Отговори на тема  [ 190 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Следваща
G - кодове? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Мдааа... Забелязвам, че все по-често се бъркат функциите и необходимите знания на канструктор, технолог и оператор на джелезодялаща машина....


Вто Май 01, 2018 4:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Винаги съм намирал терминът "програмиране" в контекста на CNC машините за някак неудачен и като че ли доста надценяван.
Като се каже "програма за CNC" и едва ли не всички изпадат в транс. :D Всъщност е някаква тъпа поредица от типа "оди у лево, оди у десно, врътни едно кръгче, дай шпиндел, дай течност".
На практика, това може да го скалъпи всеки третокласник с подходящ "пищов" коя команда какво прави и някаква идея кое след кое трябва да се направи. Разбира се, не без помощта на магическата програма ноутпад.

Друг е въпросът, че за сложни детайли никой не пише "програми". За тая работа има кам софтуер. Кликаш, експортваш и газ.
Програми... :evil: Че то за някаква мигалка с пик нещата са по-сложни за писане от "програмите" на тия техники...


А като стана въпрос за гей кодове... Все забравям да кача един код за да довършим дискусията със Стивмастер.

stivemaster написа:
Тези кодове са за кръгове и прости дъги, съответно по и обратно на часовниковата стрелка,повтарям.Ако си видял файл в който са ползвани при такава обработка,то правоъгълния детайл е имал R в ъглите.

Код:
%
(TOOL 1 - DIA 6.)
G01 X-3. Y0.
G01 Y50.
G02 X0. Y53. I3. J0.
G01 X50.
G02 X53. Y50. I0. J-3.
G01 Y0.
G02 X50. Y-3. I-3. J0.
G01 X0.
G02 X-3. Y0. I0. J3.
M30
%


Кодът е орязан. Оставена е само съществената част.
Не гледай пътя на инструмента, а какво остава от материала при указания размер на фрезера.

Продължавам да твърдя че е по-оптимален от код тип "квадрат". :D


Вто Май 01, 2018 5:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Desert Leo написа:
Мдааа... Забелязвам, че все по-често се бъркат функциите и необходимите знания на канструктор, технолог и оператор на джелезодялаща машина....


Да и това е така, оператора на CNC-то не му трябва да зане твърде много, това което дава механото е достатъчно, и да е на ТИ с компютрите ще му е от полза, казвам го от личен опит,един познат в началото му бях като консултант, все някакви борби я не чете USB-то, я нещо не се експортва от CAM като хората,после разкараха флашките и всичко мина ан мрежа, ама и там проблеми :) Верно трябва да си имаш IT, ама не е лошо някои елементарни неща да поназнайваш. Другото е да работиш и да учиш, демек практика.

Този който прави CАМ файла, това вече си иска по-задълбочени знания, но в крана сметка затова и има фирми като kennametal, казваш какво искаш да обработваш, къде ти е болката, и те ти дават решение, те тоя инструмент, в тоя ренд от параметри ше направи това което искаш. Е не трбява да е съвсем бос естетсвено, ако няма кога да пита и кой да му каже, тогава вече не само семестрите ами и доста опит ще му трябва.

Този който конструира обаче е този който може да стъжни живота на всички, и там нещата не опират само до простите сметки, щото те в крайна сметка не са много сложни, макар и съпромата и подобните предмети да не е любим на никой по света ,на нико нормален де аз му се кефех. Конструктора трябва да има опит, и не само опит, трябва постоянно да чупи чужди изделия, да види кой какво и как е измисли, да откриваш топлата вода е загуба на време, а много често и да я откриеш все там, половината UK още нямат смесители по мивките :)

Ако всичко това трябва да се прави от един човек, те тогава вече е закъсация. Тоя същият CAM специалист дето ми направи споемантите по горе файлове от Калифорния, не иска един крепеж да измести или да добави нещо, трябва да се усили, добави ребърце или сгъвка .. не мога, дай ми го оразмерено ще го добавя в САМ-а, точка. Не се интересува дали това кеото прави е функционално и работи, интересува се това кеото изгенерира да е 1:1 с това кеото е в модела и чертежа.


Вто Май 01, 2018 6:02 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
Ей тя темата живнала бре !
Ще започна с това, че аз много мразя да ме обиждат ,затова се страя да не обиждам и аз,но когато в разговор или в такава дускусия, някой хладнокръвно лъже,това е като да ме нарича глупак.
Средната заплата за оператор на CNC машина в София, далеч НЕ Е над 2000лв.И мита затова, се подклажда от работодатели, за оправдание за текучеството.Ако се налага, мога да дам примери с имена на фирми (мога да изброя пет или повече ако се налага).Аз работе с такива измекяри всеки ден,е предимно във Варна ,но си имам черен списък и в София.
Ако някой смята, че за тази работа е нужен специалист ,а аз съм от хората, които смятат така, то специалисти днес НЕ СЕ СЪЗДАВАТ и ако някъде са необходими такива, то те трябва да бъдат мотивирани ДЪЛГОСРОЧНО.Това ще рече с условия на работа ,с отношение и с шанс за развитие.Защото, те не са мангали ,на които в края на деня, можеш (ако си селски бек) да им кажеш, така между другото - утре еле пак,че тука има още малко работа.

Изключително се накефих, когато пред мен на един му напусна най скъпо платения кадър, който работеше за него от 10 години и не останал, дори след повишение с невероятните 300лв (човека вземаше 1200 и доколкото разбрах се хвърлял със сърце в работата,понякога и в събота че и в неделя) .А човека му прави програми, за Фанук I0,Хайденхайн и Окума 3000-5000 и ако се налага и няма човек, стой и работи на машината.Е как му се вика на това?

Освен това, трябва да се има предвид, че тези хора разбира се си имат собствен живот и семейства и се налага да избират, дали да работят като бакшиши даречем и да изкарват 2-3000лв (в София) като се чешат почти през цялото време или да гонят стотна с насрана машина на 24 години, от тези дето са (без обслужване :D - като акумулатор) и то за 1200-1300лв.Ей това е истината за София ! По големи са заплатите в тази професия в някои фирми в Пазарджик,Пловдив,Казанлък,Ст.Загора.
В крайна сметка, аз си представям нещата така - баси хубавеца съм ,всичко ми е точно, пък никоя мацка не ме иска ,кви са тъпи тия мацки ,пък алчни и грозни колкото си искаш.
Относно обучението на кадри, за оператори и програмисти (тия дето правели CAM кода - егати определението ,а?). Интересно ми е, в коя професионална гимназия имат материална база, да обучават такива,то университетите нямат .За да ви натъжа ,ще покажа фирмите какви мерки взимат (ама не в BG) да не говорим за образователните им системи.

И накрая да взема отношение и към темата с производителността.Ауу така арогантност, не знам дали е позната в света като тукашната.Ти вземи в ролята на предприемач и заяви, че производителността ти била малка и затова си наказваш работниците, освен с най лошите условия на труд , освен с лошото отношение на неук и невъзпитан селски бек , освен с ясно демонстрираната липса на каквато и да е перспектива (ясно е как стават назначенията на висшия персонал във фирмите в България) ами на всичкото отгоре вземи ги заплаши, че ще внасяш "материал" на по ниски пари !?!?!
Баси как не са се сетили, в Манчестър Юнайтед или в Реал Мадрид, като си нямат качествени кадри на еди кви си пари ,да вземат да си внесат ,на 40 пъти по малки пари от Филипините момченца по 1,50 високи да им играят , ами дават такива трансфери - тези са ебаси тъпите.Защо ли от цяла западна Европа, се мъчат да изгонят нашите гастарбайтери ,дали не им свалят нивото на заплащане с присъствието си , а ? Ама там затова натискат синдикатите ,а не правителствата ,а ние като си нямаме такива ? Не броим агентите на ДС - продавачи на души ,които се прдставят за такива ,вече десетилетия наред.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Вто Май 01, 2018 9:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Аз ти казвам че има свободни работни места на такива заплати, пък ти какво занеш си е твоя работа. Значи има фирми и фирми, има и мизерници, там и заплатите са ниски и условията кофти, има обаче фирми които дават и заплати и условията са им ОК, и нямат кадри ... Твърдя че в София добър оператор на CNC ще започне на мин 2000, и ще си намери работа за 1 седмица.


Вто Май 01, 2018 11:17 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: G - кодове?
stivemaster написа:
Освен това, трябва да се има предвид, че тези хора разбира се си имат собствен живот и семейства и се налага да избират, дали да работят като бакшиши даречем и да изкарват 2-3000лв (в София)


3000 като бакшиш в София? Ако докарат до 1000 чисто - черпят на поразия ... Ако такива са ти наблюденията за изкарваните пари и в другите браншове ... и изобщо ... напоследък като гледам филми, дето развиват разни ИТ разследвания (дето се занимавам от години с подобни простотии) си задавам единствено въпроса колко ли се смеят лекарите на филми тип Спешно Отделение? ...

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Сря Май 02, 2018 6:14 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
Бих се съгласил за част от бакшишите и то тези които не стават за такива - аз самия навремето съм се пробвал ,е не ставам.Нали знаеш че за всяко нещо трябва дарба и умения .При това дадох примера напосоки и може да не е правилен ,ставаше дума за отговорност при единия вид работа и липса на такава при другия.
Нещо като пример е даречем - наблюдавам човечец, който настройва детайл,на един карусел , тежаш 500-600кг. от GS 42CrMo4V (който си е купувал знае цената) и започва да го дяла ,като има шанс да го спретне за деня.Дори и една бройка да прави на ден ,това нещо (ремъчна шайба или зъбно колело, не питах) струва поне 2500Е.Това значи че за 20 дни тази машина ,дори без да е бърза може да спретне и 50000Е от които поне 70% печалба.За тази си работа човека получава 1000лв и ако си отиде НЕМА друг на негово място,просто НЕМА и НЕМА И ДА ИМА.И на всичкото отгоре, човека вика - така ми дотегна пич ..... направо как издържам не знам ,като отида да си взема заплатата и така ме навиква и такива неща ми наговаря,че ми идва да я оставя и да си тръгна.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Май 02, 2018 12:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: G - кодове?
съвсем не е в темата за G-кодовете, или дори близка до CNC, но все пак:
- това парче желязо е нещо около 1.5м х 30см
- гадно е за стържене
- малко ми е трудно да си представя, че за ден ще издялка дори шайба за ден, за зъбно колело е абсурд. при това без шлайфане и термична обработка

такива чаркове никой не поръчва по 20 на месец. ако има поръчка на 1-2 бройки, по-вероятно ще да е на половин година. от там - химерната печалба от 35К афро (50*0.7) отива в киреча. пък и ми е малко съмнителен този процент (70) - като му сложиш тока (материала изисква предварителна термична обработка, вероятно и последваща), транспорта и т.н.

да, 1000лв заплата е малко, ако човека всеки ден дялка подобни чаркове. но ако го прави 2-3 пъти в месеца?
да, кофти е шефа да те навиква без повод. дори е кофти да те навиква и с повод.
но като е толкова кофти положението - вземаш си шапката и отиваш на друг карусел, може би и в друг град.
гледането в канчето на шефа не бива да се опростява и далеч не е за всеки. гледай си твоя джоб. ако не те устройва - търси друго място.

като цяло тежкото машиностроене в афропа запада. няма търсене, или е прекалено епизодично, за да поддържаш машинарията. вижда се и по периодичното разпродаване на оборудване от цели цехове/заводи и рядко се някой се навива да купува накуп. цената на енергията е афропа е твърде висока, за да си позволиш вече такъв лукс.

с по-малките машинки и чаркове ситуацията не е толкова катастрофална, но да имаш ефективна машина (или пък линия от такива), трябва да я натовариш като хората. а поръчки от 10,000 парчета от къстъм чарк не са достатъчно често срещани. така че и тук има колизия.


Сря Май 02, 2018 1:25 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
Тука си леко в заблуда, защото материала е предварително подобрен и след карусела, кайто го прави за ден отива на пробиване на един Декел и заминава за Норвегия и поръчките му са поне по 20 вервай ми .Колко да намалим процентите, че да излезе готин собственика ,кажи и ще ги намалим.Само да отбележа, че кара Порше - ново.
Ти както си ги занижил нещата то като че ли е аматьорско занимание някакво или имаш предвид някоя фирма която се занимава с прототипни бройки ? Там нещата са други - далеч по малки размери със същите цени !!!
През цялото време говорим за отношение и визия, затова как да не се самоубиеш, нали разбираш Дедо Боре ?

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Май 02, 2018 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: G - кодове?
да, разбирам го.
не ми се навлиза в конкретната поръчка без детайли, но като те слушам май няма технолог наоколо? шефчето си спестява още едни кинти?

в същност ситуацията е още по-добра - човека просто напуска. и като му висне неизпълнена поръчка на шефчето за 20 парчета на месец - или ще върне поршето, или ще даде на бай Иван 5000лв заплата. ако наистина не може да намери някой да стърже 20 колела за 1000лв на месец.

не е изключено да стисне зъби, да плати 2-3 заплати, да откаже следващите такива поръчки и да уволни човека чак тогава. което в дългосрочен план може да е добре за самия човек. това си е приказка между двамата, да си ги мерят на 4 ... яйца. ако не могат да смелят брашно заедно (да изстържат колелото) - всеки да си носи ... стругарския нож.

труда е вид стока. нещо като доматите на пазара (много приблизително). излагаш твоите домати, знаеш каква стока си сложил на тезгяха и се надяваш някой да ти купи чудесните/прогнилите домати. може да излужеш някого 1-2 пъти че доматите са ти хубави, но след това години наред същия човек ще ти заобикаля сергията, без значение какво има на нея. същото важи и за купувача - той отива на пазара с определена нагласа - дали му трябват за салата, за лютеница или за кокошките. и си е определил зона на парите, които е готов да заплати. без значение дали е дошъл на пазара със запорожец или порше.

е, ако на пазара има само една сергия с хубави домати и дойде само един клиент, търсещ гнили такива - трябва и двете страни да намерят компромис или или няма сделка.


Сря Май 02, 2018 3:33 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
Не е така бе човек ,така е САМО в пазарните икономики.Колко такива фирми мислиш че има във Варна и по какво се различават собствениците им ? (въпрос с понижена трудност)
Нали се сещаш, че всичките са с всякаква друга квалификация, но не и мениджърска (баси ква дума използвам за такива хора) Машините им са купени за 3 лева и 50 стотинки и са модифицирани 100 пъти, за да работят някак си и най важното, ти виждал ли си човек, който за най голяма своя изненада, започва да вади пари които не е и сънувал. Изведнъж, количествените изменения водят до качествени такива - един ден той се събужда с новото съзнание, че той е богопомазан и безсмъртен ! Той спира да приема начина, по който са разговаряли преди с него и въвежда нов и си решава - на този плебей ще му давам 1000лв. ако западат камъни от небето, бих му дал до 1300, но от там нататък, НЯМА причина на земята, която да ми повлияе.Ти това разбираш ли го - ще отказва поръчки ,ще загуби клиента ако трябва, но той повече пари НЯМА да даде,защото така щели да се научат и край !!! И така всеки път, когато отида виждам нови хора ,повечето хал хабер си нямат ,таман се светнат и виждат, че няма смисъл и си бият камшика.
Уелкъм ту Бългерия !

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Май 02, 2018 4:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Дедо, забравих да ти покажа нашата CNC фреза https://www.vynckier.biz/en/cnc-machines/f4-2. Напомни ми следващият път като идваш към нас. Към момента става само за гледане, защото си стои като паметник. А причината за това е, че (не) се търси човек 3 в 1 (конструктор + технолог + оператор). :wink: CNC рутера и той събира прах, както и линията за насищане. Пак поради същата причина - как да намерим универсален войник съгласен на 1000 лв. заплата. :lol:


Сря Май 02, 2018 4:58 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: G - кодове?
На бас, че са купувани по евро програми :-)

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Сря Май 02, 2018 5:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: G - кодове?
Е и какво като са купувани по европрограми? Морето на две разцепвам за да се работи с машината. Нито съм шеф нито имам желание. Просто има няколко човека на които имам правото да раздавам команди. И в нашата фирма, дори и не на такива нива, заплатите са добри като за региона. И растат в зависимост от постиженията. Преди две години беше въведена оценъчна система - ако някой е недоволен може да се оплаче. Моята оценка за предната година е 4.50. И без да съм си искал или пък дори заслужил (щото не смятам че съм заслужил) си ми вдигнаха заплатата с 10%. 4-ките им ги вдигнаха с процента инфлация за миналата година. 3-ките им не им пипнаха заплатите. Е да - шефа ми кара нов джип, ама смятам че си го е заслужил.


Сря Май 02, 2018 7:26 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: G - кодове?
stivemaster написа:
Не е така бе човек ,така е САМО в пазарните икономики.Колко такива фирми мислиш че има във Варна и по какво се различават собствениците им ? (въпрос с понижена трудност)
Нали се сещаш, че всичките са с всякаква друга квалификация, но не и мениджърска (баси ква дума използвам за такива хора) Машините им са купени за 3 лева и 50 стотинки и са модифицирани 100 пъти, за да работят някак си и най важното, ти виждал ли си човек, който за най голяма своя изненада, започва да вади пари които не е и сънувал. Изведнъж, количествените изменения водят до качествени такива - един ден той се събужда с новото съзнание, че той е богопомазан и безсмъртен ! Той спира да приема начина, по който са разговаряли преди с него и въвежда нов и си решава - на този плебей ще му давам 1000лв. ако западат камъни от небето, бих му дал до 1300, но от там нататък, НЯМА причина на земята, която да ми повлияе.Ти това разбираш ли го - ще отказва поръчки ,ще загуби клиента ако трябва, но той повече пари НЯМА да даде,защото така щели да се научат и край !!! И така всеки път, когато отида виждам нови хора ,повечето хал хабер си нямат ,таман се светнат и виждат, че няма смисъл и си бият камшика.
Уелкъм ту Бългерия !


Desert Leo написа:
Дедо, забравих да ти покажа нашата CNC фреза https://www.vynckier.biz/en/cnc-machines/f4-2. Напомни ми следващият път като идваш към нас. Към момента става само за гледане, защото си стои като паметник. А причината за това е, че (не) се търси човек 3 в 1 (конструктор + технолог + оператор). :wink: CNC рутера и той събира прах, както и линията за насищане. Пак поради същата причина - как да намерим универсален войник съгласен на 1000 лв. заплата. :lol:


Абе хора, цяла тема съм ви направил да не спамим на човека темата. ТУК :)

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Сря Май 02, 2018 7:39 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 190 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни