Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Хидро-серво задвижване 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Хидро-серво задвижване
Здравейте ,при мен на дневен ред стои задачка, за управление на два хидравлични цилиндъра ,при това синхронно.Става дума за абкант,който си има пропоционални клапани, както за налягането,така и за дебита на всеки цилиндър.Интересува ме ,някой който има желание да сподели опит в решаването на такава задачка.

Моята идея засега ,е да го управлявам с Mach3, като ми трябва буферен контролер за двете оси, който да превежда в PWM сигналите за стъпка и посока и да следи линейните енкодери за изминатото разстояние. С други думи за Масн3 това да бъдат два правотокови мотора(серва).За останалите оси няма проблеми,щото там са си серва.

Разбира се приемам и оферти за програмиране на такъв контролер,след като разгледате заданието де,пращам на лични.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Мар 26, 2017 5:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
идея нямам защо ще свързваш Мача към такава система. Явно само с мач работиш но идеята ми се струва супер лоша. За нашите 3 осни рутери (за стъпкови двигатели са) използваме наши контролери без компютър. Програмата се чете от SD карта. Контролера е изцяло наш и няма нищо общо с боклуците са 3д принтери мотаещи се в нета.

Понеже преди години правих операционни маси (да маса на която лягаш и те режат в операционната). Тя е супер сложна електро-хидравлична система със страшно много движения. Това, което ти препоръчвам е помпа с обикновен четков мотор на 24 волта. Управление с PWM за плавен старт и стоп. Вентили, които регулират налягането към двата цилиндъра (не съм сигурен дали няма да е по-евтино и просто с две помпи, управляващи независимо цилиндрите). Тъй като скорост едва ли се гони то серва и ПИД алгоритми не мисля че са нужни. Според мен достатъчно е контролера да чете датчиците и да разгъва и свива PWMа. Тук инерция почти няма.


Нед Мар 26, 2017 6:53 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
Тука подходът е друг. Помпата вероятно е от порядъка на 10кW, а може и повече, налягането 150 бара, хидравличната схема е изградена като за целта, а пропорционалните разпределители вероятно се управляват от усилватели (най-често бошвовски), които са правени специално за тях, със специфични обратни връзки по позиция на щока. Проблемите и главоблъсканиците са много. Взе да ми се губи времето, но преди 10-15 години, а може и повече, ме поканиха да "видя" такова животно в Стара Загора. Абкант 3-4 метра, без каквато и да е документация, без идея за първоначално намиране на нулево положение и с надменно отношение на чорбаджията му. Естествено само разходка си направих.
Може и решението да е "елементарно" и безболезнено, но без експерименти няма да се мине. Работата е рискова.
Другият съществен проблем е да се направи програма като за съвремен абкант - с формулки за смятане на огъването . Мача какво ще прави - не зная.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Последна промяна sthx на Нед Мар 26, 2017 7:51 pm, променена общо 1 път



Нед Мар 26, 2017 7:47 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
Ами точно затова искам да ползвам Mach3,защото е отворен за промени на скрийн,функционалност и има предвидени екстри, като макро пъмп и др. за разлика от вашия, предполагам нещо като DeskCNC имаш предвид.
Като говориш за операционна маса и че била сложна хидравлична система,не искам да ти чупя хатъра щото те уважавам,но ще те поправя - сложна система не е система с много разпраделители и цилиндри на едно налягане и с една помпа,цъкащи се с релета.
Сложна е система с регулиране на налягането в случая 315 бара през пропорционален клапан.Използването на различни линии през дросел или без,в зависимост от това дали правиш G0 или G1.Управление на два синхронни цилиндъра през PWM с контрол на зададеното от помпата налягане и едновременно линийките и изпълняване и на двете условия.Общо 6 оси на управление - тоест цилиндри Y1 и Y2,опора отзад с два мотора X и X2.Върху опората се пързаля шейна,която всъщност е опората.Тази шейна трябва да може да се вдига и нагоре и да се плъзга линейно надлъжно.

Скоростта на работа на цилиндрите е - 60мм/мин-1 работен ход и 100мм/мин-1 бърз ход.Линийките са, едно деление - 0.005мм.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Мар 26, 2017 7:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
И какво искаш да регулираш с тоя MACH ? Доколкото разбирам двата цилиндъра бутат синхронно един изпълнителен елемент. Ако е така много зависи какво е воденето, тия линийки по 5 микрона са малко пресилени за подобна хидравлика, но това едва ли е проблем. Ако имаш прецизно водене и два цилиндъра, воденето лесно би могло да се превърне в не-прецизно точно заради цилиндрите, имам в предвид необратимо да се превърне, с други думи да го прецакаш. Много е лесно да заклиниш прецизни водачи като буташ в две различни точки, а тия цилиндри колкото и да са добре направени, колкото и добре да управляваш пропорционалните клапи не си дори и на порядък от това което се постига с винтове, а сме виждали заклинили водачи и от винтови предавки.
Та преди да започнеш да правиш експерименти, добре обмисли параметрите на системата. Ако е плот който се крепи само на цилиндрите и няма някакво друго водене, или воденето не е прецизно е съвсем друга работа.


Нед Мар 26, 2017 8:18 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
Какво се опитваш да ми кажеш не разбирам, но абкантите са направени така, единствено пропорционалните им клапани се различават и са два вида - със соленоиден дросел и със стъпков мотор ,но и двата вида, движат вътре един разпределител, който отваря прогресивно сечения и увеличават дебита.
А относно линийките, ВСИЧКИ нисък клас линийки, вече са с такава резолюция,тези на Хайденхайн са до 1 микрон.Целта е да следиш изпълнените стъпки и да регулираш грешката ,представи си че резолюцията ти е 5 стотни и сгрешиш 4 стъпки.Нали не си мислиш че 2 десети грешка не се отразява на ъгъла на огъване ?Щото така,ще ги гънеш едно към гьотере.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Мар 26, 2017 8:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
За нашия абкант (Durma) управлението е 800 евро. Сега като се замисля малко евтинко сякаш, ама преди 3 години си спомням, че толкова искаха. Е естествено покрай него има и разни други датчици и енкодери, ама с малко инат може и да се подкара с каквото имаш. Та не виждам особен смисъл, ако едно CNC управление е толкова евтино, да се мъчиш да го правиш сам.


Пон Мар 27, 2017 9:04 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
Ами напиши ако обичаш,какъв е контролера който струва толкова и откъде е взет.А че управлява максимум 2 оси то е ясно.Моята идея е да постигнем 6 оси,затова се хванах изобщо.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Вто Мар 28, 2017 7:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
Е не знам от къде и какъв е контролера. На нашия му се прецака клавиатурата (и то само едно копче - без което почти не може да се работи) и от сервиза искаха да си купим цял компютър. Не съм сигурен дали това включва дисплея. Тогава още не бях почнал работа във фирмата, а шефа му трябваше веднага - та направих една платка с копчета, махнах мембранната клавиатура, пробих дупки за тактилите и оттогава си е така. Компютъра управлява двата цилиндъра и опорите, само че те мисля са като една ос.

Предполагам че знаеш, че цялата тази работа не е чак толкова проста. При различни дължини и дебелини се прилага различна сила, отделно за различните ъгли и позицията е друга, за различните канали също - канала се задава в програмата и машината си смята до къде да смъкне. Отделно има и "невъзможни" или "деструктивни" движения, които машината отказва да прави.


Сря Мар 29, 2017 7:06 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
За всичко останало съм се сетил, без програмката за контролера,затова вземи най сетне, на лични ми дай телефона си, да говорим за пари.Трябва ми само контролер, който да изпълнява така да се каже, модифициран серво драйвер.Модифициран имам предвид, че ШИМ-а като стане нула, да изключва и един изход,а когато стане отрицателна стойност, да се подава на други изходи,а на първите да е нула и изхода за стоп вентила пак да се отваря.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Мар 29, 2017 10:28 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Фев 02, 2017 6:32 am
Мнения: 7
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
Адмирации за такова начинание!

Почти всички производители на абканти ползват няколко фирми, специализирани в
производство на управления за хидравлични абканти - Делем, Сайбелек и др.
Доколкото знам, продават се управления за ретрофит - без графичен дисплеи и т.н.
Дживи например са фирма, която произвежда мерителни линийки за абканти...
Хоербигер са една от фирмите които имат линия от клапани и разпределители само за абканти...

Ако имаш нужда от помощ - мога да ти представя абканта, който имаме за идеи и нагледен опит.


Съб Апр 01, 2017 6:03 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
Лошото е че Делем ,Сибелек и Естун не продават по една бройка, щото са решили че си вкарват автогол с единични монтажи.Продават само на производители на абканти.
А наистина имам нужда от помощ и с удоволствие ще ти разкажа докъде съм стигнал.Дай тел на лични или ми звънни на 0887480232.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Съб Апр 01, 2017 10:45 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Фев 02, 2017 6:32 am
Мнения: 7
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
@stivemaster - оправи ли се с абканта?

Между другото - оправи датата на регистрация на фирмата във фирменият сайт :)


Чет Май 25, 2017 5:36 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Хидро-серво задвижване
Абе справихме се донякъде ,ама не е това което трябва и затова не съм се похвалил.А иначе за датата ,длагодаря оправено. Странно сигурно съм бил в бъдещето тогава. :)

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Май 26, 2017 11:05 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 14 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни