Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
CNC PNP DIY 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: CNC PNP DIY
Дам, ремъците са по-бързи, но с по-ниска прецизност. Мин преместване е 0,2мм(GT2 с ролки с по 20 зъба). Мисля, че мога да увелича точността ако използвам камерата при взимане на елемент от фийдър. Въпреки това не мисля, че е подходящо. Ако опитам да сложа нещо, което иска по-висока точност като примерно някой контролер, как да стане това с 0,2 стъпка? А ако не мога да слагам по-фини елементи, защо да добавям втора камера...
Аз също съм ги гледал китайците, но не мисля, че работят с малки корпуси. Иначе скоростта мисля пак ще е прилична дори и със СВД. Аз използвам мои си драйвери с DRV8711 и постигам много висока скорост на моторите. Даже в момента съм ограничил скоростта и съм задал плавна крива, че направо скачат.
Аз не казвам, че не се получава в момента. По-скоро за да се направи да работи читаво трябват много настойки. Примерно да се направят позициите за поставяне кратни на 0,2. Фийдърите да са на позиции кратни 0,2 и т. н. И точно тук идва бедата. Ако се изпълни фид чек в началото ще разбърка числата и започват отклоненията. Отделно всеки елемент в лентата е по-малък от стандартния отвор. Това вкарва още едни 0,2-0,3мм(да кажем, че това може малко да се коригира с втора камера). Но пак ще си е много самото отклонение. На кратко има много променливи. Не мисля, че си заслужава подобна занимавка за малки серии.
Лично за мен трябва да има по-висока точност на придвижването. Иначе трябва да се работи само с големи елементи. Като за аматьорско става с ремъци, ама аз искам да си я ползвам за малки серии. Така че и по-бавно да се движи, при положение, че работи добре ще го преглътна...

_________________
www.elkran.com


Чет Юни 11, 2020 8:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Никак не съм убеден че е 0.2 мм, плотера ми печата 600 dpi без грижа а по принцип е машина за чертежи, не за реклами. Има широко форматни принтери които печатат при 1440 dpi, сега не знам дали успяват да го докарат като точност до размера на капката, но и да има разминавания са минимални, при 1440 това е растер 20 um. Има и нагоре и пак са с ремъци. Според мен с ремъка не би следвало да имаш никакъв проблем, там особено в твоя случай имаш твърда изходна позиция и така или иначе се връщаш до нея за да вземеш чарк. Самият факт че и истинските P&P са с ремъци говори достатъчно.


Чет Юни 11, 2020 9:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC PNP DIY
Ами тогава си направи една редукция на моторчето - хем ще можеш да му ползваш скоростта, хем ще увеличиш и резолюцията. Повярвай ми - за тази дължина винта не ти е вариант. Не е невъзможно но ще трябва да си направиш лагерни тела за гайките. Само дето няма как да избягаш съвсем от ремъка.

нещо такова :


Прикачени файлове:
motor_2.jpg
motor_2.jpg [ 69.17 KiB | Прегледано 9016 пъти ]
motor_1.jpg
motor_1.jpg [ 64.62 KiB | Прегледано 9016 пъти ]
Чет Юни 11, 2020 9:23 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Стоянов, използваш ли микростъпки?


Чет Юни 11, 2020 9:44 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: CNC PNP DIY
Явно не използва микростъпки, щото при 40мм обиколка на колелцето, разделено на 200 стъпки на оборот дава точно 0,2мм за стъпка. Май са доста тежки носещите за НЕМА17 моторчета.


Чет Юни 11, 2020 10:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Аз лично бих заложил на ремък, няма нужда от СВД, дори в случая не само няма нужда ами според мен е и по-зле. За да се докара скорост с това СВД ще му трябва доста сериозен мотор, отделно че до де ускори ще трябва да спира, P&P предполага много високи ускорения и бърза смяна на посока, всичко трябва да е с минимална маса. Големите P&P имат зъбни ремъци по 4-5 см широки, предполагам ги има и като резервни части, но за неговите цели всеки ремък от плотер/принтер би му свършил работа според мен, а ако иска нещо по-сериозно избор има всякакъв, както като широчини, така и като материали.


Чет Юни 11, 2020 10:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: CNC PNP DIY
Ако има редукторче на мотора е друга работа!
Иначе аз съм прост! Забих контролера да генерира импулси кратни на микростъпките. И въобще забравих! Самите ми ремъци са със стоманени влакна и мога добре да ги опъна.
10х!

_________________
www.elkran.com


Пет Юни 12, 2020 1:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Ами ако е ремък не трябва да имаш проблем със скоростта. При ремък Обикновенно няма нужда от редуктор.


Пет Юни 12, 2020 8:16 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: CNC PNP DIY
stoyanoff написа:
Ако има редукторче на мотора е друга работа!
Иначе аз съм прост! Забих контролера да генерира импулси кратни на микростъпките. И въобще забравих! Самите ми ремъци са със стоманени влакна и мога добре да ги опъна.
10х!

Разбира се, че тук си трябва ремък, не ВСД. Не е ли по-добре да има известна еластичност ремъка, сиреч да няма стоманени влакна? Как се справят NEMA17 моторите, не са ли малки за тази поне 5 килограмова Y-маса? На малката маса какви са ти алуминиевите профили, V или Т-type?


Пет Юни 12, 2020 8:57 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: CNC PNP DIY
Трудно върви таз тема. Тъй като и аз в момента съм се амбицирал на тема DIY PnP, да попитам един конструктивен въпрос.
Решил съм да направя главата за елементите двойна- едната част да е за PnP, другата- диспенсър. Всичко ми е почти готово с нея, само трябва да я сглобя. Чуденката ми възникна в събота, когато насищах платката за контролера. Та туй чудо, спринцовката с пастата, изискваше доста усилие на буталото (на ръка го натисках), за да пуска червейчето през иглата (1мм).
По проект съм предвидил метричен винт, на който е закрепена тръбичка, да натиска буталото на спринцовката. Бях предвидил и стъпков мотор NEMA14 да върши работата. След случката, обаче, се чудя дали същият ще може да се справя със задачата, или ще трябва да сложа по-мощен NEMA17 двигател (примерно 3401 или по-мощния 8401)? По принцип не ми пречи- имам ги и двата модела, но с тях се увеличава теглото с още 200г. Някой да се е сблъсквал с това- лично или чрез някакви наблюдения? Гледах малкото клипове в тубата, но както знаем- там всичко си работи безгрижно.
ПП: имам предварителни снимки на събраната (не сглобена) PnP частт и на контролера, ако някой прояви интерес.


Пон Юли 27, 2020 8:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: CNC PNP DIY
Забрави за диспенсъра! Не си заслужава! Слагай пастата със стенсил. Пробвах, много е бавно, няма смисъл. Отделно ще имаш ядове с openPNP, защото диспенсърът не се поддържа. Има таб и т.н., но е тестов. Направи си двойна главата!

_________________
www.elkran.com


Пон Юли 27, 2020 11:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
ig_ivanov написа:
Трудно върви таз тема...

Ами темата е доста... странна. Няма снимки, някое чертежче, клипове. Само общи локуми...


Пон Юли 27, 2020 12:49 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: CNC PNP DIY
stoyanoff написа:
Отделно ще имаш ядове с openPNP, защото диспенсърът не се поддържа. Има таб и т.н., но е тестов. Направи си двойна главата!


Няма да ползвам openPNP, собствен софтуер и хардуер ще е.

Прикачени файлове:
controller_soft.jpg
controller_soft.jpg [ 93.8 KiB | Прегледано 8514 пъти ]

Прикачени файлове:
controller_H1.jpg
controller_H1.jpg [ 314.45 KiB | Прегледано 8514 пъти ]


Ицо, мога да кача някоя и друга снимка, но съм далече от завършване на проекта- при мен много бавно се случват нещата. Нямам много време да се занимавам. че доста други неща правя. Освен това гледам да правя си правя хардуера по-универсално, че да мога да го ползвам и за други щури идеи.


Пон Юли 27, 2020 2:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: CNC PNP DIY
И за поставянето на елементите ли? Има не лоши опции с openPNP. При работа с 2 камери и т. н. Само за диспенсър може и да стане работа. То и аз сега си пиша собствен за фрезичката, защото с БуламаЧ-а не става.
Мога да кача някоя снимка, но почивам и не съм на цеха. А и трябва да си сменя главата - сложих малки мотори за движение нагоре/надолу, но се оказаха много бавни. Сега ще ги сменя с NEMA17 да се оправи работата!

_________________
www.elkran.com


Пон Юли 27, 2020 5:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: CNC PNP DIY
Качвай каквото има бре. Снимки, клипове, впечатления, корекции и т.н.
Негативният опит също е полезен - да се спести преоткриването на колелото на следващите които ще потеглят по тая пътека.


Пон Юли 27, 2020 5:35 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни