Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
CAM софтуер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CAM софтуер
по принцип има следните опции с точки в контур които се извършват ръчно
- добавяне на точка
- изтриване на точка
- точно задаване на координати на точка
- местене на точка
- триене на сегмент между две точки
- автоматично свързване обекти един с друг началата и краищата на които са на зададено разстояние
- ръчно затваряне на фигура със заграждане на краищата

По принцип аз започнах 2007 година да се занимавам с мех. обработка. Минал съм горе долу през всички програми и положението е отчайващо. Изглежда всички са писани от програмисти а не от хора които действително работят. Моята програма съм я почнал 2012 година и досега я развивам и правя всичко чрез нея като 2,5Д рязане.


Вто Май 23, 2017 8:15 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: CAM софтуер
какво е "2,5Д рязане"?


Вто Май 23, 2017 8:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CAM софтуер
https://www.flashcutcnc.com/node/82


Вто Май 23, 2017 8:51 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CAM софтуер
Е то на фреза няма как да не е 2.5 когато режеш достатъчно дебели неща и не можеш на един пас да прережеш материала.

Извинявам се че пак го споменавам SheetCam, ама въпреки първоначалното впечатление за сравнително елементарна програма, си е доста удобна. Затварянето на контури на които точките им се застъпват си го прави сама. DXF-а така или иначе, каквото и да правя, се експортира като отделни криви между две точки. SheetCam се оправя с тоя "фийчър" автоматично. Китайското чудо "NCStudio" като го пуснахме и като почна да прави всяка отделна крива поотделно, го отсвирихме и си купихме лиценза за шийткам - 100-тина паунда.


Вто Май 23, 2017 10:05 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CAM софтуер
Не бях чувал 2.5 D и съм сигурен, че никога го е нямало, това е нечия измислица. Броя D зависи не от по колко оси управляваш, а по колко оси управляваш едновременно.


Вто Май 23, 2017 3:15 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CAM софтуер
А как да наречем работата на 4 осен център Декел-Махо .Той реално 3D не прави, защото след 4 осната обработка в X/Y равнината, просто обръща координатната система и завърта шпиндела под да речем 90о.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Май 24, 2017 11:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CAM софтуер
stivemaster написа:
А как да наречем работата на 4 осен център Декел-Махо .Той реално 3D не прави, защото след 4 осната обработка в X/Y равнината, просто обръща координатната система и завърта шпиндела под да речем 90о.

3DD или 3D^2 :D ... глупости , няма D-та, аз поне не съм учил за D-та, затова се броят оси, някой маркетинг спец който може би никога и не е виждал машина на живо е решил че е много яко да изпозлва D-та, .... само дето в нашия свят има 3 измерения ако не броим времето. Тия също са за разстрел, вече почна да ми се бърка приорити листа, адвокато, журналисти, някъде сред първите ще вкарам и маркетинговите специалисти.
В момента много съм им насъбрал заради един dewlat, и съм сигурен че това е работа на някой малоумен маркетинг специлист. Тия идиоти са пуснали новите си електрически отверки с инерционен спусък, и в цяла европа са спрели продажбата на старите, а и не само, все още за се намират в ebay и в САЩ. Имаха перфектен инструмент, новият също е много добре и обаче този инерционен спусък го прави практически неизползваем. Да от няма и къде ми се налага сега да го изпозлвам но е пълно недоразумение, при мен в 80% от случаите мястото не позволява да завъртя достатъчно за да активирам спусъка, дори ако се активира е на мин. обороти .... почвам да се чудя дали лесно мога да го преработя защото исках да купя 40 нови за производството а сега се оказва че единственият начин е старт модел и в куфара от САЩ ....


Чет Май 25, 2017 1:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: CAM софтуер
може би се бърка с вида на интерполатора в контролера.
ако контролера може да изпълни преход от X1Y1 на X2Y2 по някаква крива/права, това е 2D
ако може да изпълни X1Y1Z1 до X2Y2Z2 (повърхнина), вече е 3D.
половинките D са малко безсмислени.

ако имаме четириосна машина (XYZ и ротация на инструмента), това 2.75D ли трябва да е? :-k


Чет Май 25, 2017 6:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: CAM софтуер
3,14159265 D...


Чет Май 25, 2017 9:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CAM софтуер
Добре де защо една група от постоянно пишещи осира всяка тема.
https://en.wikipedia.org/wiki/2.5D_(machining)

Всеки който реално се е занимавал с подобна работа изобщо не коментира въпроса има ли 2, 3, ХD. То по тая логика и парите са измислица. Защо не казваме пари пък обменяме евро, долар и т.н.

Разбира се че програмата е 2,5D защото:
Движи по две оси ХY като приключи движи по третата ос Z
Това е да прави пасове. Дебел материал с тънък фрезер не може да се резне на веднъж

Самия контролер, който бях публикувал в друга тема си е чист 3D. Т.е. ако на един ред в програмата напиша G01 X... Y... Z... той ще движи и интерполира и трите оси. Но софтуера ми това не го прави.

Т.е ако напиша че софтуера е 3D пак ще се изфилософтва, че не може да импортне stl файл и да го обработи.
Пък ако ви харесва и 6,28D го водете или на рождената си дата.

Но пак да върна фокуса върху клиповете:
Две клипчета как се подготвя dxf файл и се конвертира в г код с нашия софтуер
На първия клип се вижда и крайния резултат

https://www.youtube.com/watch?v=stdbQuM_Q6w&t=83s

https://www.youtube.com/watch?v=R0wN4tI7Crs&t=15s
а тук е самата обработка
https://www.youtube.com/watch?v=7jnbwBJEq9c


Чет Май 25, 2017 10:02 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CAM софтуер
Защото тези които пишат са го учили а някои и правили, и термин като 2.5D няма пък ако искаш представи нотариално заверен документ от CEO-то на фанук че има, или някой друг контролоправяч. Айде няма да ти спамя повече темата.


Чет Май 25, 2017 3:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CAM софтуер
@Edesign - имаш добри идеи в софтуера - ако приемаш предложения и стане използваем за jet cutting мога и да навия шефа да хвърли някой лев. Примерно поддръжка на постпроцесори. Поддръжка на куфар с инструменти. Его преди два часа се борихме със тъпия Asper - не можеш никак да му кажеш къде (в координати) да разположи детайла. Тъпнята прави решетки за ограда, ама здрави - с по 10мм между детайлите. SheetCam ми е удобен ама няма Autinesting, Common Line Cut и никакъв шанс да редактираш DXF-a само може да местиш това което той смята за един обект в друг лейър.


Чет Май 25, 2017 6:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 743
Мнение Re: CAM софтуер
ToHu написа:
Защото тези които пишат са го учили а някои и правили, и термин като 2.5D няма пък ако искаш представи нотариално заверен документ от CEO-то на фанук че има, или някой друг контролоправяч. Айде няма да ти спамя повече темата.


Термина 2.5D го използват всичките поне по-известни CAM програми :) Прави по лесно ориентиране в програмата при създаване на G-кода . Това са сериозни компании , какво е за тях да създадат нов термин :roll:


Чет Май 25, 2017 6:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CAM софтуер
Е точно това казваме, това е термин създаден бе ниакакво конкретно основание, на някой му се е видяло удачно да кръсти така нещо си, като 4D кино ... то вече и 5D и 6D ... къде са тия D-та не знам. както и да е, айде да не спамим повече темпата, на мен лично ми е интерсна и я следя въпреки че нямам никакъв досег с такъв софт за момента, едно време
можех да пиша за фанука докато карам или чета книга, сега не се сещам за нито една команда:)


Чет Май 25, 2017 6:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CAM софтуер
Cekins написа:
@Edesign - имаш добри идеи в софтуера - ако приемаш предложения и стане използваем за jet cutting мога и да навия шефа да хвърли някой лев. Примерно поддръжка на постпроцесори. Поддръжка на куфар с инструменти. Его преди два часа се борихме със тъпия Asper - не можеш никак да му кажеш къде (в координати) да разположи детайла. Тъпнята прави решетки за ограда, ама здрави - с по 10мм между детайлите. SheetCam ми е удобен ама няма Autinesting, Common Line Cut и никакъв шанс да редактираш DXF-a само може да местиш това което той смята за един обект в друг лейър.


Основно за предложения и коментари съм го показал софтуера. Е и за да го покажа де :) За България мисля че няма много хляб в него. Досега тук имам продаден един единствен сравнено с десетки в чужбина. Както вече съм писал в други теми тук (БГ) или се поскрадва на готово или се иска някаква страшна сложнотия, която я няма нийде по света :D
От сега да ти кажа че за Autinesting и идея нямам как да стане, не съм ровил да се запознавам с алгоритмите по въпроса. Обаче от време на време и на мен ми се иска да поработя по този въпрос, защото и аз режа от лист детайли като си ги подреждам сам ръчно.


Чет Май 25, 2017 9:18 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни