Отговори на тема  [ 86 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Питанка за CNC плазма 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Питанка за CNC плазма
Здравейте има следния проблем - правя една машина и съм я докарал дотам че правя проби за окончателен пуск с контрол на височината , но не мога да спра смущенията които влияят на контролера за височината.При 1 от 20,30 паления дисплея се бъгва и не мога да разбера каква част от функционалността също се бъгва .
Източника е китаец CUT120 с високочестотно палене при което има следната много гадна зависимост - тъпия китаец е направил някакъв вид контактно високочестотно, с искрище което е с графитни електроди. Разстоянието между които, определя волтажа при горелката.Тоест колкото е по голямо, от толкова по голяма височина пали горелката.Ако искаш малко лъчение, правиш разстоянието 0.5мм, но тогава горелката пали от до 3мм.Тогава обаче ако разчиташ че ще палиш винаги от 3мм това не е вярно.Ако искаш да си сигурен че ще запалиш,можеш да изпълняваш палене от около 1мм и да вдигаш нагоре докато пробива.Лошото е че така я запалиш я не.Ваната с пръски около дупката се вдига нагоре и окъсява горелката или се забавя Mach3 с вдигането или ... ,абе не става.
Тогава правиш разстоянието на искрището над 1мм и започва празника - монитора ми мига за около 1-2сек. при паленето ,нататък да обяснявам ли за ефекта върху индуктивните датчици или контролера за височината ?
Има един изход който дано да не се налага да се прави - да разкарам високоволтовия кабел който сега се разхожда 5 метра по кабелната верига докато стигне до горелката и пръска крокодили навсякъде.Отгоре на Z оста, да сложа правотоково електронно високочестотно, с кабел 80см направо към горелката.Само дето не съм виждал как се прави, да не говорим да знам кой ще ми го направи и колко пари ще струва,че ми писна да цакам.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Апр 04, 2016 6:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Та какъв е въпросът? :)
Първо трябва да преборите отвяването на дисплея на ТХЦ контролера.
Ако ТХЦ се разкачи от плазмата (входът прекъснат) и машината работи без ТХЦ - пак ли се отвява?
Лошото в случая ,че честотата на отвяване е малка - 1 от 20 ..30 е гадно рядко.


Вто Апр 05, 2016 8:35 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Ами въпроса е, как се решава този ебаси "редкия" проблем.На мен по принцип само "редки" проблеми ми се случват де, но това е друго.
Без да му е включено, напрежението което наблюдава, не съм го пробвал много пъти, така че не мога да отговоря, дали и тогава честотата на сбъгване е същата. Подозираме обаче, че по захранване ни идват крокодилите,защото от към плазмата сме с оптрон.Макар че може и между захранването и наблюдаваното да става нещо.
Може би трябва да се види с осцилоскоп, кво влиза и от двете места,а от ефирните смущения, не знам как може да се предпази.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Вто Апр 05, 2016 7:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
От ефирните - с метална кутия.
Колко киловолта е запалващото? Входната верига дали понася тези киловолти ?
Имате аналогов сигнал ,който прехвърляте през оптрон?
Кабелът на дисплея - екраниране, скъсяване, ферити.
В крайна сметка масата на ТХЦ контролера може би ще трябва да се включи към общата на машината земя.


Вто Апр 05, 2016 10:05 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Кутията ясно.Запалващото май е 15К волта.Дисплея няма кабел.Масата на ТНС е общата маса условно казано защото от едната му страна тази маса е +,а откъм захранването е маса !
А последния тунинг е с LM231 и оптрон.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Апр 06, 2016 11:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
И тези киловолти се появяват на следящия вход на ТХЦто?
С какво ги душите? Високоволтов високоомен резистор и някакъв варистор?


Сря Апр 06, 2016 2:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
чудя се и не съм много сигурен...
плазмата, при палене, прави ли електромагнитен импулс? според мен не би трябвало, не виждам физичната основа.

ако палиш с ръчна запалка, контролера пак ли се шашка?

какъв бъркоч от газове ползвате и на кой газ палите?


Сря Апр 06, 2016 2:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
ДедоБоре написа:
чудя се и не съм много сигурен...
плазмата, при палене, прави ли електромагнитен импулс? според мен не би трябвало, не виждам физичната основа.

Запалката генерира смущения. Разряд между 2 електрода във въздух, май преко сили 10-ина киловолта и няколко (5-20) нанофарада капацитет, поне на по-малките.

ДедоБоре написа:
ако палиш с ръчна запалка, контролера пак ли се шашка?

"Ръчна" запалка при плазмите обикновено е горелка, която при пускането е окъсена, а вътре окъсяващата част е подвижна и се премества от пуснатия въздух за да спре окъсяването.

ДедоБоре написа:
какъв бъркоч от газове ползвате и на кой газ палите?
Кислород, азот, въглероден двуокис.... Демек чист въздух. :) Обикновено работят на нещо като 4-6 бара при входа на машината. На по-малко прегрява и дъгата е разфокусирана, на повече започва да пали по-трудно. Общо взето налягането на което работи зависи повече от геометрията на горелката. Работното напрежение е нещо като 100-ина волта, поне при 60А плазма. След паленето на дъгата смущения няма - регулира се по ток и "гори" равномерно. Някои от контролерите за височина мерят напрежението между дюзата и детайла.

Предполагам в случая просто иде реч за калпаво направен контролер за височина. Покрай такива машинарии се шашкат доста неща - обикновено USB-то е първото, дето дава фира например.


Сря Апр 06, 2016 3:36 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
stefan63 написа:
И тези киловолти се появяват на следящия вход на ТХЦто?
С какво ги душите? Високоволтов високоомен резистор и някакъв варистор?


Индуктор(двойката, четяща напрежението е намотана върху тороид например) и TVS най-често, поне вътре в машината. На входа преди усилвателите има и резистори с диоди към маса двупосочно, отново TVS-и, пак малки индукторчета и от сорта. Другото е че някои китайски творения са така опроводени вътре че кабела, водещ тока от въпросното искрище до "трафчето", което предава напрежението на изходния кабел (обикновено или сдвоена индуктивност или няколко феритни пръстена, в дупката на които минават и високоволтовия кабел, и кабела от искрището, демек пак сдвоена индуктивност), се разхожда из половината машина близо до един куп обратни връзки и управляващи вериги. Понякога дори само промяна в опроводяването подобрява работата и надеждността на машината драстично.


Сря Апр 06, 2016 3:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Момчета успокойте се,разбира се че не съм се вързал баш на високочестотното за да меря.С реле,през три от контактите му разделям линията с високочестотното.Тоест на н.з. контакти е линията за омичен контакт,която после от източника до горелката става високочестотно палене,а на н.о. контакт ми е включването на източника.
Имам някакъв успех,заземявайки източника самостоятелно,но засега не ме кефи достатъчно,макар че спря да ми мига монитора или ако не е спрял го е направил само един път оттогава.
Лошото е ,че сме направили един филтър, който е до контролера и след LM231 и оптрона ,но ако го няма, следва проблем поне за дисплея, иначе контролера продължава да работи.Как по дяволите минава този крокодил през конвертера и през оптрона ,е това най ме интересува.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Апр 06, 2016 9:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
sparkybg написа:
Кислород, азот, въглероден двуокис.... Демек чист въздух. :)

а какво гори?
или аз съм изтървал тотално модата, или нещо не съм доразбрал... светнете ме за каква плазма иде реч?

stivemaster написа:
Как по дяволите минава този крокодил през конвертера и през оптрона ,е това най ме интересува.

най-простия отговор е "отвсякъде". все едно си пръднал в рибарска мрежа. мирише, без да знаеш от коя дупка е минала пръднята 8)

ако само дисплея ти умирга, а не и контролера, нахлузи един ферит на лентовия кабел към дислея. в комет имаше някакви разглобяеми ферити, би трябвало да помогне. но ако умира и контролера...


Сря Апр 06, 2016 9:59 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Абе нямам кабел, това е проблема, направо на платката е.



Какво е плазма.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Апр 06, 2016 10:34 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
По скоро контролера мре.


Чет Апр 07, 2016 1:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Ха добре дошъл на хорото.... Преди известно време бях писал едни работи в темата за ардуиното ама не ми обърна внимание...


Чет Апр 07, 2016 6:02 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Питанка за CNC плазма
Е те тва е запалване....


Чет Апр 07, 2016 8:18 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 86 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни