Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател... 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
itso.t написа:
Имам някакъв спомен, че беше споменавал за проблем със Z на предишната си фреза. Бил се "изсипвал" от тежестта си. Мислил ли си за пневматичен компенсатор?
Че евентуално за такъв и в новия проект.


Излезма че проблема е бил в буламача . При R-во влиза при Z не сработва ускорението и гафа е налице :D ... Сега машината работи с добра повторяемост дори и по Z .

На новата машина по Z ще е сервак със спирачка ... Теглото и предполагам че ще е нещо към 100-140кг и по калкулатор не трябва да имам ядове :)


Чет Фев 20, 2020 3:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Пневматичния компенсатор горе-долу изравнява усилията в двете посоки. При мен сделах нещо подобно и се вижда по показанията на монитора на тока през двигателя на серво-драйвера.


Чет Фев 20, 2020 3:54 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
При мен е 750w серво и винт със стъпка 10мм и ще имам ремъчна предавка 1:2 - Гоня 15м/мин бърз ход при 3000rpm на мотора

Не знам при спиране на тока колко бързо сработва спирачката ...


Чет Фев 20, 2020 4:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Каква е скоростта на бързия ход на текущата ти фреза?
Само да спомена, че подобни скорости изглеждат доста стряскащо като се гледат отстрани. Да не говорим, че няма никакъв шанс да се реагира при фал. Например грешен инструмент, гей-код, не взета нула и т.н. Ще си само и единствено публика и ще наблюдаваш как нещата придобиват вид на скраб... :D


Пет Фев 21, 2020 12:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Е ти не въртиш ли чекръка на мин скорост при първо пускане на програмата, то и на по-ниски скорости може да се окажеш свидетел, често не безмълвен.


Пет Фев 21, 2020 12:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
ToHu написа:
Е ти не въртиш ли чекръка на мин скорост при първо пускане на програмата, то и на по-ниски скорости може да се окажеш свидетел, често не безмълвен.

Хората имат склонност да допускат глупави грешки и да правят невероятни джедайски изпълнения. :lol:


Пет Фев 21, 2020 12:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Е то това е ясно, на кой не му се е случвало ...
п.с. това с тая скорост на малка машина пак как да е, страшно е като го видиш на голяма машина, чак се чуди ше спре ли или ще излезе да види кой го чака отвън.


Пет Фев 21, 2020 1:42 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Тя скоростта не е чак толкова голяма 15м/мин .... големите ги правят поне по 30м/мин :)
Като гледаш на живо 60м/мин някой robodrill или DMG и после 15м/мин ти се струват бавно :D
Това е 15м/мин https://youtu.be/rbqY8Mcbh0Q?t=380
Новия проект Y и Z ще е 15м/мин а по X ще е на 20-22м/мин .... по сметки трябва да носи до 1500nM при 6м/мин . :D -ако ги носи значи е бая машина



Рутера е на 3.2-3.5м по Х и Y по Z съм с ремъчна предавка и съм го оставил на 750мм/мин :D

ПС: https://youtu.be/BRU8G-mgfJk колко бавничко се движи Z-та :roll:
Ако преди пробивах алуминии с 1800мм/мин сега съм на 750мм/мин :lol:


Пет Фев 21, 2020 3:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
на малка машина скоростта изглежда по-голяма от колкото е в действителност
15м/мин при оставащо разстояние до детайла 10см примерно :D опитах да натисна стоп бутона - след като инструмента се заби и проби платката :D излезе от другата страна без да е пускан щпиндела :D


Пет Фев 21, 2020 4:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Големите машини се усещат ..понякога, е ако са с някое фрезерче 3-4 мм може и да не го усети, не че не правят бели, ама умерени :) То на машина такава айде как да е, ама като засилят разни манипулатори, дето само фикстурата е 60-70 кг, има усещането че всеки момент ще отлети на някъде в едно с фундамета, и то това все някакви да го наречем любителски приложения, на роботизирана линия рядко съм виждал робот да се движи много бързо, бързо но не и стряскащо.


Пет Фев 21, 2020 4:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
nik написа:
на малка машина скоростта изглежда по-голяма от колкото е в действителност
15м/мин при оставащо разстояние до детайла 10см примерно :D опитах да натисна стоп бутона - след като инструмента се заби и проби платката :D излезе от другата страна без да е пускан щпиндела :D

Така, така...
Е, имаме по-добро изпълнение. Тогава Z на фрезичката беше със стъпков двигател и скоростта беше лимитирана на 900мм/мин. Обработва се детайл от масивен джилезиум. По някое време стигнахме до отворите, ама някой пропуснал за вземе нула на инструмента. Закова свредлото в детайла на бърз ход, като в кисело мляко. Докато се начудим какво става, ама това наистина ли се случва, и аварийният стоп беше натиснат почти в долна позиция до която трябваше да стигне свредлото. :D
Лошо ми стана като се сетих какво вадене на строшеното свредло ще падне. Учудващо, беше здраво, само леко криво. Отворът беше грапавичък, малко над размер. Стружката беше плътно по профила на канала за отвеждане на стружки на свредлото и се трошеше доста трудно.
Не помня какъв размер беше тоя джедайски инструмент, ама ще да е било нещо между 3 и 5мм.

Та, с 15м/мин. няма никакъв шанс за реакция. Сега със серво-двигателя Z е ограничен на 2м (може и още), и на моменти изглежда много стряскащо.

Редакция:
ToHu написа:
Големите машини се усещат ..понякога, е ако са с някое фрезерче 3-4 мм може и да не го усети, не че не правят бели, ама умерени :) То на машина такава айде как да е, ама като засилят разни манипулатори, дето само фикстурата е 60-70 кг, има усещането че всеки момент ще отлети на някъде в едно с фундамета, и то това все някакви да го наречем любителски приложения, на роботизирана линия рядко съм виждал робот да се движи много бързо, бързо но не и стряскащо.

Големият робот по документация при движение на двете рамена може да достигне 5м/сек. (да, за секунда). Да ти кажа, хич, ама хич не изглежда безобиден. :D


Пет Фев 21, 2020 5:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Има една фирма във варна която ми прави вакум формовани детайли, и те режат с робот, не знам колко пъти им казах да му сложат клетка и да не се разхождат под него, ама не чуват, някой ден ще има жертви. Те не че го юркат на големи скорости, ама то си е джелязо, утре ще превърти контролера, или някой ще е гледал шао лин преди да да седне да прави G кода и ....


Пет Фев 21, 2020 6:11 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Да де то зависи от ситуацията но и на 2М може да стане белята :) За първо пускане или прототипи и ограничавам бързия ход и така .
И аз съм правил не един и два пъти гафове но досега съм се разминавал само със счупен фрезер или бракуван детайл :)
Най скъпата грешка ми беше за 120лв 12,7мм фрезер направи близка среща с менгемето :d
второ място го държа с карбидно свредло 6мм :) бъг в постпроцесира изпусна да добави г43... След промяна на клиаринса зареждам и пускам машината и ми звани телефон , тръгвам да излизам да говоря ама на 5м от машината чувам странен звук и бягам към паник бутона е вечв беше късно. Пробива 20мм плоча и породължава в челустите като прави 15мм половинчата дупка инструмента не се ачупи от това а че не го изкарва от детахла и тръгна да прави следващия отвор


Една фирма с нова 5осна машина на две седмици след гаф трябваше японеца да идва да я прави :D Винаги ще има гафове въпроса е да са поносими :wink:


Пет Фев 21, 2020 7:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
s7ama7 написа:
...Най скъпата грешка ми беше за 120лв 12,7мм фрезер направи близка среща с менгемето :d...

Заветната дупка в менгемето, без която никой не е успял да стане фрезист... :D


Пет Фев 21, 2020 9:19 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни