Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Питане 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Питане
Явно не ме разбрахте правилно какво искам да кажа.. . кривата конструкция довежда до бързата амортизация на направляващите и винтове,
която не може да се коригира със софтуерна компенсация !
Това че в мебелната индустрия няма нужда от "корава" машина мисля че е голям мид . По скоро зависи какво ще се дялка и какво производство се гони .


Съб Авг 11, 2018 9:27 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питане
Дайте да внесем някаква яснота, за необходимата точност, при различните видове машини - при студено металорежещите машини, точността която е минимално необходима, е 0.05мм/м.При дървообработващите машини тя скача на 0.1мм/м,а при плазмите 0.25мм/м.Тук не говоря за обявените от фирмите данни ,а затова под което ,резултата от работата им, ще е некачествен.
Обърнете внимание, че давам абсолютно отклонение на метър,не на по малко разстояние или повторяемост.

Стоянов, извинявай че те поправям, но уреда е теодолит и той не е достатъчно точен (по правилното неприложим в случая) за тази цел.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Съб Авг 11, 2018 10:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Питане
Добре, с какво се измерват отклоненията по масата и моста спрямо дадена точка?
ПП: Не знаех как се пише!

_________________
www.elkran.com


Нед Авг 12, 2018 6:04 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питане
Няма проблем,но понеже съм строителен техник, ми се наби в очите.
Отклоненията се мерят много лесно, с достатъчно голям измервателен инструмент, се мери детайла.И виждаш, че при гарантирана повторяемост на хом позицията ,даречем 0.01мм и и фиксирано позициониране на детайла,на 100мм имаш едиколко си отклонение ,на 500мм то става едикакво си, а на 1000мм .... Съответно и отклоненията в геометрията, пак така.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Авг 12, 2018 9:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Питане
Не ме разбра. Не питам за детайла(продукта), а за масата, в/у която е разположена машината. Когато се прави подобна конструкция, е много вероятно единият край примерно да е по-високо от другия, или и 4те да са на различни височини. Или двете страни, където ще се разполага линейната техника, да са под обратен наклон. Трябва да се нивелира преди да се завари. И след като се постави линейните елементи пак трябва да се провери дали всичко е подравнено...
При крановете се прави с теодолит, но допускът е 1мм на 1м. Реално е не повече от 2-3мм по цялата дължина. Тук как се прави? С какво се мерят тези неща? Едва ли има микрометър за 1-2м детайл...
И освен това като се занесе там, където ще бъде поставена, пак трябва да се нивелира. Или се очаква майсторът с мастара да е изгладил добре пода и да няма отдавания...

_________________
www.elkran.com


Нед Авг 12, 2018 10:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Питане
теодолита е толкова приложим, колкото и шивашкия метър :?
за целта се използват машинни нивелири. най-ниския клас е 0.05мм/м с дължина на нивелира 25см.
добре е да ползваш обаче по-дълъг, специално при конструирането на рамката. нещо поне 50см. е, има и 1м дълги, 0.01мм/м (на деление) но са скъпички.

все пак, при сглобяване трябва да постигнеш равнинност, нивелирането е следваща стъпка. не че от второто не можеш да получиш в някаква степен първото, но е косвен метод и точността ще е поне един порядък по-ниска.

и понеже ще попиташ за равнинност - гранитна плоча висок клас и/или шаберована юстировъчна плоча (проверена), после линия и т.н.
все неща тежки, чугунени и скъпи (зависи от класа на точност)


Нед Авг 12, 2018 1:20 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питане
Плазмите които правя представляват две конзоли с направляващи ,по които се движи портала и между тях, отделна маса-корито, пълно с вода .Нивелирането на масата е елементарно, защото не е толкова критично.Просто горелката се регулира постоянно на височина и дори масата да не е идеално под нивел, това не е интересно.По важни са конзолите,защото те трябва да са успоредни и с еднакво ниво,защото портала е корав и лагерите му не понасят голямо усукване.Използвам такъв нивелир и с негова помощ постигам (при ширина на портала 3 метра) отклонение до 0.5мм по ширината ,тоест в нивото на конзолите и до около 1мм по дължина.Лагерите които ползвам понасят 0.2мм посукване така че (вече повече от 4 години за първата) явно ще изкарат и още и при стойност за всичките около 200лв са добро решение.
При металорежещите фрези обаче ,нивелирането вече се нарича юстиране и на първо време се изисква супер добра обработка,първоначално на отделните детайли.След това се използват еталонирани приспособления като споменатите маси , ъгли и индикаторен часовник + акъл.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Авг 12, 2018 10:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Питане
Разгледах из нета и мисля, че схванах за какво иде реч. Сега разбирам защо прецизните машини ги правят седлови, а не мостови...
10x!

_________________
www.elkran.com


Пон Авг 13, 2018 5:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Питане
Е то и мост може, реално има много големи машини които са мостови, портални на нашенски, ама отново говорим за съвсем различни неща.


Пон Авг 13, 2018 9:00 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питане
Ако трябва да е точна,мостова не е оправдано,но порталната е друго.Може да е доволно корава и дълга и над 20 метра.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Авг 13, 2018 10:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Питане
Е то .... като термин няма разлика, ако сега някой си представя мостовата с подвижен мост, а порталната с подвижна маса .. това е въпрос на вкус, никъде не пише че портала трябва да е фиксиран :) Но ясно де, при неподвижен портал може да получиш доста по-висока точност и корава конструкция.
p.s ето такова за пример : http://shubmachinery.com/machine/waldri ... g-machine/


Пон Авг 13, 2018 11:01 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни