Отговори на тема  [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Зъбна рейка? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Зъбна рейка?
fred написа:
На практика на него въпросът му е колко бърза. Ако не бърза в Алито е пълно с такива и са много евтини. За качеството им в индустриални условия нищо не мога да кажа, само за експерименти съм ги купил.

Тоя тип механични енкодери не издържат поносимо време дори при домашна употреба, какво остава ако се движи непрекъснато. Едва ли ще изкара и месец.
Накратко - предвиден ли е да му се монтира "врътка" за ръчно управление, няма да стане. Дори и да е оптичен или магнитен.


Чет Юли 05, 2018 7:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Зъбна рейка?
Тука преди време колега търсеше корда за радио май, голяма драма беше май.
Също и подходящата ролка нямам идея каква трябва да бъде . Това изделие го работим 2ма души,
колегата-механик заранта предложи корда, ама- не знам как -го пренасочих къмто рейки.
В момента гледам рейка метална , модул1 - 12 лв метъра , колело - 14 лв! . Пластмасова рейка -

https://www.conrad.com/ce/en/product/15 ... archDetail

9лв/0.25 м, колеленце можем да сложим ABS , щото такова полиацетатно май няма да намерим.
За рейката можем да питаме Backtrade, май са представители на

http://www.maedler.de/product/1643/1618 ... t=28160100

Ама за 30-40 бройки може и да ни се изсмеят.


PS. В момента магнитните линийки стигнаха точност 1микрон, съответно ширината на полюса спадна
къмто милиметър и отдолу, та затуй изглежда и спряха нашите чипове с поюс 2мм и точност около 40 микрона. Това- ако някй му е интересно, за обща култура.
Остава въпросът с енкодера. Имаме някаква свобода в бюджета, ама 50евра ме карат да негодувам.
В момента имаме лента 20см(около 1-2евро), чип AS5304 - около10 долара за малки бройки, парче носеща платка за долар. Излиза , че сме намерили перфектното решение, RIP.

Блазни ме мисълта да експериментирам със стъпкови мотори, имаме в склада 42мм48стъпки, ще видим. 0.5мм / дори 1мм грешка в повечето случаи е приемлива за нас.


Чет Юли 05, 2018 8:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Зъбна рейка?
Стъпков двигател за задвижване или като енкодер?
Ако е второто, правил съм си подобни експерименти. Работи не лошо. Естествено, заради принципа му на работа, има минимална скорост на движение, за да изгенерира някакви смислени напрежения. Също така, диапазонът на напреженията е доста голям, и трябва да защитиш входовете на следващото стъпало.


Чет Юли 05, 2018 8:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Зъбна рейка?
Да, за енкодер го мисля. Колегата ме предупреждава, че "задържането" в стъпките може да повлияе някак, ще видим.


Чет Юли 05, 2018 8:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Зъбна рейка?
Ако не натоварваш фазите електрически, задържането е съвсем минимално. Започва да става осезаемо при по-сериозен товар или ако ги "поляризираш" с постоянен ток.


Чет Юли 05, 2018 8:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Зъбна рейка?
http://home.clear.net.nz/pages/joecolqu ... coder.html

http://www.4qdtec.com/stpen.html

Това чета засега.


Чет Юли 05, 2018 9:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Зъбна рейка?
Мен ми се струва че колегат адруго задържане има в предвид, ако спре на половин стъпка, какво ще отчете, може да отчете влизане излизане, може да отчете само едното, може да не отчете нито едното. И ако имаш 5-6 такива спирания може да си от -6 до +6 импулса грешка.


Чет Юли 05, 2018 9:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Зъбна рейка?
Процесът е прост - отваряне на Хмм, притваряне на У мм, затваряне. В отворено състояние през клапата тече зърно. Нищо много фатално, макар че клиентите много искат грешка 1 грам на 25 килограма. :)


Чет Юли 05, 2018 9:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Зъбна рейка?
Моите експерименти бяха в посока да стане за MPG - https://www.google.bg/search?q=manual+p ... CUoQ_AUIBQ
Фрезистки дивотии. :D Бачкаше доста прилично, с много хубав и отчетлив "клик", но по спомен изпускаше точно един импулс при смяна на посоката. Вероятно му трябваше още някой тригер - да помни последното състояние, но ме завъртяха други задачи и проекта отлежава в забрава...


Чет Юли 05, 2018 9:22 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Зъбна рейка?
Аз бих заменил пневматичното задвижване със серво двигател и СВД. И са ти решени всички проблеми!


Чет Юли 05, 2018 9:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Зъбна рейка?
Има готови джаджи. Ако не се лъжа, се водеха серво-цилиндри. Външно приличат на хидравличен или пневматичен цилиндър. В тях има серво-двигател, енкодер и СВД. Херметични са. Подвижната част е уплътнена с ка-маншет, както си му е реда. В не малко от тях, вместо СВД има ролково-винтова двойка* и могат да упражнят доста сериозни усилия.
За съжаление, съвсем не са бюджетно решение.

ролково-винтова двойка: https://www.google.bg/search?q=roller+s ... ABwQ_AUIBQ


Чет Юли 05, 2018 10:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Зъбна рейка?
stefan63 написа:
...
Остава въпросът с енкодера. Имаме някаква свобода в бюджета, ама 50евра ме карат да негодувам.


Има и по-евтини, например ТОВА за $17.59 с доставката. 600 импулса на оборот, оптично инкрементално. Поръчах едно и дойде по пощата. За експерименти но в момента съм затрупан с други задачи.

Изображение

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Юли 05, 2018 10:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Зъбна рейка?
серво цилиндри ама доста бавни, гледах оня ден едни такива на SKF. За 25 кг няма да е тежък шлюз, пневматиката си е чиста работа.


Чет Юли 05, 2018 10:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Зъбна рейка?
ценков написа:
Аз бих заменил пневматичното задвижване със серво двигател и СВД. И са ти решени всички проблеми!

Може, ама това е оверкил, а може да дойде и бавничко. Ние правим съвсем друго нещо, за специфичен пазар.
Иначе си има роботизирани пълначки на чували, с транспортна лента и честотно управление в дозиращата част, с най-различни опции - много ме накефи плюещ принтер за отпечатване върху чувала в движение, далеко-плюеща глава.
Ние сме в друг сегмент .


Чет Юли 05, 2018 10:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Зъбна рейка?
Фред, алиекпрес не е опция за фирмени покупки....поне така ми се струва.


Чет Юли 05, 2018 10:31 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни