Отговори на тема  [ 114 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Моята CNC фреза 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: Моята CNC фреза
И аз от 3-4 месеца ги гледам и съм само в размисли. Едно Hurco 4200кг с 8000 об. на шпиндела със средна работна площ и замина за малко над 5000 евро преди месец и половина. Не знам как става номера и дали наистина това което го пише се случва, и ако е така мисля,че няма място за размисли :)


Нед Май 22, 2016 1:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
woody написа:
itso.t написа:
Например, асинхронните двигатели имат доста скромен въртящ момент при ниски обороти.

Та чак при достатъчно ниски обороти с ръка можеш да го спреш. :D

Не знам дали пада чак толкова, но обикновено на ниски обороти се работи с инструменти с по-голям диаметър, изискващи по-големичък въртящ момент. Например, фрезова глава с 10 - 20 пластини... :D

s7ama7 написа:
И аз от 3-4 месеца ги гледам и съм само в размисли. Едно Hurco 4200кг с 8000 об. на шпиндела със средна работна площ и замина за малко над 5000 евро преди месец и половина. Не знам как става номера и дали наистина това което го пише се случва, и ако е така мисля,че няма място за размисли :)

От голямо значение е състоянието на машината. Ако е смазана от работа и трябва да направиш основна профилактика. крайната цена може да се окаже доста неприятна. Само комплект хубави лагери за шпиндел е доста прилична сума...


Нед Май 22, 2016 2:37 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: Моята CNC фреза
Погледни какво се продава в бг и на каква цена и си прави изводи


Нед Май 22, 2016 5:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Моята CNC фреза
Момци, не може да разглеждате нещата само като цена! Всяка машина, колкото и намазана марка да е, се чупи! Когато е произведена в БГ, нещата са доста по-прости. Когато обаче я купиш отвън... Всеки ремонт може да стане златен! Да не говорим, че в БГ може да реагира относително бързо. Като чакаш 2-3 седмици да дойде някой отвън да ти помогне и не ти работи цеха сметката става малко по-друга...
Отделно топ дестинациите Германия, Япония, UK, US, Fr ако знаете как обичат да поправят неща и да пращат части без пари...

_________________
www.elkran.com


Нед Май 22, 2016 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
itso.t написа:
woody написа:
itso.t написа:
Например, асинхронните двигатели имат доста скромен въртящ момент при ниски обороти.

Та чак при достатъчно ниски обороти с ръка можеш да го спреш. :D

Не знам дали пада чак толкова, но обикновено на ниски обороти се работи с инструменти с по-голям диаметър, изискващи по-големичък въртящ момент. Например, фрезова глава с 10 - 20 пластини... :D

Да, спира, показа ми го един стар фрезист. Някакъв шпиндел без редуктори ще да е бил, дето не става за нискооборотно шлайфане.


Нед Май 22, 2016 8:37 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: Моята CNC фреза
На теория ,като се намаляват оборотите на асинхронните двигатели, момента си стои постоянен, но съчетан с малки обороти се равнява на малка мощност. Затова на шпинделите с ас.двиг. оборотите се намаляват с ремъчни или зъбни предавки, които вдигат момента. Ако имат инвертор, е за донастройка.

Шпиндел идва от spin (въртя), на български би трябвало да е "вретено". Сиреч шпиндела е това което се върти и държи инструмента , а не двигателя. В частност ,шпиндел може да е оста на двигателя, обикновено за високи обороти, защото няма двигатели с ниски обороти и голям момент.


Пон Май 23, 2016 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
4040 написа:
Шпиндел идва от spin (въртя), на български би трябвало да е "вретено".

Краднали сме го от немски, в про-немския ни период.

Цитат:
.. защото няма двигатели с ниски обороти и голям момент.

DC?


Пон Май 23, 2016 11:54 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: Моята CNC фреза
DC четкови ли? Там проблемите са с "износването". По принцип нискооборотните двигатели хич не са "изгодни" , защото в тях влиза много мат'рял , стават тежки и скъпи. Освен това , съвременните твърдосплавни инструменти понасят много по-високи обороти и съответно постигат по-голяма производителност. Затова тенденцията е към по-високите обороти. Нуждата от фрезоването на стомана (ниски обороти) също намалява - всеки се стреми да я замени с алуминий, пластмаса , стъклопласти... (високи обороти). Затова и старите железарски фрези вече не са много "актуални", особено в шпинделите.


Пон Май 23, 2016 2:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Съвсем обобщено, ако в управлението на двигателя има обратна връзка (серво-система), може да се изстиска още някакъв въртящ момент в ниските обороти.


Пон Май 23, 2016 2:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Моята CNC фреза
Добре ако фрезата е с голяма точност и трябва да се обработи някакъв детайл, как се извършва първоначалното позициониране на главата или детайла?! Има ли някакви системи, които правят това, или се мери ръчно?! Примерно някакви инсталирани камера и рулетка, с които да се насочва точно инструмента спрямо детайла?!

_________________
www.elkran.com


Пон Ное 21, 2016 9:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Зависи какво обработваш, формата и т.н. ако обработваш еднакви детайли с доста висока точност може да се прави на база позициониране, естетсвено трябват си нужните приспособления. Ако започваш детайла от нула горе долу пак може така а първата установка е просто ориентировъчна, стига да имаш достатъчно за сваляне. По принцип установяването става или на ръка или с измерване. Ако CNC-то е читаво би следвало да може да му поставиш електорнен опипвач,, ако нямаш електронен има механични, засичаш от ляво, от дясно, от горе и имаш координатите .... звучи просто, не е просто иска си се опит, не само да си нулираш осите но и да установи детайла, това може би е една от най-сложните задачи при фрезоването, от там нататък няма голям майсторлък :)
Зависи разбира се и какво имаш предвид под висока точност, аз разбирам да гониш размери до микрони, т.е. фрезоваш после шлайфаш ... 50-100 um изобщо не го броим за тончост, става и на ръка, дори без опипвач. Важен е и инструмента.


Пон Ное 21, 2016 9:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
Ето такива неща за точност .. http://www.renishaw.com/en/products--32083 не марката, а продуктите, но всичко това може да стане и с чисто механични без никаква електорника.


Пон Ное 21, 2016 9:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
И марката е от значение. Конкретната съвсем не е за пренебрегване...


Вто Ное 22, 2016 1:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Моята CNC фреза
напишете един списък на БГ фирмите които правят, ремонтират и модифицират фрези и рутери - и го ковнете. И такива за съоветните инструменти, контролери и градивни елементи. Или пък даже и да не са в БГ, но да е лесно да си поръчаш и да ги говориш с тях. Имаше колеги които се рекламираха...


Вто Ное 22, 2016 1:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Моята CNC фреза
itso.t написа:
И марката е от значение. Конкретната съвсем не е за пренебрегване...

И това е така разбира се, зависи какво гони, ако ще гони микрони малко са като цяло, и за машините, и за измервателните инструменти, и за установъчните приспособления и за режещи инструменти. То там има значение и кой ти е лял подложния бетон и фундамента щото може и на челна стойка да застанеш и пак да не докараш точността която искаш, особенно ако наблизо минава влак или трамвай :)


Вто Ное 22, 2016 7:57 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 114 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни