Микроконтролери и електроника
http://mcu-bg.com/mcu_site/

3D Принтерите
http://mcu-bg.com/mcu_site/viewtopic.php?f=23&t=14242
Страница 1 от 14

Автор:  4040 [ Пет Дек 25, 2015 6:33 pm ]
Заглавие:  3D Принтерите

Предлагам в тази тема да следим развитието на 3D принтерите. Новини , цени, технологии, конструкции, материали, фирмуер, софтуер, общи въпроси, проблеми и всичко друго, което ви е направило впечатление.

Сигурно ще има много препратки към ютуб и интернет, но за да не се превръща темата в списък с линкове, нека освен линковете да има и някаква "добавена стойност" - данни или коментар за какво става въпрос и какво точно е интересното. Даже ако може и някаква неголяма снимчица да се пуска , за да се "запечата" моментното положение, защото линковете не се славят с дълговечност.

Този "отрасъл" досега тлееше, но ми се струва, че скоро ще има бум. Цените упорито вървят надолу (при китайците вече са под 200$) още малко и ще влязат в обсега на средния потребител, даже в горния клас детски играчки. Трябва да сме готови за новия джаджа-щурм, защото омеша ли се техниката с децата и мамите, става страшнО. :)
Все пак, една такава машинария без контролер не върви и в нея могат да си влязат до десетина микроконтролера от всякакъв клас.

Автор:  4040 [ Пет Дек 25, 2015 7:11 pm ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

"DIY 3d printer LCD display kossel delta 3d printer kits"
http://www.aliexpress.com/item/2015-New-Arrive-Printer-3d-High-Quality-Delta-Mini-3d-Printer-Diy-Kit-with-40m-filament/32450563032.html
Една интересна конструкция , сред "първенците" по ниска цена. Изглежда много елегантна, симетрична ,но и някак си паянтова. С много еднакви елементи, което спомага явно за ниската цена. Казват й "Делта", видимо защо. Позиционирането е с "триангулация" , което не е много добре защото всяка ос е зависима от другите. Дали уцелва траекторията - кой знае? :)

Прикачени файлове:
3dPr_delta.jpg
3dPr_delta.jpg [ 25.79 KiB | Прегледано 10311 пъти ]
3dPr_1.jpg
3dPr_1.jpg [ 22.26 KiB | Прегледано 10311 пъти ]

Автор:  4040 [ Съб Дек 26, 2015 5:19 pm ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

НАЙ-ВАЖНОТО! - Който има някакъв опит да споделя недостатъците и проблемите. Хубавите неща може да се видят и от рекламите, но за лошите човек разбира чак когато се набутал. :( Пък може и да намерим решение.

Например твърдението , че 3Д принтерите можели да правят "всякакви форми". Да, ама не! Някои форми са или невъзможни или трудно осъществими. Например шприц-принтерите не могат да правят хоризонтални "плочи" нависоко - например равен "таван" на кутия, или кубче, или сфера донякъде. Ето такива тънкости ,които човек в първоначалната еуфория не забелязва.

Туйткам си тука ,понеже последните дни яко се зарибих по тези принтери, и вече са ми в обсега на радара, само се чудя ако стрелям, какво ли ще изскочи от черната кутия. :D

Автор:  ДедоБоре [ Съб Дек 26, 2015 5:32 pm ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

тази кинематична схема си е класика, нищо ново. има модели на центрове/фрези от поне 20 години. математически е малко по-сложна, т.е. мекуера е по-сложен от твърдуера :D

и когато говорим за прецизност, килограмите са важни (но не и достатъчни). колкото по-масивна е конструкцията, толкова по голяма прецизност може да се постигне. освен това всичко трябва да е кораво - да няма огъване, усукване, да не говорим за изхабяване.

Автор:  4040 [ Съб Дек 26, 2015 6:52 pm ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

Тя теорията е ясна, че става , въпроса е практиката докъде е стигнала?
Хубавото на тези принтери е, че работят без товар на работния "орган" и задвижването - реално носят само собственото си тегло и ускоренията. Обаче тази делта-конструкция изглежда прекалено раздвижена. По Z е излишна голямата подвижност. Габаритите са двойно по-големи от полезния ход. Унификацията на осите е предимство, но за производителите. Тези "ябълкови стави" малко ме съмняват колко ли ще карат?

Автор:  itso.t [ Съб Дек 26, 2015 8:04 pm ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

4040 написа:
...Например твърдението , че 3Д принтерите можели да правят "всякакви форми". Да, ама не! Някои форми са или невъзможни или трудно осъществими. Например шприц-принтерите не могат да правят хоризонтални "плочи" нависоко - например равен "таван" на кутия, или кубче, или сфера донякъде...

Познат имащ някой от моделите мейкърбот, твърдеше че могат да изградят хоризонтална структура, с минимално провисване, без поддържащ слой. Заигравали се със скоростта на полимеризация и екструдиране.
Възможно е по-евтините машини да са с дървеняшки софтуер и да не могат да правят подобни "фокуси".

4040 написа:
...Тези "ябълкови стави" малко ме съмняват колко ли ще карат?

Стандартен машинен компонент. Познати са като uniball (uniball joint), и ако не са съвсем ментерливи, в нормална като запрашеност серда и някаква поддръжка (смазване) би трябвало да изкарат доста.
На показаното принтерче повече би ме притеснила механичната му устойчивост. Имам чувството че ако натисна горната и долната му части в различни посоки, без да вандалствам, ще добия отместване от 0.5 - 1см. :D

Автор:  4040 [ Пон Дек 28, 2015 7:02 pm ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

:!: Друго проблемче при шприц принтерите - подложката. Някои пластмаси (напр. АБС) трудно се залепват за основата и детайла няма опора. Решението - подгряваща се основа , разни лепила, лакове и кой каквото се сети.

Автор:  ToHu [ Пон Дек 28, 2015 8:30 pm ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

Абе май най-голямия проблем при кструдерите е ниската надеждност при работа, при всички доста често процеса спира някъде и не може да продължи и като сложиш ниската скорост изработката на сравнително голям детайл е свързана с доста псувни. STL имат доста предимства както разбира се и недостатъци, за мен най-големият сравнитлено малките обеми на тези с поносимите цени.

Автор:  4040 [ Вто Дек 29, 2015 1:30 am ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

Имаш в предвид SLA - течните УВ принтери? Тук има малко модели и цени:
https://all3dp.com/best-sla-3d-printers/
Материала им е доста скъп, а и самия процес е прекалено "мазен".
Може би най-съвършени са принтерите с лазерното прахово синтероване (те пък прекалено прашни). При тях наистина детайла си виси свободно в пространството... от прах. Но и те както и УВ едва ли ще слязат в потребителския клас. Докато на шприцовете цената има голям потенциал да пада и след няколко години ще са ширпотреба. Ненадежността вероятно се дължи на некачествена изработка или лош материал, който запушва дюзата, но това са решими проблеми. Само скоростта май няма как да се вдигне много, освен ако не се намали резолюцията.

Автор:  4040 [ Пон Яну 04, 2016 9:01 pm ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

Една много хубава книжка за начинаещи 3д-принтьори: :)
"Mastering 3D Printing"
http://it-ebooks.info/book/3803/

и разни 3D софтуери:
http://3dprintingforbeginners.com/software-tools/

Автор:  ToHu [ Пон Яну 04, 2016 9:09 pm ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

Да SLA имам в предвид, така става като пишеш преди да се събудиш :). Има прахови които обаче не са със лазер а с лепило, съвсем като inkjet но на слоеве. Става за модели но здравината е малка.

Автор:  Edesign [ Съб Яну 09, 2016 6:43 am ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

Говоря за екструдиращи принтери.
Какво може да се прави с 3д принтер - какъвто се сетите пластмасов детайл.
Ако се питате как, ако има сложни форми - разделяте на части и после ги слепвате.
Недостатък мнооооого бавен.
Качеството зависи от конструкцията на принтера.
Ос Z е най-добре да е СВД, принтера е хубаво да е затворен като ултимакера (кутия която си е горе долу темперирана).
Относно поврежда ли се нещо - след 100ци часове работа китайските части на моя си работят без проблем.

Масата трябва да е нагреваема иначе няма как. Относно залепването на ABS има доста писано в нета - лак за коса е решението. Обаче вече има и много нови материали (гъвкави, прозрачни) то вече има и ABS+, която лепне доста по-добре. PLA лепне без лепило или каквото и да е. Слоя към стъклото е уникално гладък.

Относно здравина - жестока. Можеш да направиш дори бормашина (е само пластмасовите части де), да я полираш и по нищо да не се различава от отливка.

Та на кратко качеството за прототипи е супер, преди да пуснете детайла за матрица, става и за серийно производство на малки и засукани детайли.
Единственото важно при избор на принтер е да игнорирате всички масови боклукчета, като този от снимката горе. То така е с всяко нещо - човек получава толкова, колкото и плаща.

Иначе работата с принтера не е проста. Нужен е опит за температури, скорости и т.н. Това са около 20тина параметъра, които зависят от материала. Т.е. искам да кажа че тези принтери едва ли ще станат за масова употреба като тези за хартия - трябва си "майсторлък", а не просто натискаш бутончето и готово.
Относно софтуера - Cura, пробвал съм всички може би но с този резултата е най-добър.

А относно софтуера, който създава 3Д обекта може да се пусне отделна тема. Той няма пряка връзка с 3Д принтирането. По принцип на програмите, които генерират G кода за принтера им трябва STL

Автор:  ToHu [ Съб Яну 09, 2016 11:21 am ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

Абе съгласен съм с почти всичко което каза, но за здравината не мога да се съглася. Правил съм много детайли и здравината винаги е проблем, в едната посока винаги имаш разслояване каквото и да го правиш, просто не се държи като истинска пластмаса. Правили са ми както на макербот така и на доста по скъпи, имам в предвид за професионални цели. А за тези от класът на майкърбота проблема с големите детайли е сериозен, имам в предвид голям обем който влиза във възможностите на принтера, затворени или не, с подбрани скорости или не но успеваемостта не е много голяма.

Автор:  Edesign [ Съб Яну 09, 2016 12:25 pm ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

да наистина сме правили резачка медицинска за кости здравината e добра за критични обекти намазваш повърхността със смола

Автор:  4040 [ Съб Яну 09, 2016 12:55 pm ]
Заглавие:  Re: 3D Принтерите

А от кое се ограничава скоростта на екструдерите - от механиката, от топенето на материала , или от изстиването му?

Страница 1 от 14 Часовете са според зоната UTC + 1 час [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/