Отговори на тема  [ 209 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Следваща
3D Принтерите 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
Не може принтер, който бачка с главата надолу, да е читав... :D


Пон Фев 15, 2016 4:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: 3D Принтерите
itso.t написа:
Не може принтер, който бачка с главата надолу, да е читав... :D

Може, ако обърнеш гравитацията в обранта посока :mrgreen:

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Фев 15, 2016 4:58 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 1:21 pm
Мнения: 267
Местоположение: Fort Lauderdale, FL
Мнение Re: 3D Принтерите
Имам такъв принтер вече година и нещо и е приличен. Има си няколко недостатъка както на всички не професионални принтери - нещо стане ли и се наложи да прекъсне принтирането не можеш да продължиш от където си стигнал и започваш от начало.
Малко след като изтече гаранцията ми се появи една странна грешка - 0011. Има един конектор към екструдера, който вече не прави хубав контакт и искам малко ремонт, но се оправя бързо.
Недостатък е с материала за принтиране, че иска оригинален, който съответно е по-скъп. С по-старите версии на фърмуеъра имаше как да излъжеш EEPROM-a и да си ползваш какъвто материал искаш. Не знам дали вече са разгадали и за по-новите версии как да го хакнат.

Много малки детайли по това което принтираш ще ти направи, но няма да са особенно стабилни. Лесно се отчупват. Като цяло мисля, че си струва парите.

_________________
Всички обичаме да печелим, но колко от нас обичат да тренират!


Пон Фев 15, 2016 10:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: 3D Принтерите
Интересно ми е какви са разликите с този модел
https://ultimaker.com/en/products/ultimaker-2-plus
Освен, че е 2-3 пъти по евтин т.е. 700 евро срещу 1900 или 2500
Не съм тръгнал да купувам който и да е от двата за момента ама поне за обща култура да имам идея :)

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Фев 15, 2016 11:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: 3D Принтерите
Може ли малко информация? Нямам много опит със стъпковите двигателчета! Това, което съм правил до сега, е да управлявам едно малко стъпково, на което имаше 5 жици. В момента съм харесал моторчета NEMA 17. Та въпросът ми е относно подбора на драйвер. Има ли разлика м/у драйверите за стъпкови мотори с 4 и 5 жици(едното трябва да е със изведена средна точка, а другото без, не знам как се водят)?! Разгледах няколко интеграли и изходните им сигнали са със сходна форма.
В момента идеята ми е да използвам някой малък драйвер (примерно LV8713T) като подсиля изходите с инвертиращи групи от мощни транзистори(харесал съм едни на 15А).
Знам, че има драйвери, които могат да извадят 2А, но ме притеснява факта, че като ги изпъна на толкова бързо ще прегреят.
Може ли малко разяснение?
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Пон Фев 29, 2016 8:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
stoyanoff написа:
Може ли малко информация? Нямам много опит със стъпковите двигателчета! Това, което съм правил до сега, е да управлявам едно малко стъпково, на което имаше 5 жици. В момента съм харесал моторчета NEMA 17. Та въпросът ми е относно подбора на драйвер. Има ли разлика м/у драйверите за стъпкови мотори с 4 и 5 жици(едното трябва да е със изведена средна точка, а другото без, не знам как се водят)?! Разгледах няколко интеграли и изходните им сигнали са със сходна форма.
В момента идеята ми е да използвам някой малък драйвер (примерно LV8713T) като подсиля изходите с инвертиращи групи от мощни транзистори(харесал съм едни на 15А).
Знам, че има драйвери, които могат да извадят 2А, но ме притеснява факта, че като ги изпъна на толкова бързо ще прегреят.
Може ли малко разяснение?
Благодаря!


И как по-точно смяташ да му подсилиш изводите?

Има си драйвери, използващи външни MOSFET-ти, с предвидени за това изводи. По-добре ползвай такъв, или просто си вземи достатъчно корав за твоите двигателчета. За NEMA17 има достатъчно подходящи, например на TI.


Пон Фев 29, 2016 11:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
Има различни начини за управление на стъпкови двигатели. За високи скорости, като че ли най удачен е "chopper mode". Хубаво е да потърсиш някое четиво по въпроса. Като отправна точка - https://en.wikipedia.org/wiki/Stepper_m ... e_circuits

Аз пък миналата седмица се заиграх с няколко типа серво-двигатели и драйвери. Приликата им със стъпковите свършва до термина "двигател". Разликите са като между жожо и бентли. :D Повече и на снимка не искам да виждам стъпков мотор... :D


Вто Мар 01, 2016 12:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: 3D Принтерите
sparkybg написа:
За NEMA17 има достатъчно подходящи, например на TI.


Ами аз гледах ето тези - DRV8811PWP. Но понеже двигателчето вдига 1,9А и драйвера е толкова, ме притеснява факта, че може да прегрее бързо бързо. Ако двигателчето дърпа 1,9А, колко е препоръчително да е драйвера?!

Иначе първоначалната ми идея беше да направя това:
Прикачени файлове:
drivers.jpg
drivers.jpg [ 18.8 KiB | Прегледано 5504 пъти ]


Но сега като гледам няма да стане работа. Не знам защо, но бях решил, че драйверите вадят просто импулси и мога лесно да ги разширя по ток...
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Вто Мар 01, 2016 8:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
DRV8711 например е правен за външни MOSFET-и.

DRV8829 си е с MOSFET-ите вътре и е до 5А (3.5А RMS). Има и други разни. Просто си избери тоя, който ти покрива нуждите.

И знай че не е толкоз просто, за да стане читаво. Не си зачегъртал и повърността на айсберга още. :)


Вто Мар 01, 2016 10:21 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
itso.t написа:
Аз пък миналата седмица се заиграх с няколко типа серво-двигатели и драйвери.


Като си казал "хоп", редно е да скочиш. ;)


Вто Мар 01, 2016 10:22 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
Ще, ще. Ако всичко е наред, ще пусна и функцията "dual loop" на моушън контролера. Енкодери на двигателя и на товара - да си мери беклешовете и да се поти със сметки и компенсации. :D


Вто Мар 01, 2016 10:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
itso.t написа:
Ще, ще. Ако всичко е наред, ще пусна и функцията "dual loop" на моушън контролера. Енкодери на двигателя и на товара - да си мери беклешовете и да се поти със сметки и компенсации. :D


Е дай подробности де, дразнител такъв! :)


Вто Мар 01, 2016 10:50 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
Малко по-натам ще дам и подробности. Още разглеждам и тествам.
Едното от управленията ме впечатли доста. Малко го понапънах от настройките, но явно зададените параметри бяха в норма и не се оплака. Ускорение и забавяне 1000 оборота/10mS. Дори и не се замисли за 4000 оборота. Визуално двигателя тръгва и спира без ускорение и забавяне. А като изчерта и една графика на ускорението и на поддържаните обороти, ми събра погледа... :D
Въртящ момент - правоъгълна характеристика в заявените му работни параметри. В заявените му максимални, има леки завали. Типично претоварване на сервата които гледах, моментно, Х3 - Х4 от номиналния въртящ момент. Изключително тихи. Никакви доловими вибрации при работа на ниски обороти.

Един жокер - кой въртящ момент дават традиционно по спецификациите на стъпковите двигатели?


Вто Мар 01, 2016 11:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
itso.t написа:
Един жокер - кой въртящ момент дават традиционно по спецификациите на стъпковите двигатели?


Задържащия, който обикновено на ниски обороти се запазва що-годе същия. На високи никакъв го няма.

Кажи поне типа и размера на моторите. Един вид - дай ми посока на ровичкане. Щото аз не знам и какво да търся по въпроса.

ПП: Иначе по отношение на ускорения и прочие - преди време си играх с контролер за телоподаващо с обратна връзка по скорост, с малък четков мотор без никакви претенции. Това се мята цялото като живо когато го сръчкаш, обаче си държи зададената скорост и не мръдва, от почти 0 до максимумът му. И харчи само толкова, колкото му е нужно според натоварването.


Вто Мар 01, 2016 12:59 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
Хм, посоки за ровичкане... Изкушиха ме ценово с едни моторетки и контролери втора употреба, та не знам доколко информацията ще ти е полезна. Яскави, 750W, 2.4Nm, 3000rpm. Пиково могат да стигат до 7Nm и 5000rpm. Оглеждам се за нещо по-кораво, за шпиндела, ама ще видим...

Иначе, докато рових, много ми допадна една леко възрастна серия на Мицубиши - серия Melservo J2M. Драйверите се кичат на бекплейн и се спестяват купища жици. В момента контролерите и бекплейна се намират в ибей на доста прилични пари. Не съм гледал на какви цени се движат двигателите... Това което не ми харесва на Мицубишитата е че май по-трудно се намира документация и софтуер за по-старите им серии.

Като цяло, трябва да се чете внимателно кой драйвер с кой двигател "върви комплект". Имат доста големи разлики, като брой полюси и най вече като вид на енкодерите. Например, Яскавите които мисля да взема са инкрементални, но са със сериен интерфейс. Трите сигнала се предават по една усукана двойка.
Преди това си играх с едно комплектче 1.5kW, на Emerson Control Techniques. Там енкодерът освен двата дефазирани сигнала и тоя за индекс (A, B, Z), имаше и сигнали за трите фази (U, V, W).
Някои драйвери са доста гъвкави и позволяват задаване и на къстъм двигател, други, нъц.

И, да вметна една техническа подробност. Желателно е стъпковите и серво двигателите да не се разглобяват. Зависи от конкретната конструкция, но при някои, ако роторът седи по-дълго време извън статора, роторът се размагнитва. Не съвсем, но достатъчно. След това стават само за затискане на листа и подпиране на масата, да не се клати... :D Да, знам че звучи тъпо и нелогично, но както се казва, е изпитано в редакцията, със стъпков двигател. В нета се намира информация по въпроса и за чуждия челен опит...


Вто Мар 01, 2016 2:55 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 209 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни