написа:
..."Програмиране на Микроконтролери на езика C"...


Такова чудо според мен е невъзможно да се напише. Всеки микроконтролер си има спецификите. Всяко C за конкретния микроконтролер - също. Библиотеки, периферия - пак така. C-то си е C и трябва да го знаеш, и толкоз. От там нататък - четеш чаршафи на конкретния контролер, компилатор и библиотеките, които искаш да ползваш за него и действаш.

Изобщо, ти какво конкретно очакваш да пише в такава книга?


Нед Май 04, 2014 1:38 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
Ами може да има някои неща но ще е доста тъничка книжка, иначе има си разлика дали пишеш на С за контролер или за РС .. въпреки че с тия армове нещата са вече почти същите. В смисъл подхода на писане е въпроса, като вземеш под внимание най-общо това че имаш доста ограничени ресурси. Друго което е може да засяга специфика на самите задачи, верно то е по скоро свързано с решаването им, т.е. не е езиково зависимо, но може да се онагледява на С ... но като цяло както казва Спарки, няма кой знае какво за писане, като знаеш С всичко друго е в описанието на самия контролер.

п.с. има не малко литература за алгоритми какви ли не, но никога не ми е попадала, аз не съм и търсил де, такава за по елементарни неща ... сега ако ме питаш какви и аз не знам, но сигурно нещо свързано с трикове как да обработваш I/O-та, ADC-та ... знам ли ... тъй като аз съм го почвал от дискретният край, т.е. без процесори и езици, това винаги ми се е виждала простата част, но за хора които тръгват направо с контролера ... знам ли , може да е проблем.


Нед Май 04, 2014 1:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
Намерих на руски за микроконтролери- доста ми помогнаха, не че ги прочетох изцяло :)
Программирование на языке C для AVR и PIC микроконтроллеров.djvu
И тези:
Embedded Software Development with C .pdf
C Programming for Microcontrollers AVR.pdf

stefan_mil4ev написа:
Евала за труда! Аз лично искам да попитам кога ще излезе другата книга: "Програмиране на Микроконтролери на езика C"
Пръснах се да търся такава книга да си закупя, но не намерих никъде на БГ. Иначе прочетох една за C, но има доста специфични неща специално за МК. Ако си я събрал, даже не редактирана кажи цена и да ми я пратиш.


Нед Май 04, 2014 2:20 am
Профил WWW
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Юни 15, 2013 5:33 pm
Мнения: 8
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
Ами очаквам да пише нещо за функциите. Примерно какво е TRISA, PORTA, delay_loop() и т.н. Срещал съм ги тези означения и доста други такива, но си нямам идея за какво служат.


Нед Май 04, 2014 9:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: ANSI C. Курс за начинаещи
stefan_mil4ev написа:
Ами очаквам да пише нещо за функциите. Примерно какво е TRISA, PORTA, delay_loop() и т.н. Срещал съм ги тези означения и доста други такива, но си нямам идея за какво служат.


Еми TRISA и PORTA са неща, специфични за PICльовците. Като тръгнеш да програмираш нещо друго, или се казват по труг начин, или самото писане и четене от порт е решено по друг начин. Тоест, въпросната книга, както и се очакваше, е за конкретни микроконтролери, а не за микроконтролери въобще.

Всички тия функции и променливи ги има описани в datasheet-а на контролера и ръководството на конкретните библиотеки. И двете можеш да ги свалиш от сайта на microchip. На англиски, който и без друго трябва да знаеш ако искаш да се занимаваш с електроника.


Нед Май 04, 2014 9:34 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни