Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Линейни серво-двигатели - недостатъци? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Смееш се... И аз много се смях когато трябваше да го сменя след 30 мин. работа. Неясно защо, говорех на сръбски... :D


Сря Фев 15, 2017 7:48 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Бил съм в твоето положение. При мен проблема беше в качеството на лагерите- Маде ин Чехословакия. Аксиално - радиални, с месингов сепаратор..50 кинта бройката. За десетина часа си заминаха. Сложих най-обикновени за по 2лв. и трета година машината работи по 16-18часа на ден.
До сега освен тези не ми се е налагало да подменям лагери на машина. Възможности:
-неправилно подбран лагер,
-неправилно монтиран,
-грешки в изработването и монтирането на лагерните гнезда,
-грешен дизаин на възела.
За мен осигуряването на съосие между направляващите и винта и лагерния възел е основното за осигуряване на качествена работа на машината.


Чет Фев 16, 2017 6:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
ценков написа:
...Възможности:
-неправилно подбран лагер,
-неправилно монтиран,
-грешки в изработването и монтирането на лагерните гнезда,
-грешен дизаин на възела.

Проблемът е в почти всички изброени точки. Накратко, сведен е до неправилен избор на лагерните опори. Когато правих проекта, използвах готови такива, от серията FK10, FK12 и т.н. както и BK10, BK12 и т.н.
Изборът на опорите е неправилен, тъй като те се предлагат като такива за СВД, но на практика не са за тая работа. Естествено, тогава не знаех тая подробност. Някои неща се научават с личен опит... :D
Защо смятам че не са подходящи за целта... На първо място, неподходящи за целта лагери с които са окомплектовани. Типично са от серия 7000. Водят се с контактен ъгъл, но той е малък 15 до 40 градуса. Тия които съм срещал в опорите, типично са с 30. Това прави лагера повече радиален отколкото аксиален. А основните усилия при СВД са в другата посока - аксиални. Съответно, лагерът се претоварва и става качамак.
Съвсем принципно, тия опори биха работели задоволително в леки конструкции, като рутерите, но при мен железата са по-масивни.
Лагерите които се препоръчват за опора на СВД са малко по-различни. С по-голям контактен ъгъл. Не ми се търси в докумантацията, но по спомен бяха около 60 градуса.
Конструкцията им също е различна, и това не позволява те да се монтират във въпросните опори. С по-голям външен диаметър са.
Другият проблем е че в опорите са наслагани каквито лагери е имало. А трябва да са такива, предназначени за сдояване. На предната страница има картинка. Съответно, няма никаква гарантирана хлабина или стегнатост. Каквото дойде, това е. Което е обяснимо де. Лагерите с толеранси като за сдвояване са едни други пари. А в Китай не ги обичат тия работи...
Не на последно място, въпросните опори се произвеждат от кой ли не. Има менте и на ментето. Такива, произведени от NSK, Nachi и други именити производители нямат нищо общо с китайските. Дори и на външен вид.

За да приключа с тая драма, сделах опори с по два аксиални иглени лагера и един радиален. Използвал съм иглени лагери не за да се презастраховам, ами опорите трябваше да имат същите габарити и присъединителни размери като китайските изчадия... Китайските изчадия... Китайските изчадия... Хм, има някакво ехо...

Уф, още много може да се каже по въпроса, ама не ми се пише повече, а и за да съм по-конкретен, трябва да търся в документациите, а сега имам по-належащи дела.


Чет Фев 16, 2017 8:07 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Хубаво че ги споделяш с пояснения тези неуспехи,спестяваш на някои хора четене,мислене,пари .........

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Съб Май 06, 2017 4:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
itso.t написа:
Както е споменато и в заглавието, темата е за линейните серво-двигатели, и по-точно за недостатъците им. За момента изключваме от списъка с такива цената им, и се концентрираме върху техническата част.

За да е по-ясно - става въпрос за тоя тип железа - линейни серво-двигатели - https://www.youtube.com/watch?v=2pbYb5HNJ2M

Както и да го умувам, за момента виждам само предимства - директно задвижване на товара (липса на СВД, лагерни опори и други такива дразнители). Заради липсата им, няма беклеш и прочие радости.
Енкодерът също е директно на товара - винаги се знае актуалната му позиция.
Не мога да преценя дали спада към предимствата или към недостатъците на тоя тип двигатели... Предлагат впечатляващи максимални скорости на движение - 1 - 10м/сек. Не, не съм объркал мерната единица. Метри в секунда е. :D

Та, някой забавлявал ли се е с подобни железарии?


скоро гледах машина с такива двигатели, не ми хареса шумът на вентилаторите които бяха монтирали за да охлаждат бобината, иначе наистина ускоряват впечатляващо и конструкцията става супер олекотена


Чет Юни 22, 2017 6:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Конкретните двигатели не се нуждаят от допълнително охлаждане. Поне не и в нормален работен режим. В някой "по-изнасилен" е възможно и да е необходимо, въпреки че не съм попадал на подобно нещо в документацията.


Чет Юни 22, 2017 7:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Тя темата стара и не помня началото, но с две думи - какви са текущите проблеми? Единственият недостатък на тия мотори е цената - ако я преглътнеш ще има живот в проекта, ако се опиташ да правиш ТНТМ едва ли ще стане.
Ако имаш конкретни изисквания кажи да проверя за оферта, но пак натъртвам че това са state of the art работи и циганията не се връзва с тях. Определено ще ти трябва и серво от същата фирма, а оттам ще си на някакъв fieldbus по твой избор. Не че няма възможност за step/dir или подобни, но пак не му ходи на ценовия клас :)
Мога да разпитам поне за фактор "колко пъти" по-скъп е мотора от класически, но говорим за пъти, да не кажа порядък. Това е оправдано ако си бъктисал от свд-та, опори и тем подобни. Както и ако работните размери не са мегаломански.


Чет Юни 22, 2017 8:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
А един друг въпрос! Гледам, че фирмите опитват да продават моторите заедно със сервоуправлението. Не може ли да си купя мотора и сам да си направя управлението? Не съм особено наясно какъв точно контрол се използва за серво двигатели(векторен, скаларен, current flux vector, chopper и т. н.). Но не е ракетно инженерство да се сглоби едно серво. Предполагам ако се докара добре управлението няма да има ядове?!
Разбирам, че може да не звучи много fasion мУшУбУши мотор + BG серво, но аз не робувам на марки. Важен е крайния резултат!
Реално предпочитам варианти, при които сам си правя повечето неща, защото по правило, когато се стигне до сервиз на чуждестранна фирма, нещата започват да стават много бавно(ако станат!). А и дава повече свобода за модификации и т. н.

_________________
www.elkran.com


Чет Юни 22, 2017 9:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
gicho написа:
Тя темата стара и не помня началото, но с две думи - какви са текущите проблеми? Единственият недостатък на тия мотори е цената - ако я преглътнеш ще има живот в проекта, ако се опиташ да правиш ТНТМ едва ли ще стане.
Ако имаш конкретни изисквания кажи да проверя за оферта, но пак натъртвам че това са state of the art работи и циганията не се връзва с тях. Определено ще ти трябва и серво от същата фирма, а оттам ще си на някакъв fieldbus по твой избор. Не че няма възможност за step/dir или подобни, но пак не му ходи на ценовия клас :)
Мога да разпитам поне за фактор "колко пъти" по-скъп е мотора от класически, но говорим за пъти, да не кажа порядък. Това е оправдано ако си бъктисал от свд-та, опори и тем подобни. Както и ако работните размери не са мегаломански.

Има някакви налични железарии и се чудех дали да подхващам проект с тях. Съответно, какви греди могат да се очакват.

Като спомена за цена... При линейните двигатели няма твърда такава. Има фиксирана цена на електромагнитния модул, енкодера и драйвера.
Магнитните блокове са на размери и общата им цена е сума на необходимия брой блокове.


Чет Юни 22, 2017 9:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Не съм гледал по нашите ценови листи, то тук линеен мотор не е поръчван. Аверите в немско ги правят и даже не знам дали има и такова нещо като цена - в смисъл по-скоро са по поръчка и се правят за конкретното приложение. Цените ни и на стандартните серво мотори не са ниски така че изобщо не виждам как ще се върже бюджета при теб. Имам предвид че клиентите които са ги поръчвали у немско са били мастити машиностроители и целта им е била да блеснат я в Хановер, я някъде другаде. Но за серийни машини и на тях им идва нанагорно.
Ако имаш реален интерес и проект (в смисъла на разработка с комерсиална цел и маркетинг) мога да те свържа с колегите, които разработват тези мотори.

Едит: ти май говориш за ретрофитинг върху стари железа? Съмнявам се да се върже финансовата страна в подобен проект.


Чет Юни 22, 2017 9:34 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни