Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Линейни серво-двигатели - недостатъци? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Както е споменато и в заглавието, темата е за линейните серво-двигатели, и по-точно за недостатъците им. За момента изключваме от списъка с такива цената им, и се концентрираме върху техническата част.

За да е по-ясно - става въпрос за тоя тип железа - линейни серво-двигатели - https://www.youtube.com/watch?v=2pbYb5HNJ2M

Както и да го умувам, за момента виждам само предимства - директно задвижване на товара (липса на СВД, лагерни опори и други такива дразнители). Заради липсата им, няма беклеш и прочие радости.
Енкодерът също е директно на товара - винаги се знае актуалната му позиция.
Не мога да преценя дали спада към предимствата или към недостатъците на тоя тип двигатели... Предлагат впечатляващи максимални скорости на движение - 1 - 10м/сек. Не, не съм объркал мерната единица. Метри в секунда е. :D

Та, някой забавлявал ли се е с подобни железарии?


Пет Фев 10, 2017 11:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Хлабината и нелинейностите ми прилича като да си остават. Първото май само го скрива от теб, при достатъчно калибрация може и второто да скрие, особено ако само му подаваш задание за позиция.
Иначе изобщо нищо не знам за тях, само споделям вчепетление.


Пет Фев 10, 2017 7:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Хм, не се сещам къде трябва да има хлабина и нелинейност.
Конструкцията е пределно проста - в общия случай, подвижна бобина и неподвижна релса с магнити. Движението се осъществява върху "окачването" на нещото което ще се премества. В общия случай - линейни направляващи и танкети. Няма триещи се детайли, освен в "окачването". Няма и въртящи се такива. На практика, няма къде да има хлабини. Освен ако аз не пропускам нещо де...
Единственото място за нелинейност е енкодера, но те са доволно малки. Поне според моите схващания.
Е, и хистерезиса на серво-системата, но всяка такава ги има.


Пет Фев 10, 2017 7:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
"Хлабината" е при смяна на посоката заради триенето/сцеплението, каквато и ще да е механичната система. Така си мисля аз, но не ме цитирай. :)
Това да не е някакъв далечен роднина на индуктосина?


Пет Фев 10, 2017 9:34 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Нямаш редукцията на СВД-то, силата на бутане ще е в пъти по-малка.


Пет Фев 10, 2017 9:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
woody написа:
"Хлабината" е при смяна на посоката заради триенето/сцеплението, каквато и ще да е механичната система. Така си мисля аз, но не ме цитирай. :)
Това да не е някакъв далечен роднина на индуктосина?

Цитирам те за да стане ясно на кого отговарям.
Хлабината която имаш предвид съществува така или иначе. Трудно ми е да преценя как би повлияло наличието на нещо допълнително, каквото се явява въпросния двигател. Поне засега не се сещам с какво би я променил в негативна посока.
Може и да не е така де. Затова съм пуснал тема, за да се избистрят въпросните железа от различен ъгъл. Като нищо може да пропускам някой детайл...

А родствената им връзка с индуктосина не знам каква е, но да кажем че са братовчеди с влаковете "маглев"...

kasparov написа:
Нямаш редукцията на СВД-то, силата на бутане ще е в пъти по-малка.

Така е, но това подлежи на изчисляване - какво би било усилието при известен двигател със СВД.
А и тия моторетки далеч не са толкова немощни. Не ми се отваря документация, но да кажем че покриват диапазона 50N - 2000+N.


Пет Фев 10, 2017 9:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Ами интересно като цяло. Статичният им режим как е, съвпада ли с диапазона на силата от по-горе?


Пет Фев 10, 2017 11:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
На тия които съм гледал, силата е линейна от статично положение, до някаква максимална скорост на движение, или има лек завал нагоре.
Това което съм пропуснал по-нагоре, но то си е валидно за всички AC-servo моторетки, каквито са и тия. Освен максималната работна сила (въртящ момент при ротационните) имат и пикова такава, която се движи в границите Х2 - Х3 от работната.

Като се замисля, примерът с "маглев" може и да е леко подвеждащ. Сходен е принципът на движение. Уви, дискутираните двигатели не могат да осигурят левитация на задвижвания обект. :D


Съб Фев 11, 2017 12:55 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
А за какво ги гласиш тези двигатели ?
Линейните направляващи също не са идеални :) Има ролкови, сачмени , прецизни по не прецизни , с различен натяг ......
Идеята ми е че тези линейни двигатели които си намерил може да имат нужда за смяна на линейни направляващи което не знам да ли е възможно и за какви пари . Ако е за фрезова машина , как биха се отразили вибрациите при рязане на самото движение. До каква точност на позициониране е възможна с тези двигатели . Примерно при обикновенни те серво моторите дават точност на изпълнение на заданието в порядъка на 0.01% . Предполагам тези двигатели ще имат и по-голяма консумация спрямо обикновения серво двигател и СВД


Съб Фев 11, 2017 11:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Двигателят като такъв, няма линейни направляващи. Той е само магнитната шина (статор) и подвижния електромагнит (ротор). Има и други конфигурации де, но са по-екзотични.
Към това се добавя стандартен драйвер за AC-серво двигател, и енкодер с подходяща резолюция и с подходяща за драйвера комуникация.

Като точност... Теоретично зависи от резолюцията на енкодера и настройките на серво системата. Има енкодери с резолюция под 0.1uM
А как ще мърдат железата е съвсем друг въпрос.

Машината за които ги глася пак ще е фрезова. Гледам че новата мода при обработващите центри е да има голям надпис "linear".
Та, за да не съм демоде, мисля да метна едни такива моторетки, и да викна калиграф, да изтипоса подобен надпис.


Съб Фев 11, 2017 12:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Ицо, аз за друго питах - като е неподвижно, до какъв напън може да издеяни? Че позиционирането е едно, ама като почне да дълбае е друга бира.
При СВД-тата редукционното число и тежестта на осите помагат, при DC и стъпковите токът през намотката (микростъпките ги изключвам), а тук какво е? Не можеш да разчиташ на сервото (обратна връзка по позиция), защото ще се разосцилира чудно.


Нед Фев 12, 2017 1:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
По-нагоре бях споменал - силата им е линейна от статично положение, до някаква максимална скорост на движение.
Някакъв двигател - номинално 200N в покой или 600N пиково, и същото при скорости на движение до 5М/с.

Осцилации могат да се получат във всяка система с ОВ (closed loop).

Да уточня - не твърдя че употребата им е безпроблемна. Имайки предвид откога има линейни серво-двигатели, а металообработващи машини с такива има относително отскоро. Дали проблемът е бил икономически или технически, не знам.
Затова е и темата. Всеки вижда даден проблем по различен начин. Може пък аз да гледам през розовите очила и да пропускам нещо. :D

Като евентуален недостатък - голяма сила на привличане между магнитната релса и електромагнита (magnetic attraction). Съвсем грубо - около 2 до 3 пъти пиковата. Което натоварва допълнително "окачването".


Нед Фев 12, 2017 2:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
itso.t написа:
Осцилации могат да се получат във всяка система с ОВ (closed loop).

Аха, и още по-лесно ако са класическото ОВ по скорост и отгоре ОВ по позиция (не знам на това от втори ред ли му се казваше).

Цитираните от теб порядъци изглеждат ОК за дялкане.


Нед Фев 12, 2017 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Тия горе са малките. В долапа отлежават и едни малко по-големшки - около 600N номинално и към 800 - 900N пиково. Та ако едните се държат невъзпитано, има алтернатива.

По-нагоре съм забравил да спомена една дреболия. Не е нещо за което технически грамотен човек не би се сетил де...
Дизайнът на ос "Z" трябва да е с компенсация на тежестта и - противотежест или някакъв вид пружина. В противен случай, при отпадане на захранването или изключване на драйвера управляващ оста, ще се получи много весел мармалад от детайли, инструменти и каквото друго има наоколо... :D


Нед Фев 12, 2017 4:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Спирачка, управлявана от ENABLE на сервото. Поне май така се правеше нявга.


Нед Фев 12, 2017 5:34 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни