Отговори на тема  [ 400 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 27  Следваща
Въпроси около CNC 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Въпроси около CNC
аз съм на алумин, при мен най-кофти стружките излизат от финалния пас (който всъщност е само 1 пас защото е тънка стружката и се гони и време) - където не мога да ги накъсвам щото си личи на лъскавата повърхност, а детайлите които правя една от основната им функция е декоративен вид, т.е. всякакви артефакти по лъскавата повърхност са нежелани
излиза стружка във вид на 20см мека пружина, която лесно се оплита по инструментите, още не съм намерил решение на това, иначе на другите инструменти борбата със стружките е компромис между дължина на стружката и скорост, че ако чакам да излязат определен брой детайли, всяка секунда по-дълга работа се умножава по броя на детайлите
обикновено като пускам стругчето за деня правя 400 бройки, по 10 секунди ако се удължи програмата прави 1 час по дълъг работен ден, което също е нежелано

имам усещането че малките размери също влошават нещата - при големите машини има повече място на където да летят стружките, докато на малката машинка на където и да падне има по-голяма вероятност да направи проблем


Пон Авг 17, 2020 10:32 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Краси това дето дърпа му се вика пулер и струва около 60-70 лв ако потърсиш.Сравнително лесно е и да си направиш и няма нужда да е пневматичен.
Ник,от разстояние едвали може да се дава качествен акъл ,но аз бих пробвал с по голямо подаване с цел пружинката да стане по тежка и да се накъса на части.Ако имаш и охлаждане,може да се опиташ да я духаш на някъде ,защото алуминиевите стружки са леки,ама ти сигурно си пробвал.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Авг 17, 2020 12:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
Пробвал ли со с други пластини с различен профил на чип брейкъра? За алуминий с духа е наистина може и да успееш да я насочил на някъде за да не се заплита, въпреки че за малка машина 20 см стружка си е много, шанса да се за плете не е малък...


Пон Авг 17, 2020 2:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Въпроси около CNC
подаването е доста малко за да излиза лъскав детайла, ако е по-бързо започва да се вижда следа от инструмента като фина резба, въпреки че инструмента е доста заоблен на върха, съответно при толкова малко подаване стружката вече не е чуплива, а е мека като фолио, чип брейкъра работи при по дебели стружки които са чупливи
охлаждащата течност съм я пуснал уж точно там да тече ама не винаги успява да бута стружките преди да са се оплели
общо взето стигнах до някакъв компромис между всички проблеми и съм го оставил така
говорих си с един гуру на цнц машините, той каза каквото си направил това е - всяка машина и всеки детайл/режим на работа се подбират на място, има разни трикове да подобрят работата но няма универсална рецепта за тези проблеми, всеки път е различно, оптимизираш до където може
при мен сякаш друго вече не може да се направи освен да обърна ножа да излиза стружката надолу, и много се изкушавам някой ден да го обърна, ама има по-спешни работи и все отлагам


Пон Авг 17, 2020 3:29 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Шпиндела на твоето стругче ти ли си си го правил и има ли семеринги и колко мм им е диаметъра ? Загряват ли съответно ако имаш и колко.Че моите пекат и стоплят тръбата сериозно.Тръбата ми е ф62 външно и ф39 вътрешно,дълга е 250мм.Чудя се дали ще се изпекат и ще изтърват масло.От друга страна на колата си работят на 90-100 градуса и не се прецакват десетилетие че и повече.Като го пусна ще се чуе.Като повърти те ще си кажат.Другия път ще сложа или по малки лагери или ще поръчм К пръстени че сега се вкарах във филм с тези 30212JR.
Някой ползвал ли е читави К пръстени да каже от къде и долу горе цена.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Авг 17, 2020 4:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
Мда от един момент нататък няма кой знае какво да се направи, обръщането на ножа ако е възможно не е лошо решение. Аман от декоративни детайли, като чуя и... То все ще е някакво дърво. Напоследък обаче взех малко да.... занижавам критерия, при нас има подсветките, ако като го светне не се ви да значи е Ок, Обикновенно светли ата прикрива някои дефекти, но в твоя случай.... Ти с автоматично подаване на материала ли си?


Пон Авг 17, 2020 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Въпроси около CNC
шпиндела го взех от китайско стругче - няма семеринги, обаче загряването може да не е само от тях, лагерите също греят доста, веднъж ги бях понатегнал повече и доста загряха, братята китайци от икономии бяха сложили обикновени сачмени лагери, само ги замених с ролкови и заработи като струг
а до семерингите ти стига ли масло? да не трият на сухо?

да, автоматично подаване на материала, но заради проблемните стружки и количеството прави по 6 бройки автоматично и после спира за проверка, така ограничавам брака ако нещо не е наред, има дни без нито един проблем, има други като се закучи работата постоянно проблеми, за капак и алуминия е много различен, поръчвам през няколко месеца и всяка следваща партида е напълно различна


Пон Авг 17, 2020 6:04 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
А точно това щях да ти кажа,че и да нагласиш някакъв режим не е ясно утре със "същия материал" дали ще е пак така или по зле.А иначе от Ангел Стоилов ли го вземаш ?
До семерингите ми влиза масло през лагерите.Те са ролкови радиално аксиални разглобяеми.Стегнал съм ги до толкова че да изчезне луфта,не повече.Даже след малко натоварване напред и назад трябва пак да проверя за луфт.
Просто двигателя който ще сложа сега за начало е 1.5кв трифазен ,който го имам отдавна,остана ми от една машина.Тогава го купих нов но дойде малък.Сега го пускам - оста 24мм грее.Бре викам си що така бе Миме.Лагерите се чуват но не чак да ромолят.Гледам и на двата капака - семеринги ! Ебаси китайския двигател - махнах ги и веднага спря да грее.Е смених и лагерите като съм го отворил,но не сложих повече семерингите .Затова питам те тези на шпиндела иначе трябва да държат до 100 градуса така пише.Ама дали няма да качи повече ?
Това обикновено стругче с каква дупка през шпиндела е, че успя и тръба да му вкараш за цанговия патронник ?

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Авг 17, 2020 6:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Въпроси около CNC
аз не съм в БГ, ангел стоилов ми идва малко далеч :D
тук локално си поръчвам от някакъв голям доставчик, разпитвал съм защо така, всички казват че тва е нормално, дори от един производител да идва материала, всяка партида има малко или повече отклонения

отвора в шпиндела беше към 19 и нещо, като сложих и тръбата за цангата остана към 14, а детайлите които работя са 12.7-13мм
работата излезе на косъм :D
щом спира да грее като ги махнеш значи наистина е от тях, не знам до колко е нормално, моето си затопля след няколко часа работа само от лагерите, може би до към 10-15 градуса над околната


Пон Авг 17, 2020 7:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
странно че има такива разлики в материала, не че по принцип е странно, но ако е от читав доставчик и ти кзват, че получаваш еднакъв материал .. да не е с различни температурни обработки, това много може да повлияе.


Пон Авг 17, 2020 10:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Въпроси около CNC
не съм специалист в тази област, но от това което съм чел по въпроса май алуминия е труден като повтаряемост - 3 са факторите които определят материала, и всеки от тях си има своите производствени толеранси и добавя някакво отклонение - състав, температурна обработка и кристална структура
6082Т6 е което купувам заради цената, останалите са на двойна, тройна и нагоре цена, по-скъпите ги произвеждат с по-тесни толеранси и гарантирани свойства за машинна обработка, за това са и значително по-скъпи, но докато се опитвам да изкарам цена по-ниска от китайската - не ми остават никакви варианти, даже от 1 година съм спрял щото докато алуминия ми поскъпва китайчетата намалиха цената на готовите фитинги, за момента не си струва занимавката, някой ден може пак да започна
не съм ползвал от по-скъпия алуминий но един майстор който ползва различни видове ми е казвал че макар другите да са по-добри за обработка и там има отклонения и от време на време се налага корекция по режима на работа


Вто Авг 18, 2020 5:06 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Въпроси около CNC
Китайчетата вече изобщо не играят така както се очакваше.Първо че цената на материала при тях е съвсем различа - тоест по ниска,защото производителите на материали там се задължават да държат цени дори под себестойност.Второ хората "цапнаха" швейцарските стручета и в момента имат модели които са зашеметяващи - с два патронника и амнайсет оси .Машинката си бичи сама, на едиколко си бройки си вади сетера и мери отклонението само на чистовите ножове ,ако отклонението е до едиколко си го компенсира ,ако е по голямо спира,защото очевидно пластината е счупена.Грубите и получистите ножове са на ампераж , в данните на истумента има параметри за натоварване ,толеранс и начин по който може да се променя натоварването- така хващат счупена пластина.Един тип обслужва 10 такива и само бърка в контейнера пред машината (в който падат готовите брайки) и мери на случаен принцип.Обзалагам се че и заплатката му вече е съвсем друга !
Как ще му скачаш с цена, когато у нас все още дискутираме има ли връзка между крайно ниското заплащане и най ниската производителност на труда в евросъюза.Освен това инвестициите изобщо за единица произведена продукция у нас са рекордните 2% !!!Баси постигнахме перпетуум мобиле - пак ги ударихме у земята.
Между другото последните данни са не от български източник - такъв в нашия генетичен материал няма, а от румънски жърналист ,защото човека се издразнил, че изкарвали румънците мързеливи като нас.Човека си изтеглил докладите на Евростат и се оказало, че по този показател ние сме на последно място 2%,а румънците точно преди нас с 4%.Е на румънеца му стигнал акъла да реабилитира пред Европа сънародниците си ,на нас засега не,ама пък на самочувствие ...... а там сме топ.
Само да отбележа - тези които искат да дърпат напред - инвестиции общо за единица продукция за 2019 на Ирландия - 113% ,най бързо развиващата се икономика в Европа,която преди 15 години е била на нашето дередже.
Отвлякох се !



Тук намерих един изобретателен грък.За пръв път виждам хоби стругче с Y ос на турета - баси добрата идея.Вграден шпиндел-мотор за фрезови инструменти на турета ,изобщо много грамотен човек ,браво !

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Вто Авг 18, 2020 7:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
интересно е тия статистики как ги вземат, на каква база, защото аз има наблюдение над индустрии където инвестицията е много, много по-голяма.


Вто Авг 18, 2020 11:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Въпроси около CNC
stivemaster написа:
....
Само да отбележа - тези които искат да дърпат напред - инвестиции общо за единица продукция за 2019 на Ирландия - 113% ,най бързо развиващата се икономика в Европа,която преди 15 години е била на нашето дередже.
Отвлякох се !
...

чак пък чак пък 113%
нещо е грешно да ти кажа...
Иреландията най-вече привлича инвестиции заради ниските корпоративни данъци. затова амазон,фейсбук,гоогл и абълките правят инвестиции тука. също така ако фирмата има отдел да ресърч и дизайн за нови технологии и хай-тек има сериозни данъчни облекчения :!: и затова идват инвестициите.
а в България е доста по-различен климата за инвеститорите :)
почва се първо колко процента от инвестицията ще отиде при правилните хора за да си турнат подписа. после се почва с изнудването от ВИК, Енегрото, охраната по труда, пожарната и други. къдто се следи не толкова спазени ли са препоръки и правила ами системата е "дай едни пари за да не ти правим проблеми" :!:
и най-накрая се почва с назначенията на ръководни и добре платени позиции на наши хора къде полуграмотни къде абсолютно неграмотни ....
та например как в такаква среда ще инвестираш ако искаш да имаш легален бизнес :?: става за онези полу-легални шивашки фабрики в родопите за друго не става....юю

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Авг 18, 2020 12:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси около CNC
Абе и е така и не е. Това с нашите хора е функция на хората които те доброволно си слагат за шефове, не знам на някой и веститор да са му натрапвали служители, визирам, абб, остам, либхер и купища други като тях. Едва ли и пловдив е избирана дестинация само заради ресурс, положение, по-длеч от София по-далеч от политиците. Там схемата е друга, инвеститорите им е все тая да ти кажа, те не го приемат точно като изнудване. Има и и вестиции, но прекомерно големи инвестиции винаги водятдо въпроса, а какво всъщност създават, в повечето случаи се оказва пилеене на пари. 20-30-40-50% е ОК, над това вече нещата отиват на злоупотреби, неефективност ...също много зависи какво се разбира под инвестиция, дали се гледат чисто счетоводните термини. В България много неща счетоводно са разход, те не са инвестиция, а реално са, ако се вземат счетоводни данни резултата е съвсем нормален. Ако имаш 1 млн разход за заплати за развой, но никой не го брои за инвестиция излиза че не инвестираш нищо. Ама това не е за тая тема, айде да не спамим ....


Вто Авг 18, 2020 12:29 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 400 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 27  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни