Отговори на тема  [ 190 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща
G - кодове? 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 11, 2005 8:30 am
Мнения: 124
Местоположение: София
Мнение G - кодове?
Някой има ли идея, защо в повечето случаи CAM програмите интерполират кръгови движения с отсечки?
Т.е. използват множество G1 команди, вместо една или няколко G2,G3.
Опитът ми е с Aspire и FlatCAM.


Вто Мар 20, 2018 10:49 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Обикновено е свързано с възможностите на машината която е зададена.


Вто Мар 20, 2018 10:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: G - кодове?
Щото ти е крив CAM софтуера. Ние ползваме SheetCam на работа за разкрой на листов материал - досега не съм видял дъга да ми я интерполира в отсечки. Asper-а на Microstep също си ги прави с G2 и G3. Играл съм си и с ProNest - пак така. Всичките имат настройка за минимален радиус на дъгата при който да я интерполират в прави линии.


Вто Мар 20, 2018 11:12 am
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Пак - в постпроцесора на програмата за CAM се задава на каква машина ще се ползва генерирания код. Той се съобразява със възможностите и. Съответно, ако тя не изпълнява G02 и G03, те липсват в кода.


Вто Мар 20, 2018 11:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: G - кодове?
Е - най-разпространените хоби моушън контролери (mach3 и LinuxCNC) поддържат и не само G2 и G3... Сигурно има и такива дето могат само прави линии да правят, ама при всичката компютърна мощност дето я има си е направо срамота да не може...


Вто Мар 20, 2018 11:40 am
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 11, 2005 8:30 am
Мнения: 124
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Cekins написа:
Asper-а на Microstep също си ги прави с G2 и G3. Играл съм си и с ProNest - пак така. Всичките имат настройка за минимален радиус на дъгата при който да я интерполират в прави линии.

Може ли да ме упътиш къде в Aspire е тази настройка.
И това не е ли само колко да са дълги отсечките, а не дали да са дъги или отсечки?


Вто Мар 20, 2018 12:38 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Cekins написа:
Е - най-разпространените хоби моушън контролери (mach3 и LinuxCNC) поддържат и не само G2 и G3... Сигурно има и такива дето могат само прави линии да правят, ама при всичката компютърна мощност дето я има си е направо срамота да не може...

Някои машинарии за по над четвърт век и терминът "компютърна мощност" е неуместен... :D


Вто Мар 20, 2018 1:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 10:41 pm
Мнения: 1025
Местоположение: Pz
Мнение Re: G - кодове?
В момента цъкам на Powermill за Fanuc 0М - G2 и G3 си ги има.


Вто Мар 20, 2018 2:50 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Еее ти намери какво да кажеш, естествено че на фанук има G2,G3 фанук е правено за управление на машини от инженери не от любители писачи, да апроксимираш кръгова интерполация с отсечки може да хрумне само на някой велик софтуерен гений който след това да сътвори и толкова гениални моушън контролери ... да ама много машини не поддържат кръгова интерполация, именно защото са мислени и управлявани от толквоа гениални инжИнери и контролери. Да не говорим че аз съм виждал машини при които имаш Г2,3 само привидно, разпознават кода но след това го правят с линейна апроксимация ... не знам толквоа ли е трудно да връткаш два мотора така че да се движиш по окръжност, тука woody може да каже, той се е занимавал с тия неща, аз съм управлявал смао бродировачна машина и да ти кажа при нея дали апроксимацията е линейна, криволинейна или една на гьотера никой не може да разбере :D


Вто Мар 20, 2018 9:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 10:41 pm
Мнения: 1025
Местоположение: Pz
Мнение Re: G - кодове?
Да, но пък на мен ми трябва обратното!
Имаме 4-та ос на машината, а нямам постпроцесор на powermill-а за 4-тата ос. Затова програмите се пишат като за 3 оси и после с една програмка G2 и G3 се апроксимира в G1.


Сря Мар 21, 2018 9:03 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: G - кодове?
@xor - Не бъркай Asper с Aspire - различни неща са. Ако питаш за Asper - нищо не мога да ти кажа - словаците са я направили толкова куцо че няма на къде повече - за мене е "черна кутия" - работи там нещо, реже си ламарините - на принципа храни кучето и не пипай нищо. Ползваме я защото не ми се занимава да пиша постпроцесор за шиткам-а за тъпия микростеп.


Сря Мар 21, 2018 9:51 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: G - кодове?
Аз пък съм се чудел за 3Д принтерите- защо кръгчетата ги правят с право кръстосано запълване, а не ги връткат като кръгче?


Сря Мар 21, 2018 1:29 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: G - кодове?
:) Шефа беше пробвал - стана много интересно ... нищо ... за което отидоха няколко часа...


Сря Мар 21, 2018 2:02 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
Много е прост отговора колега xor , ако от теб не изискват качество и бързина ,ти вземаш един евтин PIC и правиш моушън контрол, при който G код интерпретатора и планировача на движение практически отсъстват и с някакви други методи, се стремиш да изпълниш движение по сложна крива .Най простото такова движение е по права линия,представляваща колебания около идеалната крива .Съответно и CAM-а ти трябва да изработва код, съобразен с това ти несъвършенство - в момента има доста методи за превръщането на контур в поредица от прави линии и разпознаване на външен контур и контури-острови за да се направи и компенсация на инструмента .
Всичките тия работи разбира се, са като онази приказка за Архимед - че ако сега му поставят задача да направи телевизия ,горкия трябва да направи 1млн. огледала че да пренася образа из цялата страна.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Съб Апр 07, 2018 3:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: G - кодове?
за "съжаление" в нашето тримерно пространство в крайна сметка всяко движение се свежда до определен брой отсечки.
В днешно време е абсолютно безсмислие (та дори и малоумие) да се прави сложен моушън контролер.
Дали ще е ПИК или какъвто и да е друг (цените на всички са съизмерими) нали ще се възложи задачата на екип от програмисти (дори и 50 човека да са) за определен период (да речем година) да го създадат.

Сега представи си какво ще създадат тези хора сравнено с няколко стотин милиона програмиста, десетилетия тествали и развивали библиотеките за персонален компютър ---- разликата ще е милиони пъти :D

А пък каква е връзката с качеството и бързината, ако чете отсечките наготово или ги смята сам по твоите представи, ние можем само да гадаем ....


Съб Апр 07, 2018 6:11 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 190 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни