Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
3D принтер за метал? 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Фев 16, 2014 2:36 pm
Мнения: 953
Мнение 3D принтер за метал?
Има ли такъв принтер някъде в София? Детайла, който трябва да ми се напечата, трябва да е с що-годе гладка повърхност и от вътре изцяло кух. Дебелината на стената ~ 3 mm, размерите (bounding box) 170 x 170 x 170 mm, запълването на обема в никакъв случай няма да надхвърли 5%


Сря Фев 28, 2018 10:48 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Интересно с каква нискотемпературна смес печата и каква ще да големината на "точките". Някаква марка или модел знаеш ли, та да видим що за принтер може да е това.


Сря Фев 28, 2018 4:04 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: 3D принтер за метал?
https://www.youtube.com/watch?v=oaIOrQi2HLM&t=59s

В смоленския костал мисля че имат такава машина


Сря Фев 28, 2018 4:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Хич не е ниско температурна, но има няколко технологии, имаш ли идея коя от всичките технологии за метал ти трябва, разликата е не малка, но не знам да има в София такъв.


Сря Фев 28, 2018 5:21 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Фев 16, 2014 2:36 pm
Мнения: 953
Мнение Re: 3D принтер за метал?
До колкото знам най-разпространената технология е тази при която се нанася тънък слой от метален прах и после лазера нагрява и разтапя където трябва за да се получи стена. После се нанася следващия слой прах, лазер и т.н. Поддържащите структури ги добавя автоматично софтуера, който върви с принтера. Когато печатането приключи - детайла се вади от кутията, изтърсва се от неспоения метален прах и се отрязват механично поддържащите структури. Не знам как се казва технологията, но това е което ми трябва.


Сря Фев 28, 2018 10:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Това което описваш може да е както SLS така и SLM, разликата не е малка. При SLS или DMLS нямаш пълно разстапяне, там се прилагат последващи обработки за да се повиши якостта. Има и EBM, ама това пък съвсем няма да го намериш.


Сря Фев 28, 2018 11:51 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Фев 16, 2014 2:36 pm
Мнения: 953
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Да, накрая има нещо като изпичане на изчистения от прах детайл в пещ (определено време при определена температура) и след това е готов.


Сря Фев 28, 2018 11:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Взимаш си едно цветно HP и си в джаза - даже можеш да печаташ дунапренени платки с него :D

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... tu0ZKCSnBs

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Мар 01, 2018 8:41 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Тези технологии за лазерно синтериране на метален прах трябва да са доста капризни и скъпи и като консумативи и като оборудване, а всичко на толкова етапи... Та едва ли ги има тука. Иначе стопяването на нискотемпературни метално-прахови сплави по подобие на пластмасите, би било къде по-евтино. Вярно топлиният капацитет на стопеня метал би бил 7-8 по-голям от подобна по обем стопилка от пластмаса и да се направи подобна нагряващо дюза си е достойно предизвикателство както за стартап, така из HP или Brother например. Но подобна развойна дейност не знам да се прави тука нито от частните фирми, нито пък да се подпомага от държавата в специални развойни центрове, както се прави в развитите страни.

Приложение? Ами например няма да е никак лошо да се печатат прототипни платки за десетина минути на място, вместо да се изчаква платката да дойде "експресно" за 2-3 дни и на тройни цени.


Чет Мар 01, 2018 11:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: 3D принтер за метал?
tutiv написа:
... Приложение? Ами например няма да е никак лошо да се печатат прототипни платки за десетина минути на място, вместо да се изчаква платката да дойде "експресно" за 2-3 дни и на тройни цени.

То затова се майтапя с дунапренените платки - ако им се вярва на HP могат да печатат почти всякакви материали и цветове включително електро проводящи, прозрачни, еластични, хромирани (металик!) и т.н.

Както е тръгнало някой ден ще печатаме цели устройства с един цикъл - сигурно ще редят атомите един по един - направо телепортация :mrgreen:

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Мар 01, 2018 12:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Лазерното синтдроване е доста добре усвоен метод, буквално си е принтер, купуваш, включваш и печаташ. Масово се ползва дори във Ф1 някои части са фиректно от принтера. Електроннолъчевото е по-капризно може би. Но е скъпа машина и затова предполагам няма в БГ. То лазерно синтероване има, но на метал мисля че няма..


Чет Мар 01, 2018 3:58 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Всичко за виси от детайла и необходимата резолюция.Най добро качество - цена постигат плазмените системи(примера е интеграция като инстумент в обработващ център на Декел), но ето ви и MIG решение което съм пробвал и аз .Е, разбира се не съм достигнал такъв висш пилотаж ,но .... все пак съм пробвал.Разбира се качеството много зависи от стабилността на заваръчния процес и газа който се ползва ,пък аз нямам водно охлаждане ,нито пък съм ползвал хубав газ.


Прикачени файлове:
20161109_135647[1].jpg
20161109_135647[1].jpg [ 1.46 MiB | Прегледано 6594 пъти ]
20161113_183540[1].jpg
20161113_183540[1].jpg [ 1.37 MiB | Прегледано 6594 пъти ]

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com
Пон Мар 05, 2018 12:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: 3D принтер за метал?
EBM при едни съграждани, принтери има, може би даже мога да осигуря достъп, само цената не знам каква ще е
http://www.arcam.com/
https://www.swerea.se/sites/default/files/ebm.pdf

SLM
https://www.swerea.se/sites/default/files/slm.pdf


Прати един STL или каквото, ще питам за оферта - достъпните метални принтери
са е един институт, който се спонсорира от тези и други
https://www.swerea.se/kompetensomraden/ ... d-printing

Имат различни прахове, титановия мисля че е най-скъп, но те с това работят по-принцип
за протези и турбини.

Няма да е евтино и в двата случая - EBM и SLM, но може да се опитам да го пробутам за развой,
каквотo и си е. Не е и толкова малко, което може би всъщност е по-добре.


Вто Мар 06, 2018 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Разправяха, че и ракетни двигатели вече правят така?
Бях дочул, че по проект са купили в ТУ такъв. Но е някакъв спомен- не съм сигурен?


Пон Мар 12, 2018 1:25 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 3D принтер за метал?
Може да са купили, и сигурно нямат пари за консумативи и така събира прах, ако не е отишъл вече в нечий офис ...


Пон Мар 12, 2018 2:50 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 65 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни