Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
CAM софтуер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CAM софтуер
И аз идея си нямам какви алгоритми се ползват. То и няма много предложения на пазара. Това което сме виждали е един софтуер за около $1500 който ползва SheetCam, Аспер-а в мах версията му и някаква облачна предплатена услуга. То че е сложнотия - такова е, ама чак да го няма никъде по света :). В момента момъка ми пак прави решетки за огради - реално към 10-15 % материал изхвърля на скрап.


Пет Май 26, 2017 1:26 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: CAM софтуер
с риска да стана досаден, ама гугъл намира за Autinesting точно 4 неща. какво е това?
Cekins написа:
И аз идея си нямам какви алгоритми се ползват. То и няма много предложения на пазара. Това което сме виждали е един софтуер

не е чудно, предвид горното


Пет Май 26, 2017 3:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CAM софтуер
Ами ако пишеш auto вместо auti излизат доста неща. Вкл и такава функция в аутокад. Отделно аз ползвам едно софтче но е само за правоъгълници. Как става при лазерите, сами ли го правят, в смисъл с техния си софт? Върти ми се нещо в главата, чел съм някога но само смътен спомен, беше задачка не мога да се сетя къде, но точно за оптимално използване на площта, имаше и решение. В крайна сметка можеда се наптави брут форсе. Определяш нак-малките описващи правоъгълници, както и азликите в площите между тях и самите детайли и по една или няколко стратегии разполагаш, с приоритет тези с мин разлики и макс площ. След това започваш да брутфорсваш по маките докато получиш макс използваемост. Трябва да предвидиш и такива които могат да влизат един в друг. Предполагам обаче има доста по елегантно математическо решение.


Пет Май 26, 2017 3:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CAM софтуер
Тони - не е само това проблема. Особено при рязане с горещо. И с водата има подробности но са по-малко. С плазмата съм виждал как целия лист се премества в един момент от термичните ефекти. По принцип софтуери си има, ама обикновено се продават заедно с по-скъпите машини. Новата ни плазма е 90к евро и е с яко орязан софтуер и хардуер. Има подробности с отстоянието, тъй като плазмата реже с между 1.2 мм до 4-5 мм срез (зависи от мъгела). Още по интересно става когато се опиташ да отрежеш 3 квадрата с обща обиколка 120 см. със 100 см. срез и без никакво разстояние между тях. Правил съм програма за 1 лист с малко над 40% съкращаване на дължината на среза. Само че 2 часа играчка с Corel-а.


Пет Май 26, 2017 6:39 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CAM софтуер
Мда, това за плазмата не го съобразих, е това също са неща които могат да се вкарат, но както казах сигурно има интелигентен начин да се направи. Иначе за правенето на ръка, в аутокада или солида не е ли по лесно, специално на солида скеча е много удобен, а в корела си е голяма мъка да задаваш размери. Принципно може да си напишеш сигурно няккави помощни програмки в аутолипса, ама и това си е занимавка.


Пет Май 26, 2017 11:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CAM софтуер
Ами не знам дали си работил с Corel от X5 нагоре :) Ама има сериозен напредък спрямо 11 и X3 в отношение на работата с обекти и линии - най-вече в размерите и позиционирането им спрямо другите. Един пример за направа на нещо просто - два квадрата с общ срез : правя им "контур" с половината на ширината на среза, слепвам ги един до друг и по тях начертавам правоъгълник, после по слепената част слагам линията която ги разделя, слагам линията и правоъгълника които аз съм начертал в отделни леъри и ги експортвам в DXF. От там вече в CAM-а - там правя проста програма за рязане без офсет на среза (kerf още му викат), като евентуално си слагам leadin-leadout и други екстри в зависимост от машината. Един пример за такъв разкрой - 3мх2м лист.


Прикачени файлове:
blenderi_stranici_1.jpg
blenderi_stranici_1.jpg [ 1.98 MiB | Прегледано 3521 пъти ]
Съб Май 27, 2017 8:14 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CAM софтуер
Не съм, работя на 11.


Съб Май 27, 2017 7:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: CAM софтуер
http://www.mynesting.com/
Без да давам акъл - ако софтът на горния сайт върши работа - какво му плащаш - нищо - 5 долара за сглобяване.


Съб Май 27, 2017 11:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CAM софтуер
Не е там въпроса. А и нещата не винаги са толкова прости колкото изглеждат. Примерно сега имаме поръчка за няколко стотин планки основно от 10мм черна ламарина. Имаме и 2-3 тона изрезки (дето иначе ще отидат на скрап) и режем дреболиите от тях, ама е голямо подреждане, мерене и целене. Изрезките никога не са правоъгълник и винаги имат някой друг кръг/дъга изрязани от тях :) И като направи 20 нестинга по 5$ и замина печалбата. Имаше някакви преговори да ни дадат бонус нестинг частта на Asper заради 3-месечното забавяне на пускането в експлоатация, ама докъде я докараха - идея си нямам. А и момъка дето работи на машината хич не го кефи тоя CAM. Сега се мъча да се сборя с ProNest - засега безуспешно. И то най вече с постпроцесора - няма за мойта машина и не мога да разгадая как се прави.


Нед Май 28, 2017 1:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CAM софтуер
Ммм е оползотворяването на останките, не по трудно но играчка, не е ли и за вас играчка, специално ако са малки и неправилни ? Иначе това кеот аз изпозлвам мисля се казва plate & sheets но както казах е само за листи и тръби, дори не помян кога го изпозлвах последно. Но то си води само остатъците, и смята кое от кой остатък можеш да изрежеш, въпроса е че е само правоъгълници. Иначе сега ми попада това : https://merrymech.com/features/nesting/ но не съм го изпозлвал никога.


Пон Май 29, 2017 4:39 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни