Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Питанка за oc Z (Z-axis) 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Питанка за oc Z (Z-axis)
Какви са практическите предимства и недостатъци на двете конструкции при ползването им като Z-axis? Става дума за CNC с малко натоварване по оста, примерно на нея да се закачи екструдер, лазер или малък (100Вт примерно) шпиндел за гравиране. Като цена ми се струват горе-долу еднакви, като изпълнение това с релсата ми изглежда по-лесно за реализация.


Прикачени файлове:
ZaxisCNC.JPG
ZaxisCNC.JPG [ 80.62 KiB | Прегледано 3707 пъти ]
Сря Апр 03, 2019 9:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Питанка за oc Z (Z-axis)
За толкова малка глава не мисля, че ще намериш разлика! За по-големи неща аз лично бих използвал танкета, защото ако обърнеш внимание релсата лежи на плоскостта и е много по-лесно да я изравниш( само по 1 направление ляво/дясно), докато направляващите оси могат да се разминат по x и y една спрямо друга и после спрямо равнината на машината, и конструктивно се докарват по-трудно. А и там 100% е добре да използваш качествена марка лагери, защото китайчета ще ти надерът осите при по-голямо натоварване.
За малка глава работи, с каквото имаш под ръка. За голяма машина танкетите са за предпочитане! :)

_________________
www.elkran.com


Сря Апр 03, 2019 7:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Питанка за oc Z (Z-axis)
от чисто технологична гледна точка това с профилна направляваща е по-лесно за изпълнение от това с цилиндрични направляващи, особено при малки размери. Профилната релса обикновенно може и да е една, докато цилиндричната задължително трябва да са две. Съответно съосността на отворите в двете плочи, както и междуцентровото разстояние, и успоредността на равнините е много важна за да имаш плавно движение с минимален луфт.
Това с релсата може да го реализираш общо взето в домашни условия без много специализирани инструменти. Това с цилиндричните направляващи изисква фреза, без фреза просто забравяш. Е има някакъв вариант и само на добра колонна бормашина, ако има съпорт с точна лимба поне по едната ос, но машината трябва да е с много правилна геометрия, визирам перпендикулярност на масата към шпиндела и в двете равнини, и отделно перпендкулярност на подвижната част на шпиндеа към масата отново по двете равнини. Това се мери лесно, но много трудно се коригира, конкренто ако шпиндела има някакъв луфт или липса на перпендикулярност .. абе фреза си трябва принципно, също с добра геометрия. Сега ако не гониш високи точности, и мине с нисък клас линейни лагери това с цилиндричните водещи може да стане и в домашни условия, с един шублер и по възможност висотомер.С добри свредла, прецизна работа, добра колонна бормашина можеш да постигнеш 2 десети точност, при малки отвори дори и една десета, това като междуцентрово. Геометрията на отвора е нещо съвсем различно, трябва наистина добра бормашина и перфектно заточени свредла за да получиш окръжност, не говорим за таква с точен диаметър. Диаметър и гладкост след това с зенкер, райбер ...


Чет Апр 04, 2019 1:11 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Питанка за oc Z (Z-axis)
Благодаря за съдействието. Значи (както и се бях ориентирал) ще се спра на конструкцията с линейна направляваща заради по-лесното и изпълнение. Смятам да си я направя с планка, на която ще закачам каквото ми е нужно в момента, а не за всяко нещо да имам отделна Z-axis или пък цяла машина.
Благодаря!


Чет Апр 04, 2019 9:05 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 4 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни