Отговори на тема  [ 400 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 27  Следваща
Въпроси около CNC 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Абе аз да питам нещо.Като идва ред на управлението ,на моето стругче.И там , мисля да сложа серво мотор на шпиндела.Баш толкова голям, за колкото стана дума при колегата s7ama7.Само че, мен не ме интересува толкова тапинга ,колкото индексирането на оста .Така възниква въпроса, как от управлението или с копче, превключваме параметъра ,който определя позишън ,торкюе или спийд мод ?Някой има ли опит с конкретна марка, да сподели ?
Иначе с такъв ми е ясно как става,вече сме го правили ,там са комбинирали два мода в един.Ако подаваш импулси и аналоговия е под минималното напрежение ,отработва импулсите.Ако няма импулси гледа аналоговия вход.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Юли 19, 2020 10:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 10:41 pm
Мнения: 1025
Местоположение: Pz
Мнение Re: Въпроси около CNC
При мен дойдоха от китай серва на Dorna. Прегледах документацията по диагонал. По твоя въпрос: и с копче и с параметър (ако съм те разбрал правилно де), та май и по модбъс може.


Нед Юли 19, 2020 3:11 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Е,уж подробно го описах ,ама пак да добавя - става дума за превключване в случая от шпиндел на ос С ,като функция ,така не знам дали е по ясно.
На делтата знам че пише че може ,но така е написано че .... .Разбира се, не е даден пример,а обратното примерите за само за позишън ,торкюе и спийд - отделни модове.И това е само в едно от пет описания на делта които имам, в другите изобщо няма и дума.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Юли 19, 2020 4:50 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Въпроси около CNC
Трябва да си вземеш по мощен мотор , че после да не береш ядове . Има шпинделни серво мотори ... повече мощност имат в ниските обороти и могат да работят с до 50% повече мощност в рамките на 30мин .

Поръчахме серва с EtherCAT и с възможност за "Cloosed loop" ... Управлението си остава с LinuxCNC . Да видим как ще подкарам тоя Ethercat :)


Чет Юли 23, 2020 2:59 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Абе ослушвам се, уж да мина по тънко (знаеш българското ...),но си прав там е истината.Казах че вече сме ползвали такъв - невероятен .Прави резби на 100% претоварване - примерно 10 резби и ... нищо не му става.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Юли 23, 2020 7:16 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Аз съм адски бърз,дано да ми е дал господ достатъчно време, че да си довърша стругчето :D . Е, разбира се има и вариант, при който си плащам на себе си и си го направя тутакси, но .... 8O
Та бавно и полека, е ..... дотук. Дайте някакви идеи за тулхолдери или чейнджъри ,ако някой си е правил такова стругче ,докато не съм натворил нещо, дето отпосле да ме е яд, че не съм го направил по друг начин.
Засега, мисля да сложа един е такъв, в отдалечения край на Х ,на който бързо могат да се сменят, 4 ножа.По средата, мисля да сложа един такъв холдер с отвори ф25 за вътрешни ножове ф25 ,цангови холери ER32 с ос ф25 или с преходни втулки ф25/колкото трябва.А на близкия край мисля да направя един постоянен холдер ,изнесен на ляво извън плочата на Х ,за отрезен нож ,(нещо като на този отрезния нож)който ще си седи там постоянно.


Прикачени файлове:
20200816_113733.jpg
20200816_113733.jpg [ 1.09 MiB | Прегледано 2327 пъти ]

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com
Нед Авг 16, 2020 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Въпроси около CNC
много добре до тук
туй дето търсиш му казват gang tooling
https://www.youtube.com/watch?v=Dqh0B6Ffbgg
като си стигнал до инструмента помисли за вариант за който аз не успях да обмисля на време щото ми свърши времето - нормално инструмента е отдолу и стружката лети нагоре, а има някои стругове инструмента е отгоре и стружката пада надолу


Нед Авг 16, 2020 6:38 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Е ,то идеята е да се докара до енкложър - на български май няма дума, но с алуминиеви профили и плексиглас, да се затвори отстрани ,за да има охлаждане ,иначе ще хвърчат не само стружки ....... това вече го знаем.Благодаря ти ,аз знам как се казва този вид подреждане на инструментите.Вече съм давал и примери за особено находчиви "конструктори" които добавят и въртящ чейнджър освен линейния,добавят и фрезови инструмент ,който може да се поставя ,както по Х ,така и по Z.И накрая има и такива, които имат и сваляема приставка с фрезови шпиндел по Y ,което вече е върха на сладоледа.
Лошото е че с гледане само не става ,друго е да можеш да размениш и по някоя дума, с някой който вече е правил нещо такова и е пробвал нещо, което му се е получило много добре и друго, което не му се е получило.За мен такива разговори са много ценни ,но пък твърде рядко ги водя напоследък.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Авг 16, 2020 6:59 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Въпроси около CNC
И аз съм почнал едно стругче...Имам хубав донор за доработка.Стоеше на двора поне 6-7години и не знаех доколко се е запазил. Но искам да може да обработва прътов материал. Дребни детаили L-50-60мм, Ф макс-18мм. Размотавах се защото имах проблеми от където не очаквах-ремъчната предавка м/у двигателя и шпиндела. Оказа се че е някакъв цолов размер,отсъстващ от наличните ми каталози.. Присадих нови зъбни шайби, купих вече метричен ремък, но както се очакваше ремъка със 75 зъба беше къс за м/у осието а 80 зъба дълъг.... Но все пак успях да завъртя шпиндела и ми хареса звука който издаваше. Мога вече смело да продължа. Днес конструирах и преходна плоча с която да успея да опъна ремъка.
Та напредвам със костенурски темпове.
Мисля да сложа кръгова глава с 5 ножа и 5 гнезда за пробивни инструменти. Но за сега това е тема за размисъл. За мен на тоя етап е по важно да реша проблема с затваряне и отваряне на цангата и с подаването на материала.Ще има още доста експерименти.Мисля да го правя с въздух, но приемам всякакви съвети.
Изтеглянето/подаването на материала мисля да направя със пневматичен хващач/щипка,ползват ги във пакетиращите машини.
Вида,броя,разположението и конструкцията на ножодържачите зависи от това какво искаш да обработваш. Също и конструкцията на струга.Но това е тема за много,ама много дълъг разговор.


Нед Авг 16, 2020 8:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Въпроси около CNC
това дето писах с летенето на стружките нагоре - не е проблем самото излитане и че ще я спреш с кутията
проблема е че като я вдигне нагоре единия инструмент, пада върху другия, и много често прави проблеми, ако не друго по-лошо най-малкото ако стърже стружка по детайла разваля лъскавата повърхност
та това после го разбрах, че най добре стружките да излизат отдолу, от там няма как да иде до другия инструмент


Нед Авг 16, 2020 9:06 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Виж това е сравнително лесно решимо, просто всички ножове се обръщат надолу,без значение дали работят с М3 или с М4.Проблем в този случай е, че по трудно ще следиш за върха на инструмента визуално и ще трябва да го опипваш дали не е счупен.Понякога се отчупва люспа отгоре и ако не виждаш ножа отгоре, трудно ще забележиш отстрани, че пластината е счупена.Втори проблем е намерението ми да сложа тулхолдер за бърза смяна ,той не е пригоден за обратна позиция на инструмента.Трети проблем, е охлаждането от позицията на инструмента, тогава ще е по добре да се охлажда откъм (над детайла) патронника.
Иначе идеята е добра и си струва да се замисли човек,благодаря за идеята.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Авг 17, 2020 12:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Въпроси около CNC
така е, много са проблемите, и заради всичките тия проблеми и ограниченото време си останах на класическата схема
обаче сега не мога да го оставям да си работи без надзор, направил съм цикъл да повтаря програмата 6 пъти за 6 детайла, изкарва ги един след друг и спира за да почистя ако има стружки оплетени по инструментите, и при всяко почистване ми минава през главата - дали нямаше да е по-чисто ако бях обърнал инструментите :D или поне единия който прави най дългите и оплетени стружки
но много зависи какво правиш, на мен ми трябваше за хиляди бройки, и за това е дразнещо, за малко бройки няма да е чак такъв проблем


Пон Авг 17, 2020 12:58 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Въпроси около CNC
Накъсай подаването и стружките ще са по къси.


Пон Авг 17, 2020 5:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпроси около CNC
А най-добре става когато няма прежда. На черно не е голям проблем с подходящи пластини да няма навити стружки. Неръждаемото вече е друга работа. Наште най накрая почнаха да се ориентират към кенаметал- за проба взеха едно свредло 20мм. дето ни взе акъла - за под 30 секунди в неръждаемо 30 мм дебело. И изкарва повече от 3 дупки така, за разлика от прехваления гарант.


Пон Авг 17, 2020 6:51 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Да и аз смятам че не си имал желанието да нацелиш режим.Освен това (тук трябва да знаеш че не искам да те обидя) някои от режимите не се учат в учебниците и изглеждат суперагресивни или нелогични но .... С други думи съвсем нормално е и да не си можел да направиш друг режим,ако не си виждал че са възможни.Е,разбира се някои от тези режими не са достъпни за хоби машини.Какво имам предвид - мога да покажа (макар че това е използваемо в частния случай на машина с два турета защото там силния натиск от двете страни едновременно променя драстично нещата) как на машина с два турета се прави детайл - бутало, но с вид на макара.Изпразването в средата,се прави с канални ножове Кенаметал с пластина 5мм с прекъсване на хода и преместване по Z на 2/3 от ширината на пластината.Всичко изглежда нормално, само дето това се прави с толкова агресивно подаване, че стружката е олювче от материал който тръгва на ширина от 2мм и стига 5мм дебел над 1мм което с пръсти не можеш да го огънеш .Тънкия момент е получистото - там се събираше стружка .Само че един ден пластините на тези два ножа, които правят наляво и надясно получистото ,след като големите канални "изкълват" грубото - свършили.С колегата,измисляме впечатляващо смелото решение, да сложим на тяхно място един нож - Ицкар пента 32 с черна пластина 3мм .Следва невероятно очудване заради което махаме и чистовия - Ицкара не само не навива стружка,ами изкарва такава повърхност ,че ...... пълен скандал.На всичко отгоре играейки и чистови, държи смело размера и с една пластина с пет ръба, прави над 300 детайла с Ra като след шлайф !!!
Пример за нестандартно решение - канално отрезен нож ,за получисто и чисто.Предполагам че самите Ицкар едвали са експериментирали с това,защото щяха да ги хвалят специално ,ако бяха.Представителя им не вярваше, по вида на детайла ,докато не се навря в машината.Облещи се и каза че за пръв път виждал такова нещо и ако не беше видял 500-600 броя,готови детайли, щял да го отдаде на случаен режим на работа,който едвали можел да се повтори на друга машина.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Авг 17, 2020 8:15 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 400 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 27  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни