Отговори на тема  [ 111 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Недовършен цпу струг. 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
Благодаря,
ама зациклих още в началото :)
Вкарах винта няколко навивки и нещо заклини. Сега ни напред ни назад.
А ме страх да използвам сила че да не се наранят повърхнистите.
Мъча се с едни зъболекарски инструменти да размърдам съчмите, дано се отклини!

ПП : Пфууу отклиних ги .

Абе то т'ва (cnc) било голяма краста :) , Като четях преди се чудих кво толкова има, че хората са така запалени.
Ама сега опря ножа до кокала и разбрах :D


Съб Юли 15, 2017 3:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
хех, че то си има и главно задвижване, може и абсолютен енкодер да има.

ПС: надявам се това да не ти е спалнята :|
ако ли пък да - няма да те изгонят заради още едно стругче


Съб Юли 15, 2017 8:32 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
Сегта идва дилемата на къде да вървя?
Моля за насоки, тъй като сега навлизам в тая среда с "CNC".

До колкото разбрах, тези серво мотори които движат супорта, трудно се управляват.
По добре ли е да ги заменя със стъпкови двигатели.
И със какви?
Нещо което се намира лесно и лесно се управлява с драйверите които се предлагат.

Другата ми дилема е :
Дали да не опитам да стане нещо като "фреза" с ЦПУ .
Т.е. да монтирам една ос "Z" със ход нагоре-надолу, а другите две координатни оси Х и У да се местят със сега наличните движения на супорта. Имам налична една ос "Z".

Ще му взема едно универсалче също, да си е и като струг.

Какъв двигател би бил добре за главно задвижване на вала, като модел, KW, обороти....

Много въпроси станаха, ама прощавайте :)


Прикачени файлове:
resized_IMG_5472.jpg
resized_IMG_5472.jpg [ 240.13 KiB | Прегледано 7524 пъти ]
Съб Юли 15, 2017 8:38 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
ДедоБоре написа:
хех, че то си има и главно задвижване, може и абсолютен енкодер да има.

ПС: надявам се това да не ти е спалнята :|
ако ли пък да - няма да те изгонят заради още едно стругче



Аа не, няма главно задвижване :)
Това с ремъка е за следене на оборотите,
а от долу просто сложих единия мотор там,
да видя как е като изглед.

Незнам дали тези ще станат, на 60 V са и 1000 об/мин 4,7 нм.
Иначе си има за следене на оборотите, незнам още какво е, енкодер ли тахо ли....

Не успях да го замъкна до спалянта ( за сега ...), 40-50 килца е , а до 3 тия етаж има доста стълби :D


Съб Юли 15, 2017 8:43 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
Ще започна със шпиндела. Това е стандартно закрепване със фланец. Не е проблем да се направи,но за да се направи трябва струга да работи...
Главно задвижване- около 1квт. трифазно с инвертор. Обороти-тук почва чуденката. Трябва да си приемеш минимални и максимални обороти и от там да изходиш. За сравнение Ц 11 16-2000 оборота. Полуавтомата ми е с 90 минимални и 3250 максимални.Може да се наложи да правиш и нови ремъчни шайби.
Двигателите стават.4,5Н/м са доста. Винтовете с каква стъпка са? Питам за да може да се сметне скоростта на надлъжното и напречното подаване.Евентуално някаква ремъчна предавка.
Тия двигатели мисля че са с тахогенератор. Управляват се но за ентусиасти като теб и мен е по лесно да се махне тахото и на негово място да се сложи енкодер. Има драйвери за постоянно-токови двигатели с енкодер управлявани от Dir i Step. Виж данните на двигателите и хвърли едно око на сайта на GEKO те предлагаха драйвери . Мисля че бяха 20А. Предлагат и енкодери за ...да го кажем допълнително вграждане. Драйверите бяха по 115-120 долара. Не те съветвам да опитваш със стъпкови двигатели.Триенето в направляващите е голямо и най-гадното се променя в зависимост от температурата.В нета съм срещал доста проекти на ентусиасти използващи направляващите на струг или фреза за самодейни проекти но завършен и работещ не съм видял.Минималното допустимо за мен са Хибридните стъпкови двигатели. Управляват се по Dir i Step и всяка програма ги управлява.
За качването на оста Z- не си заслужава. Сметни/измери колко е височината на центъра на оста на шпиндела измерена от паралелите. Това ще ти е габарита по Х да кажем. Но за да я използваш трябва да направиш преходна плоча и ще натовариш оста конзолно доста,което ще рефлектира върху точноста.
И последно . Не го качвай в спалнята.Вкарваш си таралеж в гащите. Стружките хвърчат навсякъде,спасение няма. Пък са и горещи та прогарят платове...Още повече си мирише на масло.Миризмата на вкиснат борьол от охладителната система няма да коментирам.


Съб Юли 15, 2017 11:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
я щракни по една снимка и на черните прасета. защо са 2?

направлващите/корпуса изглежда чугун? има ли някаква маркировка?
изглежда като взет от стандартно изделие, но не мога да го позиционирам към някоя известна ми машина. надали някой е лял една бройка. всичко до черната плоча ми прилича на част от серийна машина, другото е натамънявано.
сивото изглежда кораво, което е добра база за творчество. малко ми е странна конструкцията - една триъгълна и една плоска опора, очевидно не е мислено за големи сили. но може да се доведе до добро състояние. в тоя ред на мисли, може и да има задно седло за тия направляващи, ама трябва да се разбере от какво са. в последните години имаше масовка към хоби машинки (във всяка спалня - струг, всяко пионерче - фрезист). по онова време ме духаше друг вятър и не съм запознат с модната линия на ЗММ (корпорация).

прилича ми на единична бройка за някой преглед на ТНТМ от последните години преди декорацията, "творческия младеШки колектив" да оправдае някакви кинти, отколкото на работеща машина.

не мисля, че е добра идея да слагаш стъпкови. тия са ОК, но тахото е безсмислено, трябва да помислиш да ги смениш с енкодери. или пък да остане тахото за регулиране на скорост и да добавиш линийки някъде за позициониране. зависи каква точност ти се върти в главата -> какви детайли ще се правят. обаче с какъв софт ще се управлява тази комбинация - идея си нямам. пък и май очакваш да си купиш отнякъде готови кутийки за управление на двигатели, да свалиш от нета софт, да опънеш едни жици между тях и всичко да заспи? нямам идея къде ти е силата - в софтуера, в хардуера, в задвижванията или в железарството.

супорта в този му вид дава възможност да се развихриш в желанията, но те винаги са по-големи от възможностите :D

и аз не виждам потенциал да го правиш на фреза. операциите за смяна на пола са скъпи и резултата е малко спорен. това си класическа компановка за струг и не мисля, че ще издържи различни от тези натоварвания.

като цяло - първо го пръсни на витчета и пружинки. изчисти ръжда, масла и пр. боклуци. после го сглоби обратно, смажи го и виж как се върти на ръка, какви са луфтовете, евентуално колко е крив. после му пусни някакво задвижване, както казва ценков. като имаш въртящ се шпиндел и стабилен супорт, вече можеш да напаснеш универсал. ако след всичко това геометрията все още те удовлетворява като кривина, можеш да помислиш и за управление на двете оси.

и не се опитвай да му намаляваш тежината, и без това е твърде лек. тия неща се очаква да ги местят поне двама яки мъжаги, а не жената да го побутва с прахосмукачката, докато събира стружките из спалнята 8)


Нед Юли 16, 2017 8:28 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
Бате Боре,изходната заготовка на струга би следвало да е качествена,защото такива трапецовидни направляващи не са характерни за Хоби машини. Още повече като гледам я използват и за базиране на шпинделния възел. Значи е мислено за някаква точност.Ако същия е качествено направен ще е много точна. Ако има грешки - корекцийте са много трудни ,да не кажа невъзможни. Това ще стане ясно след като се пусне машината ,престърже фланеца на универсала ,постави се универсала и тогава с индикатора каквото покаже.
За софта. Мача има програма за струг, ЕМС-2 също. Ако няма да се нарязват резби може да се работи и с Мач 3 като двуосова конфигурация и управление на инверторен шпиндел.Ако ще се нарязват и резби вече си иска стругова програма която да следи и отчита така наречения ИНДЕКС,за да си прави резбата стъпка в стъпката а не многоходова.
И аз съм замислил от отдавна да модернизирам /автоматизирам/един струг. С механиката нямам проблем,проблема ми е в програмите.
Не мисля че съчетанието тахо+линийки е работещо. Така и така ще купува драйвери,да си сложи енкодери и да си купи драйвери управлявани по Степ и Дир. Всички програми които познавам работят на Степ и Дир. Не казвам че няма а че не са познати на широката публика .
Направи си хубав план за работа. Най напред механичната-почистване, смазване,раздвижване на ръка на супорта и шпиндела. Проверка за плавност на хода. След това проверка на напречния супорт.
Нещо ми се губи идеята за закрепването на винта за надлъжния супорт. Огледай го .Ако трябва го направи наново. Губи ми се и закрепването на двигателя .Трябва да измислиш нещо.
Спирам за да не те отчая, но имаш доста работа преди да го завъртиш.
За проба за да го завъртиш може да ползваш готови регулатори за постоянно токови мотори. Не са скъпи,пък и удоволствието да го видиш че се движи цена няма.


Нед Юли 16, 2017 2:12 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
Много ви благодаря за изчерпателната информация :)

Човека от които го взех, каза че това е производство на завод Оптикоелектрон - пазарджик, нещо като учебни стругове. Но не намерих никаква иформация в нета за това чудо.
И аз си мисля че е доста прецизно направено/ мислено.

Иначе двата двигателя - черните не са към струга, но човека ми ги даде с него. динамо сливен.

Двигателя на супорта е :
https://vikiwat.com/-pivt-6-25-3a-30v-3000rpm-taho.html


Цитат:
Двигателите стават.4,5Н/м са доста.

Това са на черните двигатели.


Значи според вас не е добра идея да правя задвижване със стъпкови двигатели. Слушам и изпълнявам :) !!!

Като цяло това чудо си е почти новичко- само е седяло доста време, ръжда почти няма както не се забелязва износване по паралелите. Движи се мазничко :)

И аз така мисля , първо да му посна някакво задвижване на главната ос, после един универсал, после на ръка ще видя как се справя с някакъв детайл.
И ако ме устройва, ще задълбавам нататък.

Цитат:
пък и май очакваш да си купиш отнякъде готови кутийки за управление на двигатели, да свалиш от нета софт, да опънеш едни жици между тях и всичко да заспи? нямам идея къде ти е силата - в софтуера, в хардуера, в задвижванията или в железарството.

Нацели идеята ми :)
Но тя беше само за да си спестя време и нерви да си прявя тези неща аз. Т.е. ако има нещо готово, а не да откривам "греяната ракия/ вода" .
Аз и за това се интересувам има ли някакви готови софтуери, нещо както MACH 3 , но за струг примерно.
Че ако трябва и софт да си пиша аз ..... ще му сложа по една врътка на винтовите и ще действам на ръка :D


Цитат:
Нещо ми се губи идеята за закрепването на винта за надлъжния супорт. Огледай го .Ако трябва го направи наново. Губи ми се и закрепването на двигателя .Трябва да измислиш нещо.


Главния винт не се вижда на снимките тъй като по горе писах че му изпадаха съчмите, и съм го свалил за сглобяване. Но е само винт няма двигател. Но пък имам още един двигател като този на напречния супорт но от друго устройство.


Прикачени файлове:
resized_IMG_5487.jpg
resized_IMG_5487.jpg [ 209.53 KiB | Прегледано 7474 пъти ]
resized_IMG_5469.jpg
resized_IMG_5469.jpg [ 266.29 KiB | Прегледано 7474 пъти ]
resized_IMG_5470.jpg
resized_IMG_5470.jpg [ 214.86 KiB | Прегледано 7474 пъти ]
Нед Юли 16, 2017 2:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
на черния не се чете нищо по белите полета. наистина ли няма нищо, или просто не се вижда на снимката.
двигателите не са лоши, за времето си. малкия е с тахо, но големия си е направо с инкрементален (ФРП=фото-растерен-преобразувател)
може и да свърши работа за главен - една шайба, съответстваща на онази на шпиндела и си готов. малко е нисковолтов за да изкараш киловати, но поне ще го развъртиш лесно.

двигателя на супорта по принцип е по-якичък - движи по-тежка железария, а и поема по-голяма част от силите на рязане/подаване.
та може би с наличните 3 двигателя ще успееш да се подкараш.

за софта наистина не знам какво е подходящо.
лично за мен дори МАСН-а за CNC през принтерска порта е абсолютно ТНТМ, макар че много хора го ползват, че дори и си го харесват.
всичко е въпрос на цели, време и възможности.

но пък ти си си взел нова играчка, така че се предполага, че си готов да откривателстваш.


Нед Юли 16, 2017 3:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
Моят съвет ще е коренно различен от предишните...
Харесай си някакви стъпкови двигатели, да кажем около 2 Nm, и някакви драйвери подходящи за тях. Задължително да имат и микростъпки.
Сглоби машинката в базова версия, и виж дали ще си допаднете. Ако прецениш че това е "твоята машина", а стъпковите двигатели не те кефят, винаги можеш да я ъпгрейднеш с по-прилични двигатели. Не си женен за стъпковите. Винаги можеш да ги продадеш...

За двигателя на шпиндела... Лесния вариант е асинхронен с инвертор. Хубаво е да има и някаква ОВ за оборотите, че асинхронните двигатели нямат много повер в ниските обороти.
Ако няма да нарязваш резби, мини на тоя вариант. А и за него важи същото - като ти отеснее, ъпгрейдваш към някакво AC серво.

Дребните стругове си имат особености. Основно механични. От тая гледна точка, според мен е хубаво двигателя на шпиндела да не е прекалено мощен. По-добре при претоварване да спре двигателя, да вдигне флаг за грешка и да спрат всички процеси, отколкото да се трошат инструменти и железа...

Редакция:
Сега разгледах по-подробно снимките на предишната страница. Както се вижда, имаш по-голямата част от двигателите, та ако намериш прилични драйвери да колекторни серво-двигатели, ползвай тях.
Същото важи и за шпиндела. Е, ще трябва да намериш подходящи за тях енкодери, но едва ли ще е голяма драма. Ще трябва да видиш драйверите които ще използваш с какви енкодери работят.


Нед Юли 16, 2017 4:42 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
Поразмислих се върху темата че и не ме чака нещо такова но на доста по високо ниво.
Лично за мен това е започнат и недовършен проект. Добрата новина е че механиката е чисто нова. Лошата че създателя и се е отказал защото е срещнал непреодолими препятствия...Не мога да гадая дали са в механиката или електрониката или и в двете.
Мисля че след почистване и смазването трябва:
-да се изберат мин. и макс. обороти. Да се избере двигател и инвертор. Наскоро имах подобна задача за една бормашина на която искаха от 2500 до6500оборота,та трябваше да се иде на специален двигател с принудително охлаждане.Изработване по поръчка. 550вт. с инвертора 1000лв с ДДС и клиента се отказа. Та в процеса на ограмотяване хора които разбират споделиха че обикновен асинхронен двигател работи добре без да преграва в диапазона 30-70 Херца. Или двигател 1500 оборота ще може да работи от 900 до 2100 оборота.С ремъчни шаиби може да се корегират.Тука има много за мислене.
-да се избере диапазона на подавателните движение на напречния и надлъжен супорт. Да се види с какво куплиране на двигателя ще се постигне. Бате Боре имаше едно много компетентно мнение в някаква друга тема и мисля че може да помогне с малко повече теория, защото аз съм повече практик .
Мисля че на двигателите за надлъжния и напречния супорт трябва да се поставятФРП и драйвери които да ги управляват. В тоя вид със тахогенератор са неизползваеми. Или трябва да се правят специални драйвери за тях.


Нед Юли 16, 2017 7:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
поне черното прасе на снимката е с ФРП.
малкия двигател за напречното движение на супорта е с тахо. такива двигатели се слагаха масово по магнитофоните за данни, но съм почти сигурен, че има и модел с ФРП. но дори и да не се намери такъв, може лесно да му се смени тахото с ФРП, добре е даже да е с абсолютен такъв.

чугуна изглежда корав. това, че не е работил има и предимства и недостатъци - не е изхабен (а и такова нещо все пак трудно се изхабява), но не е и напаснат/калиброван (най вероятно). последното, не че не може да се направи, но изисква време и умения в експоненциална зависимост от желаната точност. пък и друг клас измервателни инструменти.

според мен направляващите могат да понесат сериозни сили. предвид, че човека е по-скоро любител, да се занимава със заточване на ножове, гонене на ъгли, сили и изобщо всичко свързано с рязането, май ще му е по-лесно да работи с пластинки и държачи за тях. да, по-скъпо е, чупят се лесно, обаче, поне в началото, ще може да работи само по каталози. пък има и не особено скъпи такайски алтернативи, които за по-малки подавания/сили май си оправдават парите.

напречното движение би могло да е със стъпков матор. но за надлъжното ... или трябва да е много як, или да работи с метала по-кротко. което неминуемо ще доведе до множество малки стружки в спалнята.

от гледна точка на управлянието, със стъпкови ще му е най-лесно. но аз не бих разчитал само на двигатели без обратна връзка, т.е. не е лошо да ги куплира с абсолютни ФРП-та, за да знае къде е в момента. и също така не съм наясно МАСН-а дали изобщо чува обратно връзки от ФРП.

за главно задвижване мисля, че голямото прасе ще му е достатъчно, поне в началото. ще го развърти лесно, дори и с тахото, дето е през ремък. пък и там трябва преди всичко въртящ момент, а не прецизност в скорост. т.е. ще може да си престърже леглото за универсала и челюстите, за да види колко е крива компановката и дали си заслужава нататъшните усилия по желязото. доколкото изобщо може да се говори за някаква прецизност без задно седло... шпиндела и леглото за него са твърде къси за конзолно закрепване на дълга заготовка. надявам се тази част от творението да е запазена от оригиналната (чугунена) компановка и да е изпълнена по-професионално - лагери, натягане, мазане и т.н. и да е останало само завъртането.

все пак много зависи за какво ще се използва играчката - за единични детайли, за дребно производство или за по-дълги серии.
в първия случай човека спокойно може да махне дори двата двигателя и да сложи едни ръчки и да го кара на ръка. за 1-2 бройки просто не си заслужава цялата обиколка из 3D проектиране, D-кодове, CNC обработки и контролери...
за второто се предполага, че човека ще изкарва пари от играчката, което пък изключва постановката в спалнята.
третото вече изисква професионален подход и доста разнородни инженерни познания. за което пък няма кратък курс.


Пон Юли 17, 2017 11:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
Mach-a чува фрп-та ама не им обръща внимание (поне 3-ката, за 4 - не знам). С други думи докато изпълнява G код приема импулсите но не прави нищо с тях - не могат да се ползват като коректив. С други думи за тая работа си трябва серво - пък било то и хибридно - Даже и най кьоравото работи 2 пъти по-бързо и по-силно отколкото с обикновен драйвер за стъпков мотор.


Пон Юли 17, 2017 11:47 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
ДедоБоре написа:
...но дори и да не се намери такъв, може лесно да му се смени тахото с ФРП, добре е даже да е с абсолютен такъв...

Решението с абсолютни енкодери е доста "по-бяло", но според мен ще е потенциален проблем. Инкременталните са ясни - 2 дефазирани сигнала, като опция и импулс за индекс. Май имаше и някакви екзотили със step/dir. Повечето програми се оправят с тях.
Абсолютните, или поне тия които са ми попадали в полезрението, бръмчат по някакъв техен си сериен протокол. Имам сериозни съмнения, че софтуерите за управление на хоби CNC машини ще се оправят с тях.


Пон Юли 17, 2017 1:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Недовършен цпу струг.
това вече е друга бира...

сервото (бълг. - следяща система) следи не само каква команда се подава, ами и как се изпълнява.
в идеалния случай би трябвало да е двигател за задвижване и измервателна система (линийка или абсолютен енкодер, куплирани директно към изпълнителния механизъм). в този случай контролната система не само е сигурна, че е стигнала там, където е зададено, но и с каква скорост. отделно, може да изпълнява и рампа на скоростите - бърз/работен ход, груба/чиста обработка, да коригира подаването в зависимост от скоростта на рязане (при рязане на струг, режещия нож е с голяма скорост при влизане в детайла, която намалява почти до нула в центъра и съответно трябва да се компенсира подаването). разбира се и една купчина защити могат да се направят на тази база.

доколко е добра идея измервателната система да е монтирана на вала на двигателя, а не на изпълнителния механизъм, зависи от механичната конструкция, гайката на СВД, компенсиране на луфтове и т.н. по-просто и по-евтино е, но не може да се постигне кой знае каква точност.

но това вече са играчки за порастнали момченца.


Пон Юли 17, 2017 1:34 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 111 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни