Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Защитни средства за CNC машини 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Защитни средства за CNC машини
Здравейте! Вече счупих няколко инструмента! Много летят! Какви защитни средства използвате? Ясно е, че при идеални обстоятелства, детайлът е затворен в камера. Обаче при самоделки и мостови машини това не е точно така. Можете ли да препоръчате някакви ефикасни и изпитани варианти, за да не стават бели?
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Вто Ное 30, 2021 10:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
Ами няма ефикасен метод освен да ги затваряш.


Сря Дек 01, 2021 12:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
LPKF си има чашка, която се отваря и затваря. Другия вариант е просто да носиш очила като си наблизо. Може и каска :)
Сериозно - някаква мрежеста чашка, тъкмо ще е и гъвкава.


Сря Дек 01, 2021 10:54 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
В общия случай не е проблем на машината да и се скове "кочинка". Особено ако е тип рутер.
Кочинката ще предпазва от летящи инструменти, разхвърляне на стружки в помещението, а вероятно би намалила шума в някаква степен.


Сря Дек 01, 2021 11:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
Аз си мислех за параван. От плексиглас ли правят прозорците на рутерите? Това, което най-много ме притеснява, е като сложа циркулярен диск, за да изрязвам формовани детайли. Но и мрежа не е лош вариант!

_________________
www.elkran.com


Сря Дек 01, 2021 12:00 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
По-скоро от поликарбонат и евентуално допълнителна носеща конструкция от профили - за укрепване, отваряне и т. н.
Плексигласът освен че е чуплив, от спирт и други подобни заприличва на... абе не е за гледане.


Сря Дек 01, 2021 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
CNC Кочина - много ми харесва. Запазил ли си името в патентното бюро? Мисля че може да е много добра търговска марка, ще звучи добре и на италиянски (почти като CNC кухня).


Сря Дек 01, 2021 1:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
Поликарбонат, по озвестен под търговската марка лексан. Циркуляра какво да му стане, за формовани детайли не ти е нужен с твърдосплавни пластини, освен ако не е нещо с гаден пълнител. Най-опасни са цилиндричните фрези с твърдосплавни пластини, и то ако ги врътнеш на високи обороти. При голяма cnc особенно ако е център, има много опасности, но на малка машинка основно са хвърчащи части от инструмента. Дисковете от бързорежеща стомана рядко се разлитат.


Сря Дек 01, 2021 3:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
Ами бях взел за проба някакво китайче и направо му се счупи държача. Не самия диск.
Тони, с какво режете формованите детайли? Има няколко варианта -> циркулярен диск, диамантен диск и за неметал. За диска за неметал ми казаха, че ще ми прави ръбче от стопен материал. Не съм тествал всички варианти все още. Някакви насоки?
Иначе ще си скова някакъв кафез, който да се постави около работната площ...

_________________
www.elkran.com


Сря Дек 01, 2021 7:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
Ами зависи на какво се реже и какъв е контура, контурите са ни сложни и се фрезоват, иначе може и с малък диск но диска става за прави срезове само. То ние самите нищо не режем, но с това режат подизпълнителите. Предимството на диска е по-високата скорост на рязане, но при нас почти няма детайл който да може да се реже с диск. С диск тримват формовката преди да я сложат на cnc-то, като тази операция е на ръка. Диск монтиран на оберфреза и режат по шаблон, но това когато се налага. Не бих ти препоръчал диамантен диск, диск от бързорежеща стомана или ако режеш нещо с пълнител диск с твърдосплавни пластини.


Сря Дек 01, 2021 7:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
Има едни на дремел, които сега гледам. Цък. Дават ги за пластмаса. Аз на практика правя точно същото. Детайлът се вкарва под фрезата на специален шаблон и фрезата го окрайчва. Най-лесно контролирам височината на рязането(на самия детайл). След това го вкарвам в друг шаблон и вече се фрезова истински с фрезер. Така ми се стори най-лесно да отделям детайлите от листа. Имаш ли представа какъв вид диск монтират на оберфрезата?
Гледам и тубата не използват циркулярни, а нещо подобно на това от линка. Ама какво е точно...

_________________
www.elkran.com


Сря Дек 01, 2021 8:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
Баш циркулярче използват но кой го произвежда не знам. Но на много места отделянето го правят с фрезер. Не знам има ли смисъл да правиш отделянето на фрезата, това е излишен труд според мен, на ръка е много по-бързо.


Сря Дек 01, 2021 8:27 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
stoyanoff написа:
...Гледам и тубата не използват циркулярни, а нещо подобно на това от линка. Ама какво е точно...

Имам съмнения, че абразивен диск от слепени частици няма да е подходящ за работа с CNC. За да е, трябва да има компенсация на износването му, което не знам как ще стане, а и откъде ще вземеш актуални данни без да се впускаш в рисърч.
Търси подходящ циркуляр. Трябва да нагласиш работния режим - обороти, подаване и дълбочина на рязане така, че да не се топи пластмасата.


Сря Дек 01, 2021 9:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
Май ще мина на варианта с оберфрезата. Обаче ще пробвам с някакви дискове на дремел. Пише, че режат пластмаса и метал. Ако става с тях ще ми се реши проблема със защитата. Просто някакъв екран и очила. Като не са циркулярни дискове, не са толкова опасни.

_________________
www.elkran.com


Чет Дек 02, 2021 7:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни средства за CNC машини
Не знам какви са ти детайлите, но нашите са големи, материала е 3-ка, с такъв малък диск производителността ще е много ниска. Направи си фикстура с оберфреза, вземи някоя малка и я използвай само за това. Тука има в рамките на 60-100$ малки на Хитачи, ригид и подобни,идеални са за тримване. Слагаш хубав фрезер 4-6 мм и си ти.


Чет Дек 02, 2021 8:30 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни