Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
CAM софтуер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение CAM софтуер
Искам да ви представя мой софтуер за генериране на G-код - ProCNCDraw.
Създадох го през последните няколко години.
С него може да се рисува, да се импортва DFX файл, също може да се използва за фрезоване на платки (отваря гербери).
Идеята ми е не толкова комерсиална реклама, защото не вярвам да има БГ продажби (поради основно нелегалния софтуер използван в БГ, а големите фирми закупуват супер скъпи софтуери), искам ако някой има желание да го използва.
Така ще се открият бъгове, а и приемам и идеи за подобрения.
Процеса ще е бавен тъй като нямам много време.
Но дори и на това ниво софтуерът е напълно достатъчен за 2,5D рязане.
Демо версията има по-малка точност от "купешката" (кръгчето не е точно кръгло, а назъбено), така че всички функции могат да се тестват.


Нед Май 08, 2016 9:44 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: CAM софтуер
като начало смени името setup.exe на нещо по-разумно :D

не можах да импортна файл от ментора (искаш ли пример за тестване?).
сетъпа на гербера ми се вижда безмислен, при положение, че има информация във файла за дименсиите и формАта на координатите, примерно
Цитат:
%MOIN*%
%FSLAX24Y24*%


Нед Май 08, 2016 12:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CAM софтуер
Да искам примерен гербер от ментор. Преди месеци в тема бях пуснал, че искам гербери генерирани от различни продукти но само 2ма се отзоваха.
- досега тествано с eagle, protel (от 99SE надолу), kicad, orcad, easypc.
Настройките има смисъл да ги има защото някои програми не ги вкарват (стари версии на easypc). А и от една страна по-добре да не е всичко автоматично, а човек да може да пипне някъде.


Нед Май 08, 2016 12:42 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: CAM софтуер
ами най-малкото, ако ги има във файла, може да се четат от него и да овер-райтват сетинга от менюто - примерно чафка "Overwrite this setting with file values"


Нед Май 08, 2016 1:09 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: CAM софтуер
Първо за името - това ПРО отпред не е много подходящо. Обикновено ПРО се ползва като версия на продукта (ПРОфесионал) , както има версия ЛАЙТ например. CNCDraw си е съвсем достатъчно.
Може да направиш специална версия за PCB-та (например CNCPcb) , защото там нещата си имат специфика и има голяма вероятност този, който дялка платки , да не дялка солиди и обратното. Така може да варираш в цената.

Не видях нищо и за системните изисквания. Това ,ако се пробвам да го инсталирам под Вин98 дали ще тръгне или ще ми омаже регистрите? Добре е да се уточни в прав текст.

Сайта изглежда малко анонимен и това може да отблъсне по-мнителните хора.


Нед Май 08, 2016 3:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CAM софтуер
Благодаря за герберите от ментор. Да има някакъв проблем, рисува без да вдига все едно писеца от листа и става мрежа. Ще проверя.
Програмата работи на всякакъв виндовс от XP нагоре.

Името няма да коментирам, така е решено, така ще бъде.
Да веба не е хубав, а и без да видя комерсиален смисъл няма и да инвестирам в него.

Който се занимава с CNC знае, че програми които вършат 100% перфектно, това което съм описал струват няколко хиляди евро. Аз съм инвестирал доста количество труд и програмата на 100% задоволява моите нужди. Единствената причина да я "покажа" е желанието ми да изпиля грешки за да бъде кефа от моя си продукт максимален.


Нед Май 08, 2016 3:54 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: CAM софтуер
Разцъках набързо програмата. Има интересни функции но като цяло прави впечатление на много "неузрял" продукт. Като тръгва и се "замисля" , рови за донгъл и компютъра отзад нещо пука - поне за демото това може да се спести. Няма приложени примерни файлове.
Интерфейса е нестандартен и неинтуитивен. Вероятно човек като му свикне , ще се работи, но как да му свикне като няма ръководство? За повечето неща трябва сам "да се сетиш". Не е развито чертаенето с клавиши (стрелки и т.н.). Менюто отгоре също е много постно и странно. Y-ка е обърнат надолу? Г-кода се генерира само с G01, без кръгови команди. Няма бутон за генерирането. И т.н. и т.н.
Като идея е добре, но за комерсиален продукт сякаш му е много рано. Има много за дялкане по интерфейса. Или поне един урок, да види юзера как стават нещата, защото програмата не те "грабва" да стигнеш сам до края. В този си вид програмата трябва да има някаква "килър" функция спрямо другите софтове, заради която да си струва ползването й, особено платена.

Тези критики ги споделям съвсем добронамерено. Напълно съм наясно колко усилия и време се изисква да се приведе една програма от "работи някак" до "купешки" вид.


Нед Май 08, 2016 6:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CAM софтуер
1. Само рисуването което е направено (зуума, местенето, маркирането, ресайза и т.н.) се доближават доста до corel draw и ред подобни.
2. Едва ли някои ще използва програмата само за рисуване, освен ако не прави нещо супер елементарно. Ценното тук е че отваря dxf файл (рисуван дори на Solid Works) и с допълнителните възможности за рисуване може леко да се пипа при необходимост - местене, flip, resize и т.н.
3. У - ка е надолу защото го правя от гледна точка рутер. Обикновено белият лист е масата, а нулата на шпиндела е горе ляво. Така оператора лесно ще си представи какво прави и къде го е разположил.
4. Най-сложното в програмата е генерирането на toolpatha. Обикалянето на контура отвътре и отвън е доста сложна задача като се задава диаметъра на инструмента.
5. Има възможност за гравиране на символи само като чертички thin fonts. Който му се е налагало да го прави знае за какво става въпрос - софтуерите които правят само това са доста скъпи.
6. Няма команди G02 и G03 те са безсмислени. Дори това че пиша G в началото на реда на файла е безсмислено. Важни са координатите. Т.е. като при 3д принтерите, кода се чете от стандартен контролер. Всичко е направено максимално просто.
В другата тема пуснах снимки на контролер, който чете този текстов файл, който без да прави каквито и да е обработки (чете само числата на координатите) задвижва целият рутер. Това е направено с един прост PIC24.


Нед Май 08, 2016 6:28 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: CAM софтуер
В този си вид (setup.exe) програмата изглежда като някакъв вътрешнозаводски файл. Не се и съмнявам ,че ти върши работа и има полезни функции, защото си си я направил точно по твой тертип, но когато я предлагаш "на света", се появяват и много други изисквания. Според мен има доста черна работа за вършене ,която не е свързана със самата функционалност и не е толкова интересна, но без нея рискуваш потребителите да те отсвирят още на ниво "представяне".
Накратко:
1. Опиши спецификациите, възмножностите, изискванията и т.н. Наблегни на "килър" функциите.
2. Напиши ръководство! Сложи примерни файлове и дай примери за обработката им до краен резултат. Сега как да я тестваме програмата ,като даже не знаем какво и как може да прави?
3. Приведи менютата в Уиндоуски вид! Това ще улесни както потребителите ,така и теб. Само бутони не са достатъчни - трябва си и текст , и бързи клавиши...

Относно чертаенето си имам едно правило - ако една програма работи само с мишката и не ползва стрелки и клавиши ,значи е по-скоро художествена, отколкото техническа. Все си мисля ,че тази програма ще се ползва повече от техничари, отколкото от Корелдрайвъри (но може и да не съм прав, де). Не всеки е работел с Корел-а , а ако е работел, едва ли е заради интерфейса му. :)
Y-ka е странен така - трябва да има опция да се обръща.
Относно генерацията на Г-код: колкото ЦНЦ контролери - толкова варианти. Ако не си гъвкав и не поддържаш много от функциите на Г-езика, рискуваш бързо да нацелиш гредите. Или ,както става най-често, ще се налага твоя код да се прекарва през някаква допълнителна обработака, ръчно или през други програми, а много потребители няма да си направят този труд, ако нещо не им пасне.


Нед Май 08, 2016 7:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: CAM софтуер
не мога (все още) да кажа нещо съществено, защото не ми се отвориха файловете. но:

- обръщането по Y също ме озадачи.
- zoom функцията е доста рудиментарна. зумва само по центъра на мишката и за да зумнеш платката ми се наложи да положа усилие
- не можах да схвана как се прави пан и дали изобщо има
- не разбрах какво прави бутона 'zoom object'

очаквах да има меню/бутон от типа zoom all, fit view, zoom window. може би и rotate view и/или flip view, без да се завърта самия файл.

грида е само в мм. при сетване на грид 0.001мм бипка, но го сетва. над 1мм не бипка. грида не се показва на работното поле. има доста работа по грида.

линийките са кофти според мен в сиво. цифрите са малки, поне спрямо размера на иконите. аз не ги виждам, дори да си завра носа в монитора. няма смисъл от отделен бутон за сетуп на грида - обикновено човек очаква да се отвори меню като цъкне два пъти на пресечното квадратче на линийките. дименсията на линийките я покзвай най в дясно на хоризонталната. дименсията се сменя като зъкнеш два пъти или с десен клавиш. направи дименсии мм, см, in, mills. водачи (rulers) ще се предвиждат ли със съответните менюта, сетъпи и т.н.

при редактиране на обект, като местиш квадратчето, ще има ли snap-to функция, дори и да не е интерактивна, а с десен клавиш? удобни са snap=to-grid, snap-to-object, snao-to-ruler

модалните прозорци на цял екран са озадачаваши. направи ги нормални. особено фунцията за местене по координати - трябва да е отворен прозореца с координати, да виждаш работното поле и да има бутон 'Apply' и то да мести обекта на зададените координати без да затваряш джама.

селектването на обекти ми е малко странно. очаквах при един клик да се селектва само един обект, с модификатори shif и ctrl за селективно добавяне и махане.

сложи номера на версията след името на програмата в титула-бара


Нед Май 08, 2016 8:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CAM софтуер
За user интерфейса колкото хора попиташ толкова различни мнения ще получиш.
Метода за зуума, местенето и т.н. съм го направил като други програми с които съм работил и ми е харесало.
Зуума работи 100% като на CorelDraw и Splan. Функция фит явно има проблем защото показва целия лист, а не обекта. Това лесно ще коригирам.
Местене става с десен бутон на мишката както е например в Протел.
Растерната мрежа на екрана не се сменя. Не виждам смисъл след години работа с рутери. Дори в софтуери за 3д проектиране изобщо я няма. От нея няма много голям смисъл тя има леко помощни функции.
От меню grid не се променя визуланата мрежа, а точността с която премествате обект по екрана като го хванете с мишка. Electric grida е точно снапването но не за безмисления нарисуван грид а за точките на обектите.
Функцията jump to object е много полезна, когато има множество обекти (а те съставени от отделни чертички) да се маркира точно дадена чертичка. Тези обекти дори и за прост детайл може да са стотици.
В G кода над полето с кода е написано за кой обект е. Така ръчно може да се коригира нещо.

Идеята е да се тества и някой да изреже детайл използвайки тази програма. От вашите коментари досега разбирам, че интерфейса не ви харесва, но ми се струва, че не сте работили на подобен тип програми, защото както казах аз от такива съм заимствал, т.е. искам да кажа, че абсолютно всяко меню което го има прилича на меню от програма с която съм работил, като съм взел това което най ми е харесало. Така че тук големи промени не мисля да правя.


Пон Май 09, 2016 4:46 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: CAM софтуер
Edesign написа:
6. Няма команди G02 и G03 те са безсмислени. Дори това че пиша G в началото на реда на файла е безсмислено. Важни са координатите. Т.е. като при 3д принтерите, кода се чете от стандартен контролер. Всичко е направено максимално просто.

Не съм съгласен с това. Генерирането на куп прави, вместо една крива, прави кода трудно четим и почти не подлежащ на редактиране.
Виждал ли си как работи машина, на която функцията "look-ahead" не е пусната или е настроена на 1, с подобен код и на висок фидрейт? Ами тя получава гърчове и спазми... :D

Съвсем бегло че намекна че не съм виждал някакви откровени дивотии в синтаксиса на G-кода и вероятно има причина създателите му да вмъкнат и G02 и G03...

Зависи от конкретната имплементация, но в началото на реда обикновено се наблюдава номер на реда.

3D принтерите не могат да са критерий за каквото и да било. Масовата технология - "моторизиран пистолет за топъл силикон" е далече от прецизност и не е хубаво да се вземат за пример.


Пон Май 09, 2016 10:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CAM софтуер
Надявам се все пак да има ентусиаст който да тества реално софтуера.
Оттук нататък ще игнорирам всички постове с критики по user интерфейса и коментари какво е по-добре да има в г кода, името на програмата и т.н.
Желанието ми е да усъвършенствам вече създаденото с неща за които аз все още не съм се сетил.
Човек който знае какво прави би взел този софтуер и би си свършил работата. Както казах ние го използваме от доста време като сме нарязали хиляди лицеви панели, отвори в кутии, фрезовани платки и т.н.
Той е на 100% достатъчен да управлява 3 осен рутер.


Пон Май 09, 2016 11:31 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: CAM софтуер
Човек който знае какво прави, не се нуждае от тоя софтуер... :D


Пон Май 09, 2016 11:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CAM софтуер
Рек моля те ако можеш цензурирай темата като например вътре да не могат да пишат хората с ежедневни постове или някакъв подобен критеии.
Показах нещо, което е полезно и е коствало огромно количество труд, не желая темата да се превърне отново в среща на по бира на футболни агитки :D


Пон Май 09, 2016 11:44 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 70 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни