Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Транспорт на литиеви батерии 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Транспорт на литиеви батерии
Тия дни случайно настъпах мотиката, или по-скоро колегите
тръгнаха към нея и аз ги осветлих че скоро ще получат цицина.

Та днес си си говорих с юнаците от DHL, FedEx и UPS,
както и оглеждах документите свързани с с проблема,
и по-скоро първоизточника на IATA. Ще взема да кача
колекцията от файлове, може да е полезна на някого.

А иначе тук има няколко фирми, които само с това се
занимават - транспорт на опасни товари, и понеже
литиевите батерии вече са такива, те само потриват ръце
и провеждат образователни курсове, плюс съоветните
услуги за маркировка, сертификация, декларации и т.н.


Чет Мар 15, 2018 4:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
Ако говориш за теанспорт по въздух, това не е проблем но не може да е в пътнически самолет каргото, трябва да е карго самолет.
Давай да видим какво си насъбрал, може да се укаже полезно.


Чет Мар 15, 2018 6:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
ToHu написа:
Ако говориш за теанспорт по въздух, това не е проблем но не може да е в пътнически самолет каргото, трябва да е карго самолет.
Давай да видим какво си насъбрал, може да се укаже полезно.


Или в на пътнически самолет кабината :). Аз не занех за това ограничение и наскоро като се опитах да чекирам багаж с един 18 Ah battery bank в него ме накараха да го извадя и да го взема в ръчния багаж.


Чет Мар 15, 2018 6:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
Говоря за стандартни въздушни пратки по стандартни куриери.
Те си имат карго самолети.

Иначе инструкциите на DHL и IATA са най-разбрани, има си алгоритъм

http://www.dhl.se/en/express/shipping/s ... _materials
https://www.ups.com/assets/resources/me ... teries.pdf
http://images.fedex.com/us/packaging/gu ... _fxcom.pdf

Когато пращаш една или две батерии и си в параграфа PI967, не ти трябва нищо.
А можеш да сложиш лепенка - има батерия, но е под PI967 и няма нужда от сертификати.
Това е за 4 или по малко клетки, или 2 или по-малко батерии. 20Wh на клетка, и 100Wh на батерия (асемблирани клетки), общо, 5кг - справка виж IATA и DHL файловете.
Т.е. пращаш един таблет, един лаптоп, един телефон или макс. два.
Станат ли повече, започва купона - маркировки, декларации, регистрации, име и телефон за контакт на пратката.

Категориите са - батерия във устройството, батерия пакетирана до устройството, само батерия(батерии). Последния случай е най-гаден :)

Айде наздраве, дано да е от полза.

п.с. а за самолети и чекиран/ръчен багаж по-добре да питаш предварително - преди батерията да отиде в коша или да закъснееш за полета...но и там си има инструкция на IATA


Чет Мар 15, 2018 6:35 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Мар 19, 2018 1:36 am
Мнения: 1
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
Не знам дали това ви върши работа(зависи откъде докъде и количеството), но в последно време китайски доставчици използват Турските пощи и съм много доволен - по евтини са от DHL, UPS и т.н., не идват за 3 дни, но за около 7-10 максимум, което е добре за цена от 4-5 долара доставка за няколко литиеви батерии ( при DHL ако ще копче да си поръчам цените почват от $25-30, а за UPS не ми се говори)


Пон Мар 19, 2018 1:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
България е в забранителния списък на FedEx ако се внасят/изнасят САМО батерии
http://images.fedex.com/us/services/pdf ... ations.pdf


Пон Мар 19, 2018 8:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
Нова регулация на ООН, валидна от 1 Януари 2020

Трябва да се предоставя подробна информация за тестовете, които са минали батериите (дистрибуторите ни вече го изискват, съоветно аз го искам от производителите на батерии или трябва да намеря начин да го тествам локално, без да ме оберат). T.e. всеки който шипва батерии, или устройства с батерии да има едно на ум

https://www.lithium-batterie-service.de ... est-series
http://www.unece.org/trans/areas-of-wor ... files.html
http://www.unece.org/trans/areas-of-wor ... -rev6.html


Пет Яну 31, 2020 10:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
Офертата засега е 500USD, ако искаш UN38.3 като документ за "по-въздух"
и малки бройки като 100 броя например / 5200mAh.
T.e. увеличават цената с 5 долара на брой, а тя батерията струва по-малко...

Ако някой ми намери 3.7V / 5200mAh (2х18650, 1А защита) или подобна със UN38.3 сертификат,
съм заинтересован


Вто Фев 11, 2020 10:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
5 долара за сертифицирана батерия?

Много оптимистично според мен. Аз бих очаквал поне двойна цена, че и отгоре. Аз реално нищо под 10-12 евра не съм срещал и то за 1*18650, когато говорим за такива количества -100 броя и да има бумаги.

Ама то при такива количества, би трябвало да си сложил достатъчно добавена стойност и 5-10 евра да не те събарят. Аз поне така разсъждавам... Виж ако говорим за следващия порядък, да.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Фев 12, 2020 7:58 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
Писах аз, и аз така разсъждавам - разбира се шефовете ще ореват положението. 5USD за сертификация и 3USD за транспорт... това е положението. Плюс още 5USD цена за дамата батерия.
За толкова пари по-добре човек да мине на нормални батерии, или NiMH, бели, черни и незнам какви които и така ги продават навсякъде. Обещаваните фабрики в Европа още ги няма никакви


Сря Фев 12, 2020 9:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
Абе ...аз много с батерии взимане даване си нямам, но 5$ само за сертификата ми се вижда твърде много. Колко е печалбата няма значение, ти на у-вото може и 500% да си сложил, но компонент да ти се оскъпи с над 100% заради сертификат ...аз лично не бих го приел, тоя сертификат не го вадят за твоите 100 батерии, ще продадат десетки и стотици хиляди, колкото и да им струва разхвърляно на общото количество ще е нищо. Лошо,учите доставчиците, после като попаднат на някой като мен остават с лоши чувства. В крайна сметка не им искаш сертификат че тая твоята бройка е осветена лично от папата, съвсем скоро безкойто скоро ще са за никъде, нещо не ми се връзва, това си е дране на живо.


Сря Фев 12, 2020 9:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
Искат 500USD за сертификацията, иначе просто батериите са малко.
Ето още една оферта, за който се интересува

1) UN38.3 for 3.7V5200mAh: USD800+16pcs samples +30pcs cell; Lead time: 4 weeks
2) UL2054 for 3.7V5200mAh: USD22000/model; Lead time: 4 months


Сря Фев 12, 2020 10:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
ToHu написа:
Абе ...аз много с батерии взимане даване си нямам, но 5$ само за сертификата ми се вижда твърде много. Колко е печалбата няма значение, ти на у-вото може и 500% да си сложил, но компонент да ти се оскъпи с над 100% заради сертификат ...аз лично не бих го приел, тоя сертификат не го вадят за твоите 100 батерии, ще продадат десетки и стотици хиляди, колкото и да им струва разхвърляно на общото количество ще е нищо. Лошо,учите доставчиците, после като попаднат на някой като мен остават с лоши чувства. В крайна сметка не им искаш сертификат че тая твоята бройка е осветена лично от папата, съвсем скоро безкойто скоро ще са за никъде, нещо не ми се връзва, това си е дране на живо.


Проблема е, че се сертифицира целия пакет. Ако ти продават пакета само на теб, цената за сертификацията ти я начисляват само на теб. Какво те учудва? Ако пренасяш само елемента е друго, той така или иначе си има UN38.3. Но веднъж пакетирани в някаква сглобка, всичко почва отначало.

Тия 500USD са само за UN38.3, което общо взето е само за транспорт. И мисля, че цената е съвсем резонна, да не казвам, че ми се види тъничка. Щото на мен, за едни малко по-сериозни бумаги за батериите, едни англичани ми говориха за суми с 5 цифри. Просто си казаха - толкова ни струва да прекараме твоя къстъм пакет през тестовете, ти си прецени при какво количество си заслужава да говорим. Той и Груби ги е дал подобни оферти.

Скоро си говорих с едни хора за едно тяхно устройство, което има такъв пакет, ама с някаква антична батерия вътре. В смисъл, че капацитета е с 30% по-нисък от това, което има в момента на пазара. И като ги питах, що не сменят елементите с по-съвременни Панасоник/Саньо - казаха, че целия пакет трябва да се сертефицира от нулата, няма кой да го плати.

Номера е да попаднеш на някакъв пакет, който е масов и някой вече се е бръкнал за бумащината ... Ама в тоя бизнес рядко има такава случка, а и като големия спре да го поръчва, гориш и ти. Обичайния проблем при ниските количества.... Затова и аз поне батерията я гледам като крайъгълен камък в ценообразуването.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Фев 12, 2020 10:42 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
Ами ако говорим за единична цена от 500$ за да ти сертифицират пакета е друго, ама в тоя случай сметката не идва по 5 на батерия, освен ако не планираш да поръчаш само 100 и до там. Аз и не разбрах че Груби говори за къстъм пакет, мислех че е някакъв техен стандартен.
Аз и при тия условия аз щях да се циганя, ама той по-добре си знае отношенията с доставчиците. Аз пари за сертификати, мостри и др. подобни не давам, който иска да ми продава да си направи труда да ми достави каквото ми е нужно. Сега вярно че зависи и от кой в каква позиция е и какво се купува, в момента 3 фирми ми доставят мостри на извити 43" и 49" монитори, къстъм изпълнение но не им плащам и стотинка, ако искат, и те определено искат, но вярно ако ги избера ще им направя оборот за десетки млн.


Сря Фев 12, 2020 10:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Транспорт на литиеви батерии
ами в случая проблема е мой, до миналата година минавахме без UN38.3, и цената на батерия със специален транспорт е 6 долара или нещо такова. Но сега става интересно...И точно това е номера - да намериш "стандартен" ОЕМ продукт, кийто вече има хартийките. Иначе ти ги плащаш, а после производителя или дистрибутора ги използва и за други клиенти. След 1-2 години това ще е стандартно, но сега още се пазарят.

Така е със стари, вече съществуващи продукти които не могат да използват обикновенни батерии.


Сря Фев 12, 2020 2:28 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни