Отговори на тема  [ 114 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Моята CNC фреза 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Моята CNC фреза
Здравейте на всички имам удоволствието да Ви представя и моя CNC Router.
На кратко зародиша за една такава машина навлезе още преди две години/ две години и половина . От края на миналата година малко по малко се започнаха да се събират(купуват) съответните компоненти за направата и . Несъмнено всичката нужна информация или поне 90% от нея беше посредством стотици часове прекарани пред монитора . Ще опиша компонентите които съм използвал за да добиете реална представа какво представлява като цяло машината . Отварям една скоба и искам да поясня че решенията за всеки един от тях( компонент ) не са само на база най-доброто а и обхващат финансовата част на нещата , както сами се досещате .
Ето какво съм използвал :
1-Маса-станок (основна задача е да повдигне машината на едно по удобно ниво за работа) използвал съм стоманени профили 80х40х2мм като искам да вметна при самите заварки нещата доста се усукват и направата на една права маса на която да легне машината е малко фантазия . Също така ще иска и допълнителни профили които ще захванат страничните със средните крака на масата по диагонал и вече конструкцията ще е по-здрава и няма да отдава толкова на движението на моста както е на този етап - но не за дълго :) . Теглото на профилите е приблизително 50 кг.
2-Масата за подвижния мост е от алуминиеви профили с дебелина на стените 3.6мм и размери 90х90 и 45х90 като профилите по Y са двойни от горе посочените два вида . Обща маса с дъските за плота е приблизително 74-76кг.
3-Линейни направляващи танкетни лагери и релси 25мм по всички оси
4-Сачмено-винтова двойка 25мм-диаметър и 5мм стъпка.
5-Конструктивни елементи : мостовата дъска плюс двете дъски по Z са от алуминии 7075 и всички останали елементи са от стомана . Общо тегло на моста е 112кг.
6-Шпиндел 5.5KW Hertz и инвертор Delta
7-Управляващи мотори стъпкови Nema34 8.7Nm
8-И още куп други неща които са необходимост за завършека на машината .
9-Резултата е около 350кг машина която може да обработва всякакъв вид материал включително и стомана.Работна площ 900х650х250мм
10-Ще търпи още развитие ...

Ето и малко снимки и се надявам че информацията би била полезна . Благодаря за вниманието и се извинявам за многото редове от букви дано емоциите бъдат приятни :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Пет Авг 21, 2015 11:23 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Браво, не изглежда зле, няколко коментара но не ги приемай като критика.
Станока едно че ти е тънък материала и втори сигурно си заварял на CO или електрожен, пробвай другия път на аргон и с по-дебели профили, редувай стрнаите които заваряваш и няма да имаш усукване ... завяряме конструкции по 20 м дължина и измятат с по 1-2 мм.
Алуминиевите профили малко ме притесняват, леки са и лесно влизат в резонанс, нямаше ли някои поне по-масивнички, т.е. с по дебели стени, за 5 kW шпиндел ми се виждат малки, не като сечение но при този материал ...
Стъпковите мотори, те това малко ми избочва очите, но тях пък най-лесно можеш да ги смениш, всичко друго ще му ходи повече на това инструментче .. защото си е вече инструмент може да не е с висок клас на точност но си изглежда добре.


Съб Авг 22, 2015 2:47 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: Моята CNC фреза
Няма какво да се обиждам реално не ми казваш нищо ново .Ако гониме истинска точност след каквото и да е било заваряне на профили, първо профила не е 100% прав и второ измятане се получава винаги. Сложиш ли индикаторния часовник си проличава .Решението е само едно , чалосване на голяма цнц фреза . Относно алуминиевите профили макар и не плътен 135 мм височина на профила която не е във въздуха а ляга на права повърхност да кажеме възможност да има определени пропадания са изключени . Относно стъпковите мотори , всички знаем че прецизност от рода на 0.0025 може да я сънуваме .Истината е servo motor и не само servo motor а servo motor със спирачка. Надявам се че машината ще оправдае инвестицията си и събере ли си необходимите средства ще си направи подарък серво моторчета.


Съб Авг 22, 2015 10:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
s7ama7 написа:
...Истината е servo motor и не само servo motor а servo motor със спирачка. Надявам се че машината ще оправдае инвестицията си и събере ли си необходимите средства ще си направи подарък серво моторчета.

В общият случай, за нормална работа на серво-двигателите не е необходима спирачка. Както винаги, има и нюанси и зависи и от особеностите на конструкцията. Такава би могла да е необходима само за ос "Z" - ако има има склонност да се "изсипва" надолу когато няма захранване...


Съб Авг 22, 2015 11:00 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Е ако говорим за измятания които да ги гледаш на часовник да, той самия профил има такива отклонения, едно челосване би помогнало, но ако има много изметнато да не заминя някъде цялата стена, то най-доброто си е отливка, може да е някой от следващите ъпгрейди, не мисля че ще отливка излезе много скъпо.

За моторите, Z-та е тежък и ако има движение с по висока скорост спирачката може да е от полза, но зависи и от ъгъла на вината. Със сигурност сервото е истината, а за 0.0025 ... и със серво и без ми се вижда нереално, 0.025 по-може, просто с тия профили 0.0025 ще да е сложно, не като позициониране, това ще стане, но вибрации, провисвания .. нищо чудно целия портал да провисва с толкова, но това лесно може да го измериш.


Съб Авг 22, 2015 4:02 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: Моята CNC фреза
Напълно си прав колега за профилите. Аз също не им съм фен макар, че оставих хиледарка и половина за тях.Просто това беше най- евтиния вариант за мен. Искам пак да подчертая, че проекта не е перфектен, просто за толкова пари такова нещо излиза на края :) :D


Съб Авг 22, 2015 5:06 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Е аз предполагам че целта на това не е да дялкаш детайли с точност 20 um. За моента си изглежда съвсем добре, аз бих се раздвал да имам едно такова под ръка, голямо и истинско има къде да се намери, но това си е сериозна машинка, не изглежда като повечето DIY проекти, мощен шпиндел .. иначе забе за тия пари нямаше ли да ти направят чугунена отливка ? То верно че последно съм поръчвал някъде около 2000-та, но цените бяха направо смешни, жалко че не се сещам къде точно поръчвах, в някакво затънтено село беше, тгава лях едни фундаменти и лагерни кутии, и горивото до там беше съизмеримо с цената на детайлите ... но може би вече нещата са доста променени.


Съб Авг 22, 2015 5:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Важен е крайния резултат. Щом върши работа за твоите цели - значи машината е добра... :)


Съб Авг 22, 2015 5:24 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Абе определено си е машинка, не е играчка, има и добър ход по Z, и плота е голям, екстра е.


Съб Авг 22, 2015 5:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
По въпроса за микроните и гоненето на подобна точност... Гледах някакво филмче в тубата на подобна машина. Говореха за точност към 1 - 2 микрона и дялкане на окръжност с диаметър около ф200, и с отклонение някакви нанометри. Това на картинката ми направи впечатление:

Прикачени файлове:
Kitamura.jpg
Kitamura.jpg [ 45.5 KiB | Прегледано 8130 пъти ]


Твърдят, че било за да може да понася по-големи товари, но имам подозрения че правят и натяг на единия винт спрямо другия...


Съб Авг 22, 2015 5:39 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Това с микроните е много тънка работа, трябва да започнеш с фундамента на машината, едно 10-на куб. бетон не ти мърдат да налееш ако ще се прави като свят. Никога не ми се е налагало да гоня такива точности и дано никога да не ми се налага, то 90% от железата които правя са шиит метал и точност 0.2 е повече от добра ....


Съб Авг 22, 2015 9:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Къде се отвяхте в микроните... 8O Опре ли работата до там, дори професионални машини не могат да я постигнат, отделно, че определящ фактор не е само машината.


Нед Авг 23, 2015 9:35 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Desert Leo написа:
Къде се отвяхте в микроните... 8O Опре ли работата до там, дори професионални машини не могат да я постигнат, отделно, че определящ фактор не е само машината.


Тъй де .... и аз това се опитвха да кажа че микроните нямат общо с такъв тип проекти, то изобшо там избора е малък, та няма смисъл да се гони точност на позициониране 2-3 um.

Това няма общо с конкретната машинка, лично на мен ми харесва как е станала, изглежда си като истинска, доста по добра от много които съм виждал по разни рекламни агенций и работилници за вакум форминг. Най-големия недостатък са моторите но колегата ги има в предвид, друго кой зане какво не може да се иска. Станока за тази точност може би е добре, въпроса тма беше дали няма да се появят вибрации при определени обороти и натоварване, ама не е като да не сме виждали ФУ да подскача пък то хич не е леко.


Нед Авг 23, 2015 4:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Ще ми се да питам автора на темата, как мисли закрепването на заготовката/детайла. Шефа докара китайски рутер с гола маса. След него дойде и фреза, а тя с просто менгеме, баси!!! 8O Сега трябва да се мисли нещо по въпроса...


Нед Авг 23, 2015 6:25 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Е кака .. ти пък сякаш не знаеш ... или даваш пари за още оборудване или караш по старо му, с менгемето а кото не става болтове и планки ... виж тия полимета, имат както стиски и въртящи се маси, така и компекти от Т гайки с блокчета и шпилки ... което си е доста стандартно за фреза.


Нед Авг 23, 2015 6:42 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 114 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни