Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
CNC PNP DIY 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение CNC PNP DIY
Здравейте! Някой реализирал ли е такова нещо?! Колко добре се справят домашните проекти?!
Мисля да започна с нещо просто за начало - диспенсър + дюза за place. Елементите ще са на фиксирани позиции.
Това, което гледам в тубата, ми се струва, че не е много баш... Някой докосвал ли се е до такова нещо?! Върши ли работа или по-добре да си слагам елементите на ръка?!
Всякакви мнения и препоръки ще са добре дошли.

_________________
www.elkran.com


Сря Май 09, 2018 10:26 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: CNC PNP DIY
Цялата конструкция ли смяташ да я правиш сам? Нещо съвместимо ли ще е или със собствен софтуер? Обмислял ли си нещо по-задълбочено, примерно смяна на накрайниците на сондата, че за 0603 трябва един накрайник, SO8- друг, TQFP-128- трети? Магазина дори да е с фиксирани позиции, за многокраковите ИС ще си трябва и донагласяне, особено ако трябва да се завъртят под някакъв ъгъл...


Чет Май 10, 2018 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: CNC PNP DIY
Най-добрия хоум мейд проект който съм виждал е този - https://www.vbesmens.de/en/pick-and-place.html .
Сякаш по-евтино ще ти излезе да си купиш китайски настолен PNP.


Чет Май 10, 2018 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: CNC PNP DIY
Какво означава по-евтино?! Опитвам се да оценя до колко подобна машина би вършила работа. Не искам да тръгвам веднага с автоматично подаване и око за донастройка на детайла и т. н. Това е по-добрият подход като се прави нещо ново. Мисля да си сглобя нещо обикновено. Даже не знам дали да си взема дюза със сменяеми накрайници. Искам да знам каква работа ще ми върши и колко брак ще имам. Примерно ако използвам 0805 ще може ли да ги поставя добре? Ще трябва ли да ги донагласям преди да ги вкарам във фурната.
Аз не виждам нищо сложно дори в най-добри нашинки семипро клас. Въпросът е, че трябва да е рентабилно. Ако някой има впечатления как се държи машината, допуска ли големи отклонения?! Всички виждаме клипчетата в тубата, ама да не се окаже, че са правени по 100 дубъл-а?! Или че работи само при определени обстоятелства...

_________________
www.elkran.com


Чет Май 10, 2018 11:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Как предвиждаш да нанасяш пастата - стенсил, ръчен или CNC диспенсър?


Чет Май 10, 2018 2:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: CNC PNP DIY
Със същата машина - комбинирана глава!

_________________
www.elkran.com


Чет Май 10, 2018 4:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Добре де, има ли смисъл от такава машина? Ако е за прототип до де направиш сам файла и я заредиш ще наредиш платката на ръка. Ако е за производство, дори и дребни серии не ми изглежда сериозно, по добре външен достаечик. Ние произвеждаме някакви неща в не много големи количества, 300-400 платки от вид общо около 4-5000 на месец, ами никак не ми излиза сметката да правим нещо сами, това за простите, а имаме такива които изобщо не са за БГ. Една я почнахме в БГ, най-простата от по-сериозните, и само проблеми, то и преди имаше заради кофти дизайн и концепция, но от както е в БГ се утроиха проблемите.


Чет Май 10, 2018 4:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: CNC PNP DIY
Тони, аз за това питам. Не мисля, че машината сама по себе си ще ми излезе много скъпо. Ще стане здрава, но главното ми притеснение е до колко ще насища правилно платките. Да не се окаже, че има много брак. И да трябва после с часове да ги оправям...

_________________
www.elkran.com


Чет Май 10, 2018 5:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC PNP DIY
Ами преброй колко елемента в минута насища. Аз насищам средно по около 5 елемента в минута - това включва вземане на съответния елемент слагане върху платката, вземане на следваща платка и т.н. Елементите са микс - 0603, 0805, sot-23, plcc28, SMD DIL и разни SMA диоди. За около 4-5 часа, без да се напъвам, правя 30-тина платки с тия елементи от нанасяне на пастата до печенето. Ако тая машина е 2-3 пъти по-бавна (щото квото съм гледал по тубата за подобни машини са дори и по-бавни), според мен няма смисъл. Е хубаво - 2 пъти по-бавна може да е ок ако не бързаш много. При мене постоянно е на зор работата а серийките ми са по 100-150 изделя.


Чет Май 10, 2018 7:00 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Подобна машина, за да работи прецизно, ще трябва да има прецизно безконтактно измерване на височината на платката в няколко точки. Една платка ще е по-крива, друга ще е легнала в държача малко по-така...
По тоя повод, ще е хубаво да погледнеш за подходящи датчици, за да добиеш представа за порядъка на цената им. Отправна точка за търсене - "laser distance sensor". Повечето производители на датчици имат някакъв подобен продукт. Прегледай Keyence, Omron, Panasonic, Wenglor, Baumer.

За диспенсъра, освен горното, има още една закачка. Иглите / накрайниците за диспенсъри които са ми попадали в полезрението, не са съвсем еднакви като дължина, а имат и някакви отклонения в геометрията. Една е крива насам, друга натам...
Също така, ще имаш разлики от закрепването на съда с паста, приемаме че е някакъв подобен на спринцовка.
Казвам горното, за да си подготвен че ще трябва да правиш корекция на иглата / накрайника по X, Y и Z.
Всичко това как ще го обезпечиш софтуерно, само мога да гадая.

Хубаво би било да има и система за визуален контрл и инспекция, но задачата ще се усложни значително.

Споменавам горното, тъй като наскоро се забавлявах с частта CNC диспенсър, но за други материали, и имам преки наблюдения.


Чет Май 10, 2018 7:10 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: CNC PNP DIY
Ето един също много добър проект :

https://youtu.be/0t2hQxZ6_u4

https://youtu.be/eYWGus6Eb9g


Чет Май 10, 2018 7:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: CNC PNP DIY
Ами това е най-паляшката машина, която нямерих Цък
Тя прави по елемент за 5 секунди. Което е доста по-бързо от 5 за минута!
Ицо, първоначално няма да задълбавам толкова. Да ми реди само резистори, кондензатори, диоди и транзистори. От опит знам, че е добре да се хвърлям директно на всички екстри. Ако е успешна и се справя добре, ще добавим екстри разбира се. Хубави камери, автоматично подаване, бла бла бла...
Софтуер си има. Даже open source!
В краен случай ако не се получи поставянето, ще работи само като диспенсър. :)

_________________
www.elkran.com


Чет Май 10, 2018 7:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
А, само ти знаеш колко ще задълбаваш. Аз споменавам това и онова, а ти филтрирай информацията както прецениш.

Отделно, има уроци които най-добре се учат от собствен опит. :D
И да обяснявам че има оптимално разстояние между обекта, в случая платката, и иглата / накрайника на диспенсъра, едва ли ще "хване дикиш". По-малко разстояние води до едни неправилни резултати, по-голямо до други, пак неправилни.


Чет Май 10, 2018 8:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: CNC PNP DIY
stoyanoff написа:
Какво означава по-евтино?!

Как какво - значи, че материалите, труда и попълването на това което не знаеш (във време и пари измерено), на 100% ще струва по-скъпо от колкото да вземеш някой китайче от ниския клас, че може и от по-високия (примерно tvm920).

stoyanoff написа:
Опитвам се да оценя до колко подобна машина би вършила работа.

Не ти схващам логиката.. честно. Ми приеми, че прави 0 брак. Ще ти е изгодно ли да загубиш сумати и месеци разработка и тестове и вероятно 4к+ лв доде направиш нещо работещо. После без грам автоматика да нареждаш лентички като побъркан и да ги подменяш често докато ти върви насищането, в случай че имаш повече различни компоненити? Толкова много платки ли правиш на месец, че да си заслужава машината? Всъщност другите участници вече са ти го написали дали си струва, при това с конкретни цифри.

stoyanoff написа:
Не искам да тръгвам веднага с автоматично подаване и око за донастройка на детайла и т. н. .

Ами то тогава за какво ще я ползваш тая машина, ако ще ѝ висиш на "главата" постоянно? Баш визуалния контрол го тачат много потребителите на таквиа машини, защото иначе имат проблеми с чарковете с повечко изводи (четено нейде из чуждите форуми).

stoyanoff написа:
Примерно ако използвам 0805 ще може ли да ги поставя добре?

Точно 0805 мисля ти е най-малкия проблем. Компонент с 2 извода, който дори и леко накриво сложен си се самонамества при печене. Виж, чел съм, че имат доста повече проблеми с QFP-тата. BGA-та - категорично цъ.

stoyanoff написа:
Аз не виждам нищо сложно дори в най-добри нашинки семипро клас.

Евала.. действай тогава - ще "избиеш" рибата.


Чет Май 10, 2018 8:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: CNC PNP DIY
michev написа:
Точно 0805 мисля ти е най-малкия проблем. Компонент с 2 извода, който дори и леко накриво сложен си се самонамества при печене. Виж, чел съм, че имат доста повече проблеми с QFP-тата. BGA-та - категорично цъ.

Значи 100% ще се прави. Ако базовият вариант може да подрежда карантията, а аз да си слагам само големите интеграли, мисля че става. Аз обикновено имам по 1-2 големи. Останалото е карантия!

Имам едно конструктивно въпросче. Цялата работа ясно как се прави, само едно ми убягва! Как освобождават елемента? Електрически клапан? Спират помпата? Включване на компресор?


ПП: Не мога да разбера, защо всички като видите, че нещо е китайско и решавате, че е супер евтино...

_________________
www.elkran.com


Чет Май 10, 2018 8:39 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 76 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни