Отговори на тема  [ 151 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Следваща
Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 11:37 am
Мнения: 646
Местоположение: с. Згалево
Мнение Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Здравейте!

От скоро ще ни се налага да режем едни алуминиеви кутии по около 1000-2000 на година.
Нито много нито малко. Обаче са сложни, с много отвори и т.н.
За цените които ни предлагат да ни ги обработват, решихме че можем да си купим фреза и да си ги режем ние, отделно дето ще можем да си правим и разни други дребни неща.

Та, в момента сме на етап проучване какво да си вземем.

Изисквания:
1. Работна площ около 30х50 см или подобно. По-голямо не ни трябва.

2. Материал - трябва да реже алуминий, пластмаса и мдф.

3. Точност, кой знае каква не ни трябва - за сега поне, но предпочитаме да вземем с по-добри параметри за в бъдеще.

4. Изискване за чистота: тука са най-особените изисквания.
Знам, че това е мръсна работа като цяло. В офиса ни е чистичко и затова обособяваме отделно помещение за тази цел. Ще имаме канал, и вода и възможност за вентилация навън.
Та заради това изискване, искаме да намерим машина със скопосно измислено охлаждане и абсорбатор или там както се казва за обиране на стружки и прах при рязане на детайли които правят подобна мръсотия - примерно МДФ. Тук и не знаем много много какво да очакваме. Задължително трябва да има и капак или стъкло което да затваря детайла по време на работа, за да не пръска наоколо и т.н.

5. Производител. Предпочитаме български или ако не поне български вносител, който да поема някаква гаранция и първоначално обучение, защото опит нямаме никакъв, или по точно почти никакъв. Единия колега е работил преди в рекламна агенция и там са имали фрези разни, но това е било отдавна. Затова машината трябва да има някаква поддръжка от българска страна.

6. Бюджет - 10к-20к според зависи. Може и повече ако си заслужава.


Въпроса.
Препоръчайте какво трябва да гледам при избора на машина, и евентуално кои са българските фирми, които биха могли да свършат работата добре.

Предполагам по отношение на самата машина нещата ще са по-ясни. Там се знае какви мотори, шпиндел управление и т.н. са по-добри. (Имам в предвид че запознатите знаят. Ние не). Повечето неясноти са около охлаждането, резервоар за охлаждащата течност, обсорбатор или аспирация или там както се казва и т.н.

Изобщо всякакви практически насоки са добре дошли, тъй като нуждата е реална и трябва да го направим до 5-6 месеца.

Основното искане е, че когато ни се наложи искаме ТЯ да ни слугува а не ние на нея. Тоест като ти се наложи да можеш да си свършиш работата...

Поздрави!


Чет Дек 28, 2017 11:28 am
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Бюджет 10-20к EUR ?

За този бюджет само купуването на втора употреба машина би отговорило на изискванията .
Мисля че визирате някое рутерче , но имайте в предвид че повечето рутерчета няма да се справят с копането на кутийки :)

За да отговори машината на 4 изискване трябва задължително да е опакована!


Чет Дек 28, 2017 1:01 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 11:37 am
Мнения: 646
Местоположение: с. Згалево
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Рутер или фреза 3 осна, каква е разликата?
Не са ли различни имена на едно и също нещо?


Чет Дек 28, 2017 3:44 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
в учебника по металорежещи машини няма понятие 'рутер'
по принцип второто е направено преобладаващо от чугун, не могат да ти го пратят на чаркове в кашони по DHL, тежината е на порядък повече, респективно резонансната честота на механизъма е много по-ниска и силите, които понася са също на порядъци по-големи.
'рутер' е сленг, който се употребява предимно за играчки, с които се прави предимно 2D обработка.

за твоя случай наистина е препоръчително фреза, но не мога да се ангажирам с препоръка.
пусни една картинка на кутията (с размери), за да придобием представа за обекта на обработка.


Чет Дек 28, 2017 5:32 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 11:37 am
Мнения: 646
Местоположение: с. Згалево
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Като цяло трябва да се прави това:

Дупките не са кой знае какъв проблем, но има няколко правоъгълни които ме морят много.
Не се иска кой знае каква точност. Повечето срезове са скрити и не се виждат. Само отзад има 2 видими.
Предполагам и по-кекава машина ще се справя.
Материала ес дебелина 2мм, Алуминий, ама какъв точно не е ясно. Може да се провери предполагам.

Не ми трябва нещо чак професионално. По сложно от това, едва ли ще се наложи да правя.
Между другото, намерил съм кой да започне да ми ги прави в началото и сигурно първите 1000 ще се правят там.
Ако не се прежаля с мръсотията, може и така да си остане - изнесено навън това рязане, обаче все пак искаме да направим сериозно проучване и да вземем машина, която ще прави и още много други дребни неща.


Едит:
Това на снимката е рязано на ръка.


Прикачени файлове:
box.jpg
box.jpg [ 96.23 KiB | Прегледано 8578 пъти ]
Чет Дек 28, 2017 6:16 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Направо да ти продам моя рутер :D
https://youtu.be/t4cmFjwzJ5Y

Какви са габаритите на кутийката , струва ми се че повечето рутери ще се видят на зор със страничните отвори .


Чет Дек 28, 2017 6:47 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 11:37 am
Мнения: 646
Местоположение: с. Згалево
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Ама то странични отвори няма.
Кутията е готова, само дупки трябва да се направят


Чет Дек 28, 2017 6:58 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
s7ama7 написа:
Бюджет 10-20к EUR ?

Защо да не стигне бюджета бре? Имам спомен че машините на Haas започваха някъде от там. И са си съвсем истински фрези.


Чет Дек 28, 2017 7:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Може и да стигне. До колко ще е истинска фреза не знам. Дедо, по време на тия учебници това са били машини за дървообработка, да ги наречем оберфрези, след това някой е решил да сложи оберфреза на портал, а пък тия фрези по хамериканско им фикат рутери, защото се изпзолват за рязане по контур с темплейт .. и така ... Иначе за тая цел наистина рутер му е майката, да тормозиш голяма машина с това няма смисъл много, това си е изцяло 2D. Според мен най-висока производителност ще имаш на лазер не на фреза, но лазера не може да изпълни фаските, т.е. може но вече не си за всеки лазер, трябва да имаш въртене на главата.
Не мога да преценя размера, но имай в предвид отворите от отзад, по тясната страна. За там кутията трябва да е вертикална, много от рутерите имат малък ход по Z, възможно е да е по-високо от светлото под шпиндела с фрезер.
Не че искам да те отказвам от хубавото начинание, но замислял ли си се че самите бопла могат да ти ги продават така изрязани ?


Чет Дек 28, 2017 8:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
п.с. не си казал каква производителност търсиш, 5, 10, 100 кутии на ден. Едва ли ще правиш по 5-6 кутии на ден, сигурно е искаш в рамките на седмица две да приключи с всичко за годината .. това ще е най-важно при избора.
И между другото за 50-60 к се намират лазери втора употреба и то не лоши, мазак например. По добре да купиш втора употреба машина, без значение каква но читава, от колкото евтина и некачествена нова, особенно важи за фрези, ама то е за всичко де. Ако е читава фрезата с вреето само става по добра, ако не издевателстват с нея, венро може да ти трябва една профилактика, но общо взето това, някой лагер по главното задвижване. Ако не са издевателствали едва ли ще имаш грижи с паралели, СВД-та и др. подобни, една юстировка при монтажа и си готов за следващите 12-24 месеца, принципно юстировки е хубаво да с еправят на често, но твоите детайли са леки за истинска фреза, ако вземеш такава. За тия пари обаче трудно да е съвсем истинска, по скоро истински "рутер" от тия за които Дедо казва че нямало таквоз животно ;)


Чет Дек 28, 2017 8:45 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 11:37 am
Мнения: 646
Местоположение: с. Згалево
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Бопла ги отпиши изцяло.
Те за тая кутия искат близо 40 лв. Какво остава да ги карам и да я режат. Труда там (къде е това не знам де) предполагам, че е по-скъп от тук. Отделно дето изобщо не са гъвкави.
Примерно тия кутии от двете страни имат едни готини капаци. Бопла ги имат като отделен артикул, ама като ги питаш, викат не може по отделно. Трябва да вземеш кутиите с капаци. Инак сигурно няма какво да си правят вече произведените капаци...
Та тегава работа.
Както казах, то тия кутии вече съм намерил варианти как да ги дупча. Даже повече от един.
Идеята беше, че вместо да ги купувам, да идват при мене, после да ходят някъде да ги режат, после да ми ги връщат и т.н., за подобен бюджет ще можем да си купим машинка и да си ги режем ние.
Не е за пренебрегване и факта, че самите кутии са скъпи и остават видими части, които след това не се обработват повече.
Имам в предвид, че ако дам на някой една кутия, предполагам ще се старае и ще я направи както трябва. Ако му дам обаче 1000 на куп, вероятно ще има поне 5% с драскотини тук там, и то не от обработката а от мърлявост, от нямане къде да ги сложи и т.н.
Та и това го има в сметката. Отделно дето каквато и да е машина, 1000 на година няма да я натоварят и ще имаме свободно време да си правим и разни вътрешни детайли и други проби и т.н. Бе инструмент си е...


Чет Дек 28, 2017 8:52 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Да Haas предлага добро решение като цена /качество но мисля че ще му трябват поне 35к .
В конкретния случай рутер ще му върши работа , аз първоначално си бях помислил че става въпрос за цялостно копане на кутийката от парче алуминий . :D


Чет Дек 28, 2017 8:53 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 11:37 am
Мнения: 646
Местоположение: с. Згалево
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Ясно е, че за РУТЕР иде реч. Не истинска фреза.
Не ми трябва да инвестирам в инструмент, който няма да ползвам. Не искам да правя външни услуги, нито някога да стигна до това. Фрезист също не искам да ставам, а както сме тръгнали може да се наложи... :D

Идеята е да проучим възможностите. Ако има смисъл да вземем машина. Ако не, ще го изнесем навън, както си беше замислено в началото.

Инак и аз се блазня от идея за старо, обаче нищо не вдявам в тая област, което предполага, че не знам какво да търся и какво да очаква.
То това е и смисъла на темата.
Какво да купя, че да реже тая кутия и да ми слугува то на мене а не аз на него.


Чет Дек 28, 2017 8:59 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Лошото е че за по-дребни фрези няма голям избор. Марковите са доста солени, а изборът е оскъден.
Остава да се огледаш в нещо рутероподобно. Имай предвид че повечето рутери не са предвидени за течно охлаждане. Поне не и евтините.

Апропо, като изключим отворите на задната страна, тия на лицевия панел би трябвало да могат да ги изкопаят на лазер и на водорезка.


Чет Дек 28, 2017 9:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръки за закупуване на нова CNC фреза за алуминии
Е па па на тия отзад какво им е, лазерите са със сравнително голям ход по Z, поне истинските такива. Аз се сещам за няколко фирми, едната има и с подвижна глава но няма да ти свършат работа, много са трудни :).
Ако трябва да сме точно, това най-бързо ще стане на щанца, дори може с един инструмент за отгоре и един за отзад, но инвестицията няма да е малка.
Рутре, мисля ще се вместиш с бюджета с нещо сравнително добро, при условие че не гониш голям размер ще стане. за 20 к лева ли говорим или евро ? За бопла не знам, с тях реално не съм работил много но други доставчици го правят и не струва никак много.


Чет Дек 28, 2017 11:43 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 151 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни