Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
CNC PNP DIY 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28018
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Винаги е добре да преоткриеш топлата вода, малко е неприятно ако се окаже че винаги си я имал но на червеното кранче ;)


Нед Май 13, 2018 1:00 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: CNC PNP DIY
Интересно колко би струвала една спойка при метода на диспенсинг солдер пастата от спринцовка в сравнение с промишления метод на нанасянаето и през маска, а пастата взета от голяма кутия?


Нед Май 13, 2018 10:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28018
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Абе няма много смисъл лично за мен, но всеки си знае


Нед Май 13, 2018 11:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CNC PNP DIY
Преди години си правих pick and place. Използвах спринцовка - на върха използвах гумените смукалки от ръчна вакум пинцета. Отзад през 3Д принтиран детайл вкарах маркуч за въздух за аквариум. Вакум помпата беше преработена помпа за аквариум. Помпата се пуска с педал. Когато спре помпата на маркуча съм надянал 3д принитран тройник и вакума издиша през ей такъв вентил
https://www.olimex.com/Products/Compone ... VALVE-12V/

Разходи за вакум
- педал конрад 6лв
- вентил 5 лева
- помпа 20 лв
- спринциовка/ маркуч - 2 лв
- други разходи (кабели, захранване и т.н. да речем 10лв)
- ръчна вакум пинцета от която взех гумените вендузи - 10 лв
-------------------------------------------------------------
т.е. вакум пинцета с помпа и педал за пускане около 53лв.

Пастата се нанася със стенсил - нямам време да настройвам спринцовката всеки път.

Пека в печката публикувал съм я тук някъде.
-------------------------------------------------------------
Печката + вакума - цена около 160лв.
Инвестиция :D но на ден спокойно може да се сложат 3000 компонента.

Забравих да кажа че place е ръчен - спринцовката виси над масата :)


Нед Май 13, 2018 6:30 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC PNP DIY
@stoyanoff - начи машината е била автономна - в екселска таблица се описвали елементи, координати, ротация и сила на издухване. Не е било с вентил а с механичен клапан пеперудка със сервомоторче - регулирала си издухването в зависимост от заданието. Имало е и датчици за налягане/вакуум - ако не хване елемент го усеща.


Пон Май 14, 2018 9:10 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: CNC PNP DIY
Направих малко проучване и се оказа, че икономиката на нещата откъм пастата не са толкова зле - 500 спойки за един лев, в най-лошия случай за спринцовката от 8 г за 10 лв и 1160 спойки за кометската от 10cc. Това е 2.5 пъти по-скъпо от пастата от кутия от 500 г. А тя пък е 2 пъти по-скъпа от тинолa "Cynel" за по-малките и по-скъпи диаметри на телта. Като имаме в предвид, че няма да се мацаме със стенсил маски, остава да се докара качеството на диспенса достатъчно добро. Аз го взех с размери 0.2 куб. мм на спойка, което ми се струва предостатъчно като обем.


Вто Май 15, 2018 7:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28018
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Само дето със стенсила ще я нанесеш за 30 сек а с това нещо за 300 ...


Вто Май 15, 2018 8:21 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: CNC PNP DIY
Че с печатането през сито стават нещата десет пъти по-бързо си е факт, но пък с диспенса няма фира на скъпата паста, предполагам поне 50%, няма го и мацотенето, нито пък стенсил масата, нито пък самият стенсил за 15 лв, дето ще го чакаш да дойде за пет дена.
Така, че тука нещата за малки серии до 30 броя, че и повече и за прототипи и модифицации са даже по-ефективни.

Тука обаче идва въпросът за качеството на диспенса. От една страна добри модулни части за CNC с прецизно позициониране до А3, а от друга самата диспенсиг система.


Вто Май 15, 2018 11:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC PNP DIY
Ами фира фира - колко да е фира - 250 гр. в ТМЕ струва към 80 лв. Една такава кутия я изразходвах до около 70% преди да спре да работи и то само с малки серии от по 100-тина платки.

п.п. Между другото след като стана неизползваема си направих един експеримент - промих я до идеален прах и мисля че съм намерил какъв и е флюса. Още не съм си правил експерименти, но си мисля че ще стане. То имам от втората кутия резервен флюс ама не искам да го хабя. Та ако намеря и начин лесно да я възстановявам съвсем няма да има фира.


Вто Май 15, 2018 6:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: CNC PNP DIY
@Cekins
Предполагам, че флюсът от солдер пастата е на основата на модифициран колофон разтворен в спирт.


Сря Май 16, 2018 6:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC PNP DIY
Не е - пробвал съм. Или не е само колофона. Има и нещо друго - чета из разни места че му викат "активатор" и само с колофон, топчетата се разтапят но не се сливат и не се разливат - става на малки съчмички само. Пробвал съм с поне 5 различни вида пасти за запояване и с никоя не се получава номера. Последно намерих един течен флюс с който сякаш става, обаче е разтворен с изопропилов алкохол и като се изпари се одървя. А тази "паста" не се одървя и не мирише на изопропил. Вероятно разтворителя е терпентин или нещо подобно.


Сря Май 16, 2018 1:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: CNC PNP DIY
Последният път като ползвах паста за запояване, установих че доста е поизсъхнала и няма общо с това което беше в началото. Без особено много да го мисля, я забърках с малко ей такъв флюс - https://i.ebayimg.com/images/g/cP4AAOSwOVpXY6s3/s-l300.jpg. Точния парт номер не помня, но пък и беше от китай.. та с две думи - не знам. С въпросният бъркоч успях да си запоя платчето.


Сря Май 16, 2018 3:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC PNP DIY
Ами то аз известно време я джурках с една полска паста. Да де ама после същата паста уж в абсолютно същата кутия ама не е същата - в три различни доставки три различни пасти. Оная дето ставаше я няма вече а каквото имах - свърши. Другите не стават. Някой ден ако наминеш ще ти покажа.


Сря Май 16, 2018 7:32 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Cynel ли? Някои от разновидностите бяха леко "кисели". Колко техника е отишла в кофата от тая паста... :D


Сря Май 16, 2018 9:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC PNP DIY
Cynel не става - тя наистина е малко по-агресивна от другите. AG Thermopasty - пак е полска и спойващата паста пак е тяхна. Cynel я ползвам за по-упорити кабели само. Избягвам я като цяло.


Чет Май 17, 2018 3:24 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни