Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател... 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Юли 04, 2012 12:51 pm
Мнения: 44
Местоположение: София
Мнение Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател...
Poorman, който няма възможност да даде пенсията си за мощен стъпков драйвер, се интересува силно дали може да се използва A4988 за целта. Има ли релна пречка да не се подаде сигнала А1, А2, В1 и В2 не към намотките на двигателя, а към входовете на два Н-моста с необходимата мощност. Ако да, ще почерпя от реализираната икономия

_________________
Бай Цветан


Пон Авг 12, 2019 8:47 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Чак пък пенсията ... :)
https://www.aliexpress.com/item/4000036 ... b201603_53

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Пон Авг 12, 2019 9:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
peast написа:
Poorman, който няма възможност да даде пенсията си за мощен стъпков драйвер, се интересува силно дали може да се използва A4988 за целта. Има ли релна пречка да не се подаде сигнала А1, А2, В1 и В2 не към намотките на двигателя, а към входовете на два Н-моста с необходимата мощност. Ако да, ще почерпя от реализираната икономия

Директно едва ли. В драйвера (чипа) има и т.н. "чопър" който се грижи да поддържа зададения ток през намотките.
Тоест, силовата част на "Н" моста ще трябва мине през "сензора" на драйвера.
Това съвсем теоретично. Вероятно ще има и други томахавки...

И инфо какво е това животно което наричат чопър - https://www.google.bg/search?source=hp& ... CAU&uact=5


Пон Авг 12, 2019 9:21 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Юли 04, 2012 12:51 pm
Мнения: 44
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
За чопъра не се бях сетил. Не знам как да подам сигнала от HBr към А4988 и дали на него трябва или на отделен регулатор. Май няма да стане лесно.

_________________
Бай Цветан


Пон Авг 12, 2019 10:17 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Юли 04, 2012 12:51 pm
Мнения: 44
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Целта ми е да използвам А4988 за микростъпките, транслатора и т.п. Мисля, че ще успея да регулирам тока през двигателя с допълнителен чопър, но не съм наясно дали едното няма да попречи на другото

_________________
Бай Цветан


Пон Авг 12, 2019 10:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
DRV8432:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/drv8432.pdf
https://www.digikey.bg/number/en/texas- ... 8432/77805


Пон Авг 12, 2019 2:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Това, което си намислил да правиш, не е добра идея. Козата си сака пръч! За 5лв нямам как да сглобиш читав драйвер. Аз използвам DRV8711 и с него може да се реализира и управление на по-големи мотори. Но един драйвер с платка + карантия няма как да падне под 20-25лв. Говоря за производствена цена. Лично аз предпочитам този вариант пред китайците от Али. Но ще трябва да се потрудиш и да направиш няколко опита, да изгориш няколко драйвера и т. н.
Другият вариант е да използваш контролер с мотор контрол + MOSFETs. Но тук трябва да си реализираш сам управление, защити и т.н., което не си заслужава да го правиш при 10-15лв за драйвер...
Поздрави!

_________________
www.elkran.com


Чет Авг 15, 2019 7:54 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Тия A4988 горят дори само от поглед :) След като изгорих 5 броя вече знам как да не ги горя, но за тези експеременти които си намислил забрави. Прекалено са капризни и какеви.
Разгледай чиповете на Тошиба . Те ще ти свършат повече работа.
Например https://toshiba.semicon-storage.com/us/ ... 600HG.html

Директно си имаш с него 5А. Цената на чипа е около 12-13 лв. Защо трябва са се мъчиш с разни изпълнения за една пица пари ?

Иначе ако поръчваш директно китайски сглобени китове от алито уж с TB6600HG внимавай, че аз така едни заръчах , а вътре се оказаха едни ментета с някакъв чип голям колкото бълха и 5А ампера биха изкарали чак като светнат.

_________________
www.ev-bg.com


Сря Фев 12, 2020 9:22 am
Профил WWW
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Купувал съм готови драйвери с ТВ 6600. Първите бях на зор и ги купих от някакъв Перничанин ли беше,от Благоевград ли... С поставянето изгоря един. Добре че бях взел повече. Купих от И бея 10 под 6 долара броя. Е ми железни са.В България има достатъчно продавачи...Вижтеhttps://www.vallder.com/en/c/ac-servox/ac-servo-cz-detail . Струва ми се че дават много добри цени.Не съм им рекламен агент.Сега завършвам една машина и до 10тина дни ще я завъртя и ще докладвам резултатите,защото всичко е от тях: направляващи,хибридни серва,захранвания, винтове и гайки.


Сря Фев 12, 2020 7:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
@ценков - тия и на мене ми попаднаха в полезрението с някакви доста ниски цени. Интересно ми е с какво качество са механичните компоненти. Тая година може да дойде ред да правим едно рутерче 8х3.5 метра...


Чет Фев 13, 2020 8:56 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Cekins написа:
...Тая година може да дойде ред да правим едно рутерче 8х3.5 метра...

За подобни приложения са измислени серво-двигателите. :D
Стъпковите са чудесни да си подпираш вратата с тях...


Чет Фев 13, 2020 11:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
И къде съм казал че ще ползвам степери :) Въпроса ми е като цяло как е качеството от ввв.валлдер.цом. Щото цените на някой неща са в пъти по ниски от на ексорор. То за това "рутерче" ще трябват поне киловат серва, макар че ще е jet по идея, може и да го направя да дялка дърво и пластмаса евентуално.


Чет Фев 13, 2020 11:33 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Cekins написа:
@ценков - тия и на мене ми попаднаха в полезрението с някакви доста ниски цени. Интересно ми е с какво качество са механичните компоненти. Тая година може да дойде ред да правим едно рутерче 8х3.5 метра...

Гледам продава на хилин ... там има една подробност че китаеца предлага и реплики . Както е с винтовете в ехорора -реплика на TBI .
За железа аз предпочитам хилин или TBI от официален дистрибутор от тях може да си ги поръчаш с прелоод и имаш гаранция че е оригинал.
Но каквото и да сложиш от решаваща роля ще изиграе колко "крива" ще я направиш конструкцията .


Чет Фев 13, 2020 12:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
s7ama7 написа:
...Както е с винтовете в ехорора -реплика на TBI .
За железа аз предпочитам хилин или TBI от официален дистрибутор от тях може да си ги поръчаш с прелоод и имаш гаранция че е оригинал.
Но каквото и да сложиш от решаваща роля ще изиграе колко "крива" ще я направиш конструкцията .

Винтовете на ексорор са реплика на думата винт и гайка. Те освен за подпиране на вратата, стават и за подпиране на предния капак на МПС, ако са изпуснали газовите амортисьорчета.
Сменихме винтовете на фрезата с такива, че старите се бяха поамортизирали. Сега има по-голям беклеш отколкото с амортизираните СВД, непосредствено преди замяната им.
Решил съм да пробвам дали със шпилки и гайки от бриколаж няма да работи по-добре.


Чет Фев 13, 2020 12:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
На тия размери, с винт ще е само Z. А на jet рутер за повече от 0.1 мм точност е глупаво да се обсъжда въобще. Пък дори и за лазер. То ние по-скоро имаме зор с "форматирането" на големи/дебели листи ламарина. Една поръчка по която работим в момента са над 60 листа 7100х2000х8 и листите са в + и по двете страни, освен това са и с различни диагонали. Два месеца ги кълцаха с ъглошлайфите...

А конструкцията ще я докараме да е права - все пак има някакви майстори във фирмата :)


Чет Фев 13, 2020 3:10 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 59 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни