Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
3D принтер за метал? 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Не позна странно , енкодерите бе колега.Колкото и масивна да е една машина ,кати удариш по някоя ос енкодера и показва отклонение.При робот с товароносимост 6 кг. ,въздействие върху коя да е от осите, може да се наблюдава доста по отчетливо.Важното е да се създаде алгоритъм, при който да се създава движение ,при такова въздействие ,вместо да оказва съпротива и да се стреми да удържа позицията.Това разбира се трябва да става, с някакво кратко и точно разстояние и след него проверка, дали усилието продължава ,за да не стане така пък, че да падне робота .
Разбираш ли какво имам предвид ?

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Юли 11, 2018 7:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Хе, хе, аз ако знаех отговорите на всички въпроси, щях да бачкам като ясновидец... :D
Както и да. Едното е функция на другото. Следенето на което и да е от двете няма да е съвсем безпроблемно. Тоест - ще има не малко подводни камъни.


Сря Юли 11, 2018 9:25 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Е, добър вечер ,то ако има нещо дето не изисква усилия и става без проблеми (освен правенето на секс) дай го насам да го правиме.
Един сериозен програмист (каквито имаше във Варна преди години) ще пусне процеса още същия ден .Вече, изчистването на работата и настройките - да речем още ден.
Говорим за някой като този скучаещ тайландец.
Ето самобалансиращ алгоритъм с четене на енкодер,само че тук друго нарушава равновесието.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Юли 11, 2018 11:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
stivemaster написа:
... (освен правенето на секс) ....

Тук вече почвам да се чувствам инвалид, аз го имам за усилие, може да е приятно ама си е усилие ;)
Това в рамките на шегата. Знаеш ли колко малко хора са останали които да ти разберат проблема че и да го решат.


Чет Юли 12, 2018 6:59 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Интересно е да уточня нещо, което вчера пишейки в друг форум ,написах и чак след това установих ,че никой не прави тази уговорка ,което всъщност е обидно - у нас вече няма свестни специалисти КОИТО МОГАТ ДА БЪДАТ НАЕТИ ,а не въобще,нали така ?
Оставяме на страна, липсата на предприемчивост,равнодушието или дори по някога липсата на добрия пример.Например, срещнах се с момчета ,които са в началото на изучаването на програмирането с някакъв микроконтролер и смятат, че нямат още сериозни умения и опит и разбира се вярват, че това все още не може да им носи пари,което е груба грешка.
Разбира се, особеностите на "Българския лов и риболов" - разбирай индустриална среда ,са такива че няма кой да инвестира в тях ,но понякога е достатъчно само да им се даде пример, как със сравнително проста програма ,в България много по лесно отколккото на запад ,би могло да се създаде прототип ,който да се тества и след това да се поръча в Китай, масово производство.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Юли 12, 2018 8:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: 3D принтер за метал?
stivemaster написа:
Един сериозен програмист (каквито имаше във Варна преди години) ще пусне процеса още същия ден .Вече, изчистването на работата и настройките - да речем още ден.


Може аз да съм несериозен програмист, но според мен имаш много нереалистични очаквания.


Чет Юли 12, 2018 10:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Това за същия ден не знам, аз го приемам малко метафорично. Ако трябва аз да го правя, аз 2-3 дни поне ще ровя по нета, ще прочета теория за процеса, ще изгледам достатъчно практика, ако има къде а то винаги има ще питам, и чак след това ще седна да правя нещо.

П.с. Не обръщайте внимание на думи извън контекста, браузера упорито го раздава писател-коректор...


Чет Юли 12, 2018 4:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Може и да е метафорично, но пак е нереалистично. Има една приказка,правилото 90/10, че последните 10% от работата отнемат 90% от времето. Та не ми се вярва времето за подкарване криво-ляво на 'нещо' да е същото колкото за 'изчистването на работата и настройките'.

Ако беше толкова лесно китайците щяха да бълват по 5 за лев такива устройства, а не да има една или няколко фирми и цената да е N хиляди долара.


Чет Юли 12, 2018 4:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
stivemaster написа:
...Оставяме на страна, липсата на предприемчивост,равнодушието или дори по някога липсата на добрия пример.Например, срещнах се с момчета ,които са в началото на изучаването на програмирането с някакъв микроконтролер и смятат, че нямат още сериозни умения и опит и разбира се вярват, че това все още не може да им носи пари,което е груба грешка...

Това е и така, и не е. В днешно време нещата доста са се променили, и по мое мнение, действително няма място за хора с посредствени умения в материята. Поне не и докато не достигнат някакво определено ниво. Те просто няма какво да предложат. Например, това което те биха създали с много труд и с неясен резултат, функционалност и надеждност, може да бъде събрано с минимални усилия със сглобяване на някакъв готов чужд код с ардуино. При това, едва ли не от всеки третокласник, с минимални познания.
Естествено, за квалифицираните кадри нещата седят по съвсем друг начин.


Чет Юли 12, 2018 7:31 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Нещо настана объркване,аз никъде не съм писал - да направиш такъв контролер, като на споменатата фирма ,най малкото той не може да прави нищо без хардуерните им сензори !Аз имах предвид, че измежду малкото хора които познавах в тези среди имаше и такива, които не растяха в саксия и постоянно правеха нещо, в повечето случаи свързано със задвижване ,така че такова движение - реакция, нямаше да им дойде чак като (как ебаси се прави космиески кораб, ако аз съм хлебар" .За тези хора забелязах една отличителна особеност - хванат ли се нещо да правят ,не свършат ли основната работа първия ден (под нещо,разбирам не андроид приложение към някоя социална мрежа, а движение и логика с контролер) дори и с оставане до късно - направо го пишат загубен ден .И фолклора им беше "баси гадта, цела седмица го тъкмя докато изчистя всичко" това при бутилираща линия с етикираща лепачка.
Аз през цялото време не казвам за 6 осен робот за един ден да направи всичко (въпреки че така излиза май по това което съм написал) казвам че за първия ден, може да има нещо което да се пробва .В крайна сметка, скеча на Ардуино за самобалансиращ робот с два мотора, се редактирал за час според запознати, за съответните жиро ,мотори и енкодери.
Добре де то стана като черешите били много сладки ,батко ял и така ми каза.


Аз супер се забързах ,чак съм цопнал и бъдещия шпиндел да огледам пак, щото такъв съм проектант че ..... да не направя някой сакатлък .


Прикачени файлове:
20180712_200922.jpg
20180712_200922.jpg [ 2.07 MiB | Прегледано 3664 пъти ]

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com
Чет Юли 12, 2018 7:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Добреее продължавай, следя с интерес, един ден като/ако си очовеча.мехиканосите може пък да направя копие ако споделиш know how, така докато си стоя и ги съзерцавам.
Само не разбирам с това wd какви ги вършиш :)


Чет Юли 12, 2018 7:48 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
О приложението му е уникално - в топлото време така се потя че.... и като капна някъде и после там ръждясва и ходя и пръскам с него .Нямаше да сетиш за такова високотехнологично приложение нали?

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Юли 12, 2018 8:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Не....


Чет Юли 12, 2018 8:41 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Ще ходя да взема някакъв препарат на International, който се добавя в борьола 3% и предпазва от корозия в продължение на една година !!! Не знам да вярвам ли ?

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Юли 12, 2018 8:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Вземи си хубава охлаждаща течност. Тя предпазва чудесно от ръжда.
Навремето, първите проби бяха с някакъв нашенски борьол. Където капнеше, ръждясваше. Имам чувството че ръждясваше по-бързо отколкото ако капна чиста вода. :lol: Не смеех да го използвам.
Сега мажа с някакъв на Бардал. Работи без забележки, пази и от ръжда, ама той пък старее в съда, въпреки че се води синтетичен.


Чет Юли 12, 2018 8:56 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни