Отговори на тема  [ 86 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Питанка за CNC плазма 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Напоследък все нямах време да работя по нашта плазма ама сега пускам малко ъпдейт - направих детектора за ламарина и на "сухо" работи - другата седмица ще пробваме да режем и ще видим как ще се държи като почнем да го облъчваме с електромагнитни смущения. Всъщност дивайса има малко развитие спрямо това което бях мислил отначало - сложих един малък пик - 12ф1822 и с него чрез компаратора направих обикновен генератор на триъгълник вързан към електрода като времезадаващ кондезатор - самия електрод е една шайба ф60 с вътрешен отвор ф40 сложена около горелката - в понеделник ще снимам и ще пусна снимка. Та пикчето като му се подаде сигнал включва генератора и чака честотата да падне под някакъв праг и включва изхода. Направих малко проби и повторяемостта е около 2-3 десети, което за плазма е повече от достатъчно. С тази шайба успях да го накарам да хваща ламарината от 15мм. За THC контролера все още не ми е дошла музата ама и снего трябва да се заема сериозно.


Пет Май 06, 2016 1:15 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Още ъпдейт - детектора за ламарина работи идеално. Вече мога и да се похваля с рязане - малко зор видях с THC-то ама го докарах да работи. Засега само имам някакъв проблем с източника, ама ще го търся. И снимка на установката. Още не сме готови с ваната отдолу ама на една крива маса я изтествах как реже.


Прикачени файлове:
IMAG0459.jpg
IMAG0459.jpg [ 1.31 MiB | Прегледано 4317 пъти ]
Нед Май 15, 2016 9:11 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Ами браво добре си се справил,с този капацитивен датчик.Аз малко късно те оценявам ама не съм влизал тук отдавна.
И аз да се похваля,Ардуиното си работи,както и всичко останало,когато най сетне разбрах козата какъв пръч иска.Просто НЕ ПОЛЗВАЙТЕ КИТАЙСКИ СТОКИ.Направих си собствен източник -трансформаторен с пневматично палене и всичко е 6.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Дек 04, 2016 3:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
То и аз от над месец не съм влизал тука - хич не ми остава време. В момента капацитивния не го ползваме - отначало беше супер, после реших да го ъпгрейдна и го оаках. После сложих контактно отчитане и така отлежа доста време. В момента с експериментална цел е направено даже да показва на колко милиметра е от ламарината ама имам някъв дребен бъг и пак не го ползвам. Като имам малко време ше го видя какво иска. Иначе вече сме нарязали доста ламарина на машината, ама все дебело се реже и не е проблем с контактното нулиране.


Нед Дек 04, 2016 6:10 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Някой ползва ли Расбери Пи и Линукс ЦНЦ за управление на машина, че ми е любопитно дали Расбери-то е надеждно или не е.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Вто Дек 06, 2016 11:32 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Фев 02, 2017 6:32 am
Мнения: 7
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Имам един въпрос:
определянето на z - начало на повърхнината влияе ли се това дали има вода или е сух листа?

Какви са всъщност начините за определяне на z-нула и какви са предимствата и недостатъците им?


Вто Фев 07, 2017 10:13 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Начините са - най по популярния с т.н. омичен контакт,тоест с датчик реагиращ на затваряне на веригата при съпротивление до 1МОм (така водата не го сработва).Втори начин по популярност ,е с индуктивен датчик следящ за повдигане на горелката (той е удобен и да следи за съприкосновения с материала при придвижване, за да блокира хода и да не счупите горелката).Трети вариант, с пневматичен цилиндър с индуктивен датчик за разпънато състояние.Той се закрепя така, че като се разпъне да слиза под нивото на горелката.Така когато тръгне да опипва ,първо пипва с цилиндърчето и прекъсва датчика и като се има предвид че е ясен офсета му спрямо горелката ..... Четвърти начин с безконтактен датчик - индуктивен,капацитивен и най скъпия лазерен. Има и шанаджийски начин, който обикновено се ползва от марковите системи,но за дублаж - ако горелката е окачена по т.н. антиколижън дизайн, тоест позволява да се повдига от натиск и (важна подробност) мотора на Z оста е серво мотор,може да се използва контролера за ТНС ,за да следи оборотите на мотора при спускане .Ако те паднат не според зададената в ПИД рампа, а по рязко стопира хода заради сблъсък.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Фев 08, 2017 9:00 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Фев 02, 2017 6:32 am
Мнения: 7
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
При мен е с докосване и изключвател след като главата се повдигне от рампата.
Не знам дали това е достатъчно добре и дали не трябва да го направя с омичен контакт.


Пет Фев 10, 2017 2:20 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
При този дизайн можеш да работиш с безкрайно ръждясала ламарина дори боядисана,но ако горелката срещне нещо по пътя си се чупи.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Фев 10, 2017 3:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Индуктивен или капацитивен датчик с аналогов изход не върши ли работа за ОВ?

Да използвам, да питам използващите такива машини. Тоя вид техники как се справят с рязане на листов материал, да кажем 4мм. алуминий Д16Т, 2017, 5083?


Пет Фев 10, 2017 5:05 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Фев 02, 2017 6:32 am
Мнения: 7
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
stivemaster написа:
При този дизайн можеш да работиш с безкрайно ръждясала ламарина дори боядисана,но ако горелката срещне нещо по пътя си се чупи.


Горелката е монтирана върху още една конзола на пружини и индуктивни датчици - би трябвало да изключи ако се блъсне в нещо и се отклони :)
Какво реално ще стане....


Пет Фев 10, 2017 8:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Като пуснем Mastercut-a ще снимам едно клипче как са го решили проблема - много е хитро и малко може да се доусъвършенства идеята. Начи сложили са един пневматичен цилиндър, който изхвърля една вилица под нивото горелката. Самата вилица е с много нежна пружина и индуктивен краен. Като даде сигнал, цилиндъра прибира вилицата нагоре и почва да реже. Иначе ако разчиташ на повдигане на горелката на механизъм, има голяма тежест, която лесно огъва тънки ламарини.

Mastercut-a го взеха с Килберг източник и газова конзола. Днеска му гледах из документациите и дават рязане на алуминий ама със някъв "сложен микс" от аргон, кислород, въздух и H5 (азот 95% + водород 5%) - идея си нямам ше работи ли. Алуминий режем на водното - сега режем едни канали да помагаме на фрезистите и няма проблеми. Не са се оплаквали и да има абразив във рязаното.


Чет Фев 16, 2017 10:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
kaloqn написа:
stivemaster написа:
При този дизайн можеш да работиш с безкрайно ръждясала ламарина дори боядисана,но ако горелката срещне нещо по пътя си се чупи.


Горелката е монтирана върху още една конзола на пружини и индуктивни датчици - би трябвало да изключи ако се блъсне в нещо и се отклони :)
Какво реално ще стане....



Въпросът е, че така тя има само една степен на свобода и би могла да се повдигне само при удар отдолу.По лошото е, че колизии обикновено се случват при движение на горелката в хоризонтална посока.В този случай, използваните от мен горелки на Трафимет, които са с пластмасова резба на главата се чупят много лесно.

А към Цекинс,тази комбинация с източник Килбърг е много яка.За мен Килбърг превъзхождат Хайпъртерм като технология и съответно цена - качество на рязане, във високия клас.
А този дизайн с "опипващата" вилка, използван от различни производители,не бих казал че е много успешен,поне по мои наблюдения.Един удар по нея ,води до ремонт 1 час,след 10 удара времето за ремонт се увеличава.Освен това ако искаш да започнеш рязане от началото на листа даречем на 1-2мм,няма да вземе правилно височината.Това съм го наблюдавал на Микростеп (приложената снимка).В предишни модели от тежката им серия са използвали едно цилиндърче, монтирано отстрани на горелката.Там макроса за опипване, води цилиндърчето на координатите на старт,опипва височината и се връща, довеждайки горелката на същите координати.И така всеки път,но в съвремените им машини са минали изцяло на омичен контакт.


Прикачени файлове:
hqdefault.jpg
hqdefault.jpg [ 23.98 KiB | Прегледано 3892 пъти ]

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com
Съб Фев 18, 2017 1:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Абе тая машина съм я виждал само няколко пробички да прави - още не е въведена в експлоатация, а монтажа беше преди 2 седмици. Имаше липсващи неща в комплекта и ги чакахме от Словакия. После два-три дена не могат да и настроят сервата. Да не казвам че единия от екипа на Евромаркет ми дигна кръвното (и на шефовете) на степен "аха да ги изгоним".

Конзолата против колизии сякаш не е само за нагоре (поне на нашата) - има два крайни и уж можела да плува във всички посоки. Ще го видим как работи като я пуснат - вероятно другата седмица.

Източника не го знам колко е хубав - казват че за тия мощности Килбърг били по-добрия избор - 280А е нашата, ама идва само с 90А консуматив та не знам. Газовата ни конзола е ръчна - голям минус според мене - шефовете обаче им се видяха много парите за автоматичната.

И накрая - има газорез - друго ако не, поне с това ще се реже здраво.


Съб Фев 18, 2017 3:08 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Е чакай бе Цекинс, проблемите с Евромаркет сега започват бе човек, пък вие вече се изнервихте.Нали се сещаш, с толкова машини колко сервизни спеца трябва да имаш ..... пък те нямат,няма и да имат,все едно гаранция нямате.Пиша ти, да знаете и да се успокоите.
Скъпа им се вижда на шефовете ти конзолата на Килбърг, щото не знаят колко струва на Хайпъртерм,пък и не им трябва да знаят.Поне отворите ще ги прави идеално,трю хол системата им е така да се каже безплатно.Само достатъчно въздух и пуснете,като дебит имам предвид.Точно налягане също, мисля че има ограничител, трябва да е над 8 бара ,не по малко и 500л/мин.Тоест, не знам вентилация дали има,тя променя малко нещата.
Вие отсега ако имате проблеми с консуматива ..... голям ще го ядете,че и при китайците са кът за тези горелки.
На газ трябва да е до 200мм.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Фев 19, 2017 12:51 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 86 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни