Отговори на тема  [ 209 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Следваща
3D Принтерите 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: 3D Принтерите
Едно нещо за да е масово, трябва да евтино. Но за да е евтино трябва да е масово. Параграф 22. Как се решава това - просто някой (голям) трябва да реши, че ще е масово. Явно технологията все още не е узряла за "редовия" потребител. Но те едно време и хартиените принтери са изглеждали плашещо, а ето днес всеки има в някой ъгъл такъв, па макар да го ползва от дъжд на вятър.

Не знам какво ви плашат смолите? Всички бои, с които хората мажат из къщите си ,са всъщност доста разредени смоли, като разредителя е много по опасен от самата смола. Например полиестерната смола струва 4-5 лева , и всеки автосервиз маже с десетки килограми на ден. И се продава съвсем свободно,но не се ползва масово защото иска "чалъм". Но когато "чалъма" се сведе до шареното екранче, нещата се променят. Отделно , че вече има разни акрилни , на водна основа и т.н.


Нед Яну 10, 2016 2:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
Мен лично нищо не ме плашат смолите, във вид на бои и грундове ги позлваме без да преувеличавам с тонове, лично аз предпочитам винаги двукомпонентни, чалъми няма, иска си спазване на технология, но и с лайна да боядисваш апк си има технология.

За масовостта не си прав, има много масови неща които не са евтини, какво е евтино за теб, може да купиш принтер за 100 лв а най-евтините телевизори са по 300-400, въпреки това телевизорите са много по масов продукт, електродите за TIG също са евтини могат да се нарекът масови но ги няма във всеки дом. масовостта на еидн продукт се определя не от това дали го има във всеки дом или не, а от количеството в което се произвежда, поне така пишеше в старите учебници затова и има понятия като единично, дребно серийно, средносерийно, едросерийно и масово производство.

От друга страна от какво зависи цената, чисто технологично от масовостта на продукта но чисто практически от пазара, от търсенето приложението и нуждата от този продукт. Колко струва един автомобил, нима ще ми кажеш че струва 50 хил ... не почти всички автомобили като такива имат сходна цена, без значение дали е мерцедес или дачия, всичко от там нататък се обуславя от пазара.
Това е и положението с 3Д принтерите, имат два основни пазара, ентусиасти и любители и професионалисти. Ясно е че ентусиастите не са в полезрението на високотехнологичните производители, не не за момента. Защо това е така, защото няма достатъчно търсене и все още предпочитат да продават малко принтери на цена от 200 хил до 1 млн вместо да продават десетки и стотици хиляди за по 1000 $. Освен това високотехнологичните решения просто са скъпи за този тип потребители. Тези които правят ширпотреба продукти пък не могат да инвестират във високи технологии, да речем мейкърбута. Има различни причини на някой да му трябва 3D принтер, някой който иска да си прави негови си компоненти тук са двете крайности, такива които са любителски и пластмаста е ОК и такива които са професионални и се отива в в най-високият клас. Някой като мен който го изпозлва основно за верификация на дизайн, най-вече индустриален дизайн, на мен всичко ми върши работа тъй като не ми трябва здравина, дълговечност и т.н. аз не тествам експлотационни параметри. Други клиенти са тези които им трябва за по сериозни изпитания, примерно дръжка на нож, вилица, инструмент, в този сегмент е взжно да можеш да получиш детайл с достатъчна здравина, в много случаи пак отиваш в горният сегмент, въпреки че по-горе се твърди обратното. Та за любителя колкото по-прото толкова по-добре, не е въпрос на цена, едно време химикалите за проявяване на лента и снимки не бяха скъпи но въпреки това масово хората изпозлваха фотоателиета нали ? 3D принтера в сегашният си вид не е нещо което ще добие според мен масовост просто защото е напълно ненужен. Не можеш да сравняваш със принтера който чисто исторически е бил а и си остаеа необходим. Дори да ги подаряват 99% от домакинствата предполагам няма да си го вземат просто защото не им трябва и никога няма да им потрябва, какво да си изпечатат ? Виж ако може да материализира, и от него да си направиш завършен продукт вече е друга работа ...


Нед Яну 10, 2016 3:19 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: 3D Принтерите
ToHu написа:
... 3D принтера в сегашният си вид не е нещо което ще добие според мен масовост просто защото е напълно ненужен. Не можеш да сравняваш със принтера който чисто исторически е бил а и си остаеа необходим. Дори да ги подаряват 99% от домакинствата предполагам няма да си го вземат просто защото не им трябва и никога няма да им потрябва, какво да си изпечатат ? Виж ако може да материализира, и от него да си направиш завършен продукт вече е друга работа ...

В сегашния си вид не ,но със сегашните технологии не виждам пречка да стане - просто трябва да се направи. Отделно ,че освен принтера трябва да има и околна "инфраструктура", а това не е по силите нито на потребителя, нито на ентусиастите, че и на малките фирмички. Например, какво ще правиш с телевизора ако няма тв-излъчване? Преди 30г ако някой ти беше подарил Нокиа с фенерче, на кого щеше да се обадиш? Ами преди 200г какво щеше да го правиш Ферарито - ни пасе трева, ни се води по калдаръма? Ако един продукт го има във всеки дом, няма как да не е масов (обратното не е сигурно). Завършен продукт питаш - ами една сапунерка си е завършен продукт. Всъщност повечето пластмасови предмети са си завършени още с шприцването им - практически нямат нужда от други обработки (то това им е идеята). Представи си ,че един средностатистически потребител на смартфон има на масата си "хартиен" принтер и 3Д принтер - кой би ползвал повече?
Друг фактор - икономическия. Професионалиста очаква печалба, затова е склонен да плаща висока цена. Масовия потребител не очаква печалба , но очаква икономия (нещо да спести) или поне удобство. При него качеството не е първи критерий. Ами да вземем една китайска играчка - тежи 0.1кг и струва 20лв в детмага, което си е 200лв/кг. Легото сигурно е 300-400лв/кг. А какво ако имаш материал за 10-20лв/кг и можеш да отпечаташ каквото си поискаш? За жените да ти напомням ли? :) Ще стане като с компютъра - докато нямаше интернет , повечето го гледаха като извънземно. Сега, за да сметнеш нещо на ексела, трябва да се редиш на опашка след фейса, скайпа, тубата и замундата. :D


Нед Яну 10, 2016 5:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
Ами моето виждане е по различно, все едно да кажеш че във всеки дом има пробивна машина, шлайф или зеге ... остави тук нас, погледни САЩ, това е нация която преди 60 години е била силно ориентирана в посока направи си сам, много хора са си правили сами много неща. Дори и днес хората които имат а още по малко използват инструменти са меко казано малцинство, дори да имат не ги изпозлват а повярвай там е много лесно да сковеш нещо за вкъщи, тукашните магазинчета от сорта на бриколаж са просто смешни сравнени с тамошните. Факт обаче че почти никой не си прави труда. Защо да принтираш сапунерка да речем 2 часа ако можеш да си я купиш за 1$ ?
Абстрахирай се от твоите лични нужди и технически влечения и ми изброй 5-6 неща които би си принтирал и които са чиста пластмаса. Аз в момента се оглеждам вкъщи а тук е пълно с какви ли не джвъчки, погледа ми не се спира на нищо смислено което да е чиста пластмаса. Да солница, захарници, поставка за салфетки ... може, сигурно може и много други но колко са смислени и до колко си струва да си ги печаташ, така или иначе винаги е по-евтино да ги купиш. Няма никакъв начин колкото и да е съвършен еидн 3D принтер резултата да е по евтин от масово произвеждан продукт, без значение дали говорим за солница или супер прецизно зъбно колело от скоростна кутия. масовото производство е по евтино, особенно пък ако говорим за пластмасови детайли. Не случайно основни позлватели на тази технология са F1, авиация и др където се произвеждат малки серии от различни детайли, тогава вече един добър SLS или друга подобна технология върши чудесна работа, и е със себестойност близка до тази на добър център с ЦПУ.

п.с. и за компютъра не е точно така, това което е било в БГ не е било навсякъде по света, компютъра си беше и преди и сега еднакво масов май в западният свят, не интернета а достъпността /ниската цена/ го направи още по популярен.


Нед Яну 10, 2016 5:53 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: 3D Принтерите
Ако на днешните компютри им дръпнеш шалтера на интернета , поне 90% ще прашасат в кратки срокове.
3Д принтера не е просто инструмент - той вади готов продукт (поне на теория). Проблема е че сега на практика, продукта е полуготов - иска предварителна подготовка и последваща дообработка. В това все още куцат и имат трески за дялкане, шкурене и полиране, но не мисля че е нещо непреодолимо. Освен това някои неща се купуват не защото са абсолютно необходими ,а просто защото "можем да си ги позволим". Времето не е такъв фактор защото ти не печаташ , а гледаш телевизия или спиш докато принтера печата.
Професионалното и серийното производство едва ли ще изчезне - просто ще понамалее в сегашния си вид. Това си е просто нова ниша, ако щеш и друг бизнес модел. Вместо да търсиш сапунерка в магазина за сапунерки , си сваляш файл от онлайн магазина за "форми" и пускаш печатарката. На "серийните" производители ще им остане да произвеждат серийно 3Д принтери , защото тези РепРап-ове мнооого ме съмняват някога да постигнат целите си, поне докато не се научат да редят молекули в кристални решетки.


Нед Яну 10, 2016 6:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
Мисълта ми беше че няма толкова много продукти които да са просто еидн пластмасов детайл, най-малкото са от няколко, да не говорим че дори и по простите имат допълнително части къде метални, къде други ... 3D принтера поне в обозримо бъдеще няма да може да печата завършени продутки ако изключим най-простите такива.
Не знам доколко имаш опит с пазара и доколко си наясно с нагласите на хората, повярвай че много ще предпочетът да отидат и да си купят сапунерката вместо това да включват принтера, да теглят модел, да си го избират. Трябва ли да ти казвам че въпреки множеството онлайн услуги, въпреки торенти и др. такива услуги като REDBOX са все още работещи, вместо да си го поръчват онлайн не малко хора предпочитат да отидат и да вземат диска.
Да не говорим че масово хората не могат да преценят един продукт гледайки до на картинка колкото и добра и реалистична да е тя. Това между другото е основната причина поради която на мен ми трябва прототипиране, защото моделите колкото и точни и реалистично да се рендват хората го гледат, казват ОК е и като се произведе казват абе това не изглеждаше точно така .... просто не очаквай тази технология да направи революция защото няма да я направи, не и за нормалните потребители. Виж за професионалисти и ентусиасти е повече от революция.
Просто е никой не иска да произвежда, иска да получава готово макар и на по висока цена :)


Нед Яну 10, 2016 6:46 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: 3D Принтерите
Бе на кой му пука за хората? Не е важно дали нещо им трябва - важно е да ги убедиш, че им трябва. :) Но да се върнем от светлото бъдеще в мрачното настояще.

Тези SLA принтери имат подобен проблем с основата , само че точно обратен - модела залепва за дъното на тавичката/екрана (ей ,няма угодия). За там се търсят разни подложки и вещества, които хем да са УВ прозрачни, хем трайни, хем леснонанасящи се. Не знам дали залепването е само от адхезия или влияе и вакуум ефекта при дърпането?
Та тази нова CLIP технология бори точно този проблем. Обогатяват "приземния" слой с кислород, който пречи на УВ-реакцията. Така пазят основата, а в същото време новата смола по-лесно влиза, може би позволява да се вдигне и мощността на УВ лъчението , и като резултат много по-голяма производителност. Нещо такова.

Но има и добри новини. Оказва се,че много от "нормалните" смоли (полиестерни, епоксидни, акрилни) могат да станат "фото" като само им се добавят някои химикали, при това без да им се вдига много цената. Например :
http://forums.reprap.org/read.php?70,10142,page=1
Цитат:
* Best results yet! Excellent curing speed, great hardness and toughness:
For 100g of final resin mix (RM)
3g of Benzil
1g of Benzoilisobutylether (BIsoBE)
1g of MDEA
0.5g of EDTA or 0.1g of Hydrochinone
complete to 100g with Polyester resin.
Cost of chemicals: 0.74

Освен това направата на такъв принтер в домашни условия, май е по-лесно. Ползват DLP проектор със сменена лампа и малко модификации. Например:
http://forums.reprap.org/read.php?70,10142,page=1

Сетих се за плазмените екрани - дали SLA няма да съживи наскоро умрелия им пазар? Защото те са си живи УВ излъчвачки в 2Д - само им се маха луминифора и се слага подходящо стъкло. Да, имат проблем с резолюцията, но пък го докарват на размер. И мощността мисля, че ще им стигне. Понякога пазара се движи не от нуждите на потребителите, а от отчаянието на производителите. А при плазмите са едни акули...


Нед Яну 10, 2016 9:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: 3D Принтерите
Ами фотополимери има не малко и то различни типове, зъботехниката също изпозлва не малко фотополимери, но доста от фотополимерите реагират на UV.


Пон Яну 11, 2016 1:27 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: 3D Принтерите
Фотополимери се ползват много отдавна, най-вече като лакове в полиграфията и бояджийската индустрия. Първият 3Д стереолитограф(SLA) е патентован преди над 40г. Всъщност това май е и първият 3Д принтер. Изобретил го е УСА инженер, работещ в мебелна фабрика, където са ползвали такива смоли за лакирване. Сетил се ,че така могат да се правят много по-бързо прототипи за дръжките на мебелите. Даже го предложил на шефа си ,но оня нещо не го одобрил ( те па какво ли разбират шефовете :D ). Сигурно и първият прототип едва ли е бил цвете. Както и да е ,човека после си е направил собствена компания за 3Д принтери.
Това ,че ги има отдавна е добре, защото вероятно много патенти вече са изтекли. А защо не са станали много популярни? Сигурно други отрасли още не са били дорасли - компютри, цнц управления, химия. Може би главната пречка е била високата цена на чистата смола. Тя и сега не е ниска, но тренда в снижаването е видим и доста рязък, може би съчетан с по-ниски качествени параметри, но нали е за играчки и се ядва.

Ето фирма за 3Д смоли от Холандия , с български дистрибутор в Пловдив ( 116лв/кг ):
http://www.funtodo.net/our-distributors.html#fGTbVcK9
Няма начин да не бъркат такива и у нашенско.

А ето този силикон ползват за защита на екрана от залепване:
http://www.dowcorning.com/applications/search/products/Details.aspx?prod=01064291
Скъпичък е, но се ползва съвсем малко количество. Ползват го и по соларните клетки и всички реват, че им е скъп. Може би и с друго ще стане, но иска тестове.


Пон Яну 11, 2016 5:33 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: 3D Принтерите
Обзорна статия:
http://www.engineering-review.bg/bg/3d-printirane-v-industriyata/2/2936/


Вто Яну 26, 2016 12:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Re: 3D Принтерите
Pre-orders early 2016. Deliveries second half of 2016.
http://www.nano-di.com/3d-printer

Да вземем да купим един :D


Вто Яну 26, 2016 2:35 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: 3D Принтерите
"Why Buy The DragonFly 2020"
Това 2020 да не е годината на доставката? :)
Пистите са от сребро - то не се ли окисляваше от въздуха? Майсторите на колоидно сребро ще намерят нов пазар.


Вто Яну 26, 2016 2:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: 3D Принтерите
Дано не се включвам не на място! Има ли някъде инфо за командите, които се подават към стъпковите драйвери на принтера(или там каквото е)?! Ще си правя принтерче и драйверите ще си ги правя сам(понеже мога :) ), но не знам как си комуникират с компа и програмата на него.
Ако може малко разяснения!
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Съб Фев 06, 2016 7:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Re: 3D Принтерите
Какъв е копютърът (Правец, Малинка, ПК х86 или друго), каква е програмата?


Нед Фев 07, 2016 11:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: 3D Принтерите
stoyanoff написа:
Има ли някъде инфо за командите, които се подават към стъпковите драйвери на принтера(или там каквото е)?! Ще си правя принтерче и драйверите ще си ги правя сам(понеже мога :) ), но не знам как си комуникират с компа и програмата на него.


Комуникацията от компютъра към управлението е с G-code, както при почти всички CNC машини.


Нед Фев 07, 2016 11:12 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 209 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ДедоБоре и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни