Отговори на тема  [ 49 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Зъбна рейка? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Зъбна рейка?
Здраевейте,
търся зъбна рейка с модул 0.5..1 , за предпочитене пластмасова, и съответно колело.
Нещо налично в БГ, с ниски цени.

Целта е измерване на линейно преместване на пневматичен цилиндър- до около 200мм. В момента ползвам магнитна линийка и чип, ама го спряха от производство и не ми се инвестира време за да оплзотворя няколко метра линия.

На колелото ще закача ФотоРастПреобразувател(което ми е скъпо) или стъпков мотор - ще го мисля нататък.
Нямам особени ограничения по размерите на колелото.


Чет Юли 05, 2018 9:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: Зъбна рейка?
Само като идея, може вместо зъбна може да сложиш фото растерна линийка или както там се казва. Има ги в мастилено-струйните принтери - прорачна пластмаса с много черни линийки по нея.


Чет Юли 05, 2018 10:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Зъбна рейка?
Средата е силно запрашена, често с мазен прах.
Не гоним голяма точност - 0.1..0.5 мм е достатъчна.
Засега зъбната рейка изглежда най-подходящо решение.


Чет Юли 05, 2018 10:24 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Зъбна рейка?
Мислил ли си за нещо подобно: https://www.exoror.com/DC.htm


Чет Юли 05, 2018 10:49 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Зъбна рейка?
Евтин вариант е китайски ремък + китайски зъбчатки + китайски енкодер = евтино и надеждно


Чет Юли 05, 2018 2:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Зъбна рейка?
китайски енкодер - кой продава?


Чет Юли 05, 2018 2:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Зъбна рейка?
stefan63 написа:
китайски енкодер - кой продава?

Китайците :) Шегувам се естествено /но е вярно, в Алито/, и тук: http://tpetrov.com/search.php?maincat=ПАСИВНИ ЕЛЕМЕНТИ&subcat=ПОТЕНЦИОМЕТРИ&cat=ЕНКОДЕРИ&p=0 и тук и в Comet, Farnell, Mouser... навсякъде където погледнеш е пълно с енкодери. Но първо трябва да си уточниш резолюция, относителен /инкрементален/ или абсолютен ще е /по-скъпо но и по-лесен за употреба/, електрониката която ще отчита. Впрочем има едни с ефект на Хол които отчитат направо от зъбното колело но поне тези които знам са относителни. Т.е. отчита завъртането но репера за положение трябва да го мислиш как ще стане.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Юли 05, 2018 3:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Зъбна рейка?
Има едни абсолютни с корда. На една машина тука имаме 10-тина такива обаче не ги знам как се казват и са завряни в кучи гъз та не знам ще мога ли утре да ги щракна.


Чет Юли 05, 2018 3:28 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Зъбна рейка?
На практика на него въпросът му е колко бърза. Ако не бърза в Алито е пълно с такива и са много евтини. За качеството им в индустриални условия нищо не мога да кажа, само за експерименти съм ги купил.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Юли 05, 2018 3:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Зъбна рейка?
A, не бързам много :) , до 2 месеца трябва да го реша, дотогава още ще имаме магнитни чипове.
Оптичен инкрементале енкодер за 11-12 долара звучи добре, ама ще е зор със счетито . Да купя наведнъж 20-30, ама проблеми с митницата, проблеми с плащането, доколко е редовен продавачът. Тия от типа потенциометър - стават за радио, и за някакъв пулт, на мене са ми слабички отвсякъде.


Чет Юли 05, 2018 3:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Зъбна рейка?
Тия с кордата са ок и аз за тях се сетих.


Чет Юли 05, 2018 4:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Зъбна рейка?
Тия с кордата китаеца ги е сложил на валцоогъваща машина да следи положението на всеки хидравличен цилиндър. Инкремента им по спомен е .1мм ама самите енкодери колко са прецизни - не зная. И това е машина дето седи в среда с метален прах в промишлени количества.


Чет Юли 05, 2018 4:49 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Зъбна рейка?
Ултразвуков метод?


Чет Юли 05, 2018 5:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Зъбна рейка?
Cekins написа:
И това е машина дето седи в среда с метален прах в промишлени количества.


ключовата думичка е "седи" нали ;-)


Чет Юли 05, 2018 5:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Зъбна рейка?
stefan63 написа:
A, не бързам много :) , до 2 месеца трябва да го реша, дотогава още ще имаме магнитни чипове.
Оптичен инкрементале енкодер за 11-12 долара звучи добре, ама ще е зор със счетито . Да купя наведнъж 20-30, ама проблеми с митницата, проблеми с плащането, доколко е редовен продавачът. Тия от типа потенциометър - стават за радио, и за някакъв пулт, на мене са ми слабички отвсякъде.

Не ги гледай, че някои от тях изглеждат като копчета за радио, аз просто ти наблъсках целият клас, с ровене може да се намери съвсем сериозен промишлен сензор. Онова от Роботев за 96лв е такъв, и кода за Ардуино дават. Пък и винаги можеш да го сложиш в изолирана кутийка, въртене се уплътнява лесно. При тези с въртене основният проблем е да не се товарят осичките, чувствителни са на огъване затова слагат гумени/пласмасови втулки, и такива се продават. Това на Роботев ми се струва че тя е вградена но трябва да се пита.

За митниците не се безпокой, ако не са много бройки минава безпроблемно през пощите, аз досега над 170 разни позиции чаркове електроника пък и някои сензори съм вкарал така, дори един таблет. Но не се подлъгвай по Free DHL, там е въпрос на късмет. Веднъж мина безпроблемно, но веднъж ме одраха по пълната процедура. Препоръчана пратка по пощата е достатъчно, китайците пишат ниска цена и то си минава.

Но на мен ми се струва, че за теб ще е по-подходящо това което се нарича linear position sensor. Ето ТОВА например. Индустриално изпълнение, защита IP60, съпротивителен т.е. мериш ток/напрежение което е стандартна задача за микроконтролер и абсолютен, знаеш всеки момент положението. Ако поровиш вероятно ще намериш още на този принцип, за БГ не знам, трябва да се види по големите доставчици, специфично е.

Изображение

UPD И стигаме до идеята, че един прецизен многооборотен потенциометър също би свършил работа :)

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Юли 05, 2018 6:55 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 49 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни