Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Postprocessing ABS 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Postprocessing ABS
Ето един отличен резултат от sanding и полировка

https://plus.google.com/112533561266444 ... GgnNjhUkZx


Пон Окт 31, 2016 11:42 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Postprocessing ABS
Въпроса е че след толкова обработка е трудно да запазиш геометрия. Аз затова гледам с минимум обработка. Ако детайла позволява китвам, става и с праймер който се шкури. Кита го слагам така че да запълни неравностите но не и над тях, или ако е над тях шкуря докато не се появят, така винаги има ясен репер. Онзи ден взех едно малко пясъкоструйче, пробвах го със сода и ефекта върху боя е добър, иска ми се да пробвам върху релефа, ако не със сода с пясък ще стане. Ако не му се занимава ня човек да китва и боядисва може и само пясъкоструй и после полиране, така си мисля де. Имам хубава полир машина но тя става основно за изпъкнали и по-големички детайли. Боята за визуална репрезентация е ок но си иска време а и майсторлък. Имам един колега каквато повърхност искаш такава докарва, ако не пипнеш не можеш да разбереш дали е истинско.


Вто Ное 01, 2016 1:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Postprocessing ABS
Браво, направо като истинско - както казах при мен финиша няма никакво значение.
Важното е да работи, и да издържи времето за което е сложено там.


Вто Ное 01, 2016 10:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Postprocessing ABS
пиано на 3Д принтер?
миналата седмица гледай едно принтерче, което работеше с няколко течни материала, единия от които беше гума/силикон. модела беше малък и не става директно за цяла гумена жена, но с появата на пазарна ниша нищо не пречи да направят по-големичък принтер. както виждам с финиширането проблема също е решим.


Вто Ное 01, 2016 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Postprocessing ABS
https://3dprint.com/79005/3d-printed-steinway-piano/
имаше цял рок комплект на 3Dsystems с барабани, китари и т.н., но не им вярвам много

виж свирки по 120dB стават без проблеми, всякакви модификации. Само ако искаш и топче за акулата,
ще трябва да го печаташ със съпорт от PVA


Вто Ное 01, 2016 1:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Postprocessing ABS
Това нещо свирките са най-яката работа :oops: най-вероятно е най-търсената фраза в Thingiverse.

@Тони мислиш ли че ще успея да грундирам пластмасата и да нанеса отгоре "течна гума", от рода на Plasti Dip. Трябва ми обаче много здраво сцепление. Целта е да се покрият пръстите на протеза за ръка и така да се подобри захвата. Не съм сигурен дали няма да е по-добре вместо Пример да използвам някакво лепило, но какво...


Вто Ное 01, 2016 2:48 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Postprocessing ABS
ммм - за пръстите, защо не сложиш едно-пръстни накрайници (продават се май), на всеки пръст - и не го напълниш с каквото ти трябва.
Всъщност може би е по-добре да са по-дебели, от типа на кухненските ръкавици - ще са издържливи и ще придадат форма.

А иначе за свирките - на всеки пишман планинар, като си купи застраховка трябва да му дават поне 2 свирки, вместо 2 GSM-a


Вто Ное 01, 2016 2:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Postprocessing ABS
Grubi написа:
А иначе за свирките - на всеки пишман планинар, като си купи застраховка трябва да му дават поне 2 свирки, вместо 2 GSM-a

И пакет сол да се посолят добре ясно е че ще ги ядът сурови ама поне да са посолени, иначе не е хуманно към горските твари.

За гумираните пръсти, много е относително зависи какво печаташ. Според мен ще имаш по-добра адхезия към ABS отколкото към PLS. А относно доколко аще е добра, ако се обработи както трябва ще имаш много добра адхезия, погледни броните на автомобилите. В този случай не знам дали не е по-добре просто да обработиш ABS с цел да го загладиш и да пръскаш гумата отгоре, евентуално може някакъв активатор или праймер з апластмаса, но не като този който аз слагах за да запълня а по-скоро като основа. Трябва да видиш химията на гумения спрей, с какво е съвместима и да и подбереш подходяща основа акое нужна. Иначе има полиуретаноти бои които са меки, и имат доста добро сцепление с много материали.


Вто Ное 01, 2016 8:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Postprocessing ABS
Ето нещо което изпечатах вчера. Финиша е само по-грубо шкурене и боядисване. Още не съм си взел подходящ грунд, не че за това конкретно ми трябваше. Друго обаче установих, термообработката им се отрсазява добре, най-малкото на геометрията. Понеже ги суших на около 70 градуса, забелязах че детайла се изправи. След печатане имаше доста по-изразено измятане, което пък сигурно се дължи на това че махнах съпорта преди да е напълно изстинал. Обаче след около час на 60 градуса, с междинни изваждания измятането почти изчезна, в момента е около 0.5 мм в средата като се има в предвид че детйала е изцяло плосък и точно там където е най-изразено има голям правоъгълен отвор.
Друго което си мисля, рекламират смоли за финишна обработка вместо ацетон, та си мисля ако не е смола а е разтворен ABS ... може би трябва да се прави внимателно. За пробата бях печатал едно гущерче, обработвах го с ацетон и първоначално изглеждаше добре, но след като го боядисах се забелязаха множесто малки дупчици. То по принцип тази жълтата боя разтваря ABS и трябва да се пръска на тънък слой отдалеч и да се правят много слоеве, но дори и така гущерчето се надупчи. Мисля си че обработката с ацетон е основната причина, въпреки че не го държах много или е изтънила горния слой или не е било достатъчно изсъхнало ....


Прикачени файлове:
thermal guide.jpg
thermal guide.jpg [ 172.03 KiB | Прегледано 6314 пъти ]
Нед Ное 06, 2016 2:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Postprocessing ABS
Беше споменал че си взел някакъв пясъкоструй. Сподели малко допълнителна информация - какъв, с какъв компресор, в камера ли работиш и т.н.


Нед Ное 06, 2016 3:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Postprocessing ABS
Aaaa това е ... пясъкоструй играчка, от практикер. Върши работа за дребни детайли да им свалиш боята, добре матира пластмаса ако е лъскава. Не съм го изпозлвал много сериозно за момента, миналата седмица матирах няколко пластмаси, изпозлвах сода вместо пясък, пясъка е доста по-абразивен. Изпозлвам го с компресора който е в работилницата, сега ще те излъжа ... не е много голям, но не е и от най-малките, налягането ми е 6 бара. Представлява нещо като бояджийски пистолет, в резервоара в който стои боята се слага абразива, съответно дюзите са по-големички и си работи. Работя навън, в смисъл на площадката пред хангара, за този размер където и да работя май е все тая, не може да изцапа много :)
Имам едни големи кашони от 5 пластов картон, мислех си да го правя вътре в тях но не ми се знаимаваше за две детайлчета.
Реално може би ще си работи като истински пясъкоструй но за повече работа си иска камера. Неудобното е че резервоара е на него, ако си виждал такива малки песъкоструи в камера, вътре имаш само маркуча с дюзата, което е доста по малко и удобно при работа в ограничено пространство.
Иначе отдавна се змаислям за истински, ама като казвам истински като тези с които чистят кораби, но пробелма е в компресора, иска много дебит, реално става стационарен. За този тип песъкострои най-удачни са турбокомпресорите тъй като осигуряват голям дебит при сранвително компактни размери, разбирай не заема цял камион ами половина :) Има обаче такива които не са с въздух а с вода които са доста по-компактни.


Нед Ное 06, 2016 4:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Postprocessing ABS
Ето едно което пък е приставка към водостройка : https://www.youtube.com/watch?v=kfA-IkaMRGE
Не е от най-производителните но това което показват ако го правиш на ръка е доста търкане .... Мен зора ми е почистване на тръби, избягвам да изпозлвам черни, но понякога не може на поцинковани и търкането е неизбежно. Масово това което се продава не е в добро състояние и иска търкане преди боя, и търкането си е времеемка, мръсна и скъпа дейност. Само тов аоще не съм успял да оптимизирам. Преди месец два работих по установка за автоматично почистване но не съм напреднал много, трябва ми и стимул, 100-200 тръби са малко, ако излезе нещо с 50-60 тона сигурно ще я направя :)


Нед Ное 06, 2016 4:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Postprocessing ABS
Мерси за инфото. Ще видя какво има в практикер.
А какъв тип сода използваш? Бикарбонат?


Пон Ное 07, 2016 12:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Postprocessing ABS
Да сода бикарбонат, ако искаш още по-меко може готварска сол, но все пак не трябва да се забравя че тя е доста по активна.


Пон Ное 07, 2016 12:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Postprocessing ABS
Имам няколко кашона екструдирани алуминиеви кутии, които са много практични, но са черно анодирани? и надписани/маркирани с лазер. Това със содата, ще почисти ли до основа?


Пон Ное 07, 2016 12:06 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни