Отговори на тема  [ 400 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 27  Следваща
Въпроси около CNC 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: Въпроси около CNC
ToHu написа:
.... но все пак що не го подкараш в оригиналния вид и после да го разкостваш?

Цена на новия/стар енкодер отива на 1к :D

Днес го разкостих ... видимо няма нищо . Лагерите си са наред , стъклото си е на място и на око не бие :D
Гледам по платката има 4-6 потенциометъра и си мисля да не би да иска само настройка . :)
т.е. да вкарва шум .


Сря Юли 15, 2020 5:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28014
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
Е така е с този тип техника, купуваш си преносим дебитомер за 500$ и плащаш 1000 за два липсващи кабела :)


Сря Юли 15, 2020 5:40 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Значи почти познах ,не линийка ами енкодер.Нов няма откъде да вземеш,а втората употреба може да работи,ама може и не.Аз бих взел ново серво - така доколкото преценявам 1.5Kw - 6Nm.
Линукс казваш - е какво пък, може да си по малък и да имаш време за проби на полуаматьорско ниво.Един ден обаче ще се събудиш,ще теглиш чертата и ще си кажеш - е що бе майка му стара, трябва да откривам топлата вода пак ,като тя вече е открита.
Като си спомня сценката, да подкарам и изгладя пек дрилинг с Линукс CNC.Направо щях да се гръмна,когато повторих упражнението с китаеца и ми се получи много по добре и 3 пъти по бързо.
Дано поне да си много по добър от мен в Линукса.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Юли 15, 2020 11:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Въпроси около CNC
много малко вероятно е и трите серва да са 'счупени' (по ББ) едновременно. за това трябва да се случил целенасочен катаклизъм.
според мен другаде е заровено кучето - я липса на захранване, я изпушил пуфер в комуникацията. трябва да е нещо общо за всички.
в този смисъл - не ги човъркай, да не ги повредиш окончателно.

твоята машина с кой фанук е точно? по други снимки прилича на 10, ама е интересна твоята комплектация.
имаш ли възможност и желание да сканираш бумагите в pdf?

тони,
хареса ми алюзията 'преносим дебитомер за $500'
Прикачени файлове:
цинкова кофа.jpg
цинкова кофа.jpg [ 614.11 KiB | Прегледано 3263 пъти ]


Чет Юли 16, 2020 8:11 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: Въпроси около CNC
Да забравих да спомена че натаманих липсващите параметри . При първоначално стартиране на машина тръгва да бута X към 0 точка после Y и накрая Z . Аз свалих моторите по X и Y и им размених местата . След тая врътка не забива грешка по Х но почне ли да върти Y пак целия мотор почва да вибрира .
Енкодера явно следи и положението на ротора спрямо статора . Нямам осцилоскоп да видя какви сигнали прави .... но ще взема да си купя че все го отлагам . :)
Fanuc 10MA е управлението ....
a06b-6057-h203 сервото
A02B-074-b501 основната платка / дъното :)

Имам електрическата схема но е правена за някакъв гуро с шесто чувство :) няма блокова схема само сигнали с японски и часично английски надписи. Другото е инструкции за рябота с машината и диагностика/настройка .


Чет Юли 16, 2020 9:11 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Не се ебавай, да не го изпушиш !За мен това е в 90% от случаите причината, да махнат машината.Досега съм виждал 7-8 машини и два робота с подобен проблем - при машините линийка или енкодер,при роботите енкодер - следва серво ерор с грешка подобна на твоята, а понякога и по екзотична,разбира се дължаща се или на разбити лагери на мотора или на повреден енкодер и на хората не им се занимава с 30 годишна машина и я махат.Според мен смени и мотора и драйвера с един Делта за 500-600$ и си свиркай.Делтата ,ако е ASDA B2 е със суперголяма резолюция на енкодера - тоест можеш да си сигурен че е суперпрецизен ,помни параметрите си 4-5 месеца без ток (тоест можеш да зададеш хардуерна нула и да задействаш хом от вход преди да ти е заредила програмата дори , което превръща енкодера в абсолютен , а всъщност е инкрементален) енкодера е със RS232 на борда и има само 4 кабела (много удобно за дълги кабели).Изобщо много харни или поне аз много ги харесвам.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Юли 16, 2020 11:49 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: Въпроси около CNC
Да такива имам но са малки за тая машина ... сега гледам и adatech с EtherCAT .


Чет Юли 16, 2020 12:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
stivemaster написа:
...енкодера е със RS232 на борда и има само 4 кабела (много удобно за дълги кабели)...

Хм, за дълги линии трябва да е 422 бре..


Чет Юли 16, 2020 2:07 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Виж сега ,аз се ориентирам по данните които си дал - оригиналния мотор казваш че е няма и 6 Nm. и 2000 оборота.Tози би ти свършил работа ,защото е по мощен от твоя и е 3000 оборота.Е няма етеркат метеркат ,това с мегахерците на линуксчиите много ме дразни.

Добре де, може и такъв да е, това не ми е силната страна ,важното за мен е че при 15 метра кабели, бачка перфектно ,което е търсения ефект.Пък ква му е комуникацията не ме интересува.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Последна промяна stivemaster на Чет Юли 16, 2020 4:38 pm, променена общо 1 път



Чет Юли 16, 2020 4:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Въпроси около CNC
относно параметрите - имай на предвид че към параметрите влизат и разни неща закачени твърдо към оста на мотора, например дълъг тежък винт/гайка и някаква друга механика променят достатъчно много параметрите че мотора да не може да работи без тях


Пет Юли 17, 2020 12:13 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: Въпроси около CNC
stivemaster написа:
Виж сега ,аз се ориентирам по данните които си дал - оригиналния мотор казваш че е няма и 6 Nm. и 2000 оборота.Tози би ти свършил работа ,защото е по мощен от твоя и е 3000 оборота.Е няма етеркат метеркат ,това с мегахерците на линуксчиите много ме дразни.
....


Имах предвид че имам вече купени мотори на Delta но за тая машина идват малки и се налага отново да купувам . Тоя път ще скачам на Adtech и по точно QXEP10NE цена без доставка 513$ а със спирачката е 570$ с 17bit абсолютен енкодер. ... имат и възможност за свързване на линийките директно към серво драйвера .


Пет Юли 17, 2020 3:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
s7ama7 написа:
...Тоя път ще скачам на Adtech и по точно QXEP10NE цена без доставка 513$ а със спирачката е 570$ с 17bit абсолютен енкодер. ... имат и възможност за свързване на линийките директно към серво драйвера .

Преди да използваш подобни функции на сервата, провери какво мисли по въпроса и моушън контролера, че преди време ми се наложи да се почесвам "умно" по главата... :D
Когато сменях мотора на Z от стъпков на серво, бях конфигурирал драйвера да се оправя с рампите за ускорени и забавяне. Резултатът беше много интересен - при цикъл Z нагоре, Z надолу, с една и съща стъпка, се оказа, че се получава офсет който се натрупва на всеки ход. В резултат на което Z постепенно се изместваше в някоя от посоките. Не съм запомнил в коя.
Когато махнах рампите от драйвера, нещата си дойдоха на местата.
В моушън контролера се връща информация от енкодера. Защо не успяваха да се разберат кой кога какво прави, все още е загадка.
Затова провери как реагира моушън контролера на действия "зад гърба му" от страна на драйвера, за да не се изненадаш от нелогично поведение. :D


Пет Юли 17, 2020 3:52 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
s7ama7 написа:
stivemaster написа:
Виж сега ,аз се ориентирам по данните които си дал - оригиналния мотор казваш че е няма и 6 Nm. и 2000 оборота.Tози би ти свършил работа ,защото е по мощен от твоя и е 3000 оборота.Е няма етеркат метеркат ,това с мегахерците на линуксчиите много ме дразни.
....


Имах предвид че имам вече купени мотори на Delta но за тая машина идват малки и се налага отново да купувам . Тоя път ще скачам на Adtech и по точно QXEP10NE цена без доставка 513$ а със спирачката е 570$ с 17bit абсолютен енкодер. ... имат и възможност за свързване на линийките директно към серво драйвера .



Е това хептен шукар бре, чак не вервам да го може ,ама дано да е истина.




itso.t написа:
s7ama7 написа:
...Тоя път ще скачам на Adtech и по точно QXEP10NE цена без доставка 513$ а със спирачката е 570$ с 17bit абсолютен енкодер. ... имат и възможност за свързване на линийките директно към серво драйвера .

Преди да използваш подобни функции на сервата, провери какво мисли по въпроса и моушън контролера, че преди време ми се наложи да се почесвам "умно" по главата... :D
Когато сменях мотора на Z от стъпков на серво, бях конфигурирал драйвера да се оправя с рампите за ускорени и забавяне. Резултатът беше много интересен - при цикъл Z нагоре, Z надолу, с една и съща стъпка, се оказа, че се получава офсет който се натрупва на всеки ход. В резултат на което Z постепенно се изместваше в някоя от посоките. Не съм запомнил в коя.
Когато махнах рампите от драйвера, нещата си дойдоха на местата.
В моушън контролера се връща информация от енкодера. Защо не успяваха да се разберат кой кога какво прави, все още е загадка.
Затова провери как реагира моушън контролера на действия "зад гърба му" от страна на драйвера, за да не се изненадаш от нелогично поведение. :D



Ебаси моушън контролера ,дето си гледа линийките и подава към сервото ,сервото не изпуска стъпки ,а се натрупва офсет !!! Има нещо гнило тука ша знайш !

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Юли 17, 2020 5:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
stivemaster написа:
Ебаси моушън контролера ,дето си гледа линийките и подава към сервото ,сервото не изпуска стъпки ,а се натрупва офсет !!! Има нещо гнило тука ша знайш !

Аз друго обясних ама както и да е... :lol:


Пет Юли 17, 2020 6:12 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Еми аз тъй го разбирам,два три пъти го четох , не вдявам друг смисъл.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Юли 17, 2020 6:56 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 400 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 27  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни