Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
CNC PNP DIY 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Остави това с китайското, има евтино има и скъпо. По добре помисли над въпроса колко времеи ресурс ще и отделиш о какво ще спечелиш. според мен нищо. Според мен дори не си струва изобщо такава инвестиция освен ако нямаш хиляди бройки от един модел, или пък не произвеждаш продукт който има 10000% печалба ..поне.
Преди всичко останало вземи си направи една технико икономическа обосновка, и ако на база на нея сам успееш да се убедиш че подобно начинание си струва .. .ами вземи и купи някое китайче, няма да ти е по-скъпо от колкото сам д го направиш. 5 елемента в секунда не занм какво си гледал. на тов алинкче той показва машина която не е неговата а си е фабрична и то с много глави. неговата горе долу слага по един на 4-5 секунди. Но и това не е истина, не е истина защото погледни колко са му къси лентичките, като се изпразни лентата някой я сменя, и като гледам как е направено ще отиде пвоече време да я позиционираш.
И за това е добре да си направиш един технико икономически анализ, добре решил съм че си струва, дай да видим струва ли си сам да я правя, аз знам отговора, но е хубаво и ти сам да го установиш.
Пак ти казвам при количествата които споменах, и при цените на които се насища в БГ, няма никакъв смисъл да инвестираме в нещо такова, това влачи ама мноооого неща с него, не можеш да си представиш, а съм сигурен че мойте калкулации са включвали само 50% от това което ще установиш накрая ... да не се окаже, че ламята е мъжка ...


Чет Май 10, 2018 9:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: CNC PNP DIY
Тони, не знам как ги смяташ тези работи... Лично аз не мисля, че първоначалният модел ще излезе по-скъп от 500-600лв. Вече съм правил CNC машина и имам много добра представа как се прави... Ако не пропусна някой чарк, мисля че за седмица ще я сглобя(след като дойдат чаркалаците от Китай). И ако работи(дори само да нарежда резистори и кондензатори) си заслужава според мен. Заслужава си да се пробвам с PNP, при положение че така ли иначе ще си правя диспенсър. Не е кой знае колко скъпо да добавя дюза, 2 стъпкови мотора и помпа.
Колкото до елементите, мисля да поставя лентите, не както е във видеото - залепени за масата, а в канали с маркировка и притиснати с планки. Така като намалеят просто ще трябва да ги издърпам! :)

_________________
www.elkran.com


Пет Май 11, 2018 6:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Те и лентите това си мислят .. ;) ако ти е такава идеята поне направи по-дълбоки канали и направи дупки та да може да включиш вакум да ги държи в канала. А как ги смятам, ами както се смята. Първо каква е целта, какви са плюсовете и минусите, изобо плюсовете заслужават ли си по-нататъчно обмисляне. Ако да какви са ползите, удобство, независимост, наличност и предвидимост. Какви са минусите, планираш и ставаш зависим от една машина един оператор, твоята наличност на компоненти. Какви ресурси изисква, помещение, клиематизация, склад за компоненти, оператор, поддръжка и т.н. Смяташ производителност, смяташ колко ти струват ресурсите които машината изисква, и какви добавени разходи имат освен тяхната себестойност. От тук на база производителност и като занеш колко ти струва смяташ цена на плейсмънт. Правиш си една калкулация тов апо-изгодно ли ми е от външен или не. Ако е по-изгодно следваща стъпка, имаш планирани Х платки, това са Y плейсмънта, икономията е Z на плейсмънт т.е. за период от 1 година ще реализираш икономия S. Смяташ колко брак ще имаш и го вадиш от икономията. Цената на тая придобивка я делиш на реализираната икономия и ако се получава нещо по-различно от 3-4 изпобщо забравяш тоя случай. Ако се получи 1 или под 1 изобщо не мислиш а купуваш. Само че като си смяташ ресурса и разхода за него не забравяй всички косвени разходи и нереализирани печалби, като инвестиция в компоненти, инвестиция в машината, също и самият разход той не е чист разход, най-малкото трбява да го умножиш по годишната инфлация и по лихвата, ако си в печеливш бизнес който е тясно свързан със финансиране е редно да отчетеш нереализирани загуби на база годишната възвръщаемост на инвестициите.
Също така не забравяш това че една таква машина сама по себе си нищо не прави, трябва да отделиш тоя целия процес и да го анализираш, трябва ти някаква печка, трябва ти хладилник за пастите, трябва ти сушилня за компонентите, добре би било да имаш визуална инспекция, и ..... абе ако го подкараме няма край.
И отново се връщаме в началото, трябва ясно да дефинираш целите на едно такова занимание, искам 1,2,3,4,5 още от там може да с еокаже че заниманието е безмислено.
В България много хора не обичат да правят анализи и затова бизнесите ни са такива. Просто от незнание, или незаинтересованост много бизнеси и хора инвестират ресурси,време и пари в неща които не генерират печалба, а задачата на всеки един бизнес е да генерира печалба.
И на мен ми се иска да си купя струг, фреза, лазер, не е някаква огромна сума но няма икономическа обосновка. В момента събирам оферти за CNC рутер, за да мога да седна и да направя един такъв анализ и да видя струва ли си да се мисли или не. Ако анализа покаже че тая машина ще се изплати в рамките на 2 години, ще направя едно предложение, със всички данни вътре и ще го пусна за обсъждане. Просто така работи бизнеса, не ми е проблем да си я купя, не ми е проблем да я купя и със собствени пари, но има лисмисъл? Ако тези 10 или 15 или 20 хил ги вложим в нещо друго дали няма да се върнат по-бързо ? Дали не е по-добре за тия пари да купим още една кола ... няма как да знам преди да направя точен анализ.

ъфф мнгоо се отплеснах, ама ми зададе въпрос в една от болните теми.


Пет Май 11, 2018 7:32 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: CNC PNP DIY
stoyanoff написа:
Имам едно конструктивно въпросче. Цялата работа ясно как се прави, само едно ми убягва! Как освобождават елемента? Електрически клапан? Спират помпата? Включване на компресор?

С вакуумното задържане на елементите имаш няколко начина:
1. Най-бавен- спираш помпата и чакаш в системата отнякъде да влезе въздух за да пусне елемента.
2. Спираш вакуум-помпата и с електрически клапан отваряш системата към въздуха.
3. Най-бърз- спираш помпата, а с електрическия клапан подаваш налягане от някакъв друг съд. Малко трудно ми се вижда за настройка, защото ако закъснееш с изключването може да ти издуха елементите от платката.

Както спомена и itso.t по-горе трябва да се знае и колко високо е мястото за поставяне на елемента. За това има два начина- или да измерваш предварително разстоянието с някаква джаджа и да го вкарваш в софтуера за да не счупи елемента, или да направиш сондата с "меко окачване", което да се свива при допира с платката и сигнализира, че е достигната крайната точка.

ПП: SMD резисторите и кондензаторите могат да се задържат и от магнитно поле, така че вместо вакуум може да се ползва и електромагнит:


Прикачени файлове:
IMG_20180511_100809.jpg
IMG_20180511_100809.jpg [ 2.39 MiB | Прегледано 10908 пъти ]
Пет Май 11, 2018 8:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: CNC PNP DIY
Тони, гледаш нещата само от твоя ъгъл. Аз не правя такива големи серии(поне за сега). Много по-лесно е да нагодя управлението към машината, от колкото обратното. И на практика насищането излиза бая. Да не говорим, че част от чаркалаците ми са много фенси и фирмите поне в БГ не ги намират(питал съм вече). Едно че излиза скъпо и второ става бавно, защото първо трябва да купя материали, да ги пратя, да чакам да ги направят и да ми ги пратят на мен. И не са малки платчици, имат и много стандартни through hole компоненти. Цеко няма да успее да ги прасне 30-40 за ден...
Иванов, аз си мисля, че има още един вариант. На един вид съединител към дюзите, видях нещо като клапан. Мисля си, че това като се натисне, освобождава т. е. не се притесняваш за пускането, а само вгигането. Но е скъпичка и първата версия ще е с евтините. Държи ми влага от 3D принтера. Много често като се хвърлиш на нещо голямо се оказва, че има много по лесни начини от начина, по който си го представяш първоначално. :)

_________________
www.elkran.com


Пет Май 11, 2018 4:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
stoyanoff написа:
...Много често като се хвърлиш на нещо голямо се оказва, че има много по лесни начини от начина, по който си го представяш първоначално. :)

Уви, обратното също е вярно... :D


Пет Май 11, 2018 5:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC PNP DIY
Абе преди няколко дни ми дадоха помощник на работа и се оказа че момъка е работил някъде точно насищане. Правили са си някви платчици за тях си само. Та каза че имали някво китайче за около 5к което се справяло чудесно. Само над 70% от скоростта почвали проблеми с дреболиите на ленти и то на час-два по един път. С две глави била и с вакуум -> издухване. Показа ми и клипчета - ми прилично бързо бачка. Аз нямам толкова много работа - ако имах може би около 3-4 пъти повече щеше да си заслужава и да си купя. Ама аз все пак това го работя часпром между другото за някой лев отгоре.


Пет Май 11, 2018 6:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: CNC PNP DIY
Цеко, можеш ли да питаш момчето с какъв софтуер е бацало дръвцето? Аз съм си свалил openpnp, обаче работи само с USB. Което не ме кефи изобщо. Предпочитам LAN... И колко MP е била камерата за позициониране! Това е друго неизвестно, което май ще трябва да налучкам с няколко опита!
ПП: Намерих въздушния клапан -5$. Има и компресорчета по 2-3$, но аз мисля за към 10$ да купя. :)

_________________
www.elkran.com


Пет Май 11, 2018 7:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC PNP DIY
Ами вече понеделник - дано да не забравя. Каза че можело да работи и самосиндикално - програмирала се директно от интерфейса. Той и е правил програмите, ама каза че правели малки платки (5х5 см.) по 30-на на панел.


Пет Май 11, 2018 7:22 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Стоянов, аз не акзвам да купиш машина за 100 хил, казвам че да губиш време да правиш със сигурност няма смисъл. Това не е рутерче, има много повече подводни камъни, мога да си ги представя само като знам какво прави, за да го накараш да работи както трбява ще изгубиш много повече от колкото да купиш нещо евтино.
Не искам да те разубеждавам, ак обеше казал ей тук за вкъщи искам да си направя да си играя, нищо нямаше да напиша, ама да го рпавиш за да вършиш работа, просто ми се струва излишна загуба на време и средства, накрая като го направиш да рботи и като теглиш чертата яма да се очудя ако изелзе колкото не някое евтино ами дори нещо среден клас.


Пет Май 11, 2018 8:23 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: CNC PNP DIY
stoyanoff написа:
И колко MP е била камерата за позициониране!

Всичко над 640х480 върши работа.
stoyanoff написа:
...Намерих въздушния клапан- 5$...

Знам, че е излишно, но все пак: някои въздушни клапани от залива отказват да работят с вакуум и те са точно в тоя ценови диапазон.


Пет Май 11, 2018 9:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Оо да, това е друго, а и има още нещо, трбява са търсиш клапан който не само работи на вакуум, но може да работи и при наляганията и дебитите които ще имаш ти стабилно. Ако мислиш занещо сериозни, виж компоненти на Фесто, един два клапана няма да те разорят. Има и други читави с пневматика, но общото е че не са по 5$.


Съб Май 12, 2018 6:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
ig_ivanov написа:
stoyanoff написа:
ПП: SMD резисторите и кондензаторите могат да се задържат и от магнитно поле, така че вместо вакуум може да се ползва и електромагнит:

Могат но са мнооого леки, твърде вероятно е да осатнат залепени от остатъчен магнетизъм.


Съб Май 12, 2018 6:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: CNC PNP DIY
ToHu написа:
Не искам да те разубеждавам, ак обеше казал ей тук за вкъщи искам да си направя да си играя, нищо нямаше да напиша, ама да го рпавиш за да вършиш работа, просто ми се струва излишна загуба на време и средства, накрая като го направиш да работи и като теглиш чертата няма да се очудя ако изелзе, колкото не някое евтино ами дори нещо среден клас.

Може и така да се каже, че е и с учебна цел. Така или иначе ще започна да правя и големи машини по някоето време, но искам да направя няколко малки като за начало! И не може всеки път да е 3D принтер или рутер... Полезен опит го наречи. Аз също все още също не съм убеден, че ще стигна до upgrade на машинката. На практика добавянето на проста "поставячка" към диспенсър-а няма да ми струва кой знае колко пари(100тина лв) и мисля че си заслужава.
Клапанът, който намерих е същият, който използват хората в youtube-ата :)

_________________
www.elkran.com


Съб Май 12, 2018 7:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Предполагам че въздушен клапан е пневматичен разпределител?
Ако да, по спомен се деляха на два типа - с директно управление и с пилотно налягане. Вторите не можеха да работят при ниски налягания. Предполагам че и във вакуум.

Но след като няма да се задълбава особено в проекта, подробни детайли могат да бъда оставени на самотек, за да бъдат открити за пореден път... :D


Съб Май 12, 2018 12:01 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни